Sayfa 217/381 İlkİlk ... 117167207215216217218219227267317 ... SonSon
Arama sonucu : 3048 madde; 1,729 - 1,736 arası.

Konu: Dolarda Düşüş Kaçınılmaz

1. Nosfe bey abi
    Tüm dünya geneline has iktisadi jeostratecik politik yazılarınız süper siz stratecistimisiniz sayın abim? Anca heralde tüm dünyayı onnar böyle yakınen gözlemler irdeler vs de
    Yakın vade derken hangi vade?
    5 ay ? 5 yıl ? 10 buçuk sene?
    Yani bilekde bizde kendimizi kolluyak mademki balona böylemesine üflemişler
    Gerçi ne maksatla üfürmüşlerki balona o da ayrı ihtisas konusu olsa gerek
    Termodinamiğin yedinci yasası
    Ne ka ekmek o ka köfte der

Not
    Merak edip bakınca şimdi net e
    Termodinamik toplam 5 yasadan oluşuyomuş sistemsel 0. dan 4. ü yasaya dek
    E bende doğru yazmışım
    Şimdi altıncıyı bulunca (bulurlarsa) onun payesini kesin nobel ödül şakşakçılarına verirler
    Yedincide artık bu olur heralde..
    Bi Tırakya atamsözü
    Ne ka ekmek O ka küfte
    Son düzenleme : Moruk; 27-11-2019 saat: 07:31.

Mehmetkirsoy Guest
     Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Biz pilot ülke seçilmişiz çok ilginç şekilde her şeyi dünyadan önce yaşıyoruz. Mesela ABD bizim 2007 yılını yasıyor kapatma davası filan hatırlayan vardır oradaki establishment başkanı test ediyor indirmek istiyor sonucu nasıl olacak bilmek zor. Onların başkan da aynı bizimki gibi halk ve zenginle gözünde popular, orta sınıf okumuş memur tayfa tarafından sevilmiyor.

Mesela borsaları tıpkı bizim 2013 borsasına benziyor hikaye çok zorlaşan belki çıkar ama fk lar 40 larda alacak şirket bulamıyorsun ama habire de artıyor.

Mesela Brezilya bizim geçen sene yediğimiz kur ve borsa şokunu yiyecek / yemekle meşgul bizden ders de mi almadınız ulan sambacilar diyesin geliyor.

Dediğim gibi-çok ilginç Avrupa da çok sıkıntılı bir dönem geçiriyor nüfusu çok yaşlı çalışacak eleman bulamıyor endüstri 4.0 falan filan olmuyor bu sefer de yaşlılar tüketmiyor göçmen alayım diyor sağcı ırkçı partiler yükseliyor.

Dünya aynı düdüklü tencere gibi görüyorum olaylar çok yakın.
    2013 de abi hükümet destekli piyasaya gaz verildi. Not artışı denilerek güzelce hikaye sattılar. Zafer çağlayan 6 vakit tv deydi. Merkez bankası önlem alsın dolar 1 liraya düşmemeli ihracat etkilenir gelecek para seli karşısında önlem alsınları dinledik.

İsviçre merkez bankası bistten hisse alıyordan tut hiçbirşey eskisi gibi değil düşüş felan mümkün değil borsa 5,1 $ ı geçtiğinde 10 $ endekse gideceğiz diye cahil cuhela insanlar güzelce kaldırıldı.

Kendimden biliyorum.

Abd de fed destekli başkan hergün borsa twiti attığı bir balon var. Orada ise xauusd olarak endeksee baktığımızda endeks ucuz. Endeksin piyasa değerine milli gelirlerine baktığımızda %150 gibi kriz öncesi balon seviyeye ulaştığını görüyoruz.

Abd başkanları daha öncede impeachment ve istifa ile yüzleşti yeni değil.

Arjantin borçlarını ödeyemeyecek aralıkda yeni hükümet görev başına geliyor. Bundan sonra alacaklılar ile masada geçecek. Halka vergilerle ezme talep edilecek. Hükümet kabul etmezse iflas gelir. Default .

BreZilya tam 2008 kriz öncesi gibi. Kuru tarihi düşüğü geçti bugün. Orada bir develüasyon. Borsası 35 den 110 a çıktı.
    Tam 2008 krizi öncesi gibi. Hem deval hemdd yüzde 60\borsa düşüşü olmuş 2008 de. Grafiğine baktığımızda tam bir a b c.

Mehmetkirsoy Guest
    Kriz güney amerikadan dünyaya yayılacağını düşünüyorum. Abd kriz çıksın diye tüm güney amerika devletlerini siyasi ekonomik darbeler düzenliyor.

Birisi iflas ve borçları ödemiyorum dediğide anahaberlerde çarşı karışır.

Mehmetkirsoy Guest
    1994 –2001

İlginç bir yaklaşım

1990 2001 arası milli gelir borç oranına bakmak lazım. Cari açık yabancı borç oranına bakmak lazım. Bütçe açığı hazine özel sektör borçları oranlarına bakmak lazım.

Bugünle karşılaştırma yapabilmek için bir tablo olsa durumu net ortaya koyabiliriz.

Neredeyiz ?

Mehmetkirsoy Guest
    Şuan dış ticarette fazla veriyoruz ve net döviz kaZanıyoruz bu büyük bir başarı.

Mehmetkirsoy Guest
    Albayrak en başarılı icraatı cari açığı bitirmiş olması.

7. Her şey bir yana, eskiden bu başlıkta bir tek ben yazar, çizer, anlatır dururdum.. Lakin, şenlenmeye başlamış... Gelenlere hoş geldiniz diyelim...

Malum başlıktan sıkılıp buraya tartışmak için gelenler de var, onlarda hoşgelmişler..

Sonuçta malum başlıkta tartışma yok..Çünkü, Hepsi aynı fikirde..
    Farklı düşünce de yok.. Çünkü, Hepsi aynı düşüncede..
    Farklılıklara yer de yok.. Çünkü hepsi aynı kafada..

Kızdıkları İMAM ve HATİP liseliler gibi...
    Yada
    Askeri Okul Öğrencileri gibiler...

Yada aynı tarikata mensup cemaat yada dergah üyeleri gibiler...

Milim farkları da yok... Öyle olduklarından haberleri de yok, ne yazık ki.

Ne güzel.. Eh, böyle olunca da tartışmada olmuyor ki; canı sıkılan buraya geliyor...

Lakin bu başlıkta öyle böyle yok.. Daha geçen videomda USD da 5,71 de alım yeridir. Alınız dedim.. Yazılarımda da mevcut. Ama burada kimse bana sataşmadı.. USD alıyorum diye CHP lisin sen, TROL de demedi...

Yahu arkadaşlar bırakın artık bu kafayı.. Tıpkı 1990 lar da ki "Türbanlılar Üniversiteye Giremez" kafası ile aynı kafa...

İsteyen istediğini giysin.

İsteyen istediğini alsın, isteyen istediğini satsın.. .. Alın yada satın. Argümanlarınızı, düşüncelerinize yazın.. Burada bu başlıkta sıkıntı yok. Herkes okur ve geçer... Küfür etmeden, saygısızlık etmeden.. Hakaret etmeden..

USD yükselir bu sebeplerden, düşer bu sebeplerden demek yada yazmak çok mu zor...?
    USD'ı senin baban mı basıyor ki, bu kadar savunuyorsunuz? USD bu. İner de , çıkar da...

Keza, hisse... Alınır da, satılır da...
    Banane.. VAKBN dan.. Babamın bankası mı?

Sadece senin düşündüklerine ters argümanlar yazıyoruz diye; TROL diye hitap etmen, asıl seni TROL yapmaz mı?
    Belki de sen en büyük TROL sün de haberin yok..
    Zaten bu toplumda en büyük sıkıntı kendimize aynada bakmamamızdır...

Mobbing den şikayet ederiz, ama kralını yaparız. Yaya geçidinde yayaların üzerine süreriz, ama biz yaya olunca sürücülere ver yansın ederiz..

Bir Kapıdan geçerken "sen önden; yok sen önden deriz", birbirimize nazikmişsiz gibi yol veririz ama trafikte kavşakta diğer arabadan önce kavşağı geçebilmek için diğer araçların üzerine süreriz...

Sosyal medya da da öyle değil mi?

Nasıl olsa beni bilmiyor, tanımıyor ki; kaba olsam ne olur ki?

Ne mi olur?

İnsan olmazsın o kadar...

İyi hoşta ilk bölümdeki benzetmelerinin alaycı, kışkırtıcı olduğu malum..

Benzer şey az bulabilecekken, ifade ettiklerin mübalağanın daniskası olmuyor yani öyle mi selka..

Burda imam gibi takılırsan böyle gaz kaçırdıkça milletin de canı şey çeker di mi..
    ...

Buraya has gibi dediğin kimseler geçen sen alınca karışmadı şu bu demedi muhabbetin de yanıltıcı..

Devir hızla değişiyor.. Senin buranın ekip neredeyse yok ki kalmadınız ki fazla gelip ne desinler, hele de sana ???.. )

Araya da birkaç mantıklı realiteyi başına ortasına sonuna katıp bu karmaşadan böylesi yazmak esas tam örnek troll zanaatı..

Neyse, sebep oluyosun yazıyoruz işte..

Sayfa 217/381 İlkİlk ... 117167207215216217218219227267317 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •