Sayfa 52/377 İlkİlk ... 242505152535462102152 ... SonSon
Arama sonucu : 3010 madde; 409 - 416 arası.

Konu: Dolarda Düşüş Kaçınılmaz

1. 2020 TR için çok acı bir YIL olacak:
    http://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=31025

2.  Alıntı Originally Posted by *Bozkurt Yazıyı Oku
    stopaj indirimi deyip gecmemek lazım. ay bitti dollar fırladı. ..
    nereye kadar ziplar bilemem ama dis mihraklar dollarda düşüş beklerken dollar düşermi bilemem,herkes siraya girmişti. ..ben hariç
    4 gamyon dollar var, malesef 5.kamyonu dolduramadan depturdu ))
    kamyonun birini 5.41 den verdim.

3 kamyon 5.25 ort. maliyet devam...

nerde bu düşecek ciler bea!

16.96 Since 27 Aralık 2023

Alıntı Originally Posted by *Bozkurt Yazıyı Oku

Reiž seni severün...
    "Sanki aldım" dimeseydün senün içün tansiyonum 1 derece çıkabilürdü.
    31.12.2018 bilançolar için doların değerinin 4.9x' larda olması lazım.

Derin ekonomi gereği... bea..!

4.  Alıntı Originally Posted by tospa Yazıyı Oku
    Doğrudur sayın Selka. Faiz kur enflasyon sarmalına girmiş bir vaziyetteyiz. Bunların yumuşak karınları da kur 5 lira faiz ve enflasyon 20 civarları gibi duruyor. Şimdi bıyık sakal durumu var. 2001 IMF, 2008 FED ile kurtulduk. 94 te kendi kendimize kurtulduk. Kurtuldukta işte o vakit parasal genişleme seçildi dövizin önü açıldı ki 94 ten sonra dövizin nasıl bir yükseliş sergilediği malum. Ama o vakit ne dış borcumuz bu kadardı ne de dış finansmana böyle bağımlıydık. İhracatımızda bile ithal girdi oranı yüzde 65-70 lerde. Oysaki 2000 yılında yüzde 30 var yok.

Şimdi mühim olan ülkeyi yönetenler ne yapacak.

1 Bu faiz oranlarıyla ekonomi dönmüyor. Yaprak kıpırdamıyor. Hanehalkının tüketmesi bir yana üretici borç yenilerken, yeni yatırım yaparken çok büyük bir faiz yükü altına giriyor. Zaten mevcut borcu ödemekte zorlanıyor ki bırakın yeni yatırımı. Bankaların birinci ve ikinci derece riskli kredileri 300 milyar liraya dayandığı konuşuluyor. Sözün özü bu faiz oranlarıyla olmaz. Bu gemi yürümez.

2 Dediğiniz gibi fakirleşme. Hanehalkının alım gücü kaybı son iki yılda inanılmaz azaldı.Üzerine hanehalkı borçluluğu. 2000 yılında hanehalkı gelirinin yüzde 4.5 i borçluyken bu oran 2017 de yüzde 50 üzerinde. Bu yıl sonu itibariyle 60 a dayanacaktır. Ana pazar, ana tüketici 85 milyon kişidir. Bunların alım gücünün olmadığı yerde ekonominin düze çıkması, gelişmesi konuşulamaz

3 Dediğim gibi IMF olur, ya da şansımız yaver gider FED 180 derece politika değişikliğine gider.

Yoksa görüntü bu şekilde. IIF diyorki en önemli kurumdur bu konuda.

Grafik çok şey anlatıyor aslında. Kur 7.20 de dese yabancı yatırımcı gelmedi. Bu yıl 22.5 milyar dolar olan beklenti bile karşılanmayacak ki ilk 9 ay 15 milyar dolar civarıydı. İçinde kurun en yüksek olduğu Ağustos ve Eylül ayları da var.

Önümüzdeki yıl sadece 5 milyar dolar bekleniyor.

Durum benim penceremden bu. Kur faiz enflasyon sarmalının içindeyiz. Bir taraf feda edilecek bir süre. Ama sorun kabul edilmeden işi seçimlere de kadar bir şekilde götürme politikası çok tehlikeli. Eğer böyle devam ederlerse ülkeyi yönetenler sarmalda çark tekrar dönecek. Bu kez elimizde daha yüksek kur faiz ve enflasyon olacak.
     Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Sn selkanın analizlerini ben çok seviyorum.Özünde karamsar bir insanımdır.O yüzden bu dünyada uluslararası ilişkilerde hak hukuk adalet gibi kavramların varlığına inanan birilerini görmek beni cidden mutlu ediyor.Dünya görüşü olarak temiz,bozulmamış ve doğru bir insanın görüşleri elbet.Maalesef dünya öyle değil.Sn selka AB hukuk ve demokrasi devleti ise türkler doğru yaptı doğru tarafı seçti demiş, tarihe bakılırsa maalesef tarih bunun aksi binlerce örneklerle dolu.Cengiz han istilasını yaparken önüne çıkan onlarca devlet ve binlerce insan doğru olmadıkları veya haksız olduklarıiçin mi moğollar tarafından kesilip biçildi.Fatih istanbulu fethederken bizanslılar kendi devletlerini savunmuyorlarmıydı,haksız oldukları için mi istanbulu aldık.Veya afganlılar hem rusya hem amerika tarafından istilaya uğradıklarında,veya suriyeliler veya ıraklılar ne yaptılar da bu kadar zulme uğradılar.Devletlerarası ilişkilerde hak hukuk olmaz güç olur,ormanda ceylan aslana karşı haklı olsa ne yazar haksız olsa ne yazar.Faiz arttığı zaman döviz durmak zorunda teorisi de ben yaştakilerce aksi yıllarca yaşanmış bir olgudur.90 lı yıllar yüksek faiz ve devaülasyonlarla yaşandı .Batıyla ilişkilerimiz düzelmedi ,düzelmesi de mümkün değil,adamlar kürdistanı kurmak istiyor,biz en azından kendi topraklarımızda buna kürdüyle türküyle genel olarak karşıyız.Adamlar iranı oymak niyetinde şimdilik sıradaki devlet biz değiliz irandan sonra olay sıkıntılı.Son olarak dolar grafik falan dinlemez ,doların artışı yapısal ve durdurulamaz.Saygılar sevgiler )))))))
    Sn.Hakem çok teşekkür ederim...

Sn.Tospa...

Yazılarınızı okudum ve keyf aldım...

Ekleme yapmak isterim...

Aslan Ceylanı yer... Ve Aslana Ceylanı yiyemezsin, Hak var Hukuk var diyemezsiniz.. Kabul ediyorum....

Ama ben hayatımda Serengeti Düzlüklerinde Aslanın önüne koşarak giden bir Ceylan asla görmedim... Hep aslan ceylanı kovalar, ceylan kaçar...

Bizim USD da yükseliş sebebimiz, aslanın bizi yakalaması değildi...

Bizim aslanın kucağına gitmemizdi...

Hatırlayınız...

2018 Ocak ayı USD 3,71 TL ye kadar inmişti...

Aileden Sorumlu Bakanımız Fatma Betül Sayın Kaya sokak ortasında Hollandalı polisler ile muhattap oluyor, sokak ortasında makam aracında inip memurlar ile tartışıyordu...

Hayatım da, bu kadar utandığımı, ezildiğimi hatırlamıyorum.. Hollandalı Polislerde azarlar gibi cevap veiyordu...

Bakan hanımı seversiniz sevmezsiniz o ayrı, ama kadim bir millet olan Türklerin bir bakanı böyle olmamalıydı...

Sonra Hollandaya bağırdık, Avusturyaya bağırdık, Almanyaya bağırdık, Suriyeye bağırdık, ABD de koyarız, çakarız, öttürürüz tarzında söylevlere girdik...

Ben o zaman AB ve ABD bunun acısını çıkarır kesinlikle demiştim.... Bu söylemlerin üzerine ne AB ne ABD tek bir kelam dahi etmediler... Gerek de yoktu, hani..

Yani; Ceylan Aslanın üzerine koşa koşa gitti..

Şimdi ikinici bir ceylan daha var... Ceylan Aslana bakıyor, Aslan Ceylana....

Buradaki sorun şudur...

2.ci defa Ceylan Aslandan kaçacak o kovalayacak mı?

Yoksa yine ikizi gibi Aslanın üzerine yürüyecek mi?

%25 Faiz kararı tam bir zaman kazanma zamanıdır..

Uzun süre Aslan ve Ceylan birbirine bakamaz..

Ya aslan aniden kovalayacak, yada rutin bir şekilde aslandan kaçacak....

Sizler yine 1.ci olucak derken ben hayır bu sefer 2.ci olucak diyoruö...

izleyip görelim...

Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Sn.Hakem çok teşekkür ederim...

Sn.Tospa...

Yazılarınızı okudum ve keyf aldım...

Ekleme yapmak isterim...

Aslan Ceylanı yer... Ve Aslana Ceylanı yiyemezsin, Hak var Hukuk var diyemezsiniz.. Kabul ediyorum....

Ama ben hayatımda Serengeti Düzlüklerinde Aslanın önüne koşarak giden bir Ceylan asla görmedim... Hep aslan ceylanı kovalar, ceylan kaçar...

Bizim USD da yükseliş sebebimiz, aslanın bizi yakalaması değildi...

Bizim aslanın kucağına gitmemizdi...

Hatırlayınız...

2018 Ocak ayı USD 3,71 TL ye kadar inmişti...

Aileden Sorumlu Bakanımız Fatma Betül Sayın Kaya sokak ortasında Hollandalı polisler ile muhattap oluyor, sokak ortasında makam aracında inip memurlar ile tartışıyordu...

Hayatım da, bu kadar utandığımı, ezildiğimi hatırlamıyorum.. Hollandalı Polislerde azarlar gibi cevap veiyordu...

Bakan hanımı seversiniz sevmezsiniz o ayrı, ama kadim bir millet olan Türklerin bir bakanı böyle olmamalıydı...

Sonra Hollandaya bağırdık, Avusturyaya bağırdık, Almanyaya bağırdık, Suriyeye bağırdık, ABD de koyarız, çakarız, öttürürüz tarzında söylevlere girdik...

Ben o zaman AB ve ABD bunun acısını çıkarır kesinlikle demiştim.... Bu söylemlerin üzerine ne AB ne ABD tek bir kelam dahi etmediler... Gerek de yoktu, hani..

Yani; Ceylan Aslanın üzerine koşa koşa gitti..

Şimdi ikinici bir ceylan daha var... Ceylan Aslana bakıyor, Aslan Ceylana....

Buradaki sorun şudur...

2.ci defa Ceylan Aslandan kaçacak o kovalayacak mı?

Yoksa yine ikizi gibi Aslanın üzerine yürüyecek mi?

%25 Faiz kararı tam bir zaman kazanma zamanıdır..

Uzun süre Aslan ve Ceylan birbirine bakamaz..

Ya aslan aniden kovalayacak, yada rutin bir şekilde aslandan kaçacak....

Sizler yine 1.ci olucak derken ben hayır bu sefer 2.ci olucak diyoruö...

izleyip görelim...
    Aslında olması gereken sizin beklentiniz Sayın Selka. Normal Şartlar Altında sıradan bir ülkede sizin dedikleriniz olur. Şu yüksek faiz döneminde 7/24 çalışılıp birşeyler yoluna konmalıydıki yaşanan acılara kayıplara değsin.

Yine umarım sizin beklentileriniz gerçekleşir. Ülke için millet için hayırlısı değil çünkü benim beklentilerimin gerçekleşmesi. 2019 da bir kur şokunu daha zinhar kaldırmaz ne finans sektörü ne reel sektör. Tabi kur şokuyla kalmıyor meret. Daha yüksek faiz daha yüksek enflasyon. Dediğim gibi inşallah olmaz. Ülke düze çıksında biz dolarda bu kez kazanmayalım sorun değil.

6. espirisine yazdıydim dayu
    alınacağını bilsem yazmazdim
    piyasa yuvarlaktir ayni top gibin
    nerden gol gelir nerden gol yenir azbucuk hesaplasakta süprizler olabilü,herkes hata yapabilu
    hem biz ergenmiyiz ki başkasını suçlayalim öyle niye olmuyor diye
    bilsek zaten şuan paraya para demezduk,Hawaii de kizlarla pişpirik oynarduk bea

Alıntı Originally Posted by *Bozkurt Yazıyı Oku
    espirisine yazdıydim dayu
    alınacağını bilsem yazmazdim
    piyasa yuvarlaktir ayni top gibin
    nerden gol gelir nerden gol yenir azbucuk hesaplasakta süprizler olabilü,herkes hata yapabilu
    hem biz ergenmiyiz ki başkasını suçlayalim öyle niye olmuyor diye
    bilsek zaten şuan paraya para demezduk,Hawaii de kizlarla pişpirik oynarduk bea
    alınmadım ki.
    bilâkis senin ters pozda olduğuna üzülürdum.eger gerçek pozda olsaydın....didim... bea..!

2/3 hisse, 1/3 tl reel poz devam...
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

8.  Alıntı Originally Posted by *Bozkurt Yazıyı Oku

5.34 den 1 kamyon tekrar aldım

Sayfa 52/377 İlkİlk ... 242505152535462102152 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız