Sayfa 53/380 İlkİlk ... 343515253545563103153 ... SonSon
Arama sonucu : 3038 madde; 417 - 424 arası.

Konu: Dolarda Düşüş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by *Bozkurt Yazıyı Oku
    5.34 den 1 kamyon tekrar aldım
    Hayırlı olsun Sn.Bozkurt.. 1 kamyonda 5,21 TL den alsaydınız bari...

Şaka bir yana.. USD 7,40 TL ile ağababalar ceplerine en az 3 yıllık USD kaymağını ceplerine koydular... BU kaymak USD ın aşağıya ,gelmesine devam etmesi ile daha da bir kaymaklanacak daha da bir lezzetlenecektir.. (7,40 TL den USD satmaya devam eden portföyler için)

O sebeple;

Hala küçük yatırımcı malum başlık olan " USD da Yükseliş Kaçınılmaz" başlığında umudu var ise; USD maalesef yükselmez...

Genelde hala bir yatırım aracına yatırım yapma ve umudu sıcak ise; bence yükseliş değil, bilakis düşüş kaçınılmazdır...

Hayatımda her yatırım yaptığım araç burası diptir buradan alınır dediğimde bana yeni tecrübeler yaşattılar...

Ne zaman ki; yatırım yaptığın yatırım aracından iğrenmeye, tiksinmeye başlarsın, yükseliş ile umudum %0 olur işte o zaman aslında yatırım yapmalısın...

İşte o anda da emin olun USD alamazsınız...

Mesela 5,40 TL den şakır şakır USD alan ky, 12 ay sonra 4,60 TL den USD almaya elide varmaz, yüreğide yetmez...

Çünkü oradan gelen kara lanet okumaya başladığında aslında oraya yatırım yapma zamanı demektir..

O sebeple hala ben 5,30 larda 5,20 lerde elinde USD tutan ky oldukça maalesef USD da yükseliş değil bilakis hala düşüş kaçınılmazdır diyorum...

Bol kazançlar...

2.  Alıntı Originally Posted by *Bozkurt Yazıyı Oku
    5.20 dende geldi mallar,nereye yazilsak verdiler ama senaryomda değişiklik yok..5.post alışlari 5.10 da yapcam
    strateji planimda değişiklik yok sn. selka
    5.10 dan alicam 5. kamyonu

o
    alintiladigin yeni alim değil
    5.41 den sattigim bi kamyon dollari yerine koymak içindi

Alıntı Originally Posted by *Bozkurt Yazıyı Oku
    kamyonun birini 5.41 den verdim.

3 kamyon 5.25 ort. maliyet devam...

nerde bu düşecek ciler bea!

16.96 Since 27 Aralık 2023

3.  Alıntı Originally Posted by *Bozkurt Yazıyı Oku
    strateji planimda değişiklik yok sn. selka
    5.10 dan alicam 5. kamyonu

o
    alintiladigin yeni alim değil
    5.41 den sattigim bi kamyon dollari yerine koymak içindi
    Kar cebe yakışır... Elbette... Asansör gibi düşmez bu meret.. Trade edebilirsen, ne mutlu... Ben USD da karı gördün mü al derim...

Bol kazançlar....

4. 5.25 ort. 4 gamyon dollar var abey
    stres yok sıkıntı yok
    emin olamadığım durumlarda trade yapmam
    ama
    son tradede alirken acele etmişim 5.21 den alabilirmisim
    neyse
    belki tekrar depturu bakarsin, bu işler belli olmaz
    syg

16.96 Since 27 Aralık 2023

5.00 altına zor iner gibi. Galiba Bozkurt reiz biliyo bu işi...bea!
    🧐

6.  Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    5.00 altına zor iner gibi. Galiba Bozkurt reiz biliyo bu işi...bea!
    ��
    Sn.0101 haklı olabilirsiniz.. USD 5,00 altına gelmeyebilir.. Lakin, %25 enflasyon olan bir yerde USD ın bir an 4,90 olup oradan 5,40 a zıplaması da olabilirken, 2019 Haziran ayında hala USD 5,15-5,45 bandında salınabilir...

Şahsen ekonomimiz için ben 2.ci senaryoyu tercih ederim.. 2.ci senaryoda USD reel olarak daha pahalı gibi görünürken, nominal olarak daha ucuz demektir..

Kısaca; USD'ın 5,30 TL de 6 ay dengelenmesi bence 5 altına çoktan inmiş demektir...

USD konusunda beni düşmesine sebep olacak sağlama BIST tir... BIST in USD ın bu düşme haline rağmen 2018 Ocak ayından itibaren %41 NET kazandırırken BIST aynı vade de %21 NET kaybettirmiş.. VAKBN ise kendi özelinde %41 değer kaybetmiştir...

VAKBN tepe noktasından itibaren %65 NET değer yitirmiştir...

Şimdi buradan USD düştü diyorsak bu BORSA nın hali nedir? USD düştü ise BORSA nın yükselmesi gerekirdi..

Yok BIST te mesela VB %65 düşmüş ve USD ın 6 TL olacağını düşünüyorsanız VAKBN ın hisse olarak en az %20 daha değer kaybedeceğini düşünüyorsunuz demektir..

Nasreddin hoca misali,, bu ciğer ise kedi nerde? Kedi bu ise ciğer nerde?

O vakit bankalarda 2018 Ocak 2018 ARALIK vadesinde değer kaybı %85 olucaktır demektir..

BORSA da %85 değer kaybı demek Türkiye İFLAS etmiş demektir.. Kısaca USD 5,30 TL ler den 6-7 bandına yükselmesi eğer Türkiyenin iflas etmeyeceğini düşünüyorsanız USD almayı düşünmememlisiniz...

Oysa; USD 5,30 TL de Borsa 125,000 eder de; VAKBN hisseside en az 6 TL de olmuş olsa;

Evet USD 5,30 TL de ucuzudur, alınır, burası dip olmasa bile dibe çok yakın yerler diyebilirdim...

AMa diyemiyorum...

Vakıfbank dip olarak 4 ay önce 3 TL yi gördü şimdi 3,80 TL de iken yaklaşık bu hisse 12 aydır sürekli düşüşte..

Ben endeksin bir 12 ay daha düşeceğini düşünmüyorum.. O sebeble USD hala bana pahalı geliyor...

Bol kazançlar...

sn.selka haklı olabilirsiniz.

bakalım neler görecegiz?
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

8.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    ..., 2019 Haziran ayında hala USD 5,15-5,45 bandında salınabilir...
    Japon Yeni ilginç olabilir. Japonya'da faizler çok düşük olduğu için, Japon Yeni fonlama parası olarak kullanılıyor. Sıfır faizle Yen borçlanıp dolar alınıyor, dolarlar da ABD borsasına yatırılıyor. ABD borsası yükselirken, Japon Yeni dolara karşı değer kaybediyor.

ABD borsası düşerken de, ters yönlü bir dinamik çalışmaya başlıyor. Borsayı satıp nakite (dolara) geçiyorlar ve doları Japon Yeni'ne çevirip borçlarını kapatıyorlar. Borsa düşüyor, Japon Yeni dolara karşı güçleniyor. Biraz karikatürize edersek, Japon Yeni almak, ABD borsalarını kibarca şortlamanın bir yolu oluyor.

Bir varsayım yapalım: Eğer önümüzdeki aylarda ABD borsası aşağı yönlü bir trende girecekse, Japon Yeni dolara karşı aylar süren bir değer kazanma sürecine girecek demektir. Bu varsayım doğru mu, bilmiyorum, ama dikkatle izlemeye değer.

İkinci bir varsayım olarak sizin yukarıdaki yorumunuzu alırsak (dolar-tl yan-yan gidecek), bu durumda Japon Yeni, Türk lirası'na karşı değerlenecek demektir. Lirada kalmayı lunaparktaki korku tüneline girmek gibi görenler için Japon Yeni dikkatle izlenmeyi hak ediyor, diye düşünüyorum. JPYTRY'de teknik olarak şu anda bir alım sinyali göremiyorum ama ilgiyle izliyorum.

JPYTRY derken, bankadan spot olarak Yen almayı kasdediyorum. Kaldıraçsız olarak... Foreks yok! Herşey peşin, nakit!

Sayfa 53/380 İlkİlk ... 343515253545563103153 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •