Sayfa 62/382 İlkİlk ... 1252606162636472112162 ... SonSon
Arama sonucu : 3056 madde; 489 - 496 arası.

Konu: Dolarda Düşüş Kaçınılmaz

Alıntı Originally Posted by *Bozkurt Yazıyı Oku
    swapcilar bugün mesaiye başlamamış. ..yada dollar 530 da destek buldu.diplemis olabilü
    yarin sabah 535 den ilk kamyonu doldurayim bari
    Swapcılar emekli olmuş olabilebilirler.
    Ya da kökünden sünnet oldular. Beaa!
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

2. Bu savaşın sonunda size kaybetcekleri söyliyim....

5,7 üstü dolar alanlar ( uzun süre dolarları taşıcaklar )

Bist satışında panikleyip zararına satanlar...

Eğer dolar / tl patlar, enflasyon ve faizler coşarsa o zaman ülke olarak kaybederiz...

3.  Alıntı Originally Posted by vigamox Yazıyı Oku
    Sn selka bey,
    Ben tamda anlattiginiz gibi hisseye asik olup gozune far tutulmus tavsan oluyorum. Karin ustunde de zararin ustunde tavuk gibi oturuyorum hic istifimi de bozmuyorum, hatta dustukcede nakitimin tumuyle de almaya devam ediyorum. Sizlerin yontemi muthis ancak o seviyeye gelmek icin tabiri caizse 40 firin ekmek yemek bile yetmez herhalde. Sizler surdan aldim surdan sattim dediginiz bir platform var mi acaba. Tesekkurler.
    Sn.Vigamox;

VAKBN Temmuz ve Ağustos aylarını ve de Ocak ayını okuyunuz.. Oralarda VAKBN alın, Ocak ayında satın dediğim yığınla yazılarım mevcuttur...

USD da düşüş kaçınılmazda ve yükseliş kaçınılmazda yazılarımı arayıp bulabilirisiniz..

Demem o ki; topuktan alıp, baş tan satamazsınız...

Dizden alır ama omuz hizasından satabilirsiniz... Trade den ziyade ucuz malı bulun alın ve bekleyin...

Mesela şu an SAHOL inanılmaz ucuz.. USD 5,30 altı kademeli alım fırsattır....

Lakin bugün alıp yarın kar edemezsiniz...

En az 3 ay yatırdığınız parayı kayıp olarak görmeniz gerekir.. Kısa vade de dediğiniz yere gelmez mi?

Gelebilir, o da sizin şansınıza....

Bı noktaya 15 yılda geldim... Edilmedik bir tek kulağımın arkası dahi kalmadı...

Bu 15 yılda belki çok ciddi rakamlar kazandım, ama bu sürede acemeliklerim ile de bir o kadar kaybettim...

ISCTR, ALKIM, ALKA, EKGYO, SAHOL, ARCLK vb...

Bol kazançlar...

4.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Bu savaşın sonunda size kaybetcekleri söyliyim....

Eğer dolar / tl patlar, enflasyon ve faizler coşarsa o zaman ülke olarak kaybederiz...
    Sn.Martind mesela SAHOL 2018/8 ay da 6,72 TL ile dip yapmış.. Aradan 8 ay geçmiş koskoca holding 7,23 olmuş... Millet 5,70 TL den USD alma derdinde...

Almayın diyorum, edilmek duyulmadık hakaret kalmıyor...

Bende izliyorum....

Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Bu savaşın sonunda size kaybetcekleri söyliyim....

degerli martind;

bu topiğin mudavimleri bahsettiğiniz kişilerden deel...

bugün fevkalade ihtiyatlar hesabımda tuttuğum naktin bir kısmıyla hisse aldım.

yarın da firsat verirse yine alırım.

bacakların titrediģi günler "al" günleridir... beaa!
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

6. robot çağına girdik, olmaz olmaz diye bişey yok.
    dakkasinda oluyu

16.96 Since 27 Aralık 2023

555 ÷ 526 = 1.0551

0.0551 ÷ 3 ay = 0.01836667 aylik tl deger kaybı

0.0183667 x 12 = %22 yıllık deger kaybı (veya muhtemel enflasyon)

SM-J730F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. TARİHE NOT DÜŞSÜN.....

YEDİRMEZLER.....

Amacım asla siyaset değildir, %100 objektif olmak amacımdır... Etraf TROL dolu, eşkıya dolu, tetikçi dolu....

15 yıldır piyasalarda hergün işlem yaparım... Milyonlarca TL kazandım; ama bir o kadar da tecrübesizliğimin kurbanı oldum.. O sebeple buraya yazacağım tecrübe milyonlarca TL değerinde 15 yıllık bir birikim ve 1995 krizi dahil (Ünivertise 3.Sınıf) hepsini görmüş geçirmiş bir ağabeyiniz, kardeşiniz olarak paylaşmak istedim...

Neden bu başlık...

Çünkü kendimi en doğal bu başlık altında ifade edebileceğimi düşündüm....

Tecrübem der ki;

Daha şimdiye kadar tahmin edile-bilinen bir krizi şimdiye kadar hiç görmedim. 1995 Çiller krizi, 2001 Ecevit krizi, 2008 Dünya Finans krizi...

Hepsi geldiği günün bir gün öncesi tüm ekonomik aktiviteler tüm olağan sıradanlığı ile devam ederdi.. Yani; ekonomik krizlerin bir gün öncesi tüm yurtta en ufak bir anormallik olmazdı...

Akşam yatar sabah kalkarsın, olan olmuştur...

Ama bu krizi sözüm ona bangır, bangır, davul zurna çala çala geliyor, deniliyor...

Olur ise; bu ekonomik kriz benim dünyamda, BİR İLK TECRÜBE olacaktır....

Türkiye de ortalama DTH miktarı son 10 yılda 100 milyar USD dan son iki yılda kriz çığırtkanlıkları ile 180 milyar USD a çıkmış durumda.....

Herkes pozisyonunu almış, mevzilerine girmiş, cephaneyi yüklemiş baskını bekliyor.... ( Bu arada düşman arada sırada baskın yapıyormuş gibi ataklar ile durumu iyice kızıştırıyor)

Bu şekil bir ekonomik baskın YABANCI tarafından olur ise; buda benim ekonomik hayatım da bir ilk olacak....

Bu ekonomik kriz gerçekleşince dth ları 100 milyar usd dan 180 milyar usd a çıkan TR 'de ki ky inanılmaz bir fayda ve gelir sağlayacak...

USD 10 TL olursa; %100 kazanç...

Yabancı bu kazancı kolayca TR de ki ky ya verecek... 80,000,000,000*5 TL usd da artış= 400 milyar TL....

Bu da 15 yıllık al sat hayatımda ilk kez bir yabancı kriz ile TR deki ky cı zengin edecek....

Bu da benim için ilk tecrübe olacak....

Tüm Türkiye yukarıda ki bu senaryoya öylesine kilitlenmiş ki;

Alo, alooooo, alooooooo diyorsun, duyan yok, işiten yok, gören yok....

Adam eline aldığı her TL ile USD dan her yerden alıyor... 5,30-5,40-5,50-5,60-5,70-5,80

Dolarizasyon ile Hipnoz olmuş bir GÜRUHA yabancı para kazandıracak....

Bu kadar kolay ve NET olacak... BU da benim için yeni tecrübe...

Bu kriz böyle olursa; bana en az 10 yeni tecrübe yaşatacağı kesin....

Oysa;

Benim 1990 lardan beridir yaşadığım tecrübe bu senaryoyu şöyle izah eder...

Yabancı seçim sonrası (Seçim ne olursa olsun- AKP alırsa AKP aldı diye- CHP alırsa- Belirsizlik bitti diye) USD da direkt 5,20 ertesi günü görülür...

Bu durumda hipnotize olup 5,80 TL den USD alan güruh 5,20 TL den USD mı satacak?

Klasik cümleler ile "Satmam arkadaş, 6 TL oradan 7 TL olucak der..."

Nisan ayı geçer faizler %25 çok serttir... USD taşıma maliyeti artar yabancı USD da 5,20 fiyatlama ile 30 gün iyi faiz almıştır.. Ama millet hala hipnoz dolarizayondur....

Mayıs ayında BORSA dalgası gelir.. Mayıs ı herkes SAT GİT der ama öyle olmaz AL BEKLE ile 115,000 olur.. USD da yeni hedef 5 TL altı olur....

Hipnoz kısmen bozulur, ekonomi dengelenir, borçlar ödenmeye başlar yabacı şakır şakır %25 faiz alır...

KY giden vadeyi mi yansın, düşen USD a mı bilemez.. Nasıl olsa düşüyor bu TL bende kalsın faize koyayım der...

Haziran ayında son ve öldürücü darbe gelir.. USD 4,90 TL dir... KY büyük bir şok ile hipnozdan uyanır... Kısım kısım DTH lar bozulur.. 150 milyar USD a düşmüştür...

Temmuz da TCMB hala sıkı durur... KY burada yahu Faizi keşfetmiştir.. Ne güzel yahu, bu USD dan bir cacık olmaz demeye başlar USD düşecek diyenlere hak vermeye başlar....

Ağustos ta USD 4,75 TL ye gelir.. TCMB 200 baz faiz indirir... KY İyi ki geçen ay satmışım.. USD iniyor, dur şu kalanıda vereyim kurtulayım der...

Eylül de TCMB 250 baz faiz indirir.. USD 4,61 TL ile dip yapmıştır... DTH lar 120 milyar USD a iner... USd ın esamesi okunmaz...

İncik boncuk konakları, beton, mode BMW; code Mercedes e dönülmeye başlanır...

Ekim ayında DTH lar 110 milyar USD iner... TCMB 250 baz faiz daha indirir....

Sonra soğuk bir Kasım sabahı BIST %10 düşer ertesi gün bir %10 daha; USD 4,60 TL den direkt 5,10 açar...

4,75 den USD satan 5,10 dan alamaz... Ertesi hafta 5,35, ertesi ay 5,75 olur... Yeni yıla kadar direkt 7 TL yi hatta 7,50 TL yi görürüz...

2019 da evet USD 7,50 TL olur....

Ama 1.ci senaryoya göre değil;

2.cisine göre....

Bol kazançlar dilerim...

Sayfa 62/382 İlkİlk ... 1252606162636472112162 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz