Sayfa 82/380 İlkİlk ... 3272808182838492132182 ... SonSon
Arama sonucu : 3037 madde; 649 - 656 arası.

Konu: Dolarda Düşüş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    estafurullah, Zaten faizin düşüşü de kalıcı olamayacak bence.Enflasyonun hızı baz etkisi nedeniyle düşüyor.Enflasyon düşüyor diye bir yaygara var piyasada. Noldu fiyatlar mı gerile di de enflasyon düşüyor ? Düşen artış hızı....Bu tam bir kandırmaca.Bu ülke eninde sonunda üretime ağırlık verip katma değerli ürün üretmek zorunda kalacak.
    Aynen. Üretim ve marka yaratmada bir sorun var. Bunu çözersek inanın bazı şeyler kolay düzelecek. Fakat marifet gibi 5 yıl önce aldığı daireyi veya yazlığı 5 katına satış fiyat i ile piyasa sunması inanın çok sıkıcı. Kummes gibi yazlıklara 1.250.000 tl fiyat istiyorlar . Bu arada işsiz yeğeni mühendis yada mimar 3500 tl ye iş bulamıyor. Orta yaş gurubunda Üretim de iyi durumdaki kişiler şirketten çıkartılıyor. Biraz maaşı yüksek diye . Paranın % 30 tl birikim üzerine kurulu bu işlerin düzelmesi biraz zor gibi. Faiz dahada düşerse işlerin düzelmesi anlamsız olabilir .

SM-A720F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Yazdıklarınıza katılmamak elde değil... Ekonomist olsak bile siyasetçi yada karar mekanizmalarında olanlar maalesef bizler değiliz.. Ekonominin düzeleceğine bu kafa ile bende inanmıyorum...

Ayrıca; 2010-2016 yılları herkes har vurup, harman savurdu.. A4 nedir? diye sorduğumuzda herkesin aklına AUDI gelip de, hiçbir kimsenin aklına beyaz dosya kağıtı gelmemiş ise, durum o vakit vahimdi...

Ancak bir ülkenin yada devlete hükmedenlerin yanlış politikaları olabilir.. Başta dediğim gibi bunları düzeltmek için karar mekanizmalarında olmak gerekir, ama değiliz...

Bizler ise piyasayı iyi süzmeli ve gözlemlemeliyiz... En azından neye yatırım yaptığımızda nerden ne kazanabilirizin hesabını yapmalıyız...

Mesela;

Bu USD da olabilir, altın da, hisse de yada TL nakit mevduatta....

Ben 2015 yılında mevduat faizleri %8,25 iken (Vakıfbank) bu savurganlık ile faiz yada USD ın kesinlikle yükseleceğini gayrimenkul sektörünün ise dip yapacağını tahmin ettim...

Dediğim gibi ekonomiyi kimse benim düşüncelerim ile yönetmez, ama ben kendi aklım ile USD mı almalıyım? Altın mı almalıyım? Mevduat TL de mi kalmalıyım? sorusunu kendisine sorabilir ve o doğrultuda pozisyonların para kazanabilir.....

Ben şuna inanırım "Piyasalarda asla fırsatlar bitmez...."

Çünkü Borsa yüksek iken; USD ucuz olur... USD yüksek iken Borsa ucuz olur...

Hal bu iken; ben 2015 yılında bir ev ve bir ofisimi satmıştım.. 2015 yılında 215,000 TL ye bir daire, 315,000 TL ye bir ofis satıp nakitte pozisyonlanmıştım...

Şİmdi aynı yerde satılık ev 300,000 TL pazarlıklı ve ofis ise 450,000 TL ye var....

Ben bu paralar ile bir ke FULL USD alıp (3,38-3,98 2 ay vade) satmış üzerine günlük %24 TL faizi alıyorum...

Ve iki kez de Banka hissesi alıp satmıştım...

Dediğim gibi.... Şu an %25 USD %75 TL deyim...

Eylülde gayrimenkulü dip bekliyorum. O vakit bir gayrimenkul almayı planlıyorum... USD da ise beklentim 5,65 (1.Kademe %25) son kademe dip 5,35 TL dir.. (FULL USD)

Sonuçta; Siyasetçi değiliz ki, ekonomik kararları biz alalım... Ama yatırım kararlarını kendimiz mevcut durumu görerelk alıp kar edebilirz...

Bol kazançlar dilerim....

3. Maalesef doğruları söylediğimiz için en az okunan sayfayız...

Bugün portföyümün %25 i ile 5,65 TL den almış olduğum tüm USD ları 5,7250 TL den satıp hepsini %23,5 günlük faize yatırdım...

Yarın ki riski almak istemedim.. Birçok insan 500 baz ve üzerinde faiz artışı ve USD da 5,85 hareketini bekliyor.. Ben beklemiyorum...

Benim beklentim yukarıdaki yazılarımda dediğim gibi en fazla 250 baz puan faiz indirimidir.. Bu USD ı 5,51 TL seviyesine çekecektir...

Yarın elbette bir anda gelemez zamanla 250 baz veya altı faiz indirimi ile 5,51 TL lere doğru USD da düşüş kaçınılmaz olacaktır...

USD da bekleyen arkadaşlarıma allah sabırlar versin.. 11 Temmuzda 5,65 TL den USD aldım 5,7250 den 24 Temmuz da sattım.. Ama yine de Faiz getirisinin altında kaldım...

Oysa 7,20 den 6,50 den 6,00 dan USD alıp 1 yıldır beklemek kolay bir psikoloji değil.. Çok zor...

Almış olduğum banka hisselerinden erken çıkmanın pişmanlığı içerisindeyim... Ama olsun TL günlük faizi özellikle özel bankalarda çok iyi....

Ne olur dostlar, birbirinizi gazlamayın... Birbirinize saçma sapan senaryolar çizmeyin...

Hani USD bu sene 12 TL olacak ta USD ları satıp para kazananlar... Şimdi USD 5,85 olsa da satsak mı diyoruz?

Yoklar değil mi? Doğaldır.. Onlar USD larını 7,20 den geriye doğru 6 TL ye kadar sattılar ve gittiler... Belki 1 yada 2 yıl sonra dönerler...

Neyse, kimsenin canını fazla sıkmayım.. Ama düşük faiz indirimi gelirse USD 'da DÜŞÜŞ KAÇINILMAZ derim...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,326
     Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Maalesef doğruları söylediğimiz için en az okunan sayfayız...

Bugün portföyümün %25 i ile 5,65 TL den almış olduğum tüm USD ları 5,7250 TL den satıp hepsini %23,5 günlük faize yatırdım...

Yarın ki riski almak istemedim.. Birçok insan 500 baz ve üzerinde faiz artışı ve USD da 5,85 hareketini bekliyor.. Ben beklemiyorum...

Benim beklentim yukarıdaki yazılarımda dediğim gibi en fazla 250 baz puan faiz indirimidir.. Bu USD ı 5,51 TL seviyesine çekecektir...

Yarın elbette bir anda gelemez zamanla 250 baz veya altı faiz indirimi ile 5,51 TL lere doğru USD da düşüş kaçınılmaz olacaktır...

USD da bekleyen arkadaşlarıma allah sabırlar versin.. 11 Temmuzda 5,65 TL den USD aldım 5,7250 den 24 Temmuz da sattım.. Ama yine de Faiz getirisinin altında kaldım...

Oysa 7,20 den 6,50 den 6,00 dan USD alıp 1 yıldır beklemek kolay bir psikoloji değil.. Çok zor...

Almış olduğum banka hisselerinden erken çıkmanın pişmanlığı içerisindeyim... Ama olsun TL günlük faizi özellikle özel bankalarda çok iyi....

Ne olur dostlar, birbirinizi gazlamayın... Birbirinize saçma sapan senaryolar çizmeyin...

Hani USD bu sene 12 TL olacak ta USD ları satıp para kazananlar... Şimdi USD 5,85 olsa da satsak mı diyoruz?

Yoklar değil mi? Doğaldır.. Onlar USD larını 7,20 den geriye doğru 6 TL ye kadar sattılar ve gittiler... Belki 1 yada 2 yıl sonra dönerler...

Neyse, kimsenin canını fazla sıkmayım.. Ama düşük faiz indirimi gelirse USD 'da DÜŞÜŞ KAÇINILMAZ derim...
    sn.selka yarın ne olur bilemem...hatta haftaya da bilemem.. ama en geç bir ay içinde dolar 6,15-6,25 arasını görecektir.yatırım tavsiyesi değildir.sadece tahminim .tabiki yanılabilirim.Ama tecrübem bunu söylüyor.Çünkü hükümet düşük kur istemiyecektir.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    sn.selka yarın ne olur bilemem...hatta haftaya da bilemem.. ama en geç bir ay içinde dolar 6,15-6,25 arasını görecektir.yatırım tavsiyesi değildir.sadece tahminim .tabiki yanılabilirim.Ama tecrübem bunu söylüyor.Çünkü hükümet düşük kur istemiyecektir.
    Sn.Human, bende TCMB sının bu hamlesini kestiremediğim için almış olduğum USD ları satmak zorunda kalacağım.. USD da düşüş kaçınılmaz deme sebebim kısa vade içindir.. Yoksa eninde sonunda yükselecektir...

TCMB sından iki tip hamle gelecektir...

Ya bahs edildiği gibi yeni başkan gelmesi ve hükümet baskısı sebebi ile 500 baz puan indirimine gidecek;

Ya da;

Yeni başkan zor yaptığı piyasayı bozmak istemeyecek 150-250 baz arası bir indirime gidecektir....

1.ci durumda USD kolaylıkla 5,85 bandını aşacaktır....
    Lakin;
    2.ci durumda USD da ki şu an ki STRESS ya TCMB yüksek oranlı faiz indirirse durumudur... İşte saat 14:00 da bu STRESS gerçeğe dönüşmek ve beklenti yada beklenti dahailinde bir faiz indirimi gelirse USD da Kısa sürelide olsa DÜŞÜŞ KAÇINILMAZ demek istedim..

Sn. Human sizinle geçen sene siz İSC aldığınız zaman ben VAKBN hissesinde idim.... Sizin samimiyetinizi çok sıcak buldum hep... Asla ve asla 1 TL dahi kaybetmenizi istemem..

Yazdıklarım, çizdiklerim videolarım bulunduğunuz pozisyon itibarı ile okurken sizi üzmüş olabilir.. Ama amacım sizi üzmek değil, doğruları yazmaya çalışmaktır...

Tüm samimiyetimle USD da Ekim ayına kadar ciddi bir yükseliş beklemediğimi söylemek isterim...

Lakin burası Türkiye.. 24 saatte neler olmadı ki; her an her şey olabilir...

Buraya yazarken haberler, tweet ler ve bazı ekonomik başlıklara göre kendi düşüncelerimiizi yazıyoruz...

Hata yapabiliriz onemli olan samimiyet..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,326
     Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Sn.Human, bende TCMB sının bu hamlesini kestiremediğim için almış olduğum USD ları satmak zorunda kalacağım.. USD da düşüş kaçınılmaz deme sebebim kısa vade içindir.. Yoksa eninde sonunda yükselecektir...

TCMB sından iki tip hamle gelecektir...

Ya bahs edildiği gibi yeni başkan gelmesi ve hükümet baskısı sebebi ile 500 baz puan indirimine gidecek;

Ya da;

Yeni başkan zor yaptığı piyasayı bozmak istemeyecek 150-250 baz arası bir indirime gidecektir....

1.ci durumda USD kolaylıkla 5,85 bandını aşacaktır....
    Lakin;
    2.ci durumda USD da ki şu an ki STRESS ya TCMB yüksek oranlı faiz indirirse durumudur... İşte saat 14:00 da bu STRESS gerçeğe dönüşmek ve beklenti yada beklenti dahailinde bir faiz indirimi gelirse USD da Kısa sürelide olsa DÜŞÜŞ KAÇINILMAZ demek istedim..

Sn. Human sizinle geçen sene siz İSC aldığınız zaman ben VAKBN hissesinde idim.... Sizin samimiyetinizi çok sıcak buldum hep... Asla ve asla 1 TL dahi kaybetmenizi istemem..

Yazdıklarım, çizdiklerim videolarım bulunduğunuz pozisyon itibarı ile okurken sizi üzmüş olabilir.. Ama amacım sizi üzmek değil, doğruları yazmaya çalışmaktır...

Tüm samimiyetimle USD da Ekim ayına kadar ciddi bir yükseliş beklemediğimi söylemek isterim...

Lakin burası Türkiye.. 24 saatte neler olmadı ki; her an her şey olabilir...

Buraya yazarken haberler, tweet ler ve bazı ekonomik başlıklara göre kendi düşüncelerimiizi yazıyoruz...

Hata yapabiliriz onemli olan samimiyet..
    Sn.selka üzülmek ne demek.sizin değeriniz başka .Fikir alışverişi herzaman güzeldir.faydalidir .Ben yoğun olduğumdan sık ve ayrıntılı yazamıyorum.ben paranın %90 nini mevduatta %10 u ilede viopta usd longdayim.Yani çok etkilemiyor beni.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

7. Zaten kur düşük algısı var şu an , yılbaşından bu yana mevduatın bile gerisinde kaldı döviz ayrıca MB'nın yıl sonu hedefi 6.15'ki ben tutturduklarını görmedim hiç , birde faiz indirimi olayı gelince zannetmiyorumki düşüş olsun

5.72xx'den bir miktar alım girdim 300'lük bir indirim bekliyorum , 5.85 hedefim var bugün için..

Kritik bir gün

Psikolojik bir baraj gibi %20.
    Faiz onun altina indirilerek bir eşik aşmak istenebilir.

Sayfa 82/380 İlkİlk ... 3272808182838492132182 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •