Special Days Image
Sayfa 200/380 İlkİlk ... 100150190198199200201202210250300 ... SonSon
Arama sonucu : 3038 madde; 1,593 - 1,600 arası.

Konu: Dolarda Düşüş Kaçınılmaz

DTH , DTH dedikleri.

Artsa ne? Azalsa ne?
    Ekonominin içindeler mi? EVET..... Gerisi teferruat.

Güven kaybından kaynaklı olarak ekonominin dışına çıkan tasarruflar ister külçe altın, ister zînet/takı, ister döviz olsunlar (yastık altı, özel kasa, tarladaki ağacın dibi, yabancı ülke) ne ölçüde arttılar, artıyorlar?
    Bu tasarrufların ekonominin içine girebilmesi için "güven" telkinleri ve "teşvikler" yeterli mi? Malesef, EVET diyemiyorum....

-"Efendim bu hükümet.."
    "Cumhurbaşkanlığı kabinesi" var artık.....2023 yılı haziran ayına kadar. 2020,2021,2022,2023 ilk 6 ay.... Toplam 3,5 yıl daha... görev süresi var.

-"Efendim erken seçim"...

Anayasayı bir daha okuyun.....
    -Cumhurbaşkanı meclisi fesh ederse kendisi de istifa etmiş (dönemini bitirmiş, iki hakkından biri gitmiş) sayılır, topluca seçime giderler.
    -Meclis kendisini fesh ederse cumhurbaşkanı da (dönemini bitirmemiş sayılarak, iki hakkından biri gitmemiş sayılarak) seçime giderler.
    Özetle; kızgın tost makinasının arasında hepsinin elleri var.

Var mı Cumhurbaşkanında, meclis çoğunluğunda 2023 haziran ayından önce seçime gidecek en ufak bir işaret?
    3,5 yıl daha iktidarda durup, ekonomiyle, dış siyasetle, Suriye'yle alakalı tedbirlerini uygulamak varken.....

Niye suyu bulandırsınlar...?

Bu analize oynuyorum ve poz alıyorum... Başkası da başka şeye inanır ve poz alır.
    Sonuçta alacağımız pozların sonuçlarına da ağlamadan katlanmalıyız.

Mesela "dolar 10 TL olacak" diyenler.... ağlamamalılar ... fakat Üstatları her kimler ise O'na gidip bir muhasebe yapmalılar... be yaaa
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

2. FİYAT/ZAMAN/KALIP... bu 3 ü biraraya geldi mi trend dönüşümü kaçınılmazdır.. Gün gelir borsa yğkseliş, düşer... Gün gelir dolar altın yükseliş çıkar.. Ülkemizin içinde bulunduğu ortamda tasarruf sahibi halkın yüzde 90 ı borsaya gelmez bilmez.. Eskilerin parasına çukelde, kepezde, sabahta, medya holdingde, egs de devlet olarak el koymuşun onlar zaten hiç gelmez.. Mevduat düşük.. Bu halk ne yapacak? Tabiki eline para geçtikte dolar altın alacak.. Ama bu demek değil ki bunlar güvenli liman sonsuza kadar yükselecek.. Öyle bi şey yok
    .. Dolar 2010 kasım dan 2018 e kadar çok ciddi bi ralli yaparak 5 e katladı.. Gerek fed in geri vites yapıp bastığı paraları geri çağırmayı bırakarak son sürat tekrar bilançosunu 3,7 trilyon dolardan 3,9 trilyon dolara gelmesi tl de dengeleme sürecine oldukça yardımcı olmuştur.. Bugün dünya ekonomisi fed in para basmasına göbekten bağlı morfin bağımlısı bi hasta gibidir.. Fed tekrar faiz artırım ve genişlemeyi bırakana kadar gelişen para piyasalarına giren paralardan bizde faydalanma devam edicez
    ADEL/TTRAK/ÇİMSA/TOFAŞ/AKSA/BRSAN/PETUN/INDES. /BRİSA/ARÇELİK/EREĞLİ/TÜPRAŞ/FORD OTOSAN/SODA

3. Bu hayatta paraya iman etmiş hiçbişeyi para kazanmaktan daha değerli görmeyen biri olarak diyebileceğim tek şey yatırımlarınızı çeşitlendirin. Altın, dolar, hisse senedi.. Sırası zamanı gelince hepsi değerini bulunur.. Finans dünyasında daldan dala atlarsanız hiç bi piyasada hiç bi yükselişten faydalanamazsınız..
    ADEL/TTRAK/ÇİMSA/TOFAŞ/AKSA/BRSAN/PETUN/INDES. /BRİSA/ARÇELİK/EREĞLİ/TÜPRAŞ/FORD OTOSAN/SODA

4. cevap icin tesekkurler selka hocam.
    dolarda yay geriliyor fikrine ben de katilmiyorum.
    yay gevsiyor hatta.
    su anki durumun tek cümle özeti ihracat yap. bu. yapan kazanır.
    bundan bir gerilim çıkmaz. gerilim kayserideki ihracatçı istanbulda bina yapsaydı olurdu. zamanında bundan oldu.
    alt siniri ihracatçı için olmali.ben deutscheye katılmıyorum o seviyelere inmez sanırım. hatta belli marjda bence bir miktar yukarı gitmesi lehimize gibi.

5. Bu ekonominin basından sonuna kadar zerre bu işten annamıyorlar. Bakın birilerine anlatır gibi anlatiyim. senin ekonmin ara malı ithal eder. onu alır senin esnafın dolar bazında sonra satar dolar ile euro ile iç piyasa ise tl olarak ama neye bakar tl olarak kardamıyım zarardamıyım. dolar yada euro surekli duserse adam tl olarak (katma degerli iş yapmadıgından ve marjı dusuk oldugu için) zarar eder yada hiç kar etmez. bu adam ne yapar işçi çıkarrır yeni eleman bakmaz. zerre kadar sanayi ile yakından ilgilenen olmadıgı için ve işsizlik kurumunda yakın arkadaş henuz olmadıgı için işssizlik yuksek cıkar ve yukselir.

6. Bu arkadaş ne anlatıyor anlayan var mı? Böyle çakma yandaş köşe yazarları gibi kısa kısa cümlelerle yazınca ciddiye alınacağını filan mı sanıyor nedir.
    Son 30 yılda dövizden ve altından zarar eden mi olmuş. Ne yapacak sermayesi olan zararına faizde mi tutacak yoksa batık borsa şirketlerine mi bağlayacak parasını? En mantıklı sigorta yabancı para ve altındır, ne mutlu halk bunu anladı epey bir zarar ederek te olsa.

Bundan sonra olacaklar belli, ya mevduata eşşek gibi faiz vereceksin ya da daha çok beklersin dolar euro bozulsun da piyasaya para aksan millet ev araba incik boncuk alsın diye.

Poposuyla intalaşanın sonu belli Dolar dünyada 4 olmaz diye sabahtan akşama bağıranlar vardı. Nerede onlar Dolar 4 oldu, 5 ve 6 oldu. 7 yi de geçti Yine geçecek. Daha beter olacak.

Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    USD DA DÜŞÜŞ KAÇINILMAZ....

2019 yılının Kasım ayını da bitiriyoruz..

Dile kolay USD yükselecek, yükselecek diye diye kaçan yaklaşık 1,5 yıl vade... Uçan giden %25 günlük faiz...

O zamanda dedim, şimde de aynı kanaatteyim.. Yapmayın, etmeyin diye..

Sanal alemlerde gezip, silahşör medyayı dinleyip, yabancıya ahkam kestiniz.. USD 12 TL şakkadanak olacak diye...

Oysa yabancı şimdi de Deutsche Bank Türkiye'de 5,54 TL yi USD görebilir dedi...

İnansak mı? Ya doğruyu diyorsa? Pek uçuk bir hedefte değil hani...

Yandı Gülüm Keten Helva...

Oysa içeride sizin tarafınızdan;

Benim ne damat seviciliğim kaldı, ne de AKP liliğim, ne de TROL lüğüm... Ama gerçekler apapçık ortada..

Hala kabul etmiyorsunuz. USD 5,69 TL...

Doğru ben de pek inanmam.. Artık 5,71 TL de dip olmalıdır diye düşünüyorum.. Ama yabancı bu.. Acıması olmaz, çakar...

Mesela 1 ay sonra millet 6 beklerken geldiğimiz yer 5,51 TL olabilir.. Kim ne diyebilir ki? USD bu.!

Beni korkutan çözülmeyen dth lardır.. Yaklaşık 16 aydır USD düşüşte...

Yabancı ile inatlaşan KY ya yabancı bir çakar, Aralıkta TCMB sının 5,94 TL olan tahminini filan dinlemez 5,51 e getirir...

Burada artık Ah, Oh, Uf çok acıdılar filan başlayabilir... Daha da kızarsa yılbaşında 5,44 TL ile PATRON BENİM diyebilir..

Diyelim ki; hala KY akıl sağlını korumayı başardı...

Fİnalde;

HEDEFTE VURUŞANLAR filminin FİNALi gibi Şubatta 5,31 TL ye getirirse burada akıl, makıl, mantık, rasyonalite kalmaz..

Bazı arkadaşlarımız Türkiye de insanlar AÇ AÇ diyor..

Siyanür ile insanlar kendisini ÖLDÜRÜYOR diyor...

Değerli arkaşım, maalesef öyle..

Bunun USD ın yükselmesi yada düşmesi ile ne alakası var.

USD düşünce insanlar intihar ediyor diye; bir mantık kurmuş isen;

Yükselince ah ne güzel oldu ülke USD 12 TL oldu diyip intihardan vazmı geçecek?

Bu hükümet ve politikaları ile ilgili birşey...

Biz USD iniyor, çıkıyor, konusunu konuşuyoruz..

Kısaca USD da 5,31 filan yada

Bu olacak demiyorum.. Bakınız.. Ama böyle olayları en az yaşım kadar yaşadım...

Şahsi fikrim 5,64 TL ve altı USD artık Türkiye lehine olamaz.. Mantıklı değildir...

Ama realite şudur...

Kasım ayının sonuna geldik ve bugün USD/TRY 5,69 u görmüş...

12 TL yi değil...

Umarım şıkır şıkır paralar kazanıyor, tıkır tıkır işleriniz gidiyordur...

(Beyaz Yakalısı dahi böyle ise, yabancının işi kolay ve bizim işimiz zor ama.. Biz yine de iyi niyetli olalım...)

7. Dolar çıkar çıkmaz orası ayrı mesele

Adam dolarla iş yapiyordur o zaten dolar bulundurur , bunlar ayrı mesele

Bunun dışında dolar alanın iki amaci olabilir

Birincisi parasının değerini korumak ( son 1 yıldır bu gerçekleşmedi )

İkincisi ise parasinin degerini korumak bir yana üstüne kar etmektir ( son bir yıldır birinci durum gerceklesmedigi için bu hiç gerçekleşmedi )

Onun dışında ona buna kızdığı için dolar yada başka bir şey alıp satana Le mal derler

Mala da piyasa hiç acımaz döşer

Dolar artsa da döşer düşse de döşer

Sonuç değişmez yani

Nitekim de öyle oldu

8. Iste yandas akli buna calisiyor. Adamlarin zerre reel ekonomiden anladigi yom. Hepsi 29 yasinda ceo ;) issizlik diyorum bu uretim modeli ile dusmez diyorum

Sayfa 200/380 İlkİlk ... 100150190198199200201202210250300 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •