Sayfa 129/380 İlkİlk ... 2979119127128129130131139179229 ... SonSon
Arama sonucu : 3038 madde; 1,025 - 1,032 arası.

Konu: Dolarda Düşüş Kaçınılmaz

1. Evet güzel de işte dolarcıların sayfaya bişe yazsak hemen trol diyolar. Ama bakın burda dolarcılarda da cıkıp yazıyorlar kimse trol demiyor fark bu adamlar seçimlerden sonra dolar 10 olucak yok imf ile anlaşıldı daha bisürü şey söyleyenler trol olmuyor karsıt düşünce yazınca trol oluyorsun. Araştırılması gereken tez konusu

2. DTH işi biraz karışık. Son yayınlanan veriye göre,30 Eylül, 218.5 milyar dolarlık DTH in kabaca 20 milyar doları yabancının dövizde tuttugu para,kendi için bir sigorta olarak tutuyor, 80 milyar doları da Resmi ve Ticari kuruluşların yani şirketlerin. Kabaca 100 milyar dolarlık meblağda çok büyük oynamalar olmaz. İthalat, ihracat yapan şirketlerin hesaplarında döviz bulundurmaları kadar doğal birşey yok elbet.

Geri kalan 118 milyar dolarlık kısım bireyseller. Bu paranında yüzde 97-98 i 200 bin hesapta. Bu 200 bin hesap sahibinin aynı zamanda 450 milyar lira tutarında da TL mevduatı var. Yani TL ihtiyaç anında kullanabilecekleri TL leri de genel manada fazlasıyla var. Tabi grubu küçülttükçe, ilk 100 bin, ilk 50 bin gibi meblağlar artacaktır.

Demem o ki ülkenin milyoneri dediğimiz bu üst tabaka dthların da tamamına yakınını almış durumda. Bunun önemli bir kısmı ne olursa olsun TL ye dönmeyecektir. Yani 7.20 gördüğünde de çok büyük oranlarda dönmedi. Ama gerekli güven tesis edilir, yatırım ortamı sağlanırsa elbette bir miktar gevşeme yaşanıp para iktisadi faaliyetlere kayabilir.

Deniz Hocanın vaktiyle yazdığı yazının kısa meali böyle.

Alıntı Originally Posted by mursevim Yazıyı Oku
    Sn Selka ne deseniz boş. Öyle inanılmış ki enflasyon %5 bile olsa ve yıllarca devam etse onada inanmayacaklar. Hükümete veryansın.. Şimdide diyolar batığız bi gün dolar uçaçak Ama ben inanıyorum bu ülke çok iyi olucak ekonomi yönünden inş. Dolarcılarda beklesin
    Bu yazıyı kaydettim. Bir süre sonra hatırlatırım.
    Enflasyon konusuna gelince, bu ülkede enflasyonun tek haneli olduğuna inanıyorsanız, zaten tartışılacak bir şey yok. Bir sene önceki fiyatlarla, şimdiki fiyatları karşılaştırın yeter, enerji, gıda, beyaz eşya, elektronik, otomotiv, vs vs. Hala enflasyon tek haneli diyorsanız, söylenecek bir şey yok.
    Bu arada siz haklı çıkarsanız, benim yazımı hatırlatırsınız bana

Lenovo P1a41 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Enflasyonun tek haneli olduğuna ve/veya bu iktidarın açıkladığı hiçbir veriye inanmıyorum...
    Ama bunu bir kenara bırakıyorum....
    Enflasyon ile hayat pahalılığı farklı kavramlar...
    Enflasyonun hızı (güya) azalmış olabilir ama hayat pahalılığı tüm yıkıcılığı ile devam ediyor...
    Önümüzdeki ay(lar da) yakacak da
    Nasıl mı?
    Kasım ayı ile birlikte İstanbul da kombiler yanmaya başlar...
    Kışın durumuna göre doğalgaz faturaları....
    1)Bebekli ailelerde 500 tl den aşağı gelmez...
    2)Normal ailelerde 300 tl den aşağı gelmez...

Asgari ücretli aileler,hele de tek maaşlı olanların da maaşlarının %25 ni doğalgaz faturasına ayıracak...
    Buda o aileleri kavuracaktır....
    Yaşayıp göreceğiz.....

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

5. askerlik vazifemi kurmay onbaşı olarak ifa ederken, taburdaki 3 kısa dönemden biriydim, diğer ikisi diyarbakırlı 2 öğretmendi, daha ziyade beni merak ederdi komutanlar.. yüzbaşı bi gün beni görünce sordu- söyle bakalım boğaziçili, enflasyon nedir ?? soru böyle sorulunca havalı bi cevap vermem gerektiğini düşündüm- piyasadaki para artış hızının, mallardaki artış hızına oranıdır, komutanım' diye cevap verdim.. komutan cevaptan memnun kalmadı, hemen yanındaki erlerden birine sordu aynı soruyu, enflasyon nedir ? -hayat pahalılığıdır komutanım' diye bağırdı o da.. bana, gördün mü bak neymiş diye bi bakış fırlatıp, uzaklaştı yüzbaşı

bir malın fiyatı niye artar ?? çünkü satıcı daha yüksek fiyattan da satabildiğini görmüştür- alıcısı varsa niye düşükten satsın, zam yapar.. satabilmeye devam ediyorsa fiyatı daha da yükseltir, ta ki satamadığını görene kadar.. aslolan talep'tir- talep varsa fiyat yükselir.. pekii, son 5 senede türkiye'de talep mi yükseldi? hayır, tam tersi..

niye yükseldi enflasyon ? çünkü dolar yükseldi.. dolarla fiyatlanan malların fiyatı- talepten bağımsız olarak- yükseldi.. yani enflasyonun talep çekişli değil, arz itişli olduğu- kesin bi veri.. para politikası (faiz) sadece talep kaynaklı bir enflasyona çözüm sağlayabilir.. bizdeki sorun; enflasyon diye bi sorun değil.. sorun; TL'nin değer kaybetmesi.. ilk önce sorunun adını doğru koymak gerekir.. tanımı doğru yapmazsan, çözümü doğru sunamazsın, ve 'enflasyon yüksek- öyleyse faizi yüksek tutmalısın' diyen klasik iktisat teorisini tekrarlayan papağanların sesi ortalığı boğar

neydi yüzbaşının beğenmediği cevap ?? denklemin paydası, yani mal.. yani üretim.. üretimi nasıl artırırsın? açık ara bir numaralı teşvik- düşük faiz' dir.. para sahipleri- paradan para kazanamadıkları algı düzlemine gelirse, sermayelerini üretime/yatırıma kaydırmak tercihine yönelirler kendiliğinden.. yatırım/üretim ve arz fiyatları düşürür, ki bütün dünyada son çeyrek asrın realitesi olan dez-enflasyon süreci esas olarak üretim/yatırım/verimlilik döngüsü üzerinden gerçekleşti (çin etkisi)
    Son düzenleme : KaraKemal; 05-10-2019 saat: 01:09.

6. esas sorun TL'nin değer kaybetmesi olduğuna göre, niye değer kaybettiğine bakmak gerekir..

konu senyoraj hakkına sahip 'gelişmiş ekonomiler' olsa farklı cevaplar var- mesela avustralya parası emtia fiyatlarına bağlıdır çünkü avustralya emtia satıcısı, ama emtia/enerji ithalatçısı avrupa/japonya gibiler tersi etkilenir.. G7 paralarının kendi içindeki dengesi farklı bir hikayedir.. o yüzden TL'ye ne olacak diye dolar endeksini izlemek, sadece ahmaklara hitap eder (dxy)

fed-merkezli günümüz finans dünyasında senyoraj hakkı tanınmayan EM ekonomilerinin parası temel olarak; sermaye hareketlerine bağımlıdır.. cari fazla veren, borcu olmayan, devasa rezerve sahip rusya bile olsan- ukrayna meselesi üzerinden batıyla bozuşursan, öyle bir sermaye hareketine maruz kalırsın, piyasa yapıcı finans oligarşisi seni öyle bi fiyatlar ki, para birimin kısa sürede %150 hit yiyebilir.. bi sistem var, ve sistem bu

TL niye değer kaybetti ? tek cevap var- sistemin hışmına uğradı.. sermaye akışı terse döndü.. TR devleti, hegemonlarla tekrar anlaşsa öyle bi sermaye girişi olur ki, kur 3 liranın bile altına iner.. mesela d.akdeniz gaz rezervleri üzerindeki iddiasını bıraksa, kıbrıs'ı teslim etse, kürdistana onay verse (abd/israil güdümlü kiralık katillere okey verse) iran'a düşmanlık etse, batı adına rusya ve çin'in karşısına dikilse, muazzam bi sermaye akışı olur TR'ye .. enflasyon falan yalan olur

7. R.T.E bugün 40+1 tartışmaları için; "CHP ye burdan kemik düşmez" dedi...
    İnanamadım...
    CHP için daha önce çukur/çamur/pislik demişti...
    Hamdolsun bugün "köpek" dediğini de duyduk....
    Bakalım sırada ne var?

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

8. Enflasyonun farklı tanımları yapılabilinir.. Bilimsel ve kamusal gibi...

Kamunun karşılığında "Hayat Pahalılığı" denilebilinir... Bilimsel olarak " piyasadaki para artış hızının, mallardaki artış hızına oranıdır" denilebilinir...

Bence enflasyon " Piyasada dönen ve basılmış olan kağıt paranın karşılığının mal ve hizmet olarak bulunmayan ederinin, genel TL miktarına oranı" diyebilirim..

Şöyle ki; 1 mal karşılığında 1 para basarsın... 3 mal karşılığında da 3 para... Ama büyümenin olması ve iş yapabilmeniz için paranın maldan yada hizmetten fazla olması gerekir.. 3 mal 4 para olacak ki millet çalışıp üretip fazladan 1 adet para ile iş yapıp onun yerine 4.cü malı üretip büyümeye devam etsin...

Yalnız TR de bu durum şöyle oluyor.. 1000 adet mal, 1200 adet para.. 1,000,000 adet mal ve hizmet 1,500,000 adet para... 15,000,000 adet mal ve hizmet 25,000,000 adet para gibi giderken ŞAKÜLİMİZ kayıyor ve 30,000,000 mal ve hizmet kaşılığında 80,000,000 adet para derken aradaki oran PATLIYOR... Buna enflasyon diyoruz...

İşte piyasada bu aradaki boşluğu kapatabilmek için mal ve hizmet ederine ZAM yapıyor.. ( Bileşik Kaplar Teorisi gibi...) Bu fark para aleyhine mal lehine kapanırken mal ve hizmetin kıymeti artarken paranın kıymeti azalıyor...

Çünkü para miktarı bol, mal ve hizmet ederi az...

Bu oranı baskı altında tutabilmek için; TR de sermaye piyasasını kontrol ve denetleyen BDDK, SPK ve TCMB gibi finansal kuruluşların eksenlerinin kaymaması çok öenmlidir...

Bu durumu elbette farklı metodlar ile açıklayabiliriz.. Yabancı para ve fon girişi yada TR de kaybolan Adalet ve hukuk sistemi veya yabancının anti demokraktik metodları TR de bolca görmesi gibi...

Bu tip etmenler aslında enflasyon için KATALİZÖR olur...

Kısaca benzin ve ateş olsun ki, TUTUŞMA olsun...

Ama rüzgarda KATALİZÖR dür...

Sağlıcakla...

Sayfa 129/380 İlkİlk ... 2979119127128129130131139179229 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •