Sayfa 130/380 İlkİlk ... 3080120128129130131132140180230 ... SonSon
Arama sonucu : 3038 madde; 1,033 - 1,040 arası.

Konu: Dolarda Düşüş Kaçınılmaz

1. yıllık enflasyon rakamları tam bir yıl önceki fiyat seviyesiyle olan farkı söyler, o yüzden grafikte dolar kurunu da aynı şekilde yerleştirdim, bir yıl önceki kur seviyesine olan değişim.. eylül-2018 itibariyle %80+ bir zirve yapmıştı, son 15 yılda görülmemiş bir over-shoot, daha evvelki fırlamalarda %30-35 civarında kesiliyordu

üretici fiyatlarında kur geçişkenliği daha yüksek, dolar atağı %80'lere vurduğu ay üfe %46 ile 18-yılın zirvesini gördü.. üfe'yi etkileyen diğer majör kalem petrol/emtia fiyatları (küresel fiyatlama).. mesela 2008 ilk yarıda petrol/emtia zirve yapmış ve üfe'yi %20 sınırına taşımıştı, sonbaharda dolar kuru fırlayıp %35 yıllık artışa vardığında ise üfe daha aşağıda kaldı- çünkü emtia fiyatları çökmüştü, petrol 146 dolardan 30 dolara düşmüştü

tüketici fiyatlarında (tüfe) kur geçişkenliği daha düşük.. tüfe, 30 yılın ardından 2004 ortalarında tek haneye düştü, ve 15 yıldır kabaca %5-10 bandında hareket etti, kur hareketinin başlamadan hemen evvel 20013 ilk yarıda %6-7 idi.. 2014- 2015 ciddi kur artışına rağmen tüfe tek hanede kalmayı başardı, çünkü hem petrol ciddi ölçüde düşmüştü, hem tüketim talebi kesilmeye başlamıştı.. 2018 kur şokuyla olmayacak bi zirve yaptı, ve kur volatilitesinin ivmesini kaybetmesiyle olması gerekene dönüş yapıyor, 2020 başından itibaren kalıcı şekilde tek haneye döneceği muhakkak

ana hikaye şu: talep kaynaklı bir fiyat artışı yok, tamamen arz-yönlü.. bunun anlamı faizleri artırarak çözebileceğin bi mevzuu asla ve kat'a söz konusu değil.. o yüzden 'enflasyonu düşürmek için faiz yükselmeli (yada düşürülmemeli) tarzı ekonomist söylemleri bi eşek anırmasından farklı değil

talep kaynaklı enflasyona örnek olarak 2004-2007 dönemi kira fiyatları.. diğer tüm enflasyon kalemleri tek haneye gerilediği halde kira artışları %20+ seyrini korudu bu dönemde.. çünkü gerçek bir talep artışı vardı- hem konut fiyatları çok hızlı artıyordu, hem genel gelir artışına istinaden ahali daha iyi evlere daha yüksek kiralar ödemeye razı oluyordu.. kira artışları son dönemin kur şokunda %10 üstüne çıkamadı, çünkü talep düşüklüğü..
    Son düzenleme : KaraKemal; 06-10-2019 saat: 21:12.

2. dünyada 2-yıllık tahvil faizleri

TL tahvil faizi geçen yılki krizde ve bu mart swap krizinde %25+ görmüştü, son günlerde %13-14.. açık ara dünyanın en yükseği..

üretimi/ yatırımı/ istihdamı /teknolojiyi ve genel refahı arttırmak istiyorsak, kayıtsız şartsız yapılması gereken ilk iş faizi düşürmektir.. en büyük, en önemli teşvik faizleri global normlara çekmek

gerzek trol tayfası, faiz konusunu direkt emlak sektörüne bağlayarak (konut talebini artırmak, müteahhitleri kurtarmak vs) işin özünü gargaraya getirmek çabasında.. mortgage piyasasının tamamı ne kadar ? 40 milyar dolar (%5 of GDP).. faiz düştü diye 3-5 konut satılsa ne olur, satılmasa ne olur ?? ekonominin genel seviyesini, yatırım iştahını canlandırma fonksiyonunu göz ardı edip, 3-5 konut satılmasın diye gargara yapmak ancak ahmaklara özgü bir tavırdır..

3. Donald Trump;As I have stated strongly before, and just to reiterate, if Turkey does anything that I, in my great and unmatched wisdom, consider to be off limits, I will totally destroy and obliterate the Economy of Turkey (I’ve done before!). They must, with Europe and others, watch over...

Rahmetli Ecevit mezarından kıs kıs gülüyordur bunların düştüğü hallere...
    Geçmiş de ne demişlerse Allah onlara daha beterini yaşatıyor...
    Şu sarı kafanın bizi aşağılaması o kadar ağrıma gidiyor ki ....

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

4. "Allah Memleketimizin Yardımcısı Olsun...."

Sorunlar çok. Hem içeride, hemde dışarıda.. Memleket sınır ötesş operasyondaki ordumuzun endişesi içerisinde.. Allah yar ve yardımcıları olsun...

Bu tip meseleler siyaset ve ekonomi üzeridir.. Ti'ye alma, goy goy yapma, yeri ve zamanı değildir...

Hal bu iken, her tür olumsuz şart altında gün için USD 5,82-5,88 TL de... Oysa, daha günler önce 12 TL olacakcılar, yüzbinlerce izleniyordu....

Neden 12 TL olacak deyince, bir tweete bakar, Suriye ye sınır ötesine bakar gibi argümanlar ileri sürüyorlardı.. Kırılganlıklarımız elbette vardı.. Ama bitik bir ekonomi olmadığımızıda defalarca anlattım, anlattım, anlattım.. İzah edip, videolar çektim.. Baktım 100-200 izlenip, altına alaycı yorumları okuyunca video dan da vazgeçmiştim...

Hani dolandırıcıları hep şikayet ederiz ya, dolandırılana bakmayız hiç.. Gözümüz ve hırsımız hep dolandırıcıya doğrudur da ondan..

Oysa, dolandıran kadar dolandırılanda suçludur. Hem de en az dolandıran kadar..

Çünkü, "Dolandırılan, dolandırıcıyı, dolandırdığını sanarak; dolandırılır da ondan..."

Şöyle ki;

Yaşlı kadının 5 kg altını çalınmıştır.. Yaşlı kadın TV ana haberde ağlar.. Altınlarımı çaldılar diye...

Haber muhabiri sorar "Nasıl dolandırıldın anneciğim?"

Yaşlı kadın başlar anlatmağa...

"Kızım ellerinde bir çuval patates vardı. Yardım etmek istiyoruz diye bana yanaştılar. Bende evime davet ettim. Patatesi mutfağıma koyarken salondaki altınlarımı almışlar.."

Oysa;

Yaşlı kadın "Benim durumum halim iyi kızım, bu çuval patatesi ihtiyacı olan birisine ver" diyebilse belayı başından savuracak... Oysa aç gözlü davranıp kendince ihtiyacı olmadığı halde patatesi evine almak istiyor. Dolandırıcıyı kendince dolandırdığını sanıyor...

Tıpkı sosyal medya da 150 TL ye Iphone 9 S telefon deyip almaya çalışanlar gibi...

Neyse...

Bu USD 12 TL olacakcıları ben biraz da ona benzetiyorum...

Trump tweet üzerine tweet atıyor ki; tweet ler yenilir, yutulur cinsten değil.. Ekonomiyi direkt hedef alan tweet ler...

"Ekonominizi bitiririm, mahv ederim" filan....

SInır ötesi operasyon operasyon denildi sene sonu zaten TCMB hedefi 6 TL idi... EKim ayı ortasına geldik gele gele USD 5,71 den 5,82 ye geldi...

Yahu artık allah aşkına yaptığınız zararı kabullenin artık.. Akıntıya karşı yüzmek, direnmeye çalışmak canınızı daha çok yakıyor...

İyi akşamlar...

5. Sayın selka mrb;24 ekim ppk toplantısı için düşünceniz nedir?Ayrıca doların bu yükselişine karşılık faiz düşüşü kararı alınabilir mi?sizin fikriniz nedir?Teşekkür ederim.ytd

Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    Sn. Selka bakışimız cok farklı değil.

5.65'in DİP olmasını TEMENNİ etmekteyim... be yaa! 🙃
    5.89 da ekim ayı tepesi olsun.... be yaaaa! 🧐

7.  Alıntı Originally Posted by ozannn Yazıyı Oku
    Sayın selka mrb;24 ekim ppk toplantısı için düşünceniz nedir?Ayrıca doların bu yükselişine karşılık faiz düşüşü kararı alınabilir mi?sizin fikriniz nedir?Teşekkür ederim.ytd
    Sn.Ozan ben sınır ötesi operasyon olmasa idi, düşük gelen enflasyon verisi yüksek politika faizimiz ile USD da 5,51 TL ile dip bekleyenlerdendim...

Operasyon elbette pişmiş aşa su kattı... CDS lerimizi artırdı.. ABD tarafından atılan son derece sert ekonomik tweet ler de cabası olunca 5,62 lerden USD 5,89 lara kadar yükseldi...

Niyetim 5,51 ile %50 USD da pozisyonlanmak idi.. Kısmet olmadı..

Gelelim TCMB sına... Bu işler olmadan önce çok rahat 100 baz puanlık faiz indirimini bekliyordum... Ancak şartlar ülkemizde o denli ani ve sert değişiyor ki; bırakın pozisyon almayı, takip bile edemiyoruz.

O sebeple büyük ihtimal bu ppk yı pas geçip sonraki ppk da 100 baz puan daha indirim bekleyenlerdenim...

Ama enflasyon verisi en önemli öncü gösterge...

Hani derler ya.. Her müsibette vardır bir hayır..

Artık 12 TL olacakcılar, "Ya sınır ötesi operasyon olursa.." yada " Trump'ın bir tweet ine bakar.." gibi argümanlarının gerçekleşince USD ın 5,62 den ancak 5,88 e kadar yükselebildiğini uygulamalı olarak görmüş oldular...

8.  Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    5.89 da ekim ayı tepesi olsun.... be yaaaa! ��
    Olsun be yaaa 0101.. Kasım ayına allah kerimdir...

Sayfa 130/380 İlkİlk ... 3080120128129130131132140180230 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •