Sayfa 11/124 İlkİlk ... 9101112132161111 ... SonSon
Arama sonucu : 988 madde; 81 - 88 arası.

Konu: ARZUM - Arzum Elektrikli Ev Aletleri San. Tic. A.Ş.

Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Ben bu halka arzın diğerlerinden farklı olduğu şirketin kasasına beş kuruş para girmeyeceğini belirtiyorum. Bu demek değildir ki buraya kimse başvurmaz talep olmaz. Tabi ki başvuran kişi sayısı ve talep sürü pskolojisiyle çok olabilir ama bu bile firmaya biraz tanınırlık dışında pek fayda sağlamayacaktır.

300 milyon TL kısa vadeli borca ve %67 borç varlık düzeyine ulaşmış bir şirketten yabancı ortak çıkıyor ancak SPK seyirci gibi bakıyor.. Dur bakalım arkadaş ne yapıyorsun denetleyelim bu durumu diyen yok.

Halka arza talebin olup olmamasından çok beni halkın parasının yurtdışına transfer edileceği noktası ilgilendiriyor.
    Ha kendi adıma ne olur en fazla bir arzı pas geçeriz.. başka şirket mi yok..ama ülkenin kaynakları bu şekilde kolayca bir yöntemle dışarı çıkmamalıydı..
    Sn. cennetyolu,

Yazdıklarınızda çook haklısınız. Bizim alt sokaktaki bakkalda da aynı durum var. Küçük ortak hisselerini satıp gitmek istiyor. Büyük ortak ise sat git ben eskisi gibi yaşantıma devam ederim diyor. Sonuçta bu hisse satışı da küçük ortaktan daha da küçük ortaklara gerçekleşecek gibi geliyor...

Halka arza talep olur mu derseniz hangisine olmadı ki buna da olmasın :)
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Ben bu halka arzın diğerlerinden farklı olduğu şirketin kasasına beş kuruş para girmeyeceğini belirtiyorum. Bu demek değildir ki buraya kimse başvurmaz talep olmaz. Tabi ki başvuran kişi sayısı ve talep sürü pskolojisiyle çok olabilir ama bu bile firmaya biraz tanınırlık dışında pek fayda sağlamayacaktır.

300 milyon TL kısa vadeli borca ve %67 borç varlık düzeyine ulaşmış bir şirketten yabancı ortak çıkıyor ancak SPK seyirci gibi bakıyor.. Dur bakalım arkadaş ne yapıyorsun denetleyelim bu durumu diyen yok.

Halka arza talebin olup olmamasından çok beni halkın parasının yurtdışına transfer edileceği noktası ilgilendiriyor.
    Ha kendi adıma ne olur en fazla bir arzı pas geçeriz.. başka şirket mi yok..ama ülkenin kaynakları bu şekilde kolayca bir yöntemle dışarı çıkmamalıydı..
    Sayın cennetyolu,
    İnternette gördüğüm kadarı ile Mediterra’nın Türkiye de çok yatırımı var. Pizza pizza, tavuk dünyası vb. Umarım dediğiniz gibi para dışarı çıkmaz tabiki. Arzum bir pazarlama şirketi ve izahnamede belirtildiği şekilde tüm riskleri tedarikçiler üzerinden yürütülüyor.

Borsada fiyatlar artar, düşer, 10x fiyatlanır ya da 10 da birine düşer. 50 yıldan uzun süresir piyasada olan bir şirket, umarım tüm yatırımcıları için en güzeli olur.

3.  Alıntı Originally Posted by İnternational Yazıyı Oku
    En son ben arza katılmayacağımı yazdığım için ithamınızı üstüme alıp cevap yazma zorunluluğu hissettim. Yabancının hiç girmediği bu kadar açık şekilde küçük yatırımcıyı hisseye boğacağını açıklayan bir arzı ilk kez görüyorum. İşkillenmemin ilk sebebi bu, diğer bir sebebi arzdan gelen paranın 1 kuruşu bile şirketin borcuna veya gereken bir ihtiyacına gitmiyor. Mesela son yapılan KRVGD arzdan gelen paranın belli bölümünü borçlara ayırmıştı.

Foruma üye olur olmaz, ilk mesajınızı burada katılmayacağım diyenlere, aslında katılacaklar diye yalancılıkla itham etmenizi de aynen size iade ediyorum. Şimdi ben de kalkıp size, ilk mesajınızda niçin insanları arza katılmaya teşvik ediyorsunuz yoksa birileri sizi görevlendirdi mi diye itham etsem yakışır mı, lütfen yazdıklarınıza dikkat edin. Herkesin bilgiye, düşünceye ulaşma hürriyeti var, şirketin verileri bildirildiği kadarıyla ortada, ben katılmayacağım dedim, Kur'an'a el basıp arza katılmayacağım yemini veya noterden arza girmediğime yönelik belge de ister misiniz.
    Tebrikler, vatandaşın forumdaki ilk paylaşımı olduğunu yakalamanız iyi olmuş. Bu kadar bilgiye sahip birinin foruma yeni üye olması ibretamiz (mandar).

4. arzum satıldı diye googlede arama yaparsanız 2018 yılında Çinlilere satılacağına ilişkin bir haber var. değer 100 milyon dolar. ama bu haberde 100 milyon dolar değeri nasıl hesapladınız deyince ciroyu esas almışlar. 2020 yılı cirosu 435 milyon tl şuan değer tespit raporuna göre 547 milyon. yan eynı ölçüyü dikkate alırsanız şuan %20 pahalı. bu halka arzdan yabancı yatırımcı ne kadar alacak 226 milyon. kaç dolar yapar 28 milyon. tamamı ne eder 56 milyon dolar .yani yabancı kar ediyor diyorlar ya bence yabancı 2018 de 100 değil 60 milyon dolara bile satmadığına pişmandır. diye düşünüyorum. Ama bu yabancı fon arzumu ne kadara aldı bilen varsa paylaşırsa yabınca kazık mı atıyor yoksa adil bir satış mı daha sağlıklı yorum yapılır diye düşünüyorum. Ayrıca arçeliğin bilançosundaki toplam yükümlülük ve toplam kaynaklar oranı ile kıyasladığınızda arzumun çok daha iyi durumda olduğunu görecekseniz yine her iki şirketin borçlarının toplam kaynaklara oranı yaklaşık aynı. yani arçelik ne kadar borçlu ise arzumda aynı oranda borçlu. arçeliğin sadece borçları uzun vadeli arzumun daha çok kısa vadeli. ama unutmayın şu an arçelik satılıyor deseniz şimdiki hisse değer 2 ye katlar onun için arzum çok pahalı demek bence biraz abartılı ama halka arz sonrası ilerde bedelli yapıp borçlarını düzene koyarmı bilmiyorum. ama en iyisin Allah bilir

Ben de sürekli bütün arzlara katılan bırı olarak bu arza katılmayı düşünmüyorum(ya da çok az sembolik bir rakamla katılabilirim) .. Eğer kurumsal adı altında verilecek kısma yeterince talep gelmezse elde patlayabılır.. Talepleri gorelım olmazsa bızde sonradan bır ucundan tutarız..

Normal arzlardan farklı bır durum var.. Şirkete para girmemesi buyuk bir handikap..

Arz olan şirketlerden halka arzdan gelen parayı şurda şöyle kullanacağız dıye bırşeyler duyuyorduk..bunlar bize hangi hikayeyi anlatacak. Borçlarına mı ortak olacağız. Umarım talep girecek arkadaşlar istediklerini fazlası ile alır.. İnşallah kat be kat fazla talep gelirde bundan sonraki arzları da olumsuz etkilemez..
    Burada yer alan paylaşımlar asla yatırım tavsiyesi değildir.Bu spk mevzuatına gore suç teşkil eder.Kişisel goruslerimdir.....Sadece beni bağlar...
    " Borsa baştan sona pişmanlıktır. Aldım pişmanım, sattım yine pişmanım."

Şöyle bir durum da yok değil.. Kervan da 286 bın bireysel yatırımcı talepte bulunmuş. Burada da 200 bın yatırımcının talepte bulunduğunu kabul edelim. Bu durumda her bır yatırımcı 100 lot talepte bulunsa 20 mılyon senet talep edilmiş olur.. Her halukarda senet sayısının talep miktarını karşılamayacağı gibi bır durum var ortada.. Ky nın bu kadar arzlara talep gösterdiği bir dönemde çakılmayacak gıbı görünüyor..
    Burada yer alan paylaşımlar asla yatırım tavsiyesi değildir.Bu spk mevzuatına gore suç teşkil eder.Kişisel goruslerimdir.....Sadece beni bağlar...
    " Borsa baştan sona pişmanlıktır. Aldım pişmanım, sattım yine pişmanım."

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,715
     Alıntı Originally Posted by kwon3 Yazıyı Oku
    Şöyle bir durum da yok değil.. Kervan da 286 bın bireysel yatırımcı talepte bulunmuş. Burada da 200 bın yatırımcının talepte bulunduğunu kabul edelim. Bu durumda her bır yatırımcı 100 lot talepte bulunsa 20 mılyon senet talep edilmiş olur.. Her halukarda senet sayısının talep miktarını karşılamayacağı gibi bır durum var ortada.. Ky nın bu kadar arzlara talep gösterdiği bir dönemde çakılmayacak gıbı görünüyor..
    Durumu biraz inceleyip analiz eden bir ky bu arza neden katılmaması gerektiğini anlar. En başta senin şirkete yatırdığını zannettiğin para şirketin kasasına girmiyor. Peki nereye gidecek? Yabancı ortağın cebine..bilmiyorum bundan daha önemli ne gibi bir ayrıntı olabilir.

Burada aslında bir halka arzdan çok yabancı ortağın bana paramı verin ben gidiyorum buralardan demesi sözkonusu..

Zaten ky lere de bu seferki arzda o yüzden çok yüksek bir hisse oranı ayırmışlar. KY lerin sazan gibi balıklama atlayacağını bilinçli kurumsal yatırımcıya fazla satamayacaklarını düşündüler tahminimce..

8.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku

https://www.hisse.net/topluluk/showt...60#post4860960
    yazdığım yazı ince bir kaç nokta var diye belirtmişim o zamandan beliydi taslak izahnamede ortak satışı olacağı!

Sayfa 11/124 İlkİlk ... 9101112132161111 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •