Sayfa 92/124 İlkİlk ... 42829091929394102 ... SonSon
Arama sonucu : 988 madde; 729 - 736 arası.

Konu: ARZUM - Arzum Elektrikli Ev Aletleri San. Tic. A.Ş.

1. Ulan senin yüzünden tweeter i ayağa kaldırdık şirket kap attı yok öyle bir şey diye ..Senin yüzünden doğru bildiğimi unuttum :)
     Alıntı Originally Posted by blueblood Yazıyı Oku
    Benim bildiğim kadarıyla T günü raporun oluşturulduğu tarih.Zaten üstte de yazıyor.T1 günü de satışın yapıldığı tarihin bir sonraki günü.Bir sonraki T1 de ortakların hiç birinde 1 tane bile hisse kalmadığını görüyorum,hepsinde sıfır (0) yazıyor.
    Mi 9 Lite cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by renksizgolge Yazıyı Oku
    "Ortakların (payların borsada işlem görmesini takiben) 180 gün boyunca pay (BİAŞâ€™ta ve BİAŞ dışında) satmama taahhüdü bulunmaktadır."

beyler kimse bu durumu neden konuşmuyor?
    İzahnamede 180 gün ortak satışı olamayacağını bizzat kendim okumuştum. Yukarıda arkadaş paylaşmış Ve ek satıştan gelecek tutarı halka arz eden kurum fiyat istikrarı için kullanabilecek.
    Şirket ortak satışının olmadığına dair açıklama yapmış.
    Yinede Arkadaşlar aklında bir pürüz kalmasın diye günlük alan satan pasta görüntüsü paylaşırsanız bu ortak satışı olmuş mu olmamışmı oradan çözeriz.
    YTD

Alıntı Originally Posted by swamp Yazıyı Oku
    Ulan senin yüzünden tweeter i ayağa kaldırdık şirket kap attı yok öyle bir şey diye ..Senin yüzünden doğru bildiğimi unuttum :)

Mi 9 Lite cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Helal olsun hakkını arıyor 👏👏👏👏

Alıntı Originally Posted by drls Yazıyı Oku
    Helal olsun hakkını arıyor ��������
    Aynen hakkını aramak ve soru işaretlerini gidermek için sesini çıkartmak taktir edilecek bir durum.

5. Kaç para verdiler acaba bu haberi yapman için :). Demek ki ortalıkta dolaşan bu boş haber sonrası küçük yatırımcı satışa geçti, Pazartesi yabancı alımlarla birlikte tavan açar artık.
     Alıntı Originally Posted by blueblood Yazıyı Oku

Buyurun kaptaki yazı.

Ortaklar paylarını sıfırlamışlar.

6.  Alıntı Originally Posted by fatih1972 Yazıyı Oku
    Kaç para verdiler acaba bu haberi yapman için :). Demek ki ortalıkta dolaşan bu boş haber sonrası küçük yatırımcı satışa geçti, Pazartesi yabancı alımlarla birlikte tavan açar artık.
    arkadaşlar gerçektende bugün hisse büyük bir manipilasyona maruz kaldı kim neden yaptı sanırım spk inceleyecek ve gereken cezayı kesecektir. bencede pazartesi kaldığı yerden devam edecektir zira bugün alanların maliyetleri artık 25-30 tl arası oluştu ve neredeyse 46 milyon lotluk işlem gerçekleşti. borsada trent yukarı giderken hiç kimse maldan zararına çıkmaz. ALLAHA şükür panik yapmadım ve sakince izledim fakat çok kişi panikle tabandan malını kaptırdı bu çakallara.

7. Arzum halka arz süreci ve 31.12.2020 günü olanlara dair;

Öncelikle yapılan halka arz, ortak satışı olarak yapıldığı için şirkete katkısı olmayan bir işlemdi.

Şirketin yabancı ortağı, perakende fiyatına toptan satış imkânı sunan ve son dönemde muazzam bir rüzgâr yakalanmış olan halka arz yöntemini kullanarak, tatminkâr bir fiyattan (17 TL) hisselerini satarak şirketten ayrıldı.

Halka arz süreci, rekor bir taleple başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra, bireysel yatırımcılar için %1,8 gibi düşük bir talep karşılama oranı oluştu ve bu sonuçla hisse fiyatı 5 gün tavan yaptıktan sonra 31.12.2020 gününe de tavan fiyattan (30.06 TL) başladı.

Ancak, tavandan gelen satışlarla çözülen tahtada işlemler yoğunlaşarak muazzam bir hacme ulaştı ve gün sonunda fiyat tabana (24.62 TL) kadar gerileyerek kapanışı bu seviyeden yaptı.

31.12.2020 günü 09.16’da yapılan KAP bildiriminin tam olarak anlaşılamaması ve aynı gün tahtada oluşan muazzam hacim nedeniyle, halka arz izahnamesine aykırı olarak ortaklar tarafından satış yapılmış olabileceği karmaşası oluştu.

Buna karşın aynı gün 22.47’de ŞİRKET tarafından KAP’ta yapılan bildirimle, halka arz izahnamesinde belirtildiği üzere ortaklar tarafından 180 günden önce satış yapılamayacağı hatırlatılarak, böyle bir durumun olmadığı açıklandı.

Şimdi gelelim 09.16’da yapılan KAP bildirimine;

Bu bildirimin özet bilgi kısmında, “Özel Durumlar Tebliği'nin 12-(4). maddesi gereğince yapılan açıklama” ibaresi bulunmaktadır.

Özel Durumlar Tebliğinin anılan maddesinde ise ”Bir gerçek veya tüzel kişinin doğrudan, payları borsada işlem gören bir ihraççının sermayesindeki, payının %5, %10, %15, %20, %25, %33, %50, %67 veya %95’ine ulaşması veya söz konusu oranların altına düşmesi halinde bu kişiler tarafından yapılması gereken açıklama MKK tarafından yapılır.” hükmü yer alıyor.

Bu hükümden anlaşılacağı üzere yapılan açıklama Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından resen yapılan bir açıklamadır ve Arzumla birlikte dört şirketi daha ilgilendirmektedir.

Açıklamanın Arzumu ilgilendiren kısmında ise şirket ortaklarına ait hisselerin, halka arz işlemi sonrasında Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde kayda alındığı belirtilmektedir.

Açıklamanın tablo halinde yapılması ve tablonun yanlış okunması nedeniyle de bildirim yanlış anlaşılmış ve ortakların ellerindeki hisselerin tamamını sattığı algısı oluşmuştur.

Hâlbuki tablonun T-1 kısmında şirket ortaklarının sahip oldukları pay miktarının sıfır olarak görünmesinin nedeni, ilgili payların halka arzdan sonra MKK kayıtlarına ilk kez giriyor olmasıdır.

Sonuç olarak, bu bildirimin içeriğinde ARZUM için herhangi bir alış/satış işlemi bulunmamaktadır.

Peki, 31.12.2020 günü nasıl oldu da hissenin dolaşımda bulanan hisse adedinin yaklaşık 3 katı adette bir işlem hacmi gerçekleşti sorusu akıllara gelebilir.

Bunun cevabı, aynı hissenin bir gün içerisinde birkaç kez el değiştiriyor olabilmesinde ve aynı kişinin ARZUM hissesini bir gün içinde birkaç kez alıp satabilmesinde yatmaktadır.

Tavanın bozulmasıyla birlikte tekrar tavan olur düşüncesindeki birçok oyuncu (özellikle yatırımcı demiyorum) alım yaptıktan sonra, fiyatın tavan olmaması üzerine zararına satmış olabilir.

Bu silsile, taban fiyata kadar sınırsız oyuncu tarafından yine sınırsız kez tekrarlanınca da dolaşımdaki hisse adedinden çok daha fazla bir işlem hacminin oluşması şaşırtıcı değildir.

Ayrıca hareketli bir gün geçiren tahtaya, küçük marjlarla al sat yapan oyuncuların da dâhil olması hacmin yükselmesine katkı yapmıştır.

Uzun olsa da, okunan ve okunduğunda anlaşılabilen bir paylaşım olması umuduyla;

Tüm yatırımcı ve oyunculara bol kazançlı bir yıl diliyorum.
    Yazdıklarım küçük bir yatırımcının görüş ve düşünceleri olup, yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

8. file:///C:/Users/AppData/Local/Microsoft/Windows/INetCache/IE/I9Q6BITM/ek-3_bagimsiz_denetim_raporu.pdf

Sayfa 92/124 İlkİlk ... 42829091929394102 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •