Sayfa 13/124 İlkİlk ... 311121314152363113 ... SonSon
Arama sonucu : 988 madde; 97 - 104 arası.

Konu: ARZUM - Arzum Elektrikli Ev Aletleri San. Tic. A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    İkisi farklı kavramlar. Diğerinde yabancı kurumsala satış olsa bile o satışların parası şirket kasasına girdi. Hatta kervan gıda açıklama bile yaptı paranın bir kısmını döviz alarak tutuyoruz diye.. Arzuma gelirsek; hani nerede paralar! Yatıracagın paralar nereye gidecek?
    Para zaten fonun parasi idi, adam parasını alıp çıkacak, yerine de yerli yatirimci gelecek. Evet yatirim odaklı bir arz değil, ancak halka arzda böyle bir zorunluluk da yok zaten. paylar el değiştiriyor gibi düşünülebilir. Bir yerde firma yerlilesiyor bile diyebilirsiniz. Buyume odaklı dusunen insanlar arza katılmamayi seçebilir.
    sanki usulsüz bir is yapılıyor, firmanin içini boşaltıp paraları yurt dışına kaçırıyorlar gibi konuşuyorsunuz.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704
     Alıntı Originally Posted by fezalii Yazıyı Oku
    Para zaten fonun parasi idi, adam parasını alıp çıkacak, yerine de yerli yatirimci gelecek. Evet yatirim odaklı bir arz değil, ancak halka arzda böyle bir zorunluluk da yok zaten. paylar el değiştiriyor gibi düşünülebilir. Bir yerde firma yerlilesiyor bile diyebilirsiniz. Buyume odaklı dusunen insanlar arza katılmamayi seçebilir.
    sanki usulsüz bir is yapılıyor, firmanin içini boşaltıp paraları yurt dışına kaçırıyorlar gibi konuşuyorsunuz.
    Ben usulsuzluk var demiyorum,yabancı ortak çıkıp gidecekse payını diğer ortaklara neden sat(a)mayıpta bunu yerli ky ların üzerine yıkarak yapıyor diyorum ve Spk da buna onay vermemeliydi diyorum. Ayrıca şirket kasasına para girmediği halde buna yaklaşımınız aşırı iyimser görünüyor. Şirketin yabancı ortağı gibisiniz maşaAllah.��

Alıntı Originally Posted by SOrRrOS Yazıyı Oku
    Biz herşeye aynı pencereden bakıp gördüğümüzü söylüyoruz.Siz biraz duygusal davranıyorsunuz paranın olduğu yerde duygusallık insanı yanıltır diye düşünüyorum.Artık eski Türkiye yok kendi içimizde kalıp alavera yapamayız bazen para girecek bazen çıkacak.
    YTD
    Duygusallıkla ilgisi yok tamamen maddi yaklaşıyorum.

İki durum var birinde şirketin kasasına atıyorum 30 milyon dolar koyuyorsunuz diğerinde koymuyorsunuz.

Kendi içimizle de ilgisi yok olayın; yabancı fon olmasa yerli ortak satsa da aynı durum var.

Birinde ortaklardan biri payını satıyor halka; diğerinde yeni hisse oluşturup halka satıp parasını şirketin kasasına koyuyorlar büyümek için.

İki durum birbirinden tamamen farklı. Ortağın yabancı yerli olmasının bir önemi yok. Yabancı olmasının ülke açısından önemi olabilir para çıkışı anlamında ama benim odaklandığım nokta orası değil.

Benim odaklandığım halka arzın sebebi. Büyüme amaçlı mı? Yoksa sadece hisse devri mi. Arzum da yabancı ortak hissesini küçük yatırımcıya devrediyor. Kervan Gıda'da ise şirketi büyütüyor ek maddi kaynak oluşturup.

Dünya kadar fark var arada.

4.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    İkisi farklı kavramlar. Diğerinde yabancı kurumsala satış olsa bile o satışların parası şirket kasasına girdi. Hatta kervan gıda açıklama bile yaptı paranın bir kısmını döviz alarak tutuyoruz diye.. Arzuma gelirsek; hani nerede paralar! Yatıracagın paralar nereye gidecek?
     Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Ben usulsuzluk var demiyorum,yabancı ortak çıkıp gidecekse payını diğer ortaklara neden sat(a)mayıpta bunu yerli ky ların üzerine yıkarak yapıyor diyorum ve Spk da buna onay vermemeliydi diyorum. Ayrıca şirket kasasına para girmediği halde buna yaklaşımınız aşırı iyimser görünüyor. Şirketin yabancı ortağı gibisiniz maşaAllah.��
    Ben de diyorum ki Spk neden onay vermesin, yasaya aykırı bir durum yok ki ortada.
    Bu biraz suna benzedi, siz 5 tl den hisse aldinix, 10 tl den sattınız, başkası gelidi, "bak şuna 5 den aldi 10 a satiyor, borsa İstanbul buna nasıl izin veriyor anlamiyorum" demesine benziyor. Bu islemde firma birsey kazandı mi, hayir, siz 5 den alip 10 a satınca firma büyüdü mü, hayir, firmaya katkısı oldu mu, hayir, sadece siz kazançlı çıktınız.

Neyse tartışma gereksiz bir yere gidiyor. Herkes kendince yorumlayıp kararını versin.

Sunu da söylemeden edemeyeceğim, benim yabancı ortağı savunduğumu ima etmeniz hos değil, ben sadece kendi subjektif bakış açımdan gördüklerimi yazıyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by fezalii Yazıyı Oku
    Ben de diyorum ki Spk neden onay vermesin, yasaya aykırı bir durum yok ki ortada.
    Bu biraz suna benzedi, siz 5 tl den hisse aldinix, 10 tl den sattınız, başkası gelidi, "bak şuna 5 den aldi 10 a satiyor, borsa İstanbul buna nasıl izin veriyor anlamiyorum" demesine benziyor. Bu islemde firma birsey kazandı mi, hayir, siz 5 den alip 10 a satınca firma büyüdü mü, hayir, firmaya katkısı oldu mu, hayir, sadece siz kazançlı çıktınız.

Neyse tartışma gereksiz bir yere gidiyor. Herkes kendince yorumlayıp kararını versin.

Sunu da söylemeden edemeyeceğim, benim yabancı ortağı savunduğumu ima etmeniz hos değil, ben sadece kendi subjektif bakış açımdan gördüklerimi yazıyorum.
    Son derece doğru yazıyorsunuz. Kamu kurumları kendi yönergeleri, yönetmelikleri kapsamında çalışırlar. Kurallara uygun başvuru yapılmışsa halka arzın onaylanmaması için bir neden yok. Halka arzın kurallara uymadığını düşünen arkadaşlarla hangi yasal gerekçeyle uygun olmadığını yazsınlar bizde bilelim. Hatta gidip şikayet-itiraz dilekçemizi verelim. Tamamen duygusal yaklaşarak yabancı parasını alıp gidiyor böyle arz mı olur uygunsuz demek yanlıştır. Mantıksız diyebilirsiniz ona sözüm yoktur o durumdada arza katılmazsınız sorun çözülür. Birde bu işin tersi oluncada farklı fikirler oluyor oda ayrı konu. Örneğin yerli şirket halka arzda yabancı kurumlara fazla pay ayırdı diye demediğini bırakmayanlar oluyor mesela. Milli şirketlerimizi yabancıya peşkeş çektiniz diye söylemler oluyor. Gibi gibi örnekler çoğaltılabilir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    1,704
     Alıntı Originally Posted by Timsah Yazıyı Oku
    Son derece doğru yazıyorsunuz. Kamu kurumları kendi yönergeleri, yönetmelikleri kapsamında çalışırlar. Kurallara uygun başvuru yapılmışsa halka arzın onaylanmaması için bir neden yok. Halka arzın kurallara uymadığını düşünen arkadaşlarla hangi yasal gerekçeyle uygun olmadığını yazsınlar bizde bilelim. Hatta gidip şikayet-itiraz dilekçemizi verelim. Tamamen duygusal yaklaşarak yabancı parasını alıp gidiyor böyle arz mı olur uygunsuz demek yanlıştır. Mantıksız diyebilirsiniz ona sözüm yoktur o durumdada arza katılmazsınız sorun çözülür. Birde bu işin tersi oluncada farklı fikirler oluyor oda ayrı konu. Örneğin yerli şirket halka arzda yabancı kurumlara fazla pay ayırdı diye demediğini bırakmayanlar oluyor mesela. Milli şirketlerimizi yabancıya peşkeş çektiniz diye söylemler oluyor. Gibi gibi örnekler çoğaltılabilir.
    Sn.Timsah, yazıları iyi okursanız ben yasadışı bir durum var demedim. bu arzda Spk, yabancı ortagın yerliden alamayacağı bir fiyattan ky ler sayesinde hem de yüksek bir fiyattan çıkışına onay vermemeliydi dedim. Burada yabancının payını şirket ortaklarından isteyerek çıkması yerine ky lerden alarak çıkıyor.Şirkete ortak olurken ky ler aklında mıydı sordun mu çıkarken onları arıyorsun.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    1,704
     Alıntı Originally Posted by fezalii Yazıyı Oku

Son yazdığımı şaka yollu yazdım sn.fezalii,kimseyi kırmak gibi bir niyetim yoktur.

8. Bu halka arzda bireysel yatırımcılara %74 oranında pay ayrılmış , oldukça yüksek bir oran diğer halka arzlara göre daha çok lot alma şansı varmıdır ne dersiniz

M2003J15SC cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 13/124 İlkİlk ... 311121314152363113 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •