Sayfa 141/1009 İlkİlk ... 4191131139140141142143151191241641 ... SonSon
Arama sonucu : 8071 madde; 1,121 - 1,128 arası.

Konu: Banka Mevduat faizleri ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) -III

Bence enf.durduramiycaklar.dunyadada enf.olacak.bill gates tarim arazisi almis.hemde cok.gida enf.olacak.

2. Ocak ayı enflasyon beklentisi baya düşük bana göre.bu kadar zamma rağmen Yıllık 14.75 sanırım beklenti. Aylık da 1.40 galiba.
    Böyle giderse faizler beklediğimiz gibi yükselmeyecek, birkaç aya kadar da düşmeye başlayacak gibi. Ocak verisi bile böyle düşük gelecekse eğer.
    Sonra hanehalkı dövizini niye bozmuyor diyorlar? Bu enflasyon ve faizle çözülmez bu dolarizasyon.
    Tüik manüpilasyonu bırakmadıkça aynı kısır döngü sürecek gibi ne yazık ki..

3.  Alıntı Originally Posted by eberco Yazıyı Oku
    Ocak ayı enflasyon beklentisi baya düşük bana göre.bu kadar zamma rağmen Yıllık 14.75 sanırım beklenti. Aylık da 1.40 galiba.
    Böyle giderse faizler beklediğimiz gibi yükselmeyecek, birkaç aya kadar da düşmeye başlayacak gibi. Ocak verisi bile böyle düşük gelecekse eğer.
    Sonra hanehalkı dövizini niye bozmuyor diyorlar? Bu enflasyon ve faizle çözülmez bu dolarizasyon.
    Tüik manüpilasyonu bırakmadıkça aynı kısır döngü sürecek gibi ne yazık ki..
    0.25 dahi düşürdükleri gün aptal olmayıp diğer tarafa geçmeye kendime söz verdim. her seferinde aynı döngüye yakalanmak kendi adıma artık aptallıktır.

Bu ay 15 i görür enflasyon mayisa kadar yükselir.
    Subat mart Nisan negatif baz etkisi var . enflasyon tek haneye düşene kadar sıkı duruş surer indirim beklemek saçmalık.
    Son düzenleme : paramanya; 31-01-2021 saat: 13:41.

5. şekere de zam yapmışlar.

üfe zaten %25 bandında gidiyordu, ama tüfe düşük kalıyordu.

özellikle yeni yılla beraber, yağ, süt grubu, şeker gibi özellikle ana kalem tüketim mallarına ciddi zamlar yapıldı.

buda tüfeyi %14 lerde filan tutamaz. yani önümüzdeki aylarda enflasyon bir miktar daha artacak.

dolayısı ile faizlerin düşme şansı zayıf, bu şekilde zam yapılmaya devam ederse faizlerinde artması gerekir.

eğer satın alma gücüm eriyorsa karşılığını isterim.

faizlerin artması için önemli iki veri usd ve Tüfe'dir.

usd sabit kalsa bile tüfe artarsa faizler artacaktır.

son birkaç aydır usd uslu çocuk olup sakinleşti bu da piyasayı yumuşattı ve faizlerin artmasını engelledi.

önümüzdeki hafta enflasyon verisi gelecek, eğer radikal bir artış görürsek merkezden adım gelebilir.

(doğru/yanlış vs. yorum yapmıyorum) yıllıklandırılmış enflasyon verisi yine 14.xx lerde gelirse merkez yine pas geçecektir.

ytd.

syg,

6.  Alıntı Originally Posted by paramanya Yazıyı Oku
    Bu ay 15 i görür enflasyon mayisa kadar yükselir.
    Subat mart Nisan negatif baz etkisi var . enflasyon tek haneye düşene kadar sıkı duruş surer indirim beklemek saçmalık.
    yüksek faiz politikası şimdiye kadar
    6 ay ile 12 ay arasında uygulandı. neredeyse 3 ayı geçti bunun.
    Ödenemeyen krediler hep yaza ertelendi. Bu yüzden yaza yüksek faiz ile girilmez.
    çünkü borcunu zaten ödeyemeyen adam yüzde 25 faiz ile mi borcunu yapılandıracak.
    bu iş enflasyona bakmaz. baksa da gereği düşünülür.
    risk alıp söylüyorum faiz indirimi nisanda başlar diyorum

Hsbc

250 bin - 2 milyon arası

min 32
    max 40 gün

% 19
     Alıntı Originally Posted by blue70 Yazıyı Oku
    19 u kac gun en fazla veriyir peki?

8.  Alıntı Originally Posted by Byccx Yazıyı Oku
    yüksek faiz politikası şimdiye kadar
    6 ay ile 12 ay arasında uygulandı. neredeyse 3 ayı geçti bunun.
    Ödenemeyen krediler hep yaza ertelendi. Bu yüzden yaza yüksek faiz ile girilmez.
    çünkü borcunu zaten ödeyemeyen adam yüzde 25 faiz ile mi borcunu yapılandıracak.
    bu iş enflasyona bakmaz. baksa da gereği düşünülür.
    risk alıp söylüyorum faiz indirimi nisanda başlar diyorum
    Merkez bankasının net rezervi -48 milyar$ dayken ve bu durumda neredeyse hiçbir değişiklik olmamışken Tcmb nasıl faiz indirecek?

Bu sefer yapılması dillendirilen zamansız ve hatalı faiz indirimi geçen seferkilere benzemez. Geçen sefer 128 milyar$'a mal oldu. Sorun şu ki bu sefer -256 milyar$'a düşme şansı yok. Zira böyle bir imkan ve para yok. Tüm rezervler tümüyle harcandı. Üzerine de 48 milyar$ borç alındı.

Bu seferki süreç şahsi fikrime göre tümüyle merkez bankasının rezervini toparlamasına paralel gelişecek.

Nereden baksan toplaması gereken 60 milyar$'a yakın rezerv açığı var. Bu açığı kapatmadan faiz indirmek riskin ötesinde çok saçma bir hamle olabilir zira işe yaramaz anında dövizi ve uzun vade faizleri zıplatır.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Sayfa 141/1009 İlkİlk ... 4191131139140141142143151191241641 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •