Sayfa 250/1009 İlkİlk ... 150200240248249250251252260300350750 ... SonSon
Arama sonucu : 8071 madde; 1,993 - 2,000 arası.

Konu: Banka Mevduat faizleri ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) -III

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,932
    Dolar konusunda bearish, borsa konusunda bullishim.

TL bir iluzyondur.

Acgozluluk ebedi koleliktir.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Dolar konusunda bearish, borsa konusunda bullishim.

TL bir iluzyondur.

Acgozluluk ebedi koleliktir.

Syg,
    Sn Dudu, TL bir illüzyondur derken tam olarak ne demek istiyorsunuz? Tüm varlıklara usd bazlı mı bakmak gerek? Selamlar, Saygılar..
    " Ağır giden kazanır." Vehbi KOÇ

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Kimse ekonomi ucar demiyor ki..

Yeni bir denge olusur, hayat devam eder..

Sadece biraz sure lazim..

90 li yillarda enflasyon %60-80 bandinda idi, secim oncesi para musluklarini acarlardi 100% e dogru ivmelenirdi.

Aylik %5-6 fayis alirdik, kimisi de maasi alir almaz dovis bufesinden dolara cevirirdi aksam eve giderken sonra da ufak ufak satar, harcardi..

Sirketler gusel kar aciklarlardi, duzenli zam yaparlardi urunlerine her ay..

Sermaye erimesin diye net karin yarisi nakit, yarisi bedelsiz olarak hisse seklinde dagitilirdi.

Biz o gunlerden geldik bu gunlere..

Sakin olmak lazim..

Uzun vadede hepsi biribirine yakinsar.

Syg,
    Tecrübenin verdiği cevap da farklı oluyor...

Mesele şu anda ekonominin uçması değil, bozulan dengelerin bir şekilde yerine oturması, ekonominin uçması değil ama toparlanması ondan sonraki mesele...

Tabi bu toplum, siyaset ve tüketim yapısında bu denge nasıl oluşur bu soru işareti... Atılan her adım sonra başka kaygılarla ve popülizm ile yine başa dönüyor...

Ama çözüm 9-10 TL lik dolar değil bundan eminim... Doların bu seviyelere ulaşması ip üzerinde yürümekten farksız olur...

O yüzden doları bu sene en kötü senaryoda 7.00-8.5 aralığında tutmaları ve yılı 7.00'ye yakın ya da altında kapatmaları lazım. Bu da en kötü senaryoda...

Tabii son dönemde görüldüğü üzere jeopolitik, politik, pandemik ve toplumsal faktörlerin yanı sıra ABD tahvil faizindeki artış gibi dış dünyadaki gelişmeler de bu hedefi tutturmak konusunda azami gayret gerektiriyor...

4. Bir yakınım ziraat bankasından yıllardır belkide 20 yıldır kesintisiz emekli maaşı alıyor
    geçenlerde hesabına bir bakayım dedim
    yıllardır eft’lere ücret ödediğini
    verdikleri ikisi bir arada olan karta kart ücreti çıkarttıklarını
    promosyon falan da vermediklerini gördüm

ziraat bankasından emekli maaşı alanlar
    -eft ücretinden muaf değillermi
    -verdikleri standart karttan kart ücreti almaları normalmi
    -emekli maaş promosyonu ödemesi niçin yapılmıyor
    ilgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

5.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Bir yakınım ziraat bankasından yıllardır belkide 20 yıldır kesintisiz emekli maaşı alıyor
    geçenlerde hesabına bir bakayım dedim
    yıllardır eft�lere ücret ödediğini
    verdikleri ikisi bir arada olan karta kart ücreti çıkarttıklarını
    promosyon falan da vermediklerini gördüm

ziraat bankasından emekli maaşı alanlar
    -eft ücretinden muaf değillermi
    -verdikleri standart karttan kart ücreti almaları normalmi
    -emekli maaş promosyonu ödemesi niçin yapılmıyor
    ilgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim
    Eft ücretli, promosyon ödemesi yapılıyor. Karttan ücret kesilmiyor. Hata birazda kendisinde özellikle de promosyon ödemesinde...
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

6.  Alıntı Originally Posted by theosos Yazıyı Oku
    Tecrübenin verdiği cevap da farklı oluyor...

Mesele şu anda ekonominin uçması değil, bozulan dengelerin bir şekilde yerine oturması, ekonominin uçması değil ama toparlanması ondan sonraki mesele...

Tabi bu toplum, siyaset ve tüketim yapısında bu denge nasıl oluşur bu soru işareti... Atılan her adım sonra başka kaygılarla ve popülizm ile yine başa dönüyor...

Ama çözüm 9-10 TL lik dolar değil bundan eminim... Doların bu seviyelere ulaşması ip üzerinde yürümekten farksız olur...

O yüzden doları bu sene en kötü senaryoda 7.00-8.5 aralığında tutmaları ve yılı 7.00'ye yakın ya da altında kapatmaları lazım. Bu da en kötü senaryoda...

Tabii son dönemde görüldüğü üzere jeopolitik, politik, pandemik ve toplumsal faktörlerin yanı sıra ABD tahvil faizindeki artış gibi dış dünyadaki gelişmeler de bu hedefi tutturmak konusunda azami gayret gerektiriyor...
    Zaman çok hızlı değişiyor, 20 yıl öncesinin gerçekleri bugün artık anlam ifade etmeyebilir veya tekrar etmeyebilir.

Eşim ortaokul öğretmeni dersin birinde ben orta okuldayken cep telefonu ve internet yoktu demiş, çocukların nasıl tepki verdiklerini az buçuk tahmin edebilirsiniz.

ortalıkta bir çözüm değil kaçınılmaz olarak gidilen bir yol var.

reel enflasyonun 30% larda gezdiği bir ülkede dolar seneyi 7 den kapatamaz, hatta 8 ten de kapatmamalıdır. Olması gerekenin altında tutulan her kur er geç patlar. Zaten üreticinin sıkıntısı doların değerinden çok öngörülemez olmasıdır.

yaşım sizlere nazaran küçük ama 90 ları kabaca hatırlıyorum, 90 ların tekrar yaşanmasını şahsen ben ultra iyimser senaryo olarak görüyorum, önümüzdeki yol maalesef daha acılı.

kıyaslamak gerekirse:

- 90 larda hane halkı borcu neredeyse sıfırdı, kredi kartı almak için memur kefil istenirdi. şu an herkes gırtlağına kadar borçlu.
    - köy ile bağlantı daha güçlüydü tarımsal üretim vardı, insanlar birçok ürünü köyden getirirdi. şu an tarımsal üretim değil ithalat var.
    - devletin elinde satılacak KIT vs. vardı, telekom u satıp tüm borcu kapatmak gibi konular konuşulurdu, şu an devletin elinde satılacak çok az değer aksine bol miktarda gereksiz ödemeye sebep olacak beton projeleri var (yol havaalanı vs.)
    - ülke tüketim toplumu değildi, insanlar tasarruflu yaşardı.

7.  Alıntı Originally Posted by zagos Yazıyı Oku
    Sn Dudu, TL bir illüzyondur derken tam olarak ne demek istiyorsunuz? Tüm varlıklara usd bazlı mı bakmak gerek? Selamlar, Saygılar..
    TL nin ilüzyon olması,faiz aldığında paran rakam olarak artıyor ama alım gücü zayıflıyor ve sen para kazandım zannediyorsun.Ben you tube ta CİHAT ÇİÇEK i takip ediyorum,kendisi kısa ve çok kısa dönem dışında hiçbir kağıt paraya yatırım yapılmaması gerektiğini anlatıyor.Çünkü enflasyonun merkez bankaları tarafından bilerek yükseltildiğini belirtiyor.Bu sebeble kağıt para bulundurmanın sadece daha ucuza alınabilecek durumlarda kullanılması gerektiğini söylüyor.Yani yatırım uzun vadeli olmalı içerisinde EUROBOND,ALTIN,GÜMÜŞ,EMTİA ve YABANCI ve TÜRK hisse senetleri olması gerektiğini belirtiyor.Bunların vadesiz hesapla alınabilenleri dışında TEFAS tan yatırım fonlarıyla yapılmasının küçük yatırımcı için önemli olduğunu belirtmekte,hayırlı günler dilerim.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,932
     Alıntı Originally Posted by hayırlı sabahlar Yazıyı Oku
    TL nin ilüzyon olması,faiz aldığında paran rakam olarak artıyor ama alım gücü zayıflıyor ve sen para kazandım zannediyorsun.Ben you tube ta CİHAT ÇİÇEK i takip ediyorum,kendisi kısa ve çok kısa dönem dışında hiçbir kağıt paraya yatırım yapılmaması gerektiğini anlatıyor.Çünkü enflasyonun merkez bankaları tarafından bilerek yükseltildiğini belirtiyor.Bu sebeble kağıt para bulundurmanın sadece daha ucuza alınabilecek durumlarda kullanılması gerektiğini söylüyor.Yani yatırım uzun vadeli olmalı içerisinde EUROBOND,ALTIN,GÜMÜŞ,EMTİA ve YABANCI ve TÜRK hisse senetleri olması gerektiğini belirtiyor.Bunların vadesiz hesapla alınabilenleri dışında TEFAS tan yatırım fonlarıyla yapılmasının küçük yatırımcı için önemli olduğunu belirtmekte,hayırlı günler dilerim.
    Gusel aciklamissiniz, tskler...

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 250/1009 İlkİlk ... 150200240248249250251252260300350750 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •