Sayfa 179/1009 İlkİlk ... 79129169177178179180181189229279679 ... SonSon
Arama sonucu : 8071 madde; 1,425 - 1,432 arası.

Konu: Banka Mevduat faizleri ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) -III

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul/L.A
    Gönderi
    723
     Alıntı Originally Posted by virtue Yazıyı Oku
    Bu arada BİST için dolar bazında ucuzuz türküsünü söyleyenler yüzde 17 lik TL değer kazanması sonrasında bile hala Dudu nun linkinde olduğu gibi Tuncay Turşucu gibi borsacıların dolar 6.50 ye gelmesini bekliyoruz söylemleri kendileri ile çelişmiyor mu?

Şayet dolar 6.50 olursa, bunun anlamı BİST teki hisseler TL bazında hiç artmasa da yüzde 10 daha değer kazanacak demektir. Eeee paranı mevduata yatırsan yüzde 17-18 faiz alacağına göre mazoşist değilsen neden BİST e gireceksin sn. Turşucu?

Bu arada ABD in şimdiden 30 milyon insanına aşı yaptığı ve yaza tehlike artık geçtiğinden muhtemelen parasal genişlemeye son vereceği, bunun da zaten çok şişik olan tüm dünya borsalarına satış getireceği ihtimalini kimse dile getirmiyor?

Böyle bir durumda dolar 6.50 olur mu?
    Biliyorsunuz ekonomik tahminler belli bir senaryo sonucunda yapılır. Kendinize göre bir senaryo geliştirirsiniz ve bu senaryo olgunlaştığı takdirde olacakları öngörerek hedefler koyarsınız. Ben Türkiye ve benzeri gelişmekte olan ülke piyasalarına asıl paranın pandemi etkileri geçmeye başladıkça gireceğini düşünüyorum. Yani şu an Amerika 2 değil, 200 trilyon dolar bassın, yine bize çok bi dolar gelmez. Çünkü ABD piyasalarının refleksi bu tip durumlarda parayı ABD'ye çekmek üzerine kurulu. 2008 krizinde de böle oldu, sonra ki tüm paniklemelerde de. Zaten FED'in piyasalar ile bu kadar diyalog içinde olması, sürekli para basması, vs bunlar hep ABD piyasalarının panik anında doları abd'ye çekme sevdasından kaynaklanıyo. Bunu yaptıklarında gelişmekte olan ülkeler olmak üzere, tüm dünyada ki dengeleri bozuyorlar. Ve bu da sonrasında yine Amerika'yı vuruyor. Dolayısı ile bunu engellemeye çalışıyorlar, ancak başaramadılar şu ana kadar. Dolayısı ile, dediğim gibi ben bu panik havası bitişi ile para girişi olmasını bekliyorum. Beklediğim rakkamda 20-30 milyar dolar arası. Yani pandemide çıkan rakkamın 2 katı nerdeyse. Bunun Türkiye'de tahvil ve ucuz olan banka+XU30 hisselerine girmesini beklerim. Ucuz hisse mi kaldı geyikleri yapmayalım. XU30 da oldukça ucuz hisse var halen($ bazında da ucuz).

Böle bir para girişi düzgün yönetilirse, yerleşiklerinde döviz bozma trendine girmesi ile dolar rahatlıkla 6.5 değil, 4-5 bandına dahi çekilebilir. Şimdi bu işin fantazisi tabii. Ben Türk ekonomisinin bu saatden sonra 7TL altında kalıcı bir doları kaldırabileceğine inanmıyorum. Beceriksiz ve şımarık ihracatcı lobisi hemen konuşmaya başlar, ki geçtiğimiz hafta sonu sesleri çıkmaya başlamıştı bile zaten. Dolar 7.20TL altına inmesin diye. O yüzden bu beceriksizler yüksek kur avantajı ile mal satabilsin ve iflas etmesinler diye, dolar buralarda tutulacaktır. Hızlı bir düşme eğilimi gelir ise o zaman faizler indirilir, MB reservleri alınmaya başlar, vs ile dolar savunulur. HSBC'nin yıl sonu tahmini önemli...mantıksız diil...ama ben kendi dinamiklerimizden dolayı 7TL altı doların kalıcı olmasını beklemem...
    “Is man merely a mistake of God's? Or God merely a mistake of man?” - F.Nietzsche

2. ing turuncu
    hoşgeldin sonrası
    faiz oranlarını düşürdü...
    Türkiye'de temel problem şu : bilgili olanların yetkisi yok , yetkisi olanlarında bilgisi yok.

3. Vakif1,5m temdit 17,60

4.  Alıntı Originally Posted by TOPRAK-SERDAR Yazıyı Oku
    ing turuncu
    hoşgeldin sonrası
    faiz oranlarını düşürdü...
    hoşgeldin faizini en uzun devam ettiren hangisi hocam ya da var mı diyeyim?

5. Enparadan Mesaj geldi size özel faiz oranı diye. 181 güne kadar 18% veriyor 13 marta kadar açılan hesaplara.şubatta faiz arttırımı gelmezse martta gelme ihtimali düşük sanıyorum. Stopaj da uzamazsa değerlendirilebilir. Vakıf özel. 3 aya 18 , 6 aya ise 17 veriyordu.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,115
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

7. Yabancı para mevduatı azalmış ama aynı oranda TL mevduatı artmamış. Yani dövizden TL ye geçiş hareketinden ziyade bankadan fiziki döviz çekimi yapılmış gibi görünüyor.

https://twitter.com/Merkez_Bankasi/s...924447232?s=19
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Alıntı Originally Posted by kafkaf Yazıyı Oku
    Yabancı para mevduatı azalmış ama aynı oranda TL mevduatı artmamış. Yani dövizden TL ye geçiş hareketinden ziyade bankadan fiziki döviz çekimi yapılmış gibi görünüyor.

https://twitter.com/Merkez_Bankasi/s...924447232?s=19
    Güzel saptama ben tam o kısımdayım, almaya da devam ediyorum; pekala benim gibi bakmayanlar da vadır araba, ev, arsa seçenekleri hatta kriptopara..
    There is no escaping risk altogether and the future looks pretty grim.. So, not being aware of the facts can't be regarded as an excuse. Rules, without them, we'd live with the animals. If the rule you followed brought you to this, of what use was the rule?

Sayfa 179/1009 İlkİlk ... 79129169177178179180181189229279679 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •