Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 12 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Viop serüveni

1. Viop serüveni

Öncelikle herkese merhaba diyerek forumlarda ilk postumuza başlayalım. Çok kısa kendimden bahsedeyim. Norrmal mesleğim tıp hekimliği uzman çocuk doktoruyum. Yaklaşık 4-5 yıldır yıllık faizin çok az üzerinde bir gelir getirebildiğim bir borsa serüvenim oldu yaklaşık 1 yıldır da viop serüvenine girdim. Kendimden ve mesleğimden bahsetmemin nedeni piyasanın havasını hissetmekten çok uzak olduğumu vurgulamak. Birkaç piyasa profesyonelinden teknik analiz eğitimi aldım bir çok kitap okudum ama bu viop konusunda bir türlü makus talihimi yenemiyorum kaldıraçsız piyasalarda kazanırken söz konusu kaldıraç olduğunda veya daha hızlı hareketler olduğunda çok büyük hatalar yaptığımı farkettim. Birçok mecrada viop'a girmemin gereksiz olduğunu söyleyen tonla kişi oldu ama ben Türkiyede önümüzdeki 10 yıl içinde vadeli kontrat piyasalarının Spot piyasanın önüne geçeceği konusunda oldukça eminim. Şimdi siz ustalardan yaşça benden büyük olan abilerim ve yaşça benden küçük olsada bilgi olarak fersah fersah benden ileri olan küçüklerimden bana bu başarısızlığı başaraya dönüştürebilmem için destek olmalarını rica ediyorum. Umarım beni aranıza kabul edersiniz.

2. Mesleğinizi yaparken gün içi ticaret hemen hemen imkansız gözüküyor.

5-20 Yıl vadeli hisse senedi yatırımı yapmanızı tavsiye ederim.

Bunun için de piyasayı haftalık grafiklerde izleyin.

Kolay gelsin.

Alıntı Originally Posted by Dr.Trend Yazıyı Oku
    Öncelikle herkese merhaba diyerek forumlarda ilk postumuza başlayalım. Çok kısa kendimden bahsedeyim. Norrmal mesleğim tıp hekimliği uzman çocuk doktoruyum. Yaklaşık 4-5 yıldır yıllık faizin çok az üzerinde bir gelir getirebildiğim bir borsa serüvenim oldu yaklaşık 1 yıldır da viop serüvenine girdim. Kendimden ve mesleğimden bahsetmemin nedeni piyasanın havasını hissetmekten çok uzak olduğumu vurgulamak. Birkaç piyasa profesyonelinden teknik analiz eğitimi aldım bir çok kitap okudum ama bu viop konusunda bir türlü makus talihimi yenemiyorum kaldıraçsız piyasalarda kazanırken söz konusu kaldıraç olduğunda veya daha hızlı hareketler olduğunda çok büyük hatalar yaptığımı farkettim. Birçok mecrada viop'a girmemin gereksiz olduğunu söyleyen tonla kişi oldu ama ben Türkiyede önümüzdeki 10 yıl içinde vadeli kontrat piyasalarının Spot piyasanın önüne geçeceği konusunda oldukça eminim. Şimdi siz ustalardan yaşça benden büyük olan abilerim ve yaşça benden küçük olsada bilgi olarak fersah fersah benden ileri olan küçüklerimden bana bu başarısızlığı başaraya dönüştürebilmem için destek olmalarını rica ediyorum. Umarım beni aranıza kabul edersiniz.
    borsa da zarar çok fazla kazanma arzusu ile başlar. az olsun temiz olsun bence hisse devam...
    “İyi kararlar tecrübe sayesinde alınır. Tecrübe ise, kötü kararlar sayesinde kazanılır.” Will Rogers

4. Teşekkür ederim öncelikle içten mesajlarınız için maksatım zaten büyük karlar değil mevcut hisse yatırımlarım devam ediyor. Amacım pandemi döneminde short pozisyonu açılabilen tek yer olduğu için bundan da faydalanabilmek ve 9:30-10 ve 18:00-23 arasındaki dönemin fırsatını yakalayabilmek. Örnek vereyim 50k gibi küçük bir mebla ile 5 kontrat endeks işlemi yapmak gibi bir planım var gün içi bakamamak aslında benim için daha iyi oluyor hisselerde gereksiz al sat önlüyor. Cevap veren arkadaşlardan birkaç öneri almak isterim.
    Öncelikle hangi periyot takibi daha iyi olur malum vadelilerde günlük takip vade geçişlerinde grafiği bozmakta. 15 dk ve altında al satlar komisyona gitmekte.
    Akşam seansının grafiklerdeki bozucu etkisi için nasıl önlem almak gerekir sizce?
    Son olarak grafik çziminde x30yvade mi yoksa her ayın kendi kontratını mı kullanmak mantıklı olur.

5. 14.00 - 17.00 Arası yabancıların da katılımıyla dalga boylarının büyüdüğü dönemdir.
    Trading yapılabilir. Öğleden önceyi size tavsiye etmem.

Sabah ani açılışlar sonrası doğru fiyat oluşana kadar zarar edebilirsiniz.
    Dalga boyları küçük ve hacim azdır.

Zamanı daraltıyorsak 15:30 - 17:30 olabilir.
    Seçeneğiniz yok.

Akşam seansı hiç düşünülmemeli.

Bir de şu var. 15 Dk.lık dahi sizin için oldukça büyük grafik olur.

Uzun vadeyi 30 Dk.lıkta değerlendir.

Kafanız karışık gözüküyor.

Çok trader gördüm, doktor, mühendis, öğretmen Vb.gibi; destek de verdim, ancak hem iş, hem gün içi VİOP trading uygun değil.

6. Herseyi amacina uygun kullanmak gerekli yatirim yaparken,
    Viop spot piyasanin onune gececek demissiniz ama hangi konuda gecmesini bekliyorsunuz anlayamadim? Populeritemi? Hacim olarakmi? Neyse cokta onemli degil bundan 20 sene sonrada viop un varolus amaci ayni olacak spot piyasalarinda amaci ayni olacaktir.

Gelelim viopta yapmak istediginiz short islemine... Simdi short pozisyonun amaclarini inceleyelim.
    1. mevcut spot pozisyonu veya belirli bir vadedeki islemi hedge etmek,
    2. arbitraj kari
    3. Uzun sureli satis emiri vermek
    4. Spekulasyon
    Short pozisyonun bu 4 u harici bir amaci yok. Short pozisyon evet cok sik actigim oluyor ama spekulasyon amacli hayatimda short pozisyon acmam cok nadir olmustur. Cunku dunyadaki butun vadeli kontratlar bir spot piyasa enstrumaninin kontratidir ve spot piyasa fiyatlarina gercek anlamda bir etkisi yoktur. Aslinda dogrudan etkisi olmasi gereken birsey ama dunyada yatirimcilar hala okadar bilincli degil heleki son 1 yilda dunyada olusan yatirimci portfoyune bakilirsa arbitraj kovalamak en guveniliri en karlisi.
    Hocam size sunu soyleyim turkiyede spekulasyon amacli short pozisyon acmak mantikli birsey ne yazikki degil. Cunku paranin cok yuksek enflasyonu var. Bu ne anlama geliyor, tasima maliyetlerinide uzerine koyup bir kontrati satiyorsun ama satisa konu kontratin endexli oldugu spot urunun fiyati tl deger kaybettiginden dolayi artiyor ve senin hem kar amaci guttugun hemde teminat olarak yatirdigin para tl oldugundan oda deger kaybediyor kisaca icinden cikilmaz bir sarmal. Yinede siz bilirsiniz tabiki istediginiz gibi islem yapabilirsiniz ama benim tavsiyem herseyi amacina uygun kullaniniz.
    Elinizde olmayan bir hisseyi shortlamak istiyorsaniz vioptan kontrat satmak yerine spotta aciga satin.
    Ytd

Paylasilan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

7.  Alıntı Originally Posted by Cakirkaptan Yazıyı Oku
    Herseyi amacina uygun kullanmak gerekli yatirim yaparken,
    Viop spot piyasanin onune gececek demissiniz ama hangi konuda gecmesini bekliyorsunuz anlayamadim? Populeritemi? Hacim olarakmi? Neyse cokta onemli degil bundan 20 sene sonrada viop un varolus amaci ayni olacak spot piyasalarinda amaci ayni olacaktir.

Gelelim viopta yapmak istediginiz short islemine... Simdi short pozisyonun amaclarini inceleyelim.
    1. mevcut spot pozisyonu veya belirli bir vadedeki islemi hedge etmek,
    2. arbitraj kari
    3. Uzun sureli satis emiri vermek
    4. Spekulasyon
    Short pozisyonun bu 4 u harici bir amaci yok. Short pozisyon evet cok sik actigim oluyor ama spekulasyon amacli hayatimda short pozisyon acmam cok nadir olmustur. Cunku dunyadaki butun vadeli kontratlar bir spot piyasa enstrumaninin kontratidir ve spot piyasa fiyatlarina gercek anlamda bir etkisi yoktur. Aslinda dogrudan etkisi olmasi gereken birsey ama dunyada yatirimcilar hala okadar bilincli degil heleki son 1 yilda dunyada olusan yatirimci portfoyune bakilirsa arbitraj kovalamak en guveniliri en karlisi.
    Hocam size sunu soyleyim turkiyede spekulasyon amacli short pozisyon acmak mantikli birsey ne yazikki degil. Cunku paranin cok yuksek enflasyonu var. Bu ne anlama geliyor, tasima maliyetlerinide uzerine koyup bir kontrati satiyorsun ama satisa konu kontratin endexli oldugu spot urunun fiyati tl deger kaybettiginden dolayi artiyor ve senin hem kar amaci guttugun hemde teminat olarak yatirdigin para tl oldugundan oda deger kaybediyor kisaca icinden cikilmaz bir sarmal. Yinede siz bilirsiniz tabiki istediginiz gibi islem yapabilirsiniz ama benim tavsiyem herseyi amacina uygun kullaniniz.
    Elinizde olmayan bir hisseyi shortlamak istiyorsaniz vioptan kontrat satmak yerine spotta aciga satin.
    Ytd

Paylasilan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.
    Merhaba Öncelikle emek verip yazdığınız için çok teşekkür ederim. Sanırım demek istediğimi tam anlamıyla anlatamadım, hoş bu durum çok da kötü olmadı her yorum her öneri kendimi geliştirmem için oldukça iyi oluyor.

VİOPun gelişmesi derken popülerlik değil de spot piyasada işlem yapmaya göre daha avantajlı olması anlamında demek istedim. Neden böyle düşündüğümü biraz açayım.
    Öncelikle spot piyasaya göre daha geniş bir saat aralığı olduğu için spot piyasadan daha kolay aksiyon alma imkanı veriyor.
    Endeks kontrat sayesinde tek bir hisse riski almaktansa endeksin düşüşünü daha kolay kazanca çevirebiliyorsun.
    Tavan veya taban olan hisselerde bazen 3-4 dk sonra bile başka vadede hala tavana tabana kitlenmeme gibi bir durum olduğu için fırsat veriyor.
    Yine pandemi süresince açığa satış yasağından viop etkilenmedi.
    Devre kesicilerde yine viopta işlemler devam etti.
    Spot piyasadaki kredili işleme göre daha kolay kaldıraç kullanabiliyorsun bence daha anlaşılır bir durum.
    Dünyada future kontrat hacimleri çok kuvvetlendi hatta uzun yıllardır çoğu piyasa oyuncusu sadece future kontratların spekülasyonunu yapıyorlar diye biliyorum.
    Bunlardan dolayı bu piyasayım havasını işlem yapan deneyimli arkadaşlardan öğrenmek istedim.
    Katıldığım eğitimlerde ders anlatan traderlar bile çok fazla vakıf değil konulara şuan için çok küçük meblaları buraya aktadım ama görünen o ki borsada başarılı olsamda viop çok daha farklı dinamikleri olan bir ortam işte bunun için en azından olumlu olumsuz herkes bir kaç cümle yazarsa sevinirim. Öneri tavsiye eleştiri. Hem yeni başlayan birileri içinde klavuz niteliğinde bir başlığa dönüşür belki zamanla.

Eğer ihtiyacınız olmayan şeyler satın alırsanız, çok geçmeden ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalırsınız.

8.  Alıntı Originally Posted by Dr.Trend Yazıyı Oku
    Merhaba Öncelikle emek verip yazdığınız için çok teşekkür ederim. Sanırım demek istediğimi tam anlamıyla anlatamadım, hoş bu durum çok da kötü olmadı her yorum her öneri kendimi geliştirmem için oldukça iyi oluyor.

VİOPun gelişmesi derken popülerlik değil de spot piyasada işlem yapmaya göre daha avantajlı olması anlamında demek istedim. Neden böyle düşündüğümü biraz açayım.
    Öncelikle spot piyasaya göre daha geniş bir saat aralığı olduğu için spot piyasadan daha kolay aksiyon alma imkanı veriyor.
    Endeks kontrat sayesinde tek bir hisse riski almaktansa endeksin düşüşünü daha kolay kazanca çevirebiliyorsun.
    Tavan veya taban olan hisselerde bazen 3-4 dk sonra bile başka vadede hala tavana tabana kitlenmeme gibi bir durum olduğu için fırsat veriyor.
    Yine pandemi süresince açığa satış yasağından viop etkilenmedi.
    Devre kesicilerde yine viopta işlemler devam etti.
    Spot piyasadaki kredili işleme göre daha kolay kaldıraç kullanabiliyorsun bence daha anlaşılır bir durum.
    Dünyada future kontrat hacimleri çok kuvvetlendi hatta uzun yıllardır çoğu piyasa oyuncusu sadece future kontratların spekülasyonunu yapıyorlar diye biliyorum.
    Bunlardan dolayı bu piyasayım havasını işlem yapan deneyimli arkadaşlardan öğrenmek istedim.
    Katıldığım eğitimlerde ders anlatan traderlar bile çok fazla vakıf değil konulara şuan için çok küçük meblaları buraya aktadım ama görünen o ki borsada başarılı olsamda viop çok daha farklı dinamikleri olan bir ortam işte bunun için en azından olumlu olumsuz herkes bir kaç cümle yazarsa sevinirim. Öneri tavsiye eleştiri. Hem yeni başlayan birileri içinde klavuz niteliğinde bir başlığa dönüşür belki zamanla.

Eğer ihtiyacınız olmayan şeyler satın alırsanız, çok geçmeden ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalırsınız.
    Piyasalarda birseyin amacinin tersine kullanilmasi naylon fiyatlar olusturur ve hep amaci haricinde piyasa aracini kullananlar zarar eder.
    Simdi durumu soyle ornekleyere aciklayim.
    Wti kontratlari vade sonunda daha 10 ay once negatif fiyata dustu. Kim zarar etti kim kar etti bu isten?? Sizce vadeli olarak petrolu alip teslim tarihinde de gemiyi limana yollayip yuklecek adam zarar etmismidir bu isten yoksa negatife dusen fiyati firsat bilip bi gemi dahami yukleyelim demistir?? Zarar edenler ap acik ortadaki petrolle hic alakasi olmayan, belirli bir vadeye petrol alacagim diyip gercek petrol saticisiyla kontrat yapan insanlardir. Bunun tam terside olabilirdi petrolu shortluyan bir vatandasin elinde houston dna teslim edebilecegi petrolu yoksa vade sonunda o petrolu imkansiz fiyatlardan almak zorunda kalabilirdi. İste benim soylemek istedigim piyasalari amac harcinde kullanmak tehlikelidir dedigim bu.

Ornegin aciga satis yasagi geldi viop bundan etkilenmedi demissiniz bence cok yanlis dusunuyorsunuz. Hisse kontratlari fiziki teslimatlidir. Elinizde olmayan bir hisseyi viopta shortladiniz ve vade sonu geldi. Piyasada aciga satis yasagi var ve vade sonundaysaniz o aksam yapmis oldugunuz short kontrat geregi hisseleri yeni sahibine teslim etmeniz lazim bu durumda ya spottan hisse alacaksiniz yada elinizdeki kontrattan kurtulacaksiniz. Bu is size pahaliya hatta tahmin bile edemiyeceginiz kadar pahaliya patlaya bilir.

Piyasada daha esnek davranisla ilgili dusunceleriniz normal mesela ben yogun calisan cogu zamanda internet erisimi olmayan biriyim genelde analizlerimi yapar vioptan uzun vadeli alis satis emirleri veririm hisseler icin. Elimdeki mali satacak oldugumda vadeli satarim vade gunu mal gider para gelir alacak oldugumda vadeli alirim vadegunu para gider mal gelir.

Kisaca piyasalari amacina uygun olarak kullanmanizi tavsiye ederim vadeli piyasalar amacina uygun kullanilirsa gercekten cok islevseldir. Bir ciftci temmuzda hasat zamani satacak oldugu mahsulun parasini subatta belirleyip ona gore gubresini alabilir mesela viop sayesinde.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •