Sayfa 146/1002 İlkİlk ... 4696136144145146147148156196246646 ... SonSon
Arama sonucu : 8015 madde; 1,161 - 1,168 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
     Alıntı Originally Posted by ÖMER GÜÇLÜ Yazıyı Oku
    Diyelim ki onlarca yıldır azcık yedik, azcık içtik, giymedik, hep tasarruf hep tasarruf, kazandığımızı altına yatırdık oubce da 10 bin dalırs oldu, bu arada bendeniz de 70 yaşıma geldiiiimmm. Eee? Sonra?
    Altınıza bağlayacakları bez parası için harcarsınız.
    Selamlar.
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

2. O yüzden diyorlar ya portföyün % 10 u kadar altın alın diye.

Onlar biliyor neyin ne edeceğini.

3.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Yanlış okudun.

Herkes kendi karar vermeli.

Ben altın'ı yatırım aracı olarak görmediğimi önceki sayfalarda yazdım.

Altın, kuyumcu için yatırım aracıdır.

Alır satar, ama akşam evine asla TL.de gitmez.

Bu işi yapan alır sermayesini artırır, daha çok kazanır.

Ya birey ne yapacak altını, sadece serveti koruma fonksiyonu var, kazanmıyor, artmıyor, fiyatı yükselir beklentisi olduğu kadar düşme rizki var.Neden bu rizki alsın ?

Dediğmiz bu.
    Siz hiç markete gidip tükettiğiniz ürünlerdeki fiyat değişimlerini takip ediyomusunuz? Peynir mesela mesela tuvalet kağıdı mesela temizlik malzemeleri.... Bi fiyat değişimlerini takip edin bi kenara not edin.. 1 sene sonra altının fiyatının düşmesinde aldığınız riskin elindeki tl nin kuşa dönmesi riskinden çok daha az olduğunu göreceksiniz
    ADEL/TTRAK/ÇİMSA/TOFAŞ/AKSA/BRSAN/PETUN/INDES. /BRİSA/ARÇELİK/EREĞLİ/TÜPRAŞ/FORD OTOSAN/SODA

4. Beş altı yıl öncesi BHT'de Okan Böke diye bir yorumcu çıkardı Altın'dan yatırım aracı mı olur ne faizi var ne bişeysi var derdi, bunun aklına uyanlar faizsiz Altın ve faizli TL'yi bir karşılaştırsınlar bakalım..

5.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Sn.Maharaj,

ABD tarihte hiç olmadığı kadar güçlü bir ekonomiye sahip.

Geçen yazdık USD rezerv paradır dedik.

Rezerv para nedir ?

Rezerv saklama ve biriktirme anlamına gelmektedir. Rezerv para ise; uluslararası para piyasaları ve merkez bankalarının portföylerinde bulundurduğu döviz ve altın cinsinden varlıkları ifade eder..

Doların yanı sıra Euro, İngiliz sterlini, Japon Yeni ve İsviçre Frangı da rezerv para olarak örnek verilebilir.

Ancak insanların pek çoğu dolar tercih eder. Ya da Ortadoguda ya da Karaiplerde bir yere gitseniz, bende İsviçre Frangı var deseniz aç kalırsınız.Ertesi sabah bankaların açılmasını bekler, üstelik oradaki bankanın parite oyunuyla yarı yarıya zarar edersiniz.

Ama USD niz varsa, tık diye öder, geçersiniz.

Panama, St.Marteen gibi yerlerde ise ülkelerin resmi para birimi USD.dir.

ABD nin ekonomik üstünlüğünün nedeni ise USD basmasıdır.

Yukarda bahsettiğiniz ekonomistler hangi düşünce ile bu borçlanmadan bahsediyor anlamak zor.

Rezerv para basan bir ülke için aşırı borçlu olmak diye bir sorun olmaz. Çünkü borcu kadar basar öder geçer. Ha onların orada bahsettiği doların alım gücü değişimleri olabilir, yani dolar kaç lira bugun 5.70 TL. etmez o kadar diyebilir, der de bizim Memet anlar mı ? bastırır TL.yi alır. Arjantinli Diego'nun yaptığı gibi.

Peki ABD doların gücünü nasıl korur, FED'in faiz ayarlamaları ile.

Uzatmayalım.

İstediği herşeyi alır ABD.

En zor satılan beyin gücüdür, onu da dünya da bir numara olmuş tüm prof.lara rüyalarında göremiyecekleri kardar maaş verir, kendi ülkesine getirir. Örnekleri çoktur.Einstein gibi Von Brown gibi Nikolai Tesla gibi.

O nedenle gerçekçi kararlar vermek için, gerçekleri önce kabul etmek gerekir.

Bu yazıyı okuyunca bizi amerikancı ilan edecek olanlara aldırmıyorum.

Çünkü iyi okuyan, bu durum iyidir demediğimizi anlayacaktır.
    "Borc" (inkilizcesi ilen debt)'in tanimi rezerv para basan kurum/devlet ler icin sizin yukarda yazdiginizdan daha farkli abim. Her bastigin dolar borc anlamina gelir benim bildigim. Ne kadar dolasimda $ = o kadar borc.
    Neyse baslamisken;
    Borcu borcla (daha cok para basarak) odeyebilir misin? Odersin; alacaklilarin (gonullu ya da gonulsuzce) bastigin parayi borcunu odeme araci olmasina riza gosterdigi surece odersin. O riza ortadan kalkinca varliklarini (assets) satmak sureti ile odemekten baska secenegin kalmaz.
    Bu isin teorisi budur. Yukaridaki riza kavrami bu teorinin en onemli kavramidir. Riza, guvene dayali mesruiyet kaynakli riza olabilir, (Roma zamanindaki anlami ile authoritarian), yada baski ve kaba guce dayali (oppresive, tyrannical) olabilir. Bu hikaye dahada uzar gider.

6. Altına muhalif bir arkadaş iyi ki gelmiş, çok güzel şeyler paylaşılıyor maşallah. Benim altın görüşüm net, bir olimpik yüzme havuzu dolduracak kadar altın var yeryüzünde, bir kaç kilosunu ben aldım kolay kolayda satmam bu saatten sonra nasip olursa.

Önümüzde ki 5 yıl dünya için çok kritik geçecek çok.
    Altın, verimli toprak ve su mahşerin 3 atlısı olacak bence.

Bu arada sarı fırlatma iyice sıyırdı kafayı galiba..

Trump: Afganistan'ı 10 gün içinde dünyadan silebiliriz, ancak 10 milyon insanı öldürmek istemiyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by MAHARAJ Yazıyı Oku
    Altına muhalif bir arkadaş iyi ki gelmiş, çok güzel şeyler paylaşılıyor maşallah. Benim altın görüşüm net, bir olimpik yüzme havuzu dolduracak kadar altın var yeryüzünde, bir kaç kilosunu ben aldım kolay kolayda satmam bu saatten sonra nasip olursa.

Trump: Afganistan'ı 10 gün içinde dünyadan silebiliriz, ancak 10 milyon insanı öldürmek istemiyorum.
    Uzun suredir altin topladiginiz biliyorum i yuzden soruyorum elinizdeki altinlarin ne kadari fiziki ne kadar digital, bendeki oran 35-65 (fiziki-digital)

MAHARAJ - Altına muhalif bir arkadaş iyi ki gelmiş, çok güzel şeyler paylaşılıyor maşallah. Benim altın görüşüm net, bir olimpik yüzme havuzu dolduracak kadar altın var yeryüzünde, bir kaç kilosunu ben aldım kolay kolayda satmam bu saatten sonra nasip olursa.

Sayın MAHARAJ ' a katılıyorum. Gelecek 5 yıl dünya ekonomisi için gerçekten sıkıntılı bir süreç olacağını düşünüyorum. Bu yüzden gram altın 156 TL iken ucuz pahalı demeden fiziki altın olarak topluyorum . Tabi portföyümün hepsi ile değil. Dengeyi sağlamak için TL mevduatı da unutmamak gerek . Paranın taşıma maliyeti de var sonuçta .

NOT : Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir .

Sayfa 146/1002 İlkİlk ... 4696136144145146147148156196246646 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •