Sayfa 209/1013 İlkİlk ... 109159199207208209210211219259309709 ... SonSon
Arama sonucu : 8103 madde; 1,665 - 1,672 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

1.  Alıntı Originally Posted by meheme Yazıyı Oku
    Altın almak istiyorum. altın bankadan gram altınmı yoksa fiziki altın mı almak daha iyi olur?
    Ben, istediğimde fiziki olarak çekebileceğim bankadan alıyorum.

Alıntı Originally Posted by bartukara Yazıyı Oku
    Ben, istediğimde fiziki olarak çekebileceğim bankadan alıyorum.
    yani? KuveytTürk mü?
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

3. '' Altın almak istiyorum. altın bankadan gram altınmı yoksa fiziki altın mı almak daha iyi olur?''
    '' Ben, istediğimde fiziki olarak çekebileceğim bankadan alıyorum.''
    '' yani? KuveytTürk mü?''
    Bu konunun bir bileni olsa keşke, bankadan almanın olumsuz yönü bankalardan ne kadar altın alınmış
    Devlet öğreniyor. Yatırımların hangi yönde olduğunu öğrenerek altının yükselmesini frenliyorlar, engelliyorlar . 45 gün önce 279- 289 aralığında hareket eden gram altın kaç gündür yükselişte ama 285 lere gideceğini sanmıyorum. Devlet maliye politikası ile Türk lirasına, dövize , altına müdahale ediyor. Vatandaşın tasarrufları eriyor. Kaybeden olmaz... birinin kaybettiğini mutlaka diğeri kazanır. Kazanan büyük sermaye, devlet politikası büyük sermayenin kazanması için , vatandaş ne yapacağını şaşırmış, hangi birine el atsa, elinde kalıyor . küçük yatırımcı birkaç gram altın alsa üç beş lirası olan vatandaş zarar ediyor.

Birkaç sorum olacak. Hiçbir finansal okuryazarlığım olmadığı için sorduğum sorular ve beklediğim cevaplar saçma olabilir. Birkaç yerde benzer sorular sorduğumda, kisinin zekası verdiği cevaptan değil sorduğu sorudan belli olur denilerek mental retarde olduğum ima edilse bile ben yine de bıkmadan ve tatmin edici yada azda olsa ışık tutucu bir cevap bulmadan soru sormaktan vazgeçmeyeceğim. Dediğim gibi hiçbir finansal okur yazarlığım yok. Bir hobi gibi sağdan soldan okuduklarımla özellikle son zamanlarda kafama takılan birkaç mevzu var. Fikirlerinizi belirtirseniz çok sevinirim.
    Öncelikle 2000 lerde ve 2008 de dünya genelinde iki kriz yaşandı. Grafiklere baktığımda iki durum içinde ons/usd, usd/tl vede diğer pariteler iki kriz içinde biraz farklı davranmış. Muhtemelen iki krizin özelliğinin farklı olmasıyla alakalı bir durum diye düşünüyorum. Mesela 2008 krizi sonrası fed para politikasını genişleterek dolar basmış. Bunları bile yeni öğreniyorum. O kadar bilgisiz ve ilgisizdim yani ki övünülecek birşey olmadığını ve hatta herkesin bir dönem mutlaka finansal okuryazarlık dersi yada kursu alması gerektiğini geçte olsa bana farkettiren bir durum oldu. benim gibi sıradan bir vatandaş için orta uzun vadede birikimlerinin en azından erimemesi için bu gerekli. Bir yemek kültürü, bir spor kültürü, bir kitap okuma kültürü gibi çok derine girmeden enflasyon nedir, sepet nedir, kriz nedir belli bir yaştan sonra hayata atılmadan önce çocukların farkındalığı artırılmalı diye düşünüyorum. 10 küsür yıl boyunca çalışıpta birikimini yanlış enstrümanda bekletmenin acısını ve de cahilliğimin bedelini ödediğimi bile yeni yeni farkettim çünkü. Herneyse yazımın ana konusuna gelecek olursam benim merak etriğim durum şu;
    Birçok yerde ve sohbetlerde okuduklarımdan ve duyduklarımdan dunya genelinde sıkıntılı bir surece girilebileceğinden bahsedilip duruyor. Abd verilerinin kötü gelmesi, abd borsalarınin baya bi yükselmesi, çin abd gerilimi vs. Birçok şey daha argüman olarak sunuluyor. Tabi yazılanlar gerçekse ve bir algı değilse. Çünkü artık her bir şeyden nem kapar olduk birikimlerimizi zamana uydurmak adına.
    Tüm bunlar düşünüldüğünde gerçekten dünya genelinde sürdürülemez bir durumun sonuna geliyoruz denebilir mi?
    Eğer gerçekten böyle bir durum varsa kısa ve orta vadede en mantıklı yatırım enstrumanı neler olabilir?
    Bir de en çok aklıma takılan böyle bir durumdan halihazırda parasal genişleme henüz bitmemişken fed tekrar para basarak mı çıkmayı düşünmek zorunda kalır? Yani doların akıbeti.
    Değilse de tahmini nasıl bir yol izlenmek durumunda kalır abd ve de dunya genelindeki tombul yatırımcılar?

Dediğim gibi finansal okuryazarlığım sıfır. O yüzden kimsenin yazılarımdan etkilenmesini ve zarar görmesini istemem. Kimseyede aa sen böyle demiştin demem. Bunun sorumluluğunun bilincindeyim. Belkide bir algının parçası haline de getirilmiş olabilirim bir vatandaş olarak sağdan soldan duyduklarımla. Herkesin grafiği, herkesin beklentisi, herkesin yatırım enstrumanı ve herkesin argümanı çok çok farklı. Bu tarz parasal şeyleri okumadan daha önceleri; "ne var ya sonuçta matematik, iki artı iki dört eder işte, beş edecek değilya" diye düşünürken paranın nasılda kurtlar sofrasında bir oraya bir buraya aktığını farkettim. Habere ulaşım hızının, grafiklerin, istatistiksel olasılıkların, alım satım hacimlerinin, yatırımcı psikolojisi ve beklentilerin, yapay zeka programları kullanımının ve daha sayamadığım birçok değiskenin aktığı bir nehirde, birikimlerimizin diğer enstrümanlara karşı eriyip akıp gitmemesi için, kısa orta vadede hangi dala tutunarak yol almamız daha mantıklı gözüküyor sizce?

Son 17 seneden beri para ve sermaye piyasalarını severek yakından takip ederim . Profesyonelim veya bu işi iyi bildiğimi söylemiyorum . Baştan belirteyim .

Son 2 seneden beri gram altınları 156 TL ' den aldım . Tabiki böyle bir kararı alırken sadece Türkiye değil , dünya genelindeki ekonomik gelişmeleri de değerlendirdim . BES fonlarının % 40 ' ı likit - % 60 ' ı ise Altın . Diğer yarısı ise fiziki altın olarak tutuyorum . Türkiye ekonomisine yönelik ciddi endişelerim var . Açıklanan ekonomik verilerin doğruluktan , objektiflikten ve sadelikten uzak olduğunu ve gerçekleri yansıtmadığını düşünüyorum . Dolar kuru deseniz , son 1 yıldan fazladır KUR üzerinde ciddi baskılar var . Buna faizler de dahil. Kamu Bankalarına ve özel bankalara kredi vermeleri için baskı yapıldığını izliyor / okuyoruz . İşsizlik deseniz cabası. Özellikle genç işsizlik oranı % 27 . Tarım ve hayvancılık bitme aşamasına gelmiş . Buğdayı , samanı , nohutu , sarımsağı , büyükbaş hayvanları ithal eder hale geldik . Artan cari açık , T.C MB ' nın bastığı iddia edilen paralar , üzerindeki faiz indirimi yapacaksın baskısı ... Üzerindeki psikolojik baskılara boyun eğen bankaların istemediği faiz oranları ile kredi vermeleri sonucu düşen ciddi kârları ...

Dünya ekonomisine yönelik ciddi resesyon beklentileri , Çin - Amerika - AB ülkeleri arasındaki ticaret savaşları , Ortadoğu'daki siyasi gerginlik vs. Şimdi Türkiye ve dünyada bu kadar ekonomik ve siyasi endişeler , gerginlikler varken paramı " uzun vadeli yatırım " için son 2 yıldan beri ALTINa yönlendiriyorum .

Gelecek 5 yıl boyunca dünya ekonomisini , gündemini sıcak gelişmeler olacağını düşünüyorum .

Allah vatanımızın , milletimizin yardımcısı olsun inşallah !

5.  Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    yani? KuveytTürk mü?
    KuveytTürk ile hiç çalışmadım, TargetFX uygulaması nedeniyle Türkiye Finans kullanıyorum. Tüm bireysel şubelerinden alt sınır olmadan fiziki olarak çekilebiliyor. Bir avantajı ise 5/24 uygun fiyattan işlem yapılabilmesi. Gerçi son kur atağından sonra TargetFX üzerinden alt limiti 32 gr yaptılar; bunun altındaki miktarları yine piyasadan daha uyguna bankanın mobil uygulamasıyla alabiliyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by azak Yazıyı Oku
    '' Altın almak istiyorum. altın bankadan gram altınmı yoksa fiziki altın mı almak daha iyi olur?''
    '' Ben, istediğimde fiziki olarak çekebileceğim bankadan alıyorum.''
    '' yani? KuveytTürk mü?''
    Bu konunun bir bileni olsa keşke, bankadan almanın olumsuz yönü bankalardan ne kadar altın alınmış
    Devlet öğreniyor. Yatırımların hangi yönde olduğunu öğrenerek altının yükselmesini frenliyorlar, engelliyorlar . 45 gün önce 279- 289 aralığında hareket eden gram altın kaç gündür yükselişte ama 285 lere gideceğini sanmıyorum. Devlet maliye politikası ile Türk lirasına, dövize , altına müdahale ediyor. Vatandaşın tasarrufları eriyor. Kaybeden olmaz... birinin kaybettiğini mutlaka diğeri kazanır. Kazanan büyük sermaye, devlet politikası büyük sermayenin kazanması için , vatandaş ne yapacağını şaşırmış, hangi birine el atsa, elinde kalıyor . küçük yatırımcı birkaç gram altın alsa üç beş lirası olan vatandaş zarar ediyor.
    Altına bizimkilerden ziyade küresel olarak bir baskı söz konusu. Altın hesaplarıyla, karşılığı olmayan kağıt altınlarla onsu baskılıyorlar. Siz sanıyor musunuz ki bankadan açtığınız altın hesabınızdaki miktar kadar depo ediliyor. Hiç sanmıyorum! Ben yatırım yaparken tek tek bankalara "istediğim zaman fiziki olarak çekebilir miyim" sorusunu yönelttim, TF dışında olumsuz yanıt aldım. Anlayacağınız altın maltın yok ortada. Türkiye Finans'dan da çekerken dikkat edeceğiniz tek husus, mümkün olduğunca yüksek gramda çekmeye çalışmalısınız. Fiziki olarak çekerken komisyon alınıyor. Bir gramlık külçe için 2,5 TL komisyon alınırken, 100 gramlık bir külçe için bu rakam 10 TL idi.

Teb bankası altına faiz de veriyor. Sanırım Ziraat bankasında da benzer bir hesap var. Bu iki bankada aylık faiz alınabiliyor. Benim çalıştığım bankada da altın katılım hesabı var fakat en düşük 92 günlük açabiliyorsunuz. Bir defa deneme şansım oldu, 270 gr altına 0,60 gr verdi.

Duhul
    Jun 2018
    İkamet
    RODOSTO
    Gönderi
    1,370
    hadi beya ons dön yukarı artık
    ALTIN ONS BU SENE 4.100 GÖRECEK

8. Son birkaç yıldır altının hızlı yükselişi: halkın altına ilgisini artırdı bunu gören halkı aldatan bankalar . başladılar ve altın mevduat hesapları açmaya . türk lirası mevduatların karşılığı fiziki altın bankalarda yok. Büyük sermaye , Kuyumcular gidip bankada Türk Lirası altın hesabı açmaz.
    Bankada altın hesabı kim açar 10 bin- 15 bin lirası veya daha az veya daha çok parası olanlar bankada Türk Lirası karşılığı altın hesabı açar. Bu durum sessiz çoğunluk olan küçük tasarruf sahiplerini aldatmaktır. Yine kazanan bankalar ve Büyük sermaye olur. Altın hesapları yoluyla tasarrufları halkın elinden almak istiyorlar.hesabım olan Bir devlet bankası bana sürekli mesaj gönderiyor , altın günü düzenliyor. Varsa fiziki altınlarımı bankaya götürmemi istiyorlar , banka eksperince altınlarım incelenecek karşılığı Türk lirası olarak hesaplanacak bana altın hesabı açacaklar. Hesabımı kapatmak istesem bana fizki altın vermeyecek Türk lirası verecek. Hesaba faiz işletmeyecek .Bu aldatmaca durumu bir devlet bankası yapıyor. Bunlar hırsız, bunlarTürk Milletini ahmakmı sanıyor. Yazıklar olsun. Bu milletin hakkını arayan sahibi yokmu? Kuyumcu gidip bankada Türk Lirası altın hesabı açarmı?Açmaz... Bankaların altın hesabı açmaları altının yükselişinin sonunun geldiğinin göstergesi olabilir.

Sayfa 209/1013 İlkİlk ... 109159199207208209210211219259309709 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •