Sayfa 225/1013 İlkİlk ... 125175215223224225226227235275325725 ... SonSon
Arama sonucu : 8103 madde; 1,793 - 1,800 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

1. Ani artışlar olursa aynı Paladyumdaki gibi tetikte olmak lazım. Platin de fena gazlamaya başladı. Altın ve Gümüş te benzer harekete başlayabilir belki. izliyoruz.

ben fizikselci olduğum için bakış açım biraz karamsar. bardağın boş tarafını görüyorum. kötümser bakıyorum. karakter meselesi. yapım böyle.

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Valla ortalık karışınca bankadan nakte döner parayı çeker fiziki alırız,Orda ilk davrananlara bir fırsat olur.Banker faciasında babam son gün bankerin dükkana götürmüştü beni,o zaman yaş 17 falandı sanırım,dükkanda ne varsa arabaya doldurmuştuk,adam bir gün sonra battı,batmasa bizim rahmetli yağmadan veya gasptan tutuklanırdı valla))))))))))Paranın hepsini kurtaramadık ama eh işte az bişi kurtardık bankerden o sayede.

2.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Bunlar traş. Ben elle tutmadığım Altın a ve Gümüş e güvenmem! Yalan dolan.

Yarın Altın aniden artsa ne olur? Misal Altın 5000$ olsa aniden. Ne olur?

Misal Gümüş 200$ olsa aniden. Ne olur?

Soğuksu içersiniz üstüne. Eğer altını gümüşü alsat yapmak için alıyorsanız bir şey diyemem.

Fakat altını gümüşü sigorta olarak alıp unutayım demek için alıyorsanız 1 KG Lik külçe almak dışında bir alım yapmak akıllıca değildir. Bunu da alıp kendi kasamda veya en kötü banka kasasında fiziksel olarak saklarım.

Sigorta en kötüsü düşünüldüğünde yapacağınız hazırlıktır!
    1 kiloluk fiziki külçe almak akıllıca demişsiniz.
    En kötüsü düşünüldüğünde çeyrek, yarım altın veya fiziki 1-5-10 gram gibi küçük altın almak ve fiziki saklamak daha mantıklı değil mi sizce?
    En kötü senaryoda çeyrek yarım altın bozarak dikkat çekmeden ihtiyaçları karşılamak daha kolay olur. 1 kilo külçe sıkıntı yaratabilir.

3.  Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    1 kiloluk fiziki külçe almak akıllıca demişsiniz.
    En kötüsü düşünüldüğünde çeyrek, yarım altın veya fiziki 1-5-10 gram gibi küçük altın almak ve fiziki saklamak daha mantıklı değil mi sizce?
    En kötü senaryoda çeyrek yarım altın bozarak dikkat çekmeden ihtiyaçları karşılamak daha kolay olur. 1 kilo külçe sıkıntı yaratabilir.
    Kıl testeresi ile parça parça kesersiniz 🤪🤪🤪

Uzun vade yatırım tek eşlidir. Trader ise her Çiçek'ten bal alan arı gibidir

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
     Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Kıl testeresi ile parça parça kesersiniz ������

Tozları ne olacak?
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

5. Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

Alıntı Originally Posted by jmk99 Yazıyı Oku
    Tozları ne olacak?
    Tozda para ediyor zaten hem zaten çok eser miktarda toz çıksblir

6. Analiz.

Gerçek Hikaye: Weimar Almanyasında otelde çalışan işçi krizden önce kendisine bahşiş olarak verilen hediye bir kaç gram altın ile çalıştığı oteli satın alır!

Fiziksel olarak ellemediğiniz mal sizin değildir!!! Değeri aşırı artınca banka ödeyemez hale gelince üstüne soğuksu içersiniz...

Misal şu anda bankada Paladyum hesabınız olsaydı, ne olurdu? Paladyum 10000$ olunca ne olur?

7. Yahu güzel diyosunuz da fiziki altın alsak ne evde, ne banka kasasında saklamak güvenli değildir.

1999 Gölcük depreminde banka şubeleri yıkıldı denize battı, müşteri kasasındakiler de gitti. Allah korusun İstanbul depremi olsa nerden bulacan da alacaksın kasadaki 3 kilo altın 5 kilo gümüşünü, 112 gr paladyumunu?

Köyde yaşasak olabilir, ahırın altına bi yere gömeriz durur ama Arcadia Residance Başakşehir Blokları A2 Blok 18. katta oturan Fatih Tosunoğlu nasıl saklasın evde ya da bankada fiziki altını? Mecburen sanal hesap açtırıyor millet. Görece daha güvenli diye.

8. altın-gümüş rasyosuyla ilgili yazıma verdiğiniz katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.

yeni kaynaklardan bilgi aşma şansım oldu bu vesileyle..

fakat ortada bir yanlış anlama durumu söz konusu sanıyorum..onu düzeltmek istedim..

benim iddiam gümüş'ün değersiz olduğu veya prim yapmayacağı değil, altının gümüşe göre daha fazla değerleneceği idi..

yoksa elbette gümüşte de beklentim yukarı yönlü..

gümüşün endüstri kullanımıyla ilgili yorumuma açıklık getireyim;

bahsi geçen raporlarda bu sene güneş hücreleri için 3000 ton ve araçlar için 2000 ton kullanımdan bahsedilyor..toplamda 5000 ton..yani 160 milyon ons..bu sene üretilen gümüş miktarı 850 milyon ons..

2040 beklentiler ile ilgili olarak sanıyorum araç tarafında talep 2 katına çıkıyor..güneş hücrelerinde sabit giden bir talep var..bu durumda 225 milyon ons'luk bir talep olacak gümüşe..2040'taki gümüş üretim beklentisi elimde yok..bu seneki üretim rakamını tekrar paylaşayım 850 milyon ons..

ama bunlar gerçekten üzerine düşmeye gerek olan şeyler değil..bu hesaplamaları yapmaya gerek yok..çünkü global konjonktür değerli metalleri parıldatıyor..geri kalan şeyler teferruat bence..

yine de paladyum tarafına kısaca değineyim..onun da ismi geçiyor bazı yorumlarda..burada unutulmaması gereken şey paladyumdaki arzın talebi karşılayamaması..bu sene global olarak 11 milyon ons paladyum talebi varken üretilen miktar 8 milyon ons'ta kaldı..

yani paladyumdaki hızlı yükselişin talep kaynaklı farklı bir özelliği var..gümüş ve altın için aynı senaryo yaşanır mı? bilemiyorum..

bakınız krom bir metalik madendir..ancak ismi her zaman endüstriyel hammaddeler kategorisinde yer alır..yani alçıtaşı, grafit, kaya tuzu vs .ile aynı grup..çünkü krom sanayi hammaddesidir..paladyum da yavaş yavaş buna evriliyor..altın ve gümüş gibi fiyat beklentisindeki katalizör güvenli liman olması değil..endüstride kullanılması..

dolayısıyla (benim naçizane görüşüm) paladyum ile altın/gümüş fiyatları beklentileri birbirinden ayrılmalı..paladyum gitti o halde altın da gidecek denmemeli..

tekrar etmekta fayda var..gümüşün kıymeti ile ilgili bir soru işareti yok..gümüş fiyatlarındakü yükseliş beklentim gerçekten çok yüksek..sadece altının gümüşe göre relatif değer kazanacağını düşünüyorum..

yanılıyor olabilirim..umarım yanılırım..gümüşçüler daha çok kazanır
    "The Allied cause had floated to victory upon a wave of oil"

Sayfa 225/1013 İlkİlk ... 125175215223224225226227235275325725 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •