Sayfa 226/1014 İlkİlk ... 126176216224225226227228236276326726 ... SonSon
Arama sonucu : 8112 madde; 1,801 - 1,808 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

1. Gümüşte de aynı Paladyum benzeri kaynak sıkıntısı var. Arz talep dengesi negatif. Fiyatın suni olarak buralarda tutulduğunu düşünüyorum. Eninde sonunda patlar. Hazır fiyatlar ucuzken 3-5-10 kilo alıp kasaya atmakta fayda olabilir. Artmasa da azalmaz en azından. Azar azar yükselir en kötü. Paladyum gibi ralli yapmasa bile, dolar faizinden fazla kazandıracağını düşünüyorum önümüzdeki senelerde. Doların ipini çektiler bence. Can çekişiyor. Kağıt paraların hiçbirine güvenim yok artık. Karamsar bakıyorum.

Alıntı Originally Posted by Udo Yazıyı Oku
    altın-gümüş rasyosuyla ilgili yazıma verdiğiniz katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.

yeni kaynaklardan bilgi aşma şansım oldu bu vesileyle..

fakat ortada bir yanlış anlama durumu söz konusu sanıyorum..onu düzeltmek istedim..

benim iddiam gümüş'ün değersiz olduğu veya prim yapmayacağı değil, altının gümüşe göre daha fazla değerleneceği idi..

yoksa elbette gümüşte de beklentim yukarı yönlü..

gümüşün endüstri kullanımıyla ilgili yorumuma açıklık getireyim;

bahsi geçen raporlarda bu sene güneş hücreleri için 3000 ton ve araçlar için 2000 ton kullanımdan bahsedilyor..toplamda 5000 ton..yani 160 milyon ons..bu sene üretilen gümüş miktarı 850 milyon ons..

2040 beklentiler ile ilgili olarak sanıyorum araç tarafında talep 2 katına çıkıyor..güneş hücrelerinde sabit giden bir talep var..bu durumda 225 milyon ons'luk bir talep olacak gümüşe..2040'taki gümüş üretim beklentisi elimde yok..bu seneki üretim rakamını tekrar paylaşayım 850 milyon ons..

ama bunlar gerçekten üzerine düşmeye gerek olan şeyler değil..bu hesaplamaları yapmaya gerek yok..çünkü global konjonktür değerli metalleri parıldatıyor..geri kalan şeyler teferruat bence..

yine de paladyum tarafına kısaca değineyim..onun da ismi geçiyor bazı yorumlarda..burada unutulmaması gereken şey paladyumdaki arzın talebi karşılayamaması..bu sene global olarak 11 milyon ons paladyum talebi varken üretilen miktar 8 milyon ons'ta kaldı..

yani paladyumdaki hızlı yükselişin talep kaynaklı farklı bir özelliği var..gümüş ve altın için aynı senaryo yaşanır mı? bilemiyorum..

bakınız krom bir metalik madendir..ancak ismi her zaman endüstriyel hammaddeler kategorisinde yer alır..yani alçıtaşı, grafit, kaya tuzu vs .ile aynı grup..çünkü krom sanayi hammaddesidir..paladyum da yavaş yavaş buna evriliyor..altın ve gümüş gibi fiyat beklentisindeki katalizör güvenli liman olması değil..endüstride kullanılması..

dolayısıyla (benim naçizane görüşüm) paladyum ile altın/gümüş fiyatları beklentileri birbirinden ayrılmalı..paladyum gitti o halde altın da gidecek denmemeli..

tekrar etmekta fayda var..gümüşün kıymeti ile ilgili bir soru işareti yok..gümüş fiyatlarındakü yükseliş beklentim gerçekten çok yüksek..sadece altının gümüşe göre relatif değer kazanacağını düşünüyorum..

yanılıyor olabilirim..umarım yanılırım..gümüşçüler daha çok kazanır

2.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Gümüşte de aynı Paladyum benzeri kaynak sıkıntısı var. Arz talep dengesi negatif. Fiyatın suni olarak buralarda tutulduğunu düşünüyorum. Eninde sonunda patlar. Hazır fiyatlar ucuzken 3-5-10 kilo alıp kasaya atmakta fayda olabilir. Artmasa da azalmaz en azından. Azar azar yükselir en kötü. Paladyum gibi ralli yapmasa bile, dolar faizinden fazla kazandıracağını düşünüyorum önümüzdeki senelerde. Doların ipini çektiler bence. Can çekişiyor. Kağıt paraların hiçbirine güvenim yok artık. Karamsar bakıyorum.

tesekkurler..bu grafiği inceleyeceğim detaylı..
    "The Allied cause had floated to victory upon a wave of oil"

Aslında ben solar panellerde ve elektrikli otodaki gümüş talebinin daha fazla olduğunu düşünüyordum.Sanırım photovoltaic kısmındaki talep solar paneller,o talep 2009 ve 2010 da 0 iken 80 milyon onsa kadar çıkmış,ama çıkış 2017 ve 2018 de artmamış,durum 2019 da nasıl acaba.

Ayrıca 2010 da 300 milyon onsa çıkan elektrik elektronikte gümüş kullanımı 248 milyon onsa neden düştü acaba.Neyse neticede genede yeterli miktarda gümüş yok defisit var benim gördüğüm.

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Aslında ben solar panellerde ve elektrikli otodaki gümüş talebinin daha fazla olduğunu düşünüyordum.Sanırım photovoltaic kısmındaki talep solar paneller,o talep 2009 ve 2010 da 0 iken 80 milyon onsa kadar çıkmış,ama çıkış 2017 ve 2018 de artmamış,durum 2019 da nasıl acaba.
    Gerçi solar panellerde sıfırdan bir talep oluşması çok iyi tabi.Bir yerlerden 2019 rakamlarını bulabilsek ne iyi olurdu.

6. Bir de gumuste hurdadan donusum maliyeti com yuksek. Geri donusum nerdeyse hic yapilmiyor. Giden gidiyor.

18$ alti fiyatlardan fiziksel olarak kademe kademe alin en az 5 sene saklamak kaydi ile gunluk fiyatlara bakmadan kendi kasaniza koyun dursun. Her cocuk ve her toruna 1 er kg kulce biraksaniz ileride size dua ederler. Ayni arsa yatirimi gibi. Gunluk fiyatlara takilmayin.

Kesinlikle USD mevduat faizinden fazla getirecektir.

Alıntı Originally Posted by Udo Yazıyı Oku
    tesekkurler..bu grafiği inceleyeceğim detaylı..

7.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Bir de gumuste hurdadan donusum maliyeti com yuksek. Geri donusum nerdeyse hic yapilmiyor. Giden gidiyor.

18$ alti fiyatlardan fiziksel olarak kademe kademe alin en az 5 sene saklamak kaydi ile gunluk fiyatlara bakmadan kendi kasaniza koyun dursun. Her cocuk ve her toruna 1 er kg kulce biraksaniz ileride size dua ederler. Ayni arsa yatirimi gibi. Gunluk fiyatlara takilmayin.

Tabele fiyatına yakın satan var mı?
    ADEL/TTRAK/ÇİMSA/TOFAŞ/AKSA/BRSAN/PETUN/INDES. /BRİSA/ARÇELİK/EREĞLİ/TÜPRAŞ/FORD OTOSAN/SODA

8.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Bir de gumuste hurdadan donusum maliyeti com yuksek. Geri donusum nerdeyse hic yapilmiyor. Giden gidiyor.

Üstad 1 kg gümüş 4.500 lira. En fazla kaç lira olur ki çocuklar torunlar dua etsinler bize?
    Ayrıca bende çocuk da torun da yok, kendim için istiyorum ama gördüğüm kadarıyla epey beklemek lazım gümüşten para kazanmak için.

Sayfa 226/1014 İlkİlk ... 126176216224225226227228236276326726 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •