Sayfa 30/1014 İlkİlk ... 2028293031324080130530 ... SonSon
Arama sonucu : 8105 madde; 233 - 240 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

1. DÜŞÜŞLER, YATIRIMCISINA ALIM FIRSATI SUNUYOR

AA Finans Analisti İslam Memiş, ABD-Türkiye, AB-Türkiye ilişkilerinde normalleşme sürecinin başlaması, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) piyasaları rahatlatacak tedbirler almasının ve Amerikalı Rahip Andrew Brunson'un serbest bırakılmasının Türk lirasının değer kazanmasına neden olduğunu söyledi.

Dolar/TL'nin gerilemesinden olumsuz yönde etkilenen altının gram fiyatının 9 haftanın en düşük seviyesi olan 216,9 liraya gerilediğini ifade eden Memiş,"Altının gram fiyatında yaşanan bu düşüşler, yatırımcısına, altın borcu olanlara ve düğün yapacak vatandaşlara iyi bir alım fırsatı sunduğunu düşünüyoruz. Çünkü hem uluslararası hemde yurt içi piyasalarda finansal riskler devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Memiş, yurt içi piyasalarda enflasyon, faiz, işsizlik gibi verilerin yıl sonuna kadar yüksek kalmasını beklediklerini, bu yüzden dolar/TL'de yaşanan düşüşlerin kalıcı olmadığını ifade ederek, dolar/TL'nin kısa ve orta vade de yükselişlerini sürdürebileceğini söyledi.

Altının ons fiyatında ve dolar/TL'deki yükselişlerin, gram altının tekrar toparlanmasına neden olacağına dikkati çeken Memiş, "Biz, bu yıl için 216 lira seviyesini dip, 290 lira seviyesini zirve seviyesi olarak takip edeceğiz. Daha önce belirttiğimiz 190-290 lira bant aralığı geçerliliğini koruyor. Gram altın için kısa vade için kademi yükselişlerde 225-230-235-240 lira seviyelerini takip edeceğiz." ifadelerini kullandı.

2. Trump, altın stoklayarak ters köşe yapıyor!

ABD Başkanı Donald Trumpın bilerek ve isteyerek sürdürdüğü ticaret savaşları, piyasalarda tansiyonu artırıyor.
    Göreve geldiğinden bugüne agresif söylemlerle dikkatleri üzerine çeken Trump, aslında güzel kurgulanan bir filmin senaryosunu uyguluyor.
    Yani Trumpın tavır ve açıklamalarını bireysel değil, kurumsal görüyorum.
    Şöyleki; dolar endeksi 95.00 seviyesinin üzerine yükseldi.
    Dolar, dünyadaki tüm para birimleri karşısında en güçlüsü oldu.
    Yıl sonuna kadar olmaya da devam edecek !
    Küresel piyasa yatırımcıları, Trumpın korumacı tavrı ve açıklamalarından çekindikleri için, FEDin de faiz artırımına gideceği beklentisini arttırdığı için dolar pozisyonu almayı tercih ediyorlar.
    Haliyle altının ons fiyatında sert düşüşler kaçınılmaz oldu.
    1.300 dolar seviyesini aşağı yönlü kıran altının ons fiyatı, 1.200 dolar seviyesine kadar geriledi.
    Peki ons neden düştü, düşüşler devam eder mi ?
    Kuzey Kore, Rusya, Çin gibi ülkeleri gözünü kestiren ABD, küresel ekonomilerde patron olmayı sürdürmek istiyor.
    Fed gibi söylem ve tehditler ile güçlü olmayı tercih eden ABD, dünyada tüm doları toplamaya başladı.
    Ne diyorlar ? Dolar anavatanına geri dönüyor.â€
    Tamam dolar anavatanına geri dönüyor da anavatanı, dilediği zaman dilediği kadar kendi bastığı sınırsız kağıt parçasını ne yapacak ?
    Cevap çok basit aslında; DEĞERSİZ KAĞIT VERECEK, DEĞERLİ OLAN HERŞEYİ SATIN ALACAK.
    FİZİKİ ALTIN, bunlardan biri.
    Taktik aynı basit ve kolay;
    Ortalığı karıştır, dünyayı tedirgin et, herkese bastığın doları sat, talep görmeyen altının değeri düşsün, toplandığın değersiz kağıt ile yer altında kalmayan fiziki altını topla...
    ABD, şuan altın stoklayarak gücüne güç katıyor !
    Elinde döviz bulunduranlara duyurulur.
    Elinizde döviz varsa bu fiyatlardan onstan altın almıyorsanız bence hata ediyorsunuz.
    Çünkü “ 2019 yılı ons altının yılı “ olacak.
    Ben 1.550 dolar diyeyim, siz 1.750 dolar anlayın.
    Diyeceksiniz ki “ Eee dolar da yükselecekse fark ne olacak ?â€
    İşte farkı ons zirve yaptığı zaman anlayacaksınız !!!
    Toparlayacak olursak ABD, dolar silahını kullanarak dünyada sadece insan ruhunu değil, gelecek yıllarda yer altında tükenecek olan en değerli metal altının da sahibi olacak.
    Özellikle Merkez Bankası ve diğer bankaların yerinde olsam altının ons fiyatındaki bu düşüşleri fırsata çevirir, doların kur riskinden kurtulurdum.

3. Altında aşağı yönlü pozisyonlar azaldı.

Altında düşüş beklentisi geçtiğimiz hafta önemli ölçüde azaldı
    Hedge fonları ve diğer büyük spekülatörlerin altında aşağı yönlü beklentileri Mart ayından bu sert düşüşünü gerçekleştirerek, değerli metalin ardı ardına altı aylık düşüşünün ardından toparlanma sürecinde olduğuna ilişkin işaretlere bir yenisini ekledi.

ABD'de resmi verilerine göre altın vadeli kontratlar ve opsiyonlarda aşağı yönlü pozisyonlar 16 Ekim'de sona eren haftada yüzde 24 geriledi.

BMO Capital Markets metal işlemleri birim yöneticisi Tai Wong, “Ayılarda bir miktar geri çekilme gördük. Geçtiğimiz hafta boyunca fiyat hareketi düşüş bekleyenleri önemli şekilde olumsuz etkiledi. Yukarı yönlü daha fazla potansiyel var.” dedi.

4. Benim de portföyün yüzde 40 i altın yüzde 60 i borsada bir miktar daha altın ağırlığını arttırmayı düşünüyorum. Yorumlar ilginç. Uzun vadeciyim 400 liralara doğru yol alır mı gram ne dersiniz? 1 sene içerisinde?

Duhul
    Jun 2018
    İkamet
    RODOSTO
    Gönderi
    1,376
     Alıntı Originally Posted by enginkoto Yazıyı Oku
    Benim de portföyün yüzde 40 i altın yüzde 60 i borsada bir miktar daha altın ağırlığını arttırmayı düşünüyorum. Yorumlar ilginç. Uzun vadeciyim 400 liralara doğru yol alır mı gram ne dersiniz? 1 sene içerisinde?
    benim altın yorumum şöyle . grm değil ons olarak, önce 1 360 dolara gelecek orada epey oyalanır bir miktar geride gelir sonrasında 1 360 geçilerek 1 500 civarına bir atak yapar ve tekrar 1 360 a kadar geri çekilme olur ve oradan yıllar sürecek bir yükseliş başlar,daha öncede yazmıştım altın at gibi seri hareket etmez ağır ağır ayni öküz gibi işte

Duhul
    Jun 2018
    İkamet
    RODOSTO
    Gönderi
    1,376
    at eski zamanın en seri ulaşım ve yük taşıma aracı idi yani gücünden yararlanılırdı, öküz de yük taşıma ve ulaşım aracıydı ama bunlara ilaveten etinden ve tezeğindende yararlanılıyordu şayet dişiyse sütündende, demekki öküz attan daha verimli bir hayvanmış, çocukluğumda çok az hatırlasamda tezek yakılıyordu hatta öküzle bizzat harman dövmüş bir insanım, işin özeti dolar benim gözümde at tır altın öküz dür

Sayfa 30/1014 İlkİlk ... 2028293031324080130530 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •