Sayfa 376/1015 İlkİlk ... 276326366374375376377378386426476876 ... SonSon
Arama sonucu : 8114 madde; 3,001 - 3,008 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

1.  Alıntı Originally Posted by @yörük@ Yazıyı Oku
    Velhasıl, usd kuru hesaba katılarak ancak ulaşılabilen hedef 3645'te kalıyor. Kur etkisi olmasaydı, dediğiniz 30000 hedefi olabilirdi.
    Ancak genişlemeyi bir birim üzerinden yaparsak hedef ya sizi dediğinizin onda biri 3000 olur ya da usd kur hareketi ile 3645 hedefi 2038 yılı mayıs ayına kadar geçerli olur......
    18 yıl sonranın hava durumunu bilen bir bilgisayar o tarihe kadar ki her günün hava durumunu da kesin bilir.
    Grafikler 18 yıl sonra bir varlığın değerini biliyorsa 2038e kadar altının günlük grafiğini bilip büyük servet sahibi olmamız gerekmez mi geçmişte böyle servet sahibi olanlar yok mu?

2.  Alıntı Originally Posted by @yörük@ Yazıyı Oku
    Sn Maharaj,
    İlk cümleniz bilimsel veri içerdiği için katılıyorum. İkinci cümlenize ise öngörünüz olduğu ve aynı öngörüyü paylaştığım için katılıyorum. Ancak üçüncü cümlenizin içerdiği öngörüye katılmıyorum.

Ons altında, usd kuru önem arz eder. Kapitalist sistemde genişleme ise bir birimlik paranın, on birime bölünmesi ve bir birime karşı meta olarak altın tutulduğunu varsayarsak dokuz birim genişleme olur. Tekrardan dokuz birim bütün kabul edilip yine bir birim ayrılıp geriye dokuz birimle genişleme yapılır. Bu döngü aynı şekilde devam eder gider. Bu durum çocuğun baştan ölü doğduğu gerçeğini değiştirmediği gibi çocuğun yaşaması için yapılanların yalan olduğu sonucuna götürür. Parasal genişlemeye bakış açım budur.

Ancak bu genişleme ekonomik piyasalara etkisi olacağı gerçeğini değiştirmediğine göre son cümlenizdeki öngörüye niçin katılmadığımı teknik olarak açıklamam gerekir diyerek, öngörümü paylaşmak isterim. Öngörünün, farklı bir bakış açısından başka bir iddaası bulunmamaktadır.
    Ons altında forex piyasasında yapılan işlemler göz önünde bulundurularak;
    ilk olarak kendi sistemimin günlük kanal görüntüsü,

haftalık kanal görüntüsü,

aylık kanal görüntüsü,

ve yıllık kanal görüntüsü bu şekildedir.

Yıllık görüntüye fibo kanalları ilave edilince, ons altın fibokanal dokuzuncu hedef 3565 olarak görülmektedir.

Kullanılan sisteme göre döngü kırılımları dahil edilince yıllık trendler ise aşağıdaki gibi gözükmektedir.

Zaman sınırsız düşünüldüğünde dediğiniz gibi hedefler söz konusu gibi gözükse de, 2038 yılı mayıs ayına kadar görülen ise aşağıdaki gibidir.

Son olarak döngü kırılımlarından trend çizildiğinde, 2038 yılı mayıs ayı ons altın hedefi 3645 gözüküyor.

Velhasıl, usd kuru hesaba katılarak ancak ulaşılabilen hedef 3645'te kalıyor. Kur etkisi olmasaydı, dediğiniz 30000 hedefi olabilirdi.
    Ancak genişlemeyi bir birim üzerinden yaparsak hedef ya sizi dediğinizin onda biri 3000 olur ya da usd kur hareketi ile 3645 hedefi 2038 yılı mayıs ayına kadar geçerli olur. Ters mantık hareketle düşündüğümüzde doların 2038 yılı hedefi hesaplanmalıdır.

Bugünkü usd kuru 7 tl baz alınsa, belirttiğiniz hedefin gerçekleşmesi için altının gramı 30000*7/28=7500 tl olması gerekir. Şimdiki fiyatın neredeyse 18 katı demektir. Bu yüzden ons altın 30000 hedefini kabul edemiyorum.
    Fikrinize saygı duyarak, bol kazançlar diliyorum.
    Benim ki fikir değil ki veri ve olasılık.

Ons altının basılan para miktarıyla birebir eşitlenmesi gerekirse eğer fiyatı yaklaşık 30.000 dolardır.

Abd de basılan para miktarı ile ons altın tarihte 2 kere eşitlenmiş. Parasal sistemin değişeceği önümüzdeki bu süreçte, basılan dolar miktarı ile ons altının fiyatının yine %100 eşitleceği düşünülüyor.

Olur olmaz bilemeyiz ama parasal sistemin sorgulandığı bu dönemde olma olasılığı var.

3.  Alıntı Originally Posted by METEPOSTA Yazıyı Oku
    18 yıl sonranın hava durumunu bilen bir bilgisayar o tarihe kadar ki her günün hava durumunu da kesin bilir.
    Grafikler 18 yıl sonra bir varlığın değerini biliyorsa 2038e kadar altının günlük grafiğini bilip büyük servet sahibi olmamız gerekmez mi geçmişte böyle servet sahibi olanlar yok mu?
    Sn. Meteposta,
    Varsayım olarak 2008 yılı aralık ayı son günü elinizde bulunan 1000tl ile yatırım yapmak istediniz.Üç seçenek var.
    Gramaltın, usd ve onsaltın. https://www.ksd.org.tr/2008_Yili_Altin_Fiyatlari/i240
    Geçmiş verileri kullanarak hesapladığımızda, 1000 tl yatırımınız için(2008 aralık)
    23,36 gramaltın, 657 usd veya 0,761 onsaltın alabilirdiniz. Bu aldıklarınız da hiç bir işlem yapmayıp, 2020 mayıs ayına gelince
    yaklaşık olarak son verilere göre;
    23,36 gramaltın 9058tl, 657 usd ise 4651tl oluyordu. Bakıldığında yuvarlak hesapla gramaltın 9 kat, usd neredeyse 5kat kazanç getirmiş gözüküyor, ilk baştaki kullanılan anaparaya karşı.

Ancak gramaltın ile usd kurunu aynı noktadan başlatırsak(elimdeki veriler 2006ya kadar) ve hareketlerini incelersek yani gramaltını usd ile kıyaslayıp ne kazanırdık sorusu veya başka bir deyişle arasındaki değişime bakıldığında
    karşımıza 2011 yılı ile 2020 yılı zirvesinin aynı olduğu görülür. Bu ise 2011 yılında elinizde bulunan x miktar usd ile aldığınız gramaltın, daha yeni anaparayı kurtardı anlamına gelir. Aradan geçen 9 yılda, Türk Lirası olarak kazanç sağlamış gözükürken, usd olarak hiç bir kazancınız olmamıştır. Asıl soru her zaman neye göre kazançlıyız ? Baz alınacak nokta; Türk lirası mı? Usd mi? Gramaltın mı? Onsaltın mı? v.b (Baz alınan noktaya göre bakış açısı değişir.) Saygılarımla...

Gramaltın grafik, relativ logaritmiktir. (usd kuru ile gramaltın aynı noktadan eşitlenerek başlatılmıştır)
    Teknik olarak; yarına gebe olan bugünü yaşamalı ki, yarın, yaşanmış olsun.

4.  Alıntı Originally Posted by MAHARAJ Yazıyı Oku
    Benim ki fikir değil ki veri ve olasılık.

Ons altının basılan para miktarıyla birebir eşitlenmesi gerekirse eğer fiyatı yaklaşık 30.000 dolardır.

Abd de basılan para miktarı ile ons altın tarihte 2 kere eşitlenmiş. Parasal sistemin değişeceği önümüzdeki bu süreçte, basılan dolar miktarı ile ons altının fiyatının yine %100 eşitleceği düşünülüyor.

Olur olmaz bilemeyiz ama parasal sistemin sorgulandığı bu dönemde olma olasılığı var.
    Sn. Maharaj, teşekkür ederim.

5.  Alıntı Originally Posted by @yörük@ Yazıyı Oku
    Sn. Meteposta,
    Varsayım olarak 2008 yılı aralık ayı son günü elinizde bulunan 1000tl ile yatırım yapmak istediniz.Üç seçenek var.
    Gramaltın, usd ve onsaltın.

Türk lirası mı? Usd mi? Gramaltın mı? Onsaltın mı?
    Her şey iyi hoş da, üç seçenek var demişsiniz.
    Gram altın ve ons altını niçin sanki farklı şeylermiş gibi yazdığınızı anlayamadım.
    Böyle yazdığınızda bu işe yeni başlamış olan birçok kişinin aklı karışabilir.

"Gram altın mı alayım yoksa ons altın mı" gibi saçma sorulara zaman zaman rastlıyorum.
    Adam bir kere yanlış öğrenmiş, ikisinin aynı şey olduğunu anlatana kadar dilimde tüy bitiyor.

Elde TL varsa (veya gelir TL ise) gram/TL fiyatına bakılır,
    elde dolar varsa (veya gelir dolar ise) ons/USD fiyatına bakılır (mesela ben gram/USD fiyatını takip ediyorum)
    ama her ikisinde de gidip alacağımız altın aynıdır sonuçta.

Ha 1 okka peynir
    ha 400 dirhem peynir
    ha 1.283 gram peynir.

Hepsi aynı peynir, aynı fiyat.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

6.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Her şey iyi hoş da, üç seçenek var demişsiniz.
    Gram altın ve ons altını niçin sanki farklı şeylermiş gibi yazdığınızı anlayamadım.
    Böyle yazdığınızda bu işe yeni başlamış olan birçok kişinin aklı karışabilir.

"Gram altın mı alayım yoksa ons altın mı" gibi saçma sorulara zaman zaman rastlıyorum.
    Adam bir kere yanlış öğrenmiş, ikisinin aynı şey olduğunu anlatana kadar dilimde tüy bitiyor.

Elde TL varsa (veya gelir TL ise) gram/TL fiyatına bakılır,
    elde dolar varsa (veya gelir dolar ise) ons/USD fiyatına bakılır (mesela ben gram/USD fiyatını takip ediyorum)
    ama her ikisinde de gidip alacağımız altın aynıdır sonuçta.

Ha 1 okka peynir
    ha 400 dirhem peynir
    ha 1.283 gram peynir.

Hepsi aynı peynir, aynı fiyat.
    Sn djoz,
    Demek istediğim tl geliri olan ben 2011 yılında elimdeki tl'yi usd'ye çevirip onsaltın yatırımı yapınca ve bugün yatırımımı satıp elde ettiğim tl'yi usd'ye çevirince neredeyse aynı miktar usd almış olmuyor muyum? (usd kurunun hareketinden dolayı)
    Tl olarak kazanmış ama usd olarak kazanmamış olmuyor muyum? Kazancı usd baz aldığımda haksız mıyım?
    Bakış açım yanlış ise doğrusunu öğrenmek isterim.(Dediğiniz gibi altın, altındır.)
    Bu arada niyetim asla yeni başlayanların aklını karıştırmak değil.
    Saygılarımla.

Sayın Djoz, haddim olmayarak konuya dahil oldum; dediğiniz gibi fiziki altında ikisi arasında bir fark yok fakat kaldıraçlı piyasalarda işlem yapanlar için ons altın ve gram altın farklı birer yatırım seçeneği. Her ne kadar örneğinizde peynirin miktarı aynı olsa da kaldıraçlı piyasalarda iki peynirin fiyatı aynı şekilde değerlenmiyor. Misal cuma seansında ons %0,75 değer kaybederken gram altın %0,98 değer kaybetti. Aynı gün aynı miktarla vadelide pozisyon açan kişiler farklı kayıplara/kazançlara uğradı.10/12/2019 Tarihinde vadeli işlemlerde işlem yapan bir yatırımcı ons uzun pozisyonunda %20 bile kazanamazken gram altın vadelilerinde uzun pozisyon alan birisi %40 'ı geçen bir kazanç sağladı. Bu açıdan bakıldığında gram ve ons altının tl değeri aynı olsa da vadeli işlemlerde pozisyon alanlar için gram altın ve ons altın farklı birer yatırım seçeneği.
    Yukardaki beyanlarım yatırım tavsiyesi olmayıp, şahsi fikir, deneyim ve öngörüleri ihtiva eder.Herkese bol kazançlar.

Sayfa 376/1015 İlkİlk ... 276326366374375376377378386426476876 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •