Sayfa 38/1014 İlkİlk ... 2836373839404888138538 ... SonSon
Arama sonucu : 8105 madde; 297 - 304 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

1. Dünyaca ünlü milyarder, ünlü yatırımcı George Sorosun eski ortağı Jim Rogers, Bir sonraki ayı piyasası, 75 yıllık hayatımda gördüğüm herhangi bir çöküşten daha felaket olacak diyerek son dönemin en sert felaket uyarısını yaptı.

Rogers Holding Yönetim Kurulu Başkanı Jim Rogers, kriz ihtimali, altın, Bitcoin ve faiz oranlarının geleceğini değerlendirdi. Olduğu zaman, çok kötü bir ayı piyasası olacak†diyen Rogers, bu kriz ortamının henüz başlamadığını söyledi. Son 2-3 haftadır global piyasalarda yaşanan sert satışın bu krizin başlangıcı olup olmadığını söylemenin zor olduğunu da aktaran ABDli milyarder, “Muhtemelen piyasa, bir süre daha yukarı yönlü gidecek. Ama krizin bu yılın içerisinde başlaması olası diye konuştu.

1- Kriz bu yıl başlayabilir

2- Altın ve gümüş aşırı fiyatlanacak

3- Kripto paraların çoğu ölecek

4- Faizlerde boğa piyasası sürecek

Habertürk'ün haberine göre 2008 de piyasalar çöktüğünde altın çok aşağı inmişti. Ben o zaman altın almıştım diyen Rogers, altın ve gümüşün çok aşırı fiyatlanacağını hatta bir balon da olabileceğini ifade etti.

Not: Jim Roger’in bir kaç ay evvel yayınlanan görüşü, aynı fikirdeyim bende. 2019, 2020 ve 2021 çok kritik dünya için. Suikastlar, darbeler, iç savaşlar hatta 3. Dünya savaşı bekleniyor. Global ekonomik kriz, ticaret savaşlarının sonucu olarak küresel para sisteminin sonu olabilir bu 3 yıl.

2.  Alıntı Originally Posted by MAHARAJ Yazıyı Oku
    2025 de 6000 dolar öngörüsü çok mütevazi bir öngörü bence. Dünya çok kritik yıllara girmiş bulunuyor o rakamı 2 yıl içinde bekliyorum ben. Basılan paranın ons altın karşılığı şuan 18.000 ile 20.000 dolardır. Karşılıksız satılan kağıt üzeri altının fiziki karşılığı hesaplamalara göre ons başına 50.000 dolarlardan bahsediliyor. Dünya çook kritik bir sürece girdi, önümüzdeki 3 yıl çok sıkıntılı geçecek gibi.
    E siz kıyamet kopacak diyorsunuz dostum....

Duhul
    Jun 2018
    İkamet
    RODOSTO
    Gönderi
    1,377
    dünyada bütün ülkelerin paralarını dolar üzerinden hesaplasak toplam 85 tirilyon dolar para vardır ve 180 bin tonda altın vardır buradan hesap yapacak olursak şuan 1 230 dolar olan ons fiyatının 14 757 dolar olması gerekir yani şuanki fiyatın tam 12 katı, ama arz talep meselesi ayrı mesele nasıl şuan 1/ 12 katından işlem görüyorsa belki 12/ 1 katındanda işlem görebilir orasını bilemeyiz

4. COMEX vadeli altın piyasasında toplam pozisyon sayısında (open interest), ani bir azalma olmuş. Bir şeylere hazırlık mı yapılıyor? Merakla bekliyoruz.

https://kingworldnews.com/major-aler...unprecedented/

----

Bu sırada COMEX profesyonelleri (tüccarlar), son 17 yılın en nötr pozisyonuna geçiyorlar. Bu grup genelde, ciddi bir şekilde net şort olduğu için, bu yeni pozisyonları şaşırtıyor.

https://kingworldnews.com/alert-comm...ilver-markets/

5.  Alıntı Originally Posted by kitapci34 Yazıyı Oku
    E siz kıyamet kopacak diyorsunuz dostum....
    Evet önümüzde ki 3 yıl içinde küçük bir kıyamet bekliyorum. Deccaliyet hüküm sürecek uzun süre. Mehdi ve Meryem oğlu Mesih’in aşikar olmasına daha var.

Alıntı Originally Posted by bigmaster Yazıyı Oku
    dünyada bütün ülkelerin paralarını dolar üzerinden hesaplasak toplam 85 tirilyon dolar para vardır ve 180 bin tonda altın vardır buradan hesap yapacak olursak şuan 1 230 dolar olan ons fiyatının 14 757 dolar olması gerekir yani şuanki fiyatın tam 12 katı, ama arz talep meselesi ayrı mesele nasıl şuan 1/ 12 katından işlem görüyorsa belki 12/ 1 katındanda işlem görebilir orasını bilemeyiz
    Güzel tespit dostum tebrikler. Ben kabaca 90 trilyon gibi yapmıştım o hesabı. Altın ons fiyatının basılan kağıt para karşılığı 15.000 ile 20.000 dolar aralığıdır. Petro dolar sisteminden tekrar yine altın dolara (paraya) dönüldüğünde hızla gidebilir o seviyelere.

6.  Alıntı Originally Posted by bigmaster Yazıyı Oku
    Ronan Manly, İngiltere Merkez Bankası'nın 1980 tarihli, üzerindeki gizlilik kısıtı yeni kaldırılmış dökümanlarını yayınladı. Burada, bazı iç yazışmalar üzerinde, merkez bankası başkanı Richardson'ın el yazısıyla yazdığı notlar var.

İlginç not şöyle:

McMahon advocated that the US Government declare official convertibility between the US dollar and gold at $700 per ounce. This was based on a calculation of US overseas dollar liabilities tallied in a separate document. A similar calculation today would put the US dollar gold price in the many thousands.

El yazısıyla ilave edilmiş bu nota göre McMahon, ABD'nin net dış yükümlülüklerini, altın rezervlerine bölerek, altının dolar bazındaki denge değerini hesaplamış.

Bu hesabı bugün yaparsak, Net Uluslararası Yatırım Pozisyonunu, altın rezervlerine bölmemiz gerekir. ABD Merkez Bankası Aziz Lui (Saint Louis) şubesinin, FRED isimli bir veri tabanı var. Burada hem veri grupları üzerinde işlem yapılabiliyor, hem de grafik çizilebiliyor.

Amerika'da altın rezervlerinin mülkiyeti hazineye ait. Hazine, altın sertifikası ihraç edip merkez bankasına veriyor. İhraç edilen sertifikalar, kütle (gram/ons) cinsinden değil de, dolar bazında. Merkez bankasının şu anda elinde olan sertifikalar, altının onsu 42.22 dolar alınarak hesaplanmış. Hazine isterse, eski sertifikaları geri çağırıp, piyasa fiyatından yeni sertifika ile takas yapabilir. 42.22 dolar/ons fiyatı, 1971 yılından kalma - o sene Nixon, Bretton Woods'tan çıkma kararı alıp, doların altına konvertibilitesini kaldırmıştı. Uzun lafın kısası, merkez bankasının elindeki hazine sertifikalarının dolar değerini 42.22'ye bölünce, bankanın altın rezervini ons cinsinden hesaplamak mümkün oluyor. 1980'de İngiliz Merkez Bankası'nın yaptığı gibi, ABD'nin net uluslararası yatırım pozisyonunu, altın rezervlerine bölünce, altının dolar bazında denge değerini hesaplanıyor. Bu değer, şu sıralarda 33bin dolar/ons civarında.

ABD'nin finanse edilmeyen (sağlık ve emeklilik ile ilgili) yükümlülükleri var. Google'da "unfunded liabilites" diye aratınca, değişik, değişik rakamlarla karşılaşmak mümkün. Bu nedenle aşağıdaki grafikteki rakamın, çok daha fazla artmasını beklemek mantıklı olur, diye düşünüyorum.

https://fred.stlouisfed.org/graph/?g=dPVI#

-----

Son olarak, konuyla uzaktan bağlantısı olabilecek bir nokta daha var. Nixon'ın 1971'de Bretton Woods'tan çıkması, Fransa'nın elindeki dolarları ABD'ye gönderip, karşılığında altın isteyip, altını savaş gemileriyle Fransa'ya taşıması nedeniyle tetiklenmişti. Hatta derler ki, 1968'deki öğrenci olayları, DöGol'ün bu hareketine cevap olarak, ABD tarafından tetiklenmişti.

Şimdi de, benzer bir şekilde, Avrupa ordusu kurulmak istendiğinde, Fransa sokakları yangın yerine döndü. Jeopolitik fay hatları, tekrar yerinden oynamış olabilir!

Sayfa 38/1014 İlkİlk ... 2836373839404888138538 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •