Sayfa 644/1014 İlkİlk ... 144544594634642643644645646654694744 ... SonSon
Arama sonucu : 8105 madde; 5,145 - 5,152 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

1.  Alıntı Originally Posted by ÖMER GÜÇLÜ Yazıyı Oku
    O ney abi?
    En büyük aptal teorisi.
    Bir mal gazlanırken Ahmet Mehmete 10 liraya satar, Mehmet Hüseyine 20 liraya, o ötekine 30-40-50-100 lira derken malın fiyatı uçar.
    Bu yükselişe dayanamayan insanlar kolay para kazanmak için bu mala hücum eder.
    En son safın biri 500.000 liraya malı satın alıp başka alıcı çıkmayınca, en büyük aptal o en son kişi olur.
    Mal zirve fiyattan onun elinde patlar, alıcı çıkmaz, fiyatı dibe iner.

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Coin işi bitmez gibi duruyor. Bir kere finans uzmanlarının bir çoğu kendini coine kaptırmış görünüyor. İş şeyh uçmaz müritleri uçurur noktasına geldi. Diğer yandan öyle düşüşleri telafi edip geri dönüş yaptı ki, yarın sabah 10 bin dolar olsa donuna kadar coin alacak dünya kadar insan var.
    Alsınlar hocam. Rekordan rekora koşan şeylerle artık hiç işim olmaz.
    Şimdiye kadar 2001 sonrası dolar trenine, daha sonra da emlak trenine atladım, ikisi de kısmen zarar ettirdi.
    Allahtan emlağa zirveden girmedim. Fiyatlar iyice mantıksızlaşınca geri çektim kendimi.
    Bir insan 2 kere aynı hatayı yapıp 3. kez yine aynı oltaya gelirse olmaz yani. Artık giden tirene yarı yolda binmem.

Ki bu dolar-emlak-altın gibi şeyler "sıfıra düşmesi imkansız" şeyler. Yani düşse de çıksa da elde bir "değer" var.
    Rahmetli babam taksi için öyle derdi, "düşse de çıksa da plaka hep 1 plakadır, her zaman iyi kötü ekmek yedirir".

Ama kripto para farklı bir şey.
    Ona insanlar değer vermeyi bıraktığı anda, hiç bir kullanım alanı olmayan, hiç bir dayanağı, hiç bir fiziksel faydası olmayan bir şey.
    Ağaç değil meyve versin, ev değil girip oturasın, kağıt para değil herhangi bir ülkenin itibarını temsil etsin, altın değil en kötü senaryolarda ve savaşlarda bile değerli kalsın.
    Yenmez içilmez dijital sayılar işte.

Ha yine inanan kişiler alsın, herkesin kendi tercihi de, ben almam şahsen.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Alsınlar hocam. Rekordan rekora koşan şeylerle artık hiç işim olmaz.
    Şimdiye kadar 2001 sonrası dolar trenine, daha sonra da emlak trenine atladım, ikisi de kısmen zarar ettirdi.
    Allahtan emlağa zirveden girmedim. Fiyatlar iyice mantıksızlaşınca geri çektim kendimi.
    Bir insan 2 kere aynı hatayı yapıp 3. kez yine aynı oltaya gelirse olmaz yani. Artık giden tirene yarı yolda binmem.

Ki bu dolar-emlak-altın gibi şeyler "sıfıra düşmesi imkansız" şeyler. Yani düşse de çıksa da elde bir "değer" var.
    Rahmetli babam taksi için öyle derdi, "düşse de çıksa da plaka hep 1 plakadır, her zaman iyi kötü ekmek yedirir".

Ama kripto para farklı bir şey.
    Ona insanlar değer vermeyi bıraktığı anda, hiç bir kullanım alanı olmayan, hiç bir dayanağı, hiç bir fiziksel faydası olmayan bir şey.
    Ağaç değil meyve versin, ev değil girip oturasın, kağıt para değil herhangi bir ülkenin itibarını temsil etsin, altın değil en kötü senaryolarda ve savaşlarda bile değerli kalsın.
    Yenmez içilmez dijital sayılar işte.

Ha yine inanan kişiler alsın, herkesin kendi tercihi de, ben almam şahsen.
    Gavurların ''sound money'' diye bir tanımlaması var..bu tanımlamadaki en önemli özellik paranın stabil olması..yani bir gün %10 yükselip, ertesi gün %15 düşmesin gibi..Coinlere bakınca ''sound money'' özelliği göstermediği belli..ha bizim TL de ''sound money'' değil ama coinler TL den farklı olarak talep görüyor..hele birde 1.9 trilyon dolar piyasalara saçılacağına göre coinlerin rüzgarı arkalarında olabilir, yapacak fazla bir şey yok..

Sonuç olarak finansal dünyada at izi it izine karıştığından, herkesin kafa karışık artık..gerçeklerin ortaya çıkması için ise epey bir süre var önümüzde..

Alıntı Originally Posted by jah Yazıyı Oku
    Beyler benden baska icinde altinla ilgili kuskulari iyice artan var mi bu ekipte? Hani bu "safe haven", guvenli liman teorisi pek islemiyo sanki. Altin piyasalarla paralel hareket ettikce ben killaniyom. 2008 grafiklerine bakiyom, paralel simdiki grafikler gene paralel. Bende altini cazip kilan iki sebep var.
    Bir - "Para" (alisveris vasitasi) olmasi. Bu "favori" ozelligi. Dassakli kriz gelince "asil Karamurat benim" deyip ortaya cikma ihtimalinin yuksek olduguna inaniyor olmam. Ancak bu inancim yavas yavas azaliyo. Hic mi bi ipucu vermezsin arkadasim((PATTT diyemi cikacan, $5000/oz mu olacan bi gecede????
    Iki - Emtia olmasi. Bu "plase" ozelligi bence. Enflasyona paralel artar azalir falan. Ama dedigim gibi plase bu. Eger emtia tutacaksam,oooo dunyalar kadar emtia var. Onlari tutarim.
    Bu arada, HKM gibi degerli abilerimiz "gumus cikar, altini surukler" diyolar sik sik. Bu mevzuda biraz kafam karisik. Soleki;
    Simdi gumus cikisini, "Emtia" ozelligine baglama egilimi var yorumlarda. Eyvallah, aklima yatiyo. Ancak, altini neden tarihi oranlarina sadik kalarak (40ta 1, 80de bir arasi diyelim) pesinden suruklesin ki gumus? Altin/gumus tarihi oran araliginin sabit yakin / istikrarli olmasi ikisininde "Para" olma ozelligine dayaniyor, "Emtia" olma ozelligine degil. Mesela emtia olarak gumusun cok daha fazla kullanim sahasi olmasi / tuketilmesi gumusun fiyatini ucurur. Tamam da altin niye ucsun, eger "Para" ozelligini yitirecekse?
    Baska bi mevzuda "Para basma"nin direk olarak orta/uzun vadede "enflasyon" yaratacagi inanisi. Bu iki kavram arasinda da (Para Basma / Enflasyon) USD ozelinde oleee bi dimdirek baglanti oldugu konusunda suphelerim var, yada tarihi veriler tam oyle gostermiyo. Neyse bunlar bayagi derin mevzular. Bendeki sesli dusunme, bunlar kazik sorular ama, yazalim paylasalim dimi.
    Güzel yazı emeğinize sağlık..

Bende biraz ters manyel yapayım..

Öncelikle pandemi ile birlikte dünyanın toplam borcu GDP sinin %350 sine dayandı..hiç şüphe yok ki şu an eski finansal şartları bir süreliğine getirsek ortalık batık şirketler ve ülkelerden geçilmez..o halde sonsuza kadar para basılacağı aşikar..

Bunun haricinde geçen BOE de negatif faizler konuşuluyordu..malum ECB, BOJ gibi ''hard currency'' sahipleri zaten negatif faizdeler..ben zamanla önce BOE nin ve sonra FED in negatif faizlere geçeceğini düşünüyorum..

İşte kısaca özetlediğim bu şartlarda (zamanlama ayrı konu) siz/biz nerede olacağız..asıl soru bu bence..

''Today in 2000, The Dot-com bubble peaked with the NASD** at 5,048.62''

En son patlayan balon 2008 de idi..O tarihten sonra mecburen patlamayan balonlar icat edildi..

Sn enki eski koşullar yürürlükte olsa ortalık batık şirket ve ülke dolu olur demissiniz.kural değiştirerek batık olanı kurtaramazsınız batık batiktir yazinizin devamı daha ilginç bu yüzden sonsuza kadar para basılmak zorunda demissiniz.para basarak da kimseyi kurtaramazsınız.bu nedenle bu saçmalıkların sonunda altin da gümüşte patlayacak

Jah kardeşimizin altin konusunda yazdığınida cevaplayayım.sanirim gümüşün patlayacağı konusunda sıkıntı yok.altin konusunda ise teorim bu saçma sapan kağıt para düzeni bitince tüm dünyanın ortak değer olarak kabul edeceği yegane ortak değerin altin olması.hard currency da deseniz rezerv para da deseniz ne derseniz deyin en sağlam para çağlar boyunca altındı şimdi bu cag dönümünde gene altin olacak.

Ayrica para basma eşittir enflasyondur da bu neden böyle gözükmez bence iki nedeni var.birincisi enflasyon olmaması için iyi bir tüik yeter.tuik benzeri bir kurumun amerikada olduğundan eminim.ikincisi bankaya parayı vermekle halka vermek farklı bankanın çöp varlıklarını aldın ona parayı enjekte ettin banka kredi olarak dağıtmazsa para halka gitmezse nasil enflasyon yapsın
    Bakın son 1.9 trilyon enflasyonun daniskasını yapar çünkü direk milletin cebine koyuyorsun parayı üstelik para verdiğin adam ıssız uretimi de yok bunun enflasyon yaratmaması imkansız.ha sıkı bir tüik konuyu halleder o baska

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Sn enki eski koşullar yürürlükte olsa ortalık batık şirket ve ülke dolu olur demissiniz.kural değiştirerek batık olanı kurtaramazsınız batık batiktir yazinizin devamı daha ilginç bu yüzden sonsuza kadar para basılmak zorunda demissiniz.para basarak da kimseyi kurtaramazsınız.bu nedenle bu saçmalıkların sonunda altin da gümüşte patlayacak
    Neden batıklar yüzdürülmesin ki..Japonyada 90 yılların başlarında balon patladığından beri bir sürü şirket ve banka hala batık olarak yüzdürülüyor..sonuç ortada, yıllardır para basılıyor ve faizler negatif..

Zaten bu işlerin öncüsü Japonya..batı QE leri vs. onlardan öğrendi..şimdi hepsi aynı yolun yolcusu oldu..

Sayfa 644/1014 İlkİlk ... 144544594634642643644645646654694744 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •