Sayfa 851/1014 İlkİlk ... 351751801841849850851852853861901951 ... SonSon
Arama sonucu : 8105 madde; 6,801 - 6,808 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

1. Sayın ENKİ, faiz ne zaman gelir, bunu sizden iyi görecek olmaz. Yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

2. Ons 1980'den 2005'e kadar yaklaşık 25 yıl sürünmüş, getiri neredeyse sıfır o 25 yıl içinde.
    2005 ile 2011 arası iyi kazandırmış.
    2012 ile 2020 arası da 8 yılda getiri sıfır.(Aradaki iniş çıkışları değerlendiremediysek)
    1 Temmuz 2020'den bu yana da düşüşte.

Yani Türkiye'de altın dolar sayesinde kazandırmış.
    İş onsa kalsaydı al yat yapılınca hele ki yanlış yerden al yapıldıysa yıllarca sürünmekte varmış.

O yüzden ons alım noktası çok önemli.
    Alım yaptıktan sonrada fazla tutmadan uygun noktadan satmak lazım.Al sat yapmadan onstan (asıl desteği veren doların etkisini düşersek) kazanmak zor.

Alıntı Originally Posted by KIZILDAG Yazıyı Oku
    Sayın ENKİ, faiz ne zaman gelir, bunu sizden iyi görecek olmaz. Yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.
    Est. teşekkür ederim..esasen ben faiz arttırımı olacağına pek ihtimal vermiyorum..bana göre bunlar balonların daha fazla şişmemesine yönelik adımlar..geçen hazine bakanı Yellen yine faizlerden dem vurunca benzer piyasa tepkisi oldu, yada olduruldu..yani herkes neler olabileceğini biliyor ama FED in ve saz arkadaşlarının da çok güçlü olduğunu biliyor..o yüzden oyuncular pek piyasa gidişatının tersine oynamıyorlar diye düşünüyorum..

Tabi faiz arttırmaz derken enflasyonun çok yüksek olması yada daha da yükseleceği durumu hariç..mesela enflasyon 10 lara varacaksa FED mecbur faiz arttıracağım der ve yapar ama bu geçmişteki gibi enflasyon seviyesini karşılayacak adımlar olamaz..şöyle düşünelim enflasyon 10 olmuş ama FED -ceğim -cağım ile faizini %2 ye getirmiş..bunun enflasyona bir faydası olur mu, olmaz..fakat 2015-2016 gibi oyun bir süre daha devam eder..

Ben trade etmediğim için pek düşüşleri ciddiye almıyorum, ancak alıp satanlar sonucun bu olduğunu biliyor olsalarda akışa göre hareket etmelerinde fayda var..yani faiz arttıracağım dedi sat, demedi al gibi..

Burada en temel yapabilecekleri şey piyasa müsade ederse tahvil alımlarını azaltabilirler ancak bundan sonra sıfırlayamazlar..dolayısıyla burada da yine uzun süre -ceğim -cağım ile idare edebilirler..

Benim kabaca düşüncelerim böyle..bir kazaya kurban gitmezlerse uzun süre daha böyle top çevirecekler gibi duruyor..selamlar..

Alıntı Originally Posted by azak Yazıyı Oku
    ons düşüyor, altın ons 1780, dolar düşmüyor; dolar desteklemese altın çakılacak.
    Bir kere şuna dikkat etmekte fayda var, dünyada bütün emtialar dolarla fiyatlanıyor..dolayısıyla burada altın örneğinde dolar güçlenirse ons un normal şartlarda düşmemesi için bir sebep yok..dolar yükseldi, ons o yüzden düştü diye düşünmekte fayda var..çünkü bunlar tahteravallinin iki ucu.. derseniz ki onsta düşüş aşırıya kaçtı, o ayrı mevzu..

Şayet altın konusunda rahat etmek istiyorsanız portföyünüzde altın kadar dolar bulundurmalısınız..belki bunları biliyor olabilirsiniz, ancak ben rahat etmeniz için yinede söyliyeyim dedim, selamlar..

Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Ons 1980'den 2005'e kadar yaklaşık 25 yıl sürünmüş, getiri neredeyse sıfır o 25 yıl içinde.
    2005 ile 2011 arası iyi kazandırmış.
    2012 ile 2020 arası da 8 yılda getiri sıfır.(Aradaki iniş çıkışları değerlendiremediysek)
    1 Temmuz 2020'den bu yana da düşüşte.

Yani Türkiye'de altın dolar sayesinde kazandırmış.
    İş onsa kalsaydı al yat yapılınca hele ki yanlış yerden al yapıldıysa yıllarca sürünmekte varmış.

O yüzden ons alım noktası çok önemli.
    Alım yaptıktan sonrada fazla tutmadan uygun noktadan satmak lazım.Al sat yapmadan onstan (asıl desteği veren doların etkisini düşersek) kazanmak zor.
    1980-2005 finansal kapitalizmin temelde ise bu para sisteminin en parlak devirleri..yani altına yada paranın alternatifine ihtiyaç duyulmayan zamanlar..şimdiki durumlar bu devirler ile mukayese edilemiyecek kadar farklı..

Yaklaşık 2002 den sonraları FED, özellikle BOJ ve diğer ekürilerinin para basarak bilançolarını arttırmaya başladığı zamanlar..o yıllar piyasa gerçeğe daha yakın olduğundan altın bu duruma tepki veriyor ve artmaya devam ediyordu..2008 krizi ve sonrası para basmalar çok daha fazla artıyor ve altın daha fazla tepki veriyor..Taki FED keseceğim, faiz arttıracağım dediği yada hazırlık yaptığı yıllara kadar..sonrası malum 2018 e kadar -ceğim -cağım ile ancak idare edebiliyor..

Uzatmıyayım, şu anda covid işin bahanesi, ne olacaksa yine olacak ama şimdi artık ortalıkta piyasa yok, bitti artık..

YTD..

6.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Bir kere şuna dikkat etmekte fayda var, dünyada bütün emtialar dolarla fiyatlanıyor..dolayısıyla burada altın örneğinde dolar güçlenirse ons un normal şartlarda düşmemesi için bir sebep yok..dolar yükseldi, ons o yüzden düştü diye düşünmekte fayda var..çünkü bunlar tahteravallinin iki ucu.. derseniz ki onsta düşüş aşırıya kaçtı, o ayrı mevzu..

Şayet altın konusunda rahat etmek istiyorsanız portföyünüzde altın kadar dolar bulundurmalısınız..belki bunları biliyor olabilirsiniz, ancak ben rahat etmeniz için yinede söyliyeyim dedim, selamlar..
    Daha millet gram altın(!) ile ons altını(!) farklı emtialar zannediyor. Özellikle ekşide altın fiyatı hakkında konuşurken muhabbeti gram altın başlığında çevirip, tl üzerinden fiyatlama yapanlara ekstra fitil oluyorum.

İnsanların sizin bahsettiğiniz zihinsel statüye gelebilmesi için önümüzdeki 2 sene boyunca, aksatmadan sabah öğlen akşam birer Peter Schiff/Jim Rickards videosu izlemeleri gerek.

Dediğiniz gibi altının düşmesi genellikle doların güçlendiği anlamına geliyor. Altının çoğu zaman euro ile beraber dolara karşı paralel hareket etmesi de bunu gösteriyor.

Not: Ons altın ya da gram altın diye bir şey yok. Sadece altın var.

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Daha millet gram altın ile ons altını farklı emtialar zannediyor. Özellikle ekşide altın fiyatı hakkında konuşurken muhabbeti gram altın başlığında çevirip, tl üzerinden fiyatlama yapanlara ekstra fitil oluyorum.

İnsanların sizin bahsettiğiniz zihinsel statüye gelebilmesi için önümüzdeki 2 sene boyunca, aksatmadan sabah öğlen akşam birer Peter Schiff/Jim Rickards videosu izlemeleri gerek.
    Aslında o kadar zor değil biliyorsun..ben sadece kafaya takmamaları için yardımcı olmaya çalıştım..esasen bundan sonra (bu tür oynamalar hariç) doların ciddi oranda yükselmesi(ki onsta ciddi düşüş getirir) mümkün değil..eğer dolar ciddi oranda yükselirse işler kontrolden çıkmış, bir kriz oluşmuş demektir..o yüzden ben kendimce rahatım..hatta dolar satmak istiyenler için bir fırsat olabilir bu tür dolar güçlenmeleri..YTD..

Ben kendimce bundan sonra ne dolarda ciddi güçlenmeler, nede 10 yıllıklarda ciddi faiz yükselmeleri bekliyorum..her şey kontrol altında, rahat olmak lazım..

Sayfa 851/1014 İlkİlk ... 351751801841849850851852853861901951 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •