Sayfa 854/1013 İlkİlk ... 354754804844852853854855856864904954 ... SonSon
Arama sonucu : 8103 madde; 6,825 - 6,832 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Aynen..fakat para krizini parayla önlediklerinden, pek crash a müsade edeceklerini sanmıyorum..ancak uzun yıllar %10 enflasyon %2 faiz(örnek) iyi gider diye düşünüyorum..bu arada eskisinden farklı olarak coinleri de unutmamak lazım..
    )))))))))yüzde on enflasyon yüzde 2 faiz devam ederse elbet iyi sn enki.Neyse ben size bir fıkra anlatayım sn enki.Bir odada oturan kadınlardan biri gaz çıkarmış.Çok utanınca başlamış oturduğu sandalyeyi oynatmaya,sandalye gacır gucur edince ben gaz çıkarmadım o ses sandalyeden geliyor intibasını vermeye çalışmış.Yanındaki sandalyede oturan yaşlı kadın dönmüş kızım gacırtıyı gucurtuya uydurdun tamam da kokuyu ne yapacağız demiş))))))))) Sizin dediğiniz ortamda kokudan oturulmaz ama bekleyelim görelim elbet sn enki kimbilir bu satanistler belki de onu bile becerirler,böyle devam eder gider,ne diyeyim.

Sn enki nereye gitti umarım,kızdırmamışımdır,kendisi forumun yazılarından en faydalandığım yazarlarından biri,neyse herkese iyi geceler arkadaşlar,hayırlısı yarın bakalım ne olacak .

yok neden kızayım, iyi geceler..

4. ABD'de ters repo 755 milyar dolarla tüm zamanların en yükseğinde üstelik nisan ayında bu miktar sıfır seviyesindeydi.

FED dün ters repo faiz oranını 0'dan 0,05'e yükseltti. Yükseltmesiyle ters repo yapılan miktar 1 günde 235 milyar dolar daha arttı.

Ters repo'nun fed'e parkedilen para olduğunu düşünürsek, piyasadaki likidite fazlalığını da görmüş oluyoruz.

Bu para borsaya girmiyor emtiaya girmiyor birilerine borç verilmiyor sadece fed'e borç veriliyor. Ve her geçen gün bu miktar artıyor.

Sonucu ne olur birileri yine biliyor ama bizim tecrübemiz yetmiyor.

FED 2018'de piyasadan para çekeceğim dedi bunu da yapmaya başladı, sonra programın ortasında birden durdurdu. Şimdi de 6 ay önce faiz artırmayı düşünmeyi bile düşünmüyoruz derken 2023'te artıracağız dediler ki bu adamların en geç 2022 2. çeyrekte bu işi gerçekleştireceklerini düşünüyorum.

Sonuçta FED regülasyon yapmak durumunda, sözünün eri olmak durumunda değil. Piyasa şartları gerektirirse kasım 2021'de 25 baz puan artırıverir faizleri.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

5. Baz etkisi nedeniyle mayis enflasyonu yüksek cıktı. ABD hazıran enflasyonu bence çok önemli. Ama 0,25 artışlar, %4-5 enflasyon ortamında anlamlı değil. Küreselci anti hümanistler, bence regulasyonlara uymayarak oyunu devam ettirmeye devam ediyorlar. Asıl sorun emtialarda değil, bono ve borsalar feci gümler, aşırı faiz artışında....bakalim nolcek

Alıntı Originally Posted by Cezer Yazıyı Oku
    Baz etkisi nedeniyle mayis enflasyonu yüksek cıktı. ABD hazıran enflasyonu bence çok önemli. Ama 0,25 artışlar, %4-5 enflasyon ortamında anlamlı değil. Küreselci anti hümanistler, bence regulasyonlara uymayarak oyunu devam ettirmeye devam ediyorlar. Asıl sorun emtialarda değil, bono ve borsalar feci gümler, aşırı faiz artışında....bakalim nolcek
    Aha 2022 de bir 0.25 yaptım, 2023 te de o 0.25 den iki tane daha yaptım..fakat enflasyon farzı misal %7..amaç dostlar alışverişte görsün ki merkez bankası hüviyeti kaybolmasın..fakat bundan önce her zamanki gibi tahvil alımını(ve para arzını) bir miktar kesmek lazım..hem enflasyon fazla azmasın, hem piyasalar idare etsin(tabi yapabilirlerse, çünkü deflasyon kaygıları enflasyon kaygılarından daha büyük)..

Tahminen olacak olanlar en fazla bunlardır ama piyasanın .uştları herzamanki gibi bu şekilde algı yaratmayacak..ki FED in oyun planı devam etsin..print forever..YTD

Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Sn enki ben de doların gerçek sahibi olan küreselcilerin Trump döneminde yapamadığını Biden döneminde yapacaklarını yani tapering ve faiz artırımlarına kaldığı yerden devam edeceklerini düşünenlerdenim.
    1980 lerde enflasyon azdığı zaman FED başkanı Volcker faizleri %20 lere kadar çıkarmıştı..tabi o zamanlar piyasa vardı ve altın enflasyonla aldığı kazançları geri vererek gümlemişti..

Volcker faiz artış serisine girdiğinde beni başka ülkeler ilgilendirmez ben ABD deki enflasyona bakarım demişti..ve ardından yaptığı faiz artışları ile başta Latin Amerika ülkeleri olmak üzere bir takım ülkeler krize girmişti..sonuçta ABD de durgunluk ciddi boyutlara varsa da Volcker enflasyonla ilgili mücadelesini kazanmıştı..şimdi hiç öyle bir durum yok..ve globalleşme sonucu şimdi tüm piyasalar ve ülkeler birbirine fazlasıyla bağlı..dolayısıyla dün dediğim gibi FED küresel sisteminde merkez bankası aynı zamanda..hele finansal sistemde doların ciddi ağırlığını düşünülürse FED in sıkılaştırma konusunda çok dikkat etmesi gerekiyor..

Mesela biri 2018 dalgalanmasında olduğu gibi son yıllarda Türkiye iki kez FED tutanaklarına girdi..çünkü Türkiyenin borcu daha çok Avrupaya ve Avrupa bankalarına..bu Avrupa bankalarının bir kısmı ise batık durumda..ECB dolaylı yollardan para vermese ve/veya faizleri düşük tutmasa bunların ayakta duracak hali yok..yine aynı bankaların Türkiye gibi gelişmekte ülkelerde ciddi pozisyonları mevcut..dolayısıyla gelişmekte olan ülkelerdeki bir krizin zincirleme etkiyle bulaşma ihtimali FED için de ciddi bir risk..

Sayfa 854/1013 İlkİlk ... 354754804844852853854855856864904954 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •