Sayfa 915/1014 İlkİlk ... 415815865905913914915916917925965 ... SonSon
Arama sonucu : 8111 madde; 7,313 - 7,320 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

1. Global Silver Demand Is Stronger Than Ever BEFORE!
    Önce bir sistem kur.
    Sen sadece sistemi denetle yeter.

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by ajfa Yazıyı Oku
    ben de hiç bir zaman internet bankacılığından gram altın almadım. her zaman için fiziki altın alıp sağlam bir bankanın sağlam kasasına koymak daha mantıklı. fiziki talep olmadığı sürece devletler ve merkez bankaları hem döviz hem altın fiyatını zahiri bir şekilde belirleyebiliyorlar. senin silahınla seni vuruyorlar. 1980 yılında 900 usd olan ons altının şu an 1750 usd olması her şeyi açıklıyor. 80'lerden bu yana dolar enflasyonu bile %400. fed çöp amerikan dolarını basmaya devam etse de yapay olarak baskılıyorlar.
    normal bankadan değil de , katılım bankacılığından alınan altınlar , kağıt üstündeki fiyat sözleşmeleri değildir. Katılım bankacılığından altın aldığında , sana kasasındaki altını satar. hesabına , bankanın kasasında fiziki olarak duran altın hesabına işlenir.
    gidip fiziki altın alıp da bankadan kasa kiralayacağına , eğer milyon üzeri para yatıracaksan garanti mevduat sigorta fonunun batma riskine karşılık ödeyeceği paradan daha fazla bir yatırımın olacaksa ,iki - üç katılım bankacılığından hesap açarsın riski dağıtmak için. Ayrıca ister katılım bankacılığından al istersen de Bazı katılım bankaları X firmanın sertifikalı poşetteki altınını götürdüğünde gişeden vezneden her neredense işte oradan , altınını alıp hesabına işliyor. NE gidip fiziki altın alıp bi de banka kasası kiralayayım ki ?

ya da gider bir kaç altın fonu alırsın . ya da borsadan alırsın. gidip de altın alıp banka kasası kiralayıp o altınları kasaya koyunca , diyelim deprem oldu kasa magma tabakasına doğru yol aldı .... ya da meteor düştü bankanın üstüne senin kasa da eridi gitti ... ne yapacaksın ? kiralık kasalara böyle değerli saatlerini falan koyarsın , tatile giderken mücevherleri falan filan. Yatırım maksadı ile alınan emtiaları kiralık banka kasasında tutmak iyi bir seçenek değil bence
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

3.  Alıntı Originally Posted by Lucky Player Yazıyı Oku
    normal bankadan değil de , katılım bankacılığından alınan altınlar , kağıt üstündeki fiyat sözleşmeleri değildir. Katılım bankacılığından altın aldığında , sana kasasındaki altını satar. hesabına , bankanın kasasında fiziki olarak duran altın hesabına işlenir.
    katılım bank: sa biz kasadakini satıyoz. diğerleri gibi değiliz.
    ben: as tamam inşaallah

ben de 2-3 sene önce siz gibi düşünerek k*v*ytte al sat yapıp altınları tutuyordum. ama katılım tarafındaki bu 'güvenceye' dair somut bir şey göremedim. belli tutar üstüne ücreti mukabilinde akbank işbank da fiziki teslim ediyor.

kuveytin altın marjları ve fiziki çekim ücretleri diğerlerine göre epey iyiydi o dönem, sapıtınca bastım gittim. şimdi durum ne bilmiyorum.

4. Demek ki zengin değil de zepzengin olunca bu foruma gelmem gerekiyor. Akmaz kokmaz adamı yormaz sarı demir topigine..

Redmi Note 9 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    katılım bank: sa biz kasadakini satıyoz. diğerleri gibi değiliz.
    ben: as tamam inşaallah

ben de 2-3 sene önce siz gibi düşünerek k*v*ytte al sat yapıp altınları tutuyordum. ama katılım tarafındaki bu 'güvenceye' dair somut bir şey göremedim. belli tutar üstüne ücreti mukabilinde akbank işbank da fiziki teslim ediyor.

kuveytin altın marjları ve fiziki çekim ücretleri diğerlerine göre epey iyiydi o dönem, sapıtınca bastım gittim. şimdi durum ne bilmiyorum.
    bir konuya açıklık getireyim madde madde :

1) ben katılım bankacılığında altın almadım tutmadım

2 ) katılım bankacılığındaki bu güvenceye dair somut bir şey göremedim dediniz. bankanın tabelasında ne yazıyor '' katılım '' . bu ne demek faiz içeren ve '' türev '' ürünleri kullanamaz çünkü katılım bankacılığı ... yani şimdi bu banka kağıt üstünde o günkü fiyattan size altını satamaz , kasasında olmayan altını s-a-t-a-m-a-z . bunu yaparsa suç işlemiş olur , zaten istese de yapamaz çünkü bilgi işlem alt yapısında bankanın bilgisayarında böyle bir seçenek yok. Kasasında duran fiziki altın gümüş veya platini satar, kasada sizin adınıza saklanır.

3 ) Fiziki teslim başka bir konu. Normal, bildiğimiz, tabelasında katılım ibaresi geçmeyen bir bankadan altın satın aldığınızda, bir sözleşme ile o anki fiyatta anlaşmış oluyorsunuz. hepsi bu kağıt üstünde, altın hesabınızda bir rakam olarak görünür sözleşme karşılığı. O an kasasındaki fiziki altını sizin hesaba geçirmiyor , kağıt üstünde bir işlem yapılıyor. Siz fiziki teslim istediğinizde , o gün bir sürü fiziki teslim talebi birikmemişse eğer bankanın stoğunda yeterli altın varsa onu gişeden fiziki size teslim eder yoksa gider piyasadan alır getirtir teslim eder. Zaten aynı gün fiziki teslim talep edip altını alamıyordunuz , gün içinde olmuyordu hatırladığım , fiziki teslim talebi alınıp ertesi gün veya 2 gün sonrası için şube randevu veriyordu öyle bi şey....Yani işin özü normal bankacılıkta fiziki teslimde yapılan işlem, kağıt üstündeki bir sözleşmenin vade sonu geldiğinde ( burada vade sonu sizin çekim talep etiğiniz günü ifade eder ) , fiziki teslimatla gerçekleştirilmesi.

4 ) katılım bankacılığı İslami finansın kapsamı içinde olduğuna göre , türev araç v.s. böyle bir bankacılık kurgusunda olamaz. kağıt üstünde sözleşme ile , olmayan bir şeyi satamaz ve alamaz. somut görmek istiyorsanız tabelasına bakın yok illa maddi somut görmek istiyorsanız , banka müdürüne gidersiniz benim adıma kayıtlı olan altının nerede durduğunu görmek istiyorum dersiniz. Şöyle bir suratınıza bakar oturtur bir çay için falan der , katılım bankası olduklarından anlatmaya başlar kuralları usulleri falan ... o kasalara her müşteri gidip bakamaz.

katılım bankacılığı = İslami finans sistemine uygun yönetilen banka demek . katılımın manası o.

normal bankada diyelim bütün müşterilerin hesaplarında toplam 200 kilo altın var. hah işte o 200 kilo kadar kasalarında altın yoktur. Varsa da onlar bankanın kendi operasyonları içindir falan filan. başka işlerle ilgili...

katılım bankasında ise diyelim bütün müşterilerin hesaplarında toplam 200 kilo altın var. hah işte o 200 kilo kadar kasalarında altın VARDIR ve hepsi tek tek müşteri hesapları için saklanır. Banka kendisi kullanmak için isterse 1 saatliğine olsun , o 200 kilodan 1 gram dahi alıp kullanamaz.
    Son düzenleme : Lucky Player; 04-12-2022 saat: 02:54.
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

6. altın.s1 kodlu altın sertifikasında işlem yaparken fiyatı normal saf altın fiyata dönüştürmek için .995'e bölmeyi unutmamak gerekir.

kafanızdaki alım -satım değeri üzerinden emir girerken de rakamı .995 ile çarpmayı unutmayın...

mesela cuma günü max 10.93 -min 10.73'ü görmüş bunu saf fiyatına dönüştürürsek 10.98 -10.78

k.çarşı saf altın ana fiyat gün içinde 10.73-10.84 arasında oynamış... (1/100 formunda )

fx platformunda 1065.60-1.080,70 arasında oynamış...

k.çarşı ana fiyatına göre bir miktar primli işlem görmüş...

7. Onerir misiniz yuzde 5 marj var yuzde 10 marjin oldugu gunlerde oldu sizce mantikli mi?

Alıntı Originally Posted by riko66 Yazıyı Oku
    altın.s1 kodlu altın sertifikasında işlem yaparken fiyatı normal saf altın fiyata dönüştürmek için .995'e bölmeyi unutmamak gerekir.

kafanızdaki alım -satım değeri üzerinden emir girerken de rakamı .995 ile çarpmayı unutmayın...

mesela cuma günü max 10.93 -min 10.73'ü görmüş bunu saf fiyatına dönüştürürsek 10.98 -10.78

k.çarşı saf altın ana fiyat gün içinde 10.73-10.84 arasında oynamış... (1/100 formunda )

fx platformunda 1065.60-1.080,70 arasında oynamış...

k.çarşı ana fiyatına göre bir miktar primli işlem görmüş...

Alıntı Originally Posted by Lucky Player Yazıyı Oku
    bir konuya açıklık getireyim madde madde :

1) ben katılım bankacılığında altın almadım tutmadım

2 ) katılım bankacılığındaki bu güvenceye dair somut bir şey göremedim dediniz. bankanın tabelasında ne yazıyor '' katılım '' . bu ne demek faiz içeren ve '' türev '' ürünleri kullanamaz çünkü katılım bankacılığı ... yani şimdi bu banka kağıt üstünde o günkü fiyattan size altını satamaz , kasasında olmayan altını s-a-t-a-m-a-z . bunu yaparsa suç işlemiş olur , zaten istese de yapamaz çünkü bilgi işlem alt yapısında bankanın bilgisayarında böyle bir seçenek yok. Kasasında duran fiziki altın gümüş veya platini satar, kasada sizin adınıza saklanır.

3 ) Fiziki teslim başka bir konu. Normal, bildiğimiz, tabelasında katılım ibaresi geçmeyen bir bankadan altın satın aldığınızda, bir sözleşme ile o anki fiyatta anlaşmış oluyorsunuz. hepsi bu kağıt üstünde, altın hesabınızda bir rakam olarak görünür sözleşme karşılığı. O an kasasındaki fiziki altını sizin hesaba geçirmiyor , kağıt üstünde bir işlem yapılıyor. Siz fiziki teslim istediğinizde , o gün bir sürü fiziki teslim talebi birikmemişse eğer bankanın stoğunda yeterli altın varsa onu gişeden fiziki size teslim eder yoksa gider piyasadan alır getirtir teslim eder. Zaten aynı gün fiziki teslim talep edip altını alamıyordunuz , gün içinde olmuyordu hatırladığım , fiziki teslim talebi alınıp ertesi gün veya 2 gün sonrası için şube randevu veriyordu öyle bi şey....Yani işin özü normal bankacılıkta fiziki teslimde yapılan işlem, kağıt üstündeki bir sözleşmenin vade sonu geldiğinde ( burada vade sonu sizin çekim talep etiğiniz günü ifade eder ) , fiziki teslimatla gerçekleştirilmesi.

4 ) katılım bankacılığı İslami finansın kapsamı içinde olduğuna göre , türev araç v.s. böyle bir bankacılık kurgusunda olamaz. kağıt üstünde sözleşme ile , olmayan bir şeyi satamaz ve alamaz. somut görmek istiyorsanız tabelasına bakın yok illa maddi somut görmek istiyorsanız , banka müdürüne gidersiniz benim adıma kayıtlı olan altının nerede durduğunu görmek istiyorum dersiniz. Şöyle bir suratınıza bakar oturtur bir çay için falan der , katılım bankası olduklarından anlatmaya başlar kuralları usulleri falan ... o kasalara her müşteri gidip bakamaz.

katılım bankacılığı = İslami finans sistemine uygun yönetilen banka demek . katılımın manası o.

normal bankada diyelim bütün müşterilerin hesaplarında toplam 200 kilo altın var. hah işte o 200 kilo kadar kasalarında altın yoktur. Varsa da onlar bankanın kendi operasyonları içindir falan filan. başka işlerle ilgili...

katılım bankasında ise diyelim bütün müşterilerin hesaplarında toplam 200 kilo altın var. hah işte o 200 kilo kadar kasalarında altın VARDIR ve hepsi tek tek müşteri hesapları için saklanır. Banka kendisi kullanmak için isterse 1 saatliğine olsun , o 200 kilodan 1 gram dahi alıp kullanamaz.
    İş Bankası'ndan fon almak istediğim zaman -eskiden, şimdi nasıl bilmiyorum, fon yok ise "satın alınabilecek miktarda" fon adedi yazılıyor ve "ancak şu kadar fon alabilirsiniz" deniyordu.

2-3 yıl Katılım bankalarından altın platin gümüş aldım hiç stokta yok falan demediler.

O nedenle her ne kadar bulundurmaları zorunlu olsa da ellerinde bu emtiaları "kesinlikle" tutuyor oldukları konusunda emin değilim maalesef.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

Sayfa 915/1014 İlkİlk ... 415815865905913914915916917925965 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •