Sayfa 953/1014 İlkİlk ... 4538539039439519529539549559631003 ... SonSon
Arama sonucu : 8106 madde; 7,617 - 7,624 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

1.  Alıntı Originally Posted by bigmaster Yazıyı Oku
    grafik için teşekkürler, mümkünse altın ons grafiğide koyabilirmisiniz

Uzun vadeli aylık Altın grafiği. Hedef 2030 yılına kadar 4900$ bandı. Sebep? Altın üretim maliyetlerindeki artış.

2.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    ABD de para piyasası fonlarına giriş oranı tüm zaman rekoruna ulaştı. Yatırımcılar akın akın günlük fonlara geçiyorlar. Hayırdır, banka ve firma batık korkusu mu sardı herkesi? Altınları Gümüşleri arttırma zamanındayız. Ama fiziki veya fizikiye dayalı olan.

Sistem çöküyor. Ama hemen yarın değil. 2 geri 1 ileri 3 geri 2 ileri. Ama nette hep gerileyecek. Hissedemeyenler ansızın çöküne ah ulan nasıl çöktük diyecekler. Bütün rakamları kabak gibi veriyorum. Yorum size ait.

Ben 1 dolar bile tutmam, paramı sağlam varlığa dönüştürürüm. Çöküş olunca herkes görecek birkaç sene içinde. Şu anda biraz erken öten horoz gibiyiz. Bu sebeple ani hareketler yapmayın, kademeli kademeli alın, zamana yayın,, gün be gün gramınız artsın sürekli.

ABD deki Haziran 2023 sonu itibarı ile açıklanan beyan edilen Kurumsal Firma İflas başvuruları. Haziran yılın yarısı ve rekor kırılmış. Yıl sonunda bakalım çubuk ne kadar yukarıda olacak? Veriler geç gelse kredilerden ne olduğu aşikar. 1 Temmuz 2023 ten günümüze kadar olan iflas verileri bu tabloda henüz yok.

3.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Bizim batı hayranı bazı akılsızlar Doları sürekli överken, Çin dolarlarını gün be gün boşaltıyor, ve fiziki külçe Altın alıyor. Çinliler aptal değildir herhalde. Bizim batı hayranı aptallar ileride anlayacaklar Çin ne yapıyormuş, dolardan kurtulmaya çalışıyormuş çaktırmadan.

Tahvil piyasasının nasıl işlediğini bilmek lazım.

Çin çaktırmadan değil mecburen satıyor dolara ihtiyacı var. Tahvilleri yok pahasına elinden alınıyor.

Çin şu anda 100 nominale aldığı ABD tahvillerini %30-40 düşüğüne satmak zorunda kalıyor. Yani elindeki 805 milyar dolar nominal Abd tahvilini satmak isterse fiyatlar daha da düşeceğinden eline 300 milyar dolar dahi geçmez.

Çin ABD'den bazı konularda ambargo yedi. Bu ambargoyu yemesinin sebebi Rusya'nın başı çektiği dolarsızlaşmaya geçiş. Rusya 10 yıl önce bu işe başladı, dolarsızlaşmada başı çekti yanına çeşitli ülkeleri aldı ve şu anda kendisini savaşın içinde buldu. Çin ise tahvilleri satarak bir süre daha dayanmaya çalışacak.

Çin'in 2018 yılında 1,189 trilyon dolarlık tahvili vardı. Bunları zarar ederek satıyor. Bu tahvilleri londra alıyor. Londra zaten ABD'li yatırım şirketlerinin elinde. Dünyanın en büyük ABD tahvil stoğuna sahip Japonya da oynama yok.

Saddam da dolarla petrol satmayacağım dedi ve kendini mezarda buldu.

Şubat 2023 Reuters'in haberine göre :
    " Uluslararası Ödemeler Bankası'na göre , geçen yılın nisan ayında tüm döviz işlemlerinin yüzde 88'inde dolar bir tarafta yer aldı . Fed, 1999 ile 2019 yılları arasında Amerika kıtasında ticaret faturalarının %96'sının, Asya-Pasifik bölgesinde %74'ünün ve dünyanın geri kalanında %79'unun dolardan oluştuğunu tahmin ediyor . Bankalar uluslararası mevduat ve kredilerin yaklaşık yüzde 60'ını dolardan kullandı."

Özetle dünya ticaretinin %85'i dolar kullanılarak yapılıyor.

Doların yoksa dilediğince mal alamazsın, dolar kabul etmezsen dilediğince mal satamazsın. O %15 ile sınırlı kalırsın.

Trilyonlarca dolar cinsinden eurobond var bunlara faiz ödenmek zorunda bu faizleri ödeyen ülkeler dolar basamadığına göre dolar kazanmak zorunda, bu kazanacakları doları kim basacak? ABD basacak.

Yani hem ticarette hem de faizler ve itfalar için dolar gerekli. Dolayısıyla dünya ülkelerinin üretiminden ABD güzel bir pay alıyor.

Ülkelerin ortak bir para birimi kullanmaları her şeyi kolaylaştırır, işlerine gelir bu para birimi ise USD'dir.

USD'nin de enflasyonu vardır, elinizde USD tutuyorsanız enflasyonu karşılayacak kadar faiz almazsanız servetinizin erimesi kaçınılmaz.

Altın bir emtia ve fiyatı gayet oynak bir emtia. 2012 yılındaki zirvesi 1920 usd. 1150 dolara kadar düştü ve şimdi 1946 USD.

Altın'da yanlış yerlerden alım yaparsanız 15-20 sene süründürür. İnsanın ömrünü yer. Doğru yerden alım ise ihya eder. Doğru yerde miyiz yanlış yerde miyiz herkesin kendi kararı ama fanatiklik zarar ettirebilir. Sepet yapmak iyidir.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Dikkat ederseniz şimdi gümüşü 22$ altına indiremiyorlar. Dötleri yiyorsa Altını 1800$ altına, Gümüşü de 22$ altına indirsinler.

Eğer insin ve bu sınırların altında 2 gün üstüste kapanış yapsınlar, yemin ederim bu işi bırakıp pazarda limon satacağım.

Herşeyin bir maliyeti var. Şu anki maliyetler belli. Madenciler dükkanı kapatır, madenleri durdururlar, elemanları işten atarlar, ve durum rezil olur. Bunu istemedikleri için zaten Gümüşü Altını üretim maliyetinin az üstünde gezdiriyorlar ki Madenler tam kapanmasın. Yoksa JP falan dinlemezler, ebesini zikerler fiziki pazarda. Gümüş sürümü olan bir ürün. Niş özel bir ürün değil.

Platin Paladyum Rodium gibi özel niş ürünler olsa türevle her fiyatı belirleyebilirler pazar yok, kendileri canları istediği her fiyattan satabilirler.

Altın ve Gümüşte global piyasalarda her zaman net alıcı var. Pazarı kimse tek başına belirleyemez. Kim olursa olsun üretim maliyetinin altında uzun süre tutamaz, zaten geçmiş 40 seneye baktım, JP çok akıllı sürekli üretim maliyetinin az üstünde manipule ediyor ama altında gezdirmiyor ki aşırı alım olmasın diye. Son 40 seneye baktım JP çok ibnator, üretim maliyetlerini çok iyi biliyor, madenleri iflas ettirmeden inek gibi sağıyor, Madenler iflas etmediği için de arz sıkıntısı olmuyor.

Bu sebeple benim Gümüş hedefim uçuk değil. 2024 te 35$. Burası görülür taze üretim maliyetlerine göre. Üstünü bilemem. O zaman gelsin bakarız.

Limon sattırmadılar bana ibnatorlar. Lafımızı yere düşürmediler ibnatörler. Ulan ibnatörler. Üretim maliyetinin altında uzun süre neden gezdiremediniz. Türevlerle fiziki Altın Gümüş basamıyor musunuz? Simyagerlik ne oldu?

5. Limoncu geldi hanım. Limoncu. Limoncu. demeyi çok isterdim.

İbnatörler gözümde bıraktı. Pazarda limon satma işine başlayamadım yine.

Simyagerler nerede? Türev ürünlerle fizikinin maliyetinin altında ne kadar satabilirsiniz?

Bu elma armut hıyar gibi doğada sürekli yetişen bir ürün değil. Yerin altından çok yüksek maliyetle ve emekle üretiliyor. Sınırlı varlık. Buldukça yerine yenisi de gelmiyor.

6. Altın çıkaran tümad madenciliğin genel müdürü 2023 ocak ayında Madencilik Türkiye sitesinde verdiği röportajda Türkiye'de altın çıkarmanın maliyetinin ons başına 600 dolardan 1000 dolara çıktığını, dünyanın diğer ülkelerindeki ortalamayı kastederek, dünyada 1200 dolar olduğunu söylüyor:
    https://madencilikturkiye.com/hasan-...5%9F%20durumda.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Altın çıkaran tümad madenciliğin genel müdürü 2023 ocak ayında Madencilik Türkiye sitesinde verdiği röportajda Türkiye'de altın çıkarmanın maliyetinin ons başına 600 dolardan 1000 dolara çıktığını, dünyanın diğer ülkelerindeki ortalamayı kastederek, dünyada 1200 dolar olduğunu söylüyor:
    https://madencilikturkiye.com/hasan-...5%9F%20durumda.

Bu raporu yayınlayanlar kendi maaşını da hesaba katıyor mu maliyet hesabında? Toplam operasyon maliyeti nedir?

Maliyet böyle hesaplanır = AISC (bu dediğin ham maliyet) + Maaşlar + Şirket Giderleri + Yemek + Servis + Satış + Pazarlama + Kira + Bakım + Diğer tüm indirekt giderler.

Bunları bütün Direk ve İndirek Maliyetlerin hepsini topla / Toplam Altın üretimine Böl = Net Altın üretim maliyetin.

Bu rakamı söylesinler bakalım. 1800$ den aşağı gelmesi mümkün değil.

İstatistik yanlış kullanılırsa keriz aldatma sanatıdır. Ama ben keriz değilim. Matematik önemlidir. Benim bütün hayatım matematik.

Bana inanmıyorsan tanıdığın en kral YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR e sor. Eğer deidiğim maliyetten farklı hesaplasın ben eşşeğim diye buraya 1000 kere usanmadan tek tek tekrar ede ede yazacağım.

Fakat dediğim doğruysa o rakama inananlar eşşektir. O zaman onların yazması lazım.

8.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Tahvil piyasasının nasıl işlediğini bilmek lazım.

Çin çaktırmadan değil mecburen satıyor dolara ihtiyacı var. Tahvilleri yok pahasına elinden alınıyor.

Çin şu anda 100 nominale aldığı ABD tahvillerini %30-40 düşüğüne satmak zorunda kalıyor. Yani elindeki 805 milyar dolar nominal Abd tahvilini satmak isterse fiyatlar daha da düşeceğinden eline 300 milyar dolar dahi geçmez.

Çin ABD'den bazı konularda ambargo yedi. Bu ambargoyu yemesinin sebebi Rusya'nın başı çektiği dolarsızlaşmaya geçiş. Rusya 10 yıl önce bu işe başladı, dolarsızlaşmada başı çekti yanına çeşitli ülkeleri aldı ve şu anda kendisini savaşın içinde buldu. Çin ise tahvilleri satarak bir süre daha dayanmaya çalışacak.

Çin'in 2018 yılında 1,189 trilyon dolarlık tahvili vardı. Bunları zarar ederek satıyor. Bu tahvilleri londra alıyor. Londra zaten ABD'li yatırım şirketlerinin elinde. Dünyanın en büyük ABD tahvil stoğuna sahip Japonya da oynama yok.

Saddam da dolarla petrol satmayacağım dedi ve kendini mezarda buldu.

Şubat 2023 Reuters'in haberine göre :
    " Uluslararası Ödemeler Bankası'na göre , geçen yılın nisan ayında tüm döviz işlemlerinin yüzde 88'inde dolar bir tarafta yer aldı . Fed, 1999 ile 2019 yılları arasında Amerika kıtasında ticaret faturalarının %96'sının, Asya-Pasifik bölgesinde %74'ünün ve dünyanın geri kalanında %79'unun dolardan oluştuğunu tahmin ediyor . Bankalar uluslararası mevduat ve kredilerin yaklaşık yüzde 60'ını dolardan kullandı."

Özetle dünya ticaretinin %85'i dolar kullanılarak yapılıyor.

Doların yoksa dilediğince mal alamazsın, dolar kabul etmezsen dilediğince mal satamazsın. O %15 ile sınırlı kalırsın.

Trilyonlarca dolar cinsinden eurobond var bunlara faiz ödenmek zorunda bu faizleri ödeyen ülkeler dolar basamadığına göre dolar kazanmak zorunda, bu kazanacakları doları kim basacak? ABD basacak.

Yani hem ticarette hem de faizler ve itfalar için dolar gerekli. Dolayısıyla dünya ülkelerinin üretiminden ABD güzel bir pay alıyor.

Ülkelerin ortak bir para birimi kullanmaları her şeyi kolaylaştırır, işlerine gelir bu para birimi ise USD'dir.

USD'nin de enflasyonu vardır, elinizde USD tutuyorsanız enflasyonu karşılayacak kadar faiz almazsanız servetinizin erimesi kaçınılmaz.

Altın bir emtia ve fiyatı gayet oynak bir emtia. 2012 yılındaki zirvesi 1920 usd. 1150 dolara kadar düştü ve şimdi 1946 USD.

Altın'da yanlış yerlerden alım yaparsanız 15-20 sene süründürür. İnsanın ömrünü yer. Doğru yerden alım ise ihya eder. Doğru yerde miyiz yanlış yerde miyiz herkesin kendi kararı ama fanatiklik zarar ettirebilir. Sepet yapmak iyidir.

Benim bunlarla işim olmaz. NewMont ve Barrick in net altın altın üretim maliyeti Q3 2023 te 1820$. Bunu %35 ile çarp. 2450$. Altın burayı eninde sonunda zaman içinde görmek zorunda. Maliyetler artarsa hedefi daha da yukarı çekebilirsin.

Gümüşte de Endeavor FirstMajestic Fresnillo ve Hecla nın Q3 2023 gümüş üretim maliyeti ortalaması yaklaşık 28$. Bunu %35 ile çarp. Gümüş normalde 38$ görmek zorunda. Hadi JPM ibnatörü oyun oynasın manipüle etsin ölüsü 30$ görmek zorunda gümüşün. Mutlaka üretim maliyetinin üstüne çıkması lazım.

Sizin sıkıntınız altın ve gümüş madeni üreticilerinin bilançolarını okuyacak teknik muhasebe bilginizin olmamasından. Önce muhasebe öğrenin. Maliyet hesabı nasıl yapılır onu öğrenin. Ona göre üretim maliyetini hesaplayın.

Gerisi komplo teorisi veya hikaye. Ben Matematik ile ilgileniyorum. Ucuz veya Pahalı. Net kemiksiz üretim maliyetine bakarım. Gerisi ile işim olmaz.

Sayfa 953/1014 İlkİlk ... 4538539039439519529539549559631003 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •