Sayfa 984/1015 İlkİlk ... 484884934974982983984985986994 ... SonSon
Arama sonucu : 8119 madde; 7,865 - 7,872 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

Sn kastırsef sistemi çökertmeleri için dediğiniz senaryoya ihtiyaçları yok.Debt clock diye bir site var ,oradan tüm ülkelerin borçlarını görebilirsiniz.Zaten tüm dünya devletler şirketler bireyler borç içinde yüzüyor.Sistemi fonlayan malum şahsiyetler game over dedikleri zaman yeni para basmadıkları an sistem çöker.Her yıl amerikada fed le hükümet arasında devletin kapanması ve yeni borç limiti üzerine sorun yaşanır sonra borç limiti artırılır ve sistem borç artırılarak devam eder.Adamlar bir gün o sistemi açmıyacaklar.Bizim 400 milyar dolar borcumuz var ve cari açık veriyoruz.Bu borcun ödenmesi mümkün mü.Bir gün yurtdışında eurobond ihracına çıkacağız ve eurobondlarımızı almayıverecekler.Fişimiz anında çekilmiş olacak.Bunun yaşanmış örnekleri lübnanda kıbrısta italyada yunanistanda oldu.Sonra sistem devam etsin istediler bir şekilde o sorunları çözdüler ,isteseler çözmezdiler.O sorunlar çözüldü ama o ülkeler artık ekonomik olarak bağımsız değiller tamamen sistemi yönetenlerin esiri durumundalar.Bence bu global planlayıcıların kafasında bir tarih var o gün fişi çekecekler.2030 great reset diyorlar bu tarih önümüzdeki altı yıl içindeki bir tarih.Ben çok araştırdım ama o tarihle ilgili ezoterik şu bu bir saptamaya ulaşamadım.Ama 2030 a kadar kesin olacak ondan eminim.Bu adamlar sözlerinin eri,hiç bir şeyiniz olmayacak ama mutlu olacaksınız diyorlarsa hiç bir şeyimiz olmaz da mutlu olurmuyuz ondan emin değilim ))))))))

3.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Sn kastırsef sistemi çökertmeleri için dediğiniz senaryoya ihtiyaçları yok.Debt clock diye bir site var ,oradan tüm ülkelerin borçlarını görebilirsiniz.Zaten tüm dünya devletler şirketler bireyler borç içinde yüzüyor.Sistemi fonlayan malum şahsiyetler game over dedikleri zaman yeni para basmadıkları an sistem çöker.Her yıl amerikada fed le hükümet arasında devletin kapanması ve yeni borç limiti üzerine sorun yaşanır sonra borç limiti artırılır ve sistem borç artırılarak devam eder.Adamlar bir gün o sistemi açmıyacaklar.Bizim 400 milyar dolar borcumuz var ve cari açık veriyoruz.Bu borcun ödenmesi mümkün mü.Bir gün yurtdışında eurobond ihracına çıkacağız ve eurobondlarımızı almayıverecekler.Fişimiz anında çekilmiş olacak.Bunun yaşanmış örnekleri lübnanda kıbrısta italyada yunanistanda oldu.Sonra sistem devam etsin istediler bir şekilde o sorunları çözdüler ,isteseler çözmezdiler.O sorunlar çözüldü ama o ülkeler artık ekonomik olarak bağımsız değiller tamamen sistemi yönetenlerin esiri durumundalar.Bence bu global planlayıcıların kafasında bir tarih var o gün fişi çekecekler.2030 great reset diyorlar bu tarih önümüzdeki altı yıl içindeki bir tarih.Ben çok araştırdım ama o tarihle ilgili ezoterik şu bu bir saptamaya ulaşamadım.Ama 2030 a kadar kesin olacak ondan eminim.Bu adamlar sözlerinin eri,hiç bir şeyiniz olmayacak ama mutlu olacaksınız diyorlarsa hiç bir şeyimiz olmaz da mutlu olurmuyuz ondan emin değilim ))))))))

Öyle bir çöküş olmalı ki AMERİKA bile çökmeli, altından kalkamayacak büyüklükte olmalı tezimden hareketle böyle düşünmüştüm. Amerika kendisi istediği kadar sınırsız para basarak kendini kurtarabilir, peki Amerika 50 trilyon$ bir günde batarsa bunu basabilir mi? HAYIR. Bunu yapmanın en kolay yolu borsadaki değerleri inanılmaz yüksek rakamlara getirip sonra gökdelenin tepesinden aşağıya paraşütsüz atacaklar diye düşünüyorum. Hissiyatım bu yönde. Magnificent 7 hisselerini her fiyattan her noktadan tek yönlü yukarı sınırsız alıyorlar. Şu anda 20 Trilyon$ oldu. Bunu 30 40 50 Trilyon$ yapınca ve çöküşü başlatınca bu büyüklüğün altında FED de ezilir, tüm sistem çöker, hem de birkaç günde.

Şu anda NVIDIA nın piyasa değeri ÇİN borsasındaki tüm hisselerin toplamının piyasa değerinden fazla oldu. Hala da artmaya devam ediyor.

Siz dediğimi bir düşünün. Bir kaç günde 50 Trilyon $ buhar olsa, ne olur? Sadece düşünün. Tüm dünyada finansal kıyamet olur. Sistem falan kalmaz.

Misal NVIDIA yı bir kaç olumsuz haberle bugün batırsalar küresel sistemde 3 Trilyon$ lık batık ve boşluk oluşur. Bunu tüm Magnificent 7 için düşünseniz 20 Trilyon$ batak demek. Ya bu 50 Trilyon $ olursa. Ya bu 100 Trilyon $ olursa. Bu batağın altından kimse kalkamaz.

Nvidia's now worth as much as the entire Chinese stock market

https://www.morningstar.com/news/mar...e-stock-market
    Son düzenleme : kastirsef; 10-02-2024 saat: 08:54.

Bence borsadaki parayı gözünüzde büyütüyorsunuz.Bu hisselerin o değere çıkması o paranın tamamının halkın cebinden çıkması demek değil.Misal bizde bir hisse yeni halka arz oldu 20 katına gitti o 20 katına gitmiş değerde ky nın payı çok düşüktür,hisse çakılsa bile zararın (tabi zarar denirse) çoğu tahtacı veya patronun olur.Bu kadar yüksek seviyelere çıkarken halk ne kadar mal aldı düşüşte tedricen paranın ne kadarını kurtarır onları da düşünmek lazım.Ha 1929 gibi bir şey olursa ki olacak o zaman sadece bu hisselerdeki para değil misal bizim tüm bluechip kağıtlarımız da tuvalet kağıdı olur,ama bunun nedeni bu hisselerdeki paranın buharlaşması değil de sistemdeki devasa borçlar nedeniyle likiditenin aslında sıfır olması olacak.Aynı ölçüde hatta daha fazla para amerikan tahvillerinde negatif faizle alınmış kağıtlar emeklilik fonlarının devasa sigorta şirketlerinin bilançolarında yatıp duruyor.Asıl batık orada.Ama bunların önemi yok,zaten her şey batık ,likidite azalıyor daha da azalacak.Bakın paranın yönü azıcık değişti likidite başka yere aktı,ikinci el araba ve emlak piyasası ne oldu.Aynısı her yerde olacak para çok zor ulaşılabilir olacak.Millet bol para var sanıyor,yahu bol para olsa hem amerika hem biz neden faiz artıralım,sistem bol olan şeye neden yüksek faiz ödesin ya da ödemek zorunda kalsın.

5.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Bence borsadaki parayı gözünüzde büyütüyorsunuz.Bu hisselerin o değere çıkması o paranın tamamının halkın cebinden çıkması demek değil.Misal bizde bir hisse yeni halka arz oldu 20 katına gitti o 20 katına gitmiş değerde ky nın payı çok düşüktür,hisse çakılsa bile zararın (tabi zarar denirse) çoğu tahtacı veya patronun olur.Bu kadar yüksek seviyelere çıkarken halk ne kadar mal aldı düşüşte tedricen paranın ne kadarını kurtarır onları da düşünmek lazım.Ha 1929 gibi bir şey olursa ki olacak o zaman sadece bu hisselerdeki para değil misal bizim tüm bluechip kağıtlarımız da tuvalet kağıdı olur,ama bunun nedeni bu hisselerdeki paranın buharlaşması değil de sistemdeki devasa borçlar nedeniyle likiditenin aslında sıfır olması olacak.Aynı ölçüde hatta daha fazla para amerikan tahvillerinde negatif faizle alınmış kağıtlar emeklilik fonlarının devasa sigorta şirketlerinin bilançolarında yatıp duruyor.Asıl batık orada.Ama bunların önemi yok,zaten her şey batık ,likidite azalıyor daha da azalacak.Bakın paranın yönü azıcık değişti likidite başka yere aktı,ikinci el araba ve emlak piyasası ne oldu.Aynısı her yerde olacak para çok zor ulaşılabilir olacak.Millet bol para var sanıyor,yahu bol para olsa hem amerika hem biz neden faiz artıralım,sistem bol olan şeye neden yüksek faiz ödesin ya da ödemek zorunda kalsın.

Diğerlerine katılıyorum. Fakat çöküşün buradan tetikleneceğini düşünüyorum. Bunu kripto para piyasasında denediler ama katılım az olduğu için piyasanın çökmesi sınırlı sayıda kurumu batırdı.

Sosyal medyadaki sahiplenme oranını takip ederseniz bütün dünyanın Magnificent 7 hisselerine kontrolsüz bir hızla alım yaparak aman trene bende bineyim nasıl olsa sürekli yükseliyor şeklinde hücum ettiğini görürsünüz. Bizdeki bazı fonlara bakın. Yabancı hisse olanların çoğu Magnificent 7 almış. Bireysel direkt hisse senedi olarakta öyle. Bu piyasayı bilmiyorsunuz. Sahiplerinin çoğu emeklilik fonları, sigorta fonları, ve bireysel yatırımcılar. Batarsa bunları götürür. Bankalara bir şey olmaz, devletler bankaları her zaman bir şekilde kurtarır. Ama emeklilik fonları, sigorta fonları, ve bireysel yatırımcılar iflas eder.

Türkiye en az gireni ona rağmen benim tahminim 10 Milyar$ dan aşağı değildir bizim girişimiz. Türkiye denizde damla.

Norveç emeklilik fonu 350 milyar $, İsviçre Merkez Bankası 300 milyar$ gömmüş Magnificent 7 hisselerine. Yani olurda bunlar daha da yukarı çıkıp daha da fazla yatırımcıyı MEZBAHAYA çekip çökerse tüm dünyadaki emeklilik fonları, sigorta fonları, ve bireysel yatırımcılar bir anda iflas ederler.

Bizdeki da dandik piyasa bile en az 10 Milyar$ lık Magnificent 7 payı almıştır.

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=YAY bundaki giriş 9 Milyar TL
    https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=AFT 6.5 milyar TL

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=ALR 15 Milyar TL

CPU
    OJT
    DVT

6.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Gümüşe Fonlarla Yatırım

Gümüş çok sıkıştı.

Doğrudur sn kastırsef o şirketlere kim ne kadar yatırım yapmış bilgim yok.Doğrudur çöküş ordan da tetiklenebilir.Ama o tetiği çekebilecek o kadar çok yer var ki aslında olay değişmez.Sistem batık bir yerden tetiklenerek 1929 benzeri bir buhran olacak.Bu arada borsadaki paranın üçte birini bozup GMSTR ye daldım.Daldığım seviyede gümüşün onsu 22.4 falandı.Bu seviyenin altında her seviyede alıcı olurum.Gümüş zor bir yatırım aracı ama altınla farkı çok açıldı ,gene de gümüş mantıklı geldi baya aldım.Bakalım bu çaplı alım yapmayalı uzun süre olmuştu.2024 bunla geçsin duruma göre gene değerlendiririz.Bir ara GMSTR nin topiğinin tek müdavimi bendim aylarca yazdım yazdım gümüşten bir şey çıkmadı ben de gümüşlerin sanal kısmını satıp fizikileri elde tutmuştum.Şimdi gene gmstr aldım ne olur ne olmaz gmstr borsada işlem görüyor borsada günlük fırsat çıkar o fırsatı kaçırmamış oluruz.Kısmet artık

Bu yıl gümüşte bir 26 dolar atağını kesin gibi görüyorum,e dolar da yüzde 40 artsa toplamda yüzde 60 minimum para kazanırız.Dolardaki artış belki de çok daha fazla olur gümüşün artışı bonus olur,hayaller böyle,gerçekler ne olur yıl sonu bakarız.Bu jp morgan çok üçkağıtçı o nedenle gümüşte akıl mantık işlemez,morgan ne derse o olur da 2024 daha evvelki entry lerde tartıştığımız gibi değişik bir yıl olacak,değişik rakamlar gerçekleşebilir.

Sayfa 984/1015 İlkİlk ... 484884934974982983984985986994 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •