Sayfa 990/1014 İlkİlk ... 4908909409809889899909919921000 ... SonSon
Arama sonucu : 8105 madde; 7,913 - 7,920 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

1.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    22.52 nerde 25.68 nerede ))))))))
    15 kg külçe bazında web sitesinde 25usd/ons. Her zaman fiziki pahalıdır ama bozarken de pahalıdır. Eğer size 25usd den satıp 24,5 usd den geri alıyorsa %2 marjla işlem yapmış olursunuz.

Fonda ise yıllar geçtikçe stopaj sebebiyle %10'lara yakınsayan gram kaybı üstüne bir de yönetim ücreti kaybı.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    15 kg külçe bazında web sitesinde 25usd/ons. Her zaman fiziki pahalıdır ama bozarken de pahalıdır. Eğer size 25usd den satıp 24,5 usd den geri alıyorsa %2 marjla işlem yapmış olursunuz.

Fonda ise yıllar geçtikçe stopaj sebebiyle %10'lara yakınsayan gram kaybı üstüne bir de yönetim ücreti kaybı.

31 Nisan 2024 e kadar alınırsa DMG ve MJG fonlarında stopaj ömür boyu %0. Almayanlara tavsiye ederim. Gümüşte en iyisi tefas fonları almak. Hazır stopajsızken fırsatı değerlendirin. Fiziki Gümüş almaya gerek yok bence. Alım satım çok zor Gümüş te. En iyisi DMG ve MJG fon karması almak. Seçimlerden sonra bunu muhtemelen kaldıracaklar. Eskiden alanlar kafadan %10 avantajlı olacaklar.

Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku

İyi de bu fondaki gümüş alımını dümdük fiziki gümüş olarak yapıyorsunuz.O yüzde onluk marjı zaten fiziki almaya kalksanız şu anda peşin ödüyorsunuz.Olay değişmiyor ki.Bankadan gram gümüş alıp stopaj ödesek haklısınız.Bu fonun iki avantajı daha var,birincisi gümüşte patlama olduğu zaman gümüş fiziki olarak piyasada bulunmadığı zaman misal 2020 de gümüş ons 30 dolara atak yaptığı zaman bu fon net aktif değerinin yüzde 20 üstünde borsada işlem gördüğü günler oldu.Malum borsacı mantığı,dayanak varlık bir gitse borsadaki varlık bazen 3 de gider 5 de gider,kısa süre gider ama gider.Kaosa oynayan biri iseniz bu fonda olmak borsada olmak likite dönmek açısından çok faydalı,ikinci neden de borsada çok iyi bir fırsat gördünüz bu kağıdı sattığınız an başka kağıda iki gün bile beklemeden geçebilirsiniz.Bu avantajları düşünerek bu fondayım.

Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku

Yalnız bir konuyu daha açığa kavuşturmak lazım benim bildiğim yüzde on stopaj toplam paradan değil kazancınızdan kesiliyor.Yani yüzde yüz kazansanız aslında total paradan yüzde beş kesinti olur.Yüzde yüz kazanalım da yüzde beşi o kadar umursamayız sn turnike )))))

Yıllık fonun yönetim ücretine ben de ifrit oluyorum da ne yapacaksınız artık sermaye piyasaları böyle,selam verseniz paranızı her mecrada bir şekilde tırtıklıyorlar.Sanki normal hayatta böyle değil mi,bir iş kursanız devlet yüz yerden sizi yolmaya çalışmıyor mu.

6. dolar bazında şu anda altın almanın en ucuz yolu nedir?

akbankta 65,440 dolara kilosunu alabiliyoruz eft şansıda var ama fiziki teslimat yok... eft ye 100 gr 100 gr izin veriyor... günlükte hakkın 1kg

kapalıcarsıda fiyat 67,400 dolar...

Yatırım tavsiyesi değildir.

Sn kutsi 50 bin dolar kazanalım da 5000 dolar kessin sorun değil.bu fonun iyi yönü karşılığında takasbank güvencesinde saklanan fiziki gumus olması.bankadan alınan rakamlardan ibaret altin gumus değil külçe gumus almis oluyorsunuz.eh fon yönetimi de hara çini alıyor.sigorta primi ödedim sayıyorum.

8. GMSTRF alırsanız ve dolar 31tl den 62TL'ye gelirse ve gümüş fiyatı da dolar bazlı sabit kalırsa %5 gram kaybettiniz demektir. Dolar bazlı artarsa daha çok gram kaybedersiniz. Ama dolar bazlı %30-40 kazanımlarda bu ödeyecekleriniz göz ardı edilebilir. Ben etmem ayrı mesele.

Ama ya artmazsa? bu yüzden bekleme durumunda maliyetinizi en aza indirecek gümüş alım satım platformları bulmak durumunda olmalısınız.

10 yıl beklediğinizde bu enflasyon ortamının devam ettiğini düşünürsek yönetim ücreti sebebiyle gramınızın %18'ini kaybedebilirsiniz.

Stopaj muafiyetli fonlarda yıllık %2 yönetim ücreti gördüm. Yönetim ücreti her gün alındığından genellikle 1 yıl sonunda yüzde 2'den daha az bir kayıp demektir. Doların ve gümüş fiyatlarının artış hızına ve zamanına göre değişir.

İşin içine ABD enflasyonunu kattığımızda ise (hesaplamalarda gmstr gösterge fiyatı ve kapalı çarşı USD/TL kapanış fiyatları baz alınmıştır):

2 ocak 2018 tarihinde 1000tl lik yani 266 dolarlık gmstrf alan kişi 20.şubat.2024 tarihinde satıp USD alsaydı 307 doları olurdu (stopaj ve yönetim ücreti sebebiyle gram kaybedilmiş oldu)

O zamanki 266 doları enflasyona endekslersek 331usd eder.

Ama ons'a direkt yatırım yapsaydı (356 dolar - vergi ya da fiziki alım-satım marjı) kadar para olurdu.

İşte evdeki hesap çarşıya uymazsa karşılaşabileceğiniz bir durumun özeti...
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 990/1014 İlkİlk ... 4908909409809889899909919921000 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •