Special Days Image
Sayfa 223/1013 İlkİlk ... 123173213221222223224225233273323723 ... SonSon
Arama sonucu : 8101 madde; 1,777 - 1,784 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

1. Eksik bilgileriniz var. Bilgilerinizi güncelleyin. Cahil kalmayın!

THE IMPACT ON
    THE SILVER MARKET
    OF THE AUTO SECTOR
    ELECTRIFICATION

http://www.lbma.org.uk/assets/Alchem...90OConnell.pdf

Alıntı Originally Posted by Udo Yazıyı Oku
    Altın-Gümüş rasyosu ile ilgili şunu söylemek istiyorum..

kişisel beklentim altın/gümüş rasyosunun ilerleyen vadelerde de hep altın lahine çalışacağı..

bu tabi ki uzun vade projeksiyonunu kapsıyor..lokal vadelerde gümüşün altına göre daha iyi perform ettiği zamanlar olabilir ama bunlar bana göre lokal düzeyde kalacak, büyük ölçekte altın lehine hareket devam edecektir..

2010'dan 2011'e giden süreçte bu rasyo 65'lerden 35'lere gümüş lehine sert bir hareket izlemişti, ancak son 10 yılda o seviyelerden 86'ya geldi..ve bunu teknik anlamda da gayet güzel şekilde yaptı, volatilite çok yükselmeden altın gümüşe göre değer kazandı..

şimdi bazı oranlar görüyorum internet sitelerinde..bu rasyonun olması gereken seviye 50'dir 60'dır vs. diye..sebep??

bu oran aslında yatırımcılar açısında değil, madenciler arasında kullanılan bir orandır orijinalinde..

sebebi de altın ve gümüşün jeolojik olarak yer kabuğunda bulunuş ortamıyla ilgilidir..altının ve gümüşün birbirinden bağımsız olarak da yer kabuğunda bulunma durumları söz konusu olmakla bilikte genellikle birlikte bulunurlar ve birlikte üretirler..madende birlikte üretilip dore haline getirilirler..sonrasında rafineride birbirinden ayrılırlar..

burada altın/gümüş rasyosu önemlidir..bir altın madenindeki tenör miktarı altın eşleniği tanımı ile ifade edilir..yani gold equivalent..

örneğin sizin madenden çıkardığınız bir ton malzemenizde bugunkü koşullarda 1 gr altın ve 86gr gümüş var ise siz tenör tanımınızı tonda 2 gr altın olarak ifade edersiniz.. gümüş miktarının az olması rafinaj maliyetlerinden dolayı istenmeyen bir durumdur ama miktar olarak rafinaj maliyetinin üzerindeyse çok karlı bir iştir..hatta dünyada kazılan madendeki altın oranı ancak maliyetleri karşılarken elde edilen gümüşün işletmeyi karlı duruma soktuğu pek çok örnek vardır..neyse buraları geçeyim, teknik kısma çok girmeyeyim..

bunu neden anlatıyorum? (ayrı ayrı bulundukları madenler de var dediğim gibi ama) genelde altın ile gümüş birlikte bulunup üretilen emtialardır..ileride altın üretimi artarken gümüş arzında bir anda ciddi bir azalma yaşanması mümkün değil yani..

global altın üretim miktarlarına bakınca istikrarlı bir artış görünüyor..gümüş üretiminde ise 2015'de tepe yaptıktan sonra bir miktar düşüş var..2019 rakamları 850 milyon ons gümüş üretimine karşılık 110 milyon ons altın üretildiği şeklinde..

gümüş üretimindeki azalmanın kaynağı da gümüş fiyatlarındaki beklenen yükselişin yaşanmaması nedeniyle üretimde meydana gelen kesintiler..tüm dünyada aynı şekilde bu..gümüşe beklenen talep gelmiyor, fiyatlar istenen düzeye çıkmıyor..sadece gümüş üreten üreticilerin bazıları zor durumda.buna rağmen altın üretimi kaynaklı gümüş üretimi devam ettiği için arzda ciddi azalma meydana gelmiyor..bu da oranın her geçen gün altın lehine değişmesi anlamına geliyor..türkiyede koza altın'ın uzaya çıkarken eti gümüş'ün batması bir örnek olabilir..

bakınız paladyum fiyatları endüstriyel kullanımından ötürü altını solladı (dizel araçlardaki katalitik konvörtör kaynaklı talep)..çünkü içi dolu bir sebeb var..ama gümüşte altına göre işin endüstri boyutunda farklı bir talebi yok..alıp depoya kaldırma durumunda da altın her zaman önde..

lafı çok uzatmak istemiyorum..kişisel görüşüm bu şekilde..tutar ya da tutmaz bilemem..veya bakarsınız merkez bankaları bir anda gümüş almaya başlar..o zaman iş değişit..

kısa vade için de görüşümü paylaşayım..2015'den sonra gümüş arzında yaşanan geri çekilmeyi düşünürsek..o tarihte rasyo 72'lerdeydi..bugune kadar altın arzı artmaya devam etti, onu 2015 rakamlarına project edersek belki olması gereken rasyo 65+ diyebiliriz..ama bunun altı bence mümkün değil..yazılıp çizilen 50'li rakamlar tarihi ortalamalar gibi bir takım istatistikleri içeriyor ama teknik anlamda altı dolu değil bence..

bu noktada kısa vadede belki gümüş lehine bir hareket izlenebilir..onun haricinde uzun vade beklentim altın lehine..

bunları sadece bir görüş olması açısından yazdığımı belirteyim..herhangi bir tavsiye içermiyor..farklı fikirler olursa dinlemekten memnun olurum..

bol kazançlar..

Jeff clark gold and sılver 2020 yazın gelen videoyu izleyin sn udo ,belki de gümüş hakkındaki tüm düşünceleriniz değişir,benimki değişmişti))))))))) Ben bu videoya link verme işlerini falan beceremiyorum,bir arkadaş o videoyu buraya link verirse altın ve gümüşle ilgilenen tüm arkadaşların eminim ufku açılır.

Top 5 candidates for the gold and silver stock of 2020 jeff clark.

Arkadaşlar o kadar çok grafik ve olay anlatılıyor ki videoda özetlemek mümkün değil,ingilizcesi az olan arkadaşlar da videodaki adamın grafiklerini bile inceleseler ne dediğini anlayabilirler.Kısaca gümüş uçacak diyor))))))))

https://youtu.be/aV1qLgdQvxc Sn Erkan Öz ün bu gümüş videosundan konuya başlayabilirsiniz.

https://www.silverinstitute.org/wp-c.../WSS2019V3.pdf bu linktede gümüş ile ilgili detaylı incelemeler var ingilizce.
    Twitter @Fibotrading48
    Paylaşımlarım ve grafiklerim asla yatırım tavsiyesi değildir.Yazdıklarım geçmişe not amaçlıdır.Lütfen kendi kararınızı kendiniz veriniz.

6. Bu gonderdigim rapor robot ve Elektrikli araba teknolojisi gumus olmadan hicbir halt yapamaz diyor. Rakamlar ortada.

Gunes panelleri GUMUS olmadan uretilemiyor. Robot uretilemiyor GUMUS olmadan.

Dunyanin en iyi elektrik iletkeni gumustur.

Yesil enerji = GUMUS. Eger gelecek robotlarinsa, GUMUS alin ama fiziksel kulce alin, torunlariniz size her gun dua eder zengin olunca.

Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Eksik bilgileriniz var. Bilgilerinizi güncelleyin. Cahil kalmayın!

THE IMPACT ON
    THE SILVER MARKET
    OF THE AUTO SECTOR
    ELECTRIFICATION

http://www.lbma.org.uk/assets/Alchem...90OConnell.pdf

Duhul
    Jun 2018
    İkamet
    RODOSTO
    Gönderi
    1,367
     Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Arkadaşlar o kadar çok grafik ve olay anlatılıyor ki videoda özetlemek mümkün değil,ingilizcesi az olan arkadaşlar da videodaki adamın grafiklerini bile inceleseler ne dediğini anlayabilirler.Kısaca gümüş uçacak diyor))))))))
    hocam birde bu adam türkçe bilseydi iyi olurdu, bu durumda biz istifade edemeyeceğiz https://www.youtube.com/watch?v=RnyXKRfQlz0

8. Ufak şeyler için birbirimizi üzmeyelim, Dow 30 bin, Bist 130 bin olsun..
    Sonrası?

Sayfa 223/1013 İlkİlk ... 123173213221222223224225233273323723 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •