Sayfa 991/1014 İlkİlk ... 4918919419819899909919929931001 ... SonSon
Arama sonucu : 8110 madde; 7,921 - 7,928 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

Sn turnike bakış açılarımız farklı.Ben bu fonu 6 yıldır alır satarım.Benim beklentilerim farklı olduğundan alıyorum.Borsa içinde kalmak zorunda sayılırım.Çünkü ben borsacıyım.Bu fon benim için bekleme yeri.Üçe beşe o nedenle bakmıyorum.Gümüş coştu mu bu fon net aktif değerinin yüzde 20 yüzde 30 üstüne gidiverir,mantıklı mı elbette değil,ama borsa böyledir.Ben de borsacıyım.Şu ara kaos bekliyorum,burası benim için mükemmel bir durak,bekleme yeri ne derseniz deyin.O nedenle gmstr iyidir )))))Üçün beşin hesabı yapılırsa elbet dedikleriniz doğru olabilir,ama borsa başka bir dünya.

Benim bu fonu ilk alış değerim gümüşte 17 dolar civarıydı,sonra covid falan bir iki hafta 14 doları bile gördük,sonra 30 dolara kadar çıktı ben 27 dolar civarı baya baya iyi bir karla sattım.Sonra 24 dolardan gene girdim,sonra uzun süre yatay gitti ben bunu sattım borsaya girdim,sonra borsadaki karla gene 22.5 dolar ons tan gene buna girdim;))))))Şimdi 24 dolara gider satar gene borsaya girerim falan,yani dinamik bir portföy yönetimi lazım.

3. Covid zamanı 100 yılda bir olmuş pandemi sebebiyle gümüş getirecek uçaklar çalışmamıştı, bu durumdan kaynaklı gmstrf arzı olmamış, bunu bilenler de aldıkça almış, fiyatlarda her gün artış olmuş gösterge fiyatın %50-57 üstünde fiyatlama görmüş, SPK'ya şikayet gidince de adamlar mecburen kap'a devamlı haber göndermişlerdi.

Borsadan gümüş alıyorum diye %30-40-50 pahalı alanlar düşüşe geçip zararı gördükten sonra sosyal medyada ağlayıp durdular. İşin iç yüzünü para kaybederek öğrenmiş oldular.

Halkımızın geneli altında al unut türünde bir yatırım anlayışına sahip. Gümüş için de aynısını yapacaktır. Bu mantıkla giren adam her yıl %40-50 enflasyon yaşarsa 10 yıl sonra gramının %18 azalacağını da bilmesi lazım.

Stopaj yüzünden kaybedeceği gramın %10'a yakınsayacağını bilmeyen yatırımcılarla dolu. Bir de fon yönetim ücretleri.

Yukarıda hesap var 6 yılda %13,6 gram kaybetmiş oluyor. 2018 yılında 100kg karşılığı gmstrf almışsanız gümüşün dolar bazlı düşüş ya da çıkışından bağımsız elinizde şu an 86,4kg gümüş alacak gmstrf var. 4-5 sene sonra 82kg kalacak. Böyle yatırım mı olur? Buna yatırım denebilir mi?

Ne olacak kaybettiği kg'lar? gümüş ithalatının yasaklanması için ya da yine bir pandemi çıksın diye dua mı edecek vatandaş? olasılığı milyonda bir olan bir gümüş krizini mi bekleyecek vatandaş?

Bu forumda gmstrf alın deniyorsa işin detayının da açıklanması gerekir.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Gmstr yıllık yönetim ücreti yaklaşık 0,47. Stopajdan da muaf. Yüzde 13ü nasıl buldunuz bilemiyorum. Piyasadan alinsa bundan çok daha fazla komisyon alım satım farkı çıkar. Ha fiyatlamasi bir acayip piyasayla korele değil gümüş hızlı çıktığında yerinde sayiyor vs hızlı al sat için Uygun bulmuyorum o ayrı.
     Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Covid zamanı 100 yılda bir olmuş pandemi sebebiyle gümüş getirecek uçaklar çalışmamıştı, bu durumdan kaynaklı gmstrf arzı olmamış, bunu bilenler de aldıkça almış, fiyatlarda her gün artış olmuş gösterge fiyatın %50-57 üstünde fiyatlama görmüş, SPK'ya şikayet gidince de adamlar mecburen kap'a devamlı haber göndermişlerdi.

Borsadan gümüş alıyorum diye %30-40-50 pahalı alanlar düşüşe geçip zararı gördükten sonra sosyal medyada ağlayıp durdular. İşin iç yüzünü para kaybederek öğrenmiş oldular.

Halkımızın geneli altında al unut türünde bir yatırım anlayışına sahip. Gümüş için de aynısını yapacaktır. Bu mantıkla giren adam her yıl %40-50 enflasyon yaşarsa 10 yıl sonra gramının %18 azalacağını da bilmesi lazım.

Stopaj yüzünden kaybedeceği gramın %10'a yakınsayacağını bilmeyen yatırımcılarla dolu. Bir de fon yönetim ücretleri.

Yukarıda hesap var 6 yılda %13,6 gram kaybetmiş oluyor. 2018 yılında 100kg karşılığı gmstrf almışsanız gümüşün dolar bazlı düşüş ya da çıkışından bağımsız elinizde şu an 86,4kg gümüş alacak gmstrf var. 4-5 sene sonra 82kg kalacak. Böyle yatırım mı olur? Buna yatırım denebilir mi?

Ne olacak kaybettiği kg'lar? gümüş ithalatının yasaklanması için ya da yine bir pandemi çıksın diye dua mı edecek vatandaş? olasılığı milyonda bir olan bir gümüş krizini mi bekleyecek vatandaş?

M2101K6G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Covid zamanı 100 yılda bir olmuş pandemi sebebiyle gümüş getirecek uçaklar çalışmamıştı, bu durumdan kaynaklı gmstrf arzı olmamış, bunu bilenler de aldıkça almış, fiyatlarda her gün artış olmuş gösterge fiyatın %50-57 üstünde fiyatlama görmüş, SPK'ya şikayet gidince de adamlar mecburen kap'a devamlı haber göndermişlerdi.

Sn turnike bu topiği takip edenlerin yüzde 90 ı halkın geneli tanımına uymaz.Hisse net müdavimleri genelde baya baya finansal okuryazarlığı yüksek insanlardır neyi ne zaman alıp ne zaman satacaklarını bilirler.Misal o yüzde 50 artmış net aktif değerinden alan forumdaş çok nadirdir,ama benim gibi net aktifin yüzde 20 üstünde satan pek çok forumdaş da eminim vardır.Dediğiniz kaotik senaryo için illa covid gerekmez, başka nedenler de olabilir.Ayrıntılı açıklamak istemiyorum ama ben kaotik bir döneme girdiğimizi düşünüyorum neden aldığımı da nedenleri ile baya açıkladım.Siz yanlış buluyorsanız elbet almayın.Neyi avantajlı görüyorsanız ona yatırım yapın,aksi kendinizi inkar olur.Haksız çıkan zaten en ağır cezayı öder,piyasa haksız çıkanı parasını onun elinden alarak veya azaltarak cezalandırır.Kısmet diyelim,umarım siz de yatırımlarınızda kazançlı çıkarsınız

6. Amaç bilgi vermek, bilgi almak. Hepimizde olabilecek hatalı bilgileri düzeltmek. Sen almıyorsan ben alırım değil.

Stopaj şu an var mı yok mu ne KAP'ta bir açıklamaları var ne de kendi web sitelerinde. Bu konuya açıklık getirecek varsa memnun oluruz.

%13'ün nasıl bulunduğunu konusunda ise, forum üyemiz kendi hesabını yapıp buraya yazsın ki karşılaştıralım.

Yönetim gideri içinse;
    Fon iç tüzüğünde yazıyor:
    "11.6. Fondan karşılanan, yönetim ücreti dahil izahnamede belirtilen tüm giderlerin toplamının üst sınırı yıllık %2,19'dur"

Az olabilir ama çok olamaz. Bahsedilen 0,47 sadece kurucunun payı. Diğer giderler:

1) Saklama hizmetleri için ödenen her türlü ücretler,
    2) Varlıkların nakde çevrilmesi ve transferinde ödenen her türlü vergi, resim ve komisyonlar,
    3) Alınan faizsiz finansmanların kar payları,
    4) Portföye alımlarda ve portföyden satımlarda ödenen aracılık komisyonları, (yabancı para
    cinsinden yapılan giderler TCMB döviz satış kuru üzerinden TL'ye çevrilerek kaydolunur.),
    5) Portföy yönetim ücreti,
    6) Fonun mükellefi olduğu vergi,
    7
    7) Bağımsız denetim kuruluşlarına ödenen denetim ücreti,
    8) Mevzuat gereği yapılması zorunlu ilan giderleri,
    9) Takvim yılı esas alınarak üçer aylık dönemlerin son iş gününde fonun toplam değeri üzerinden
    hesaplanacak Kurul ücreti,
    10) KAP giderleri,
    11) E-vergi beyannamelerinin tasdikine ilişkin yetkili meslek mensubu ücreti,
    12) E-defter (mali mühür, arşivleme ve kullanım) ve E-fatura (arşivleme) uygulamaları nedeni ile
    ödenen hizmet bedeli,
    13) Kotta kalma ücreti,
    14) Tüzel Kişi Kimlik Kodu Giderleri
    15) Mevzuat uyarınca tutulması zorunlu defterlere ilişkin noter onay giderleri,
    16) Katılım finans prensiplerine ilişkin danışmanlık hizmetleri için ödenen her türlü ücretler,
    17) Kurulca uygun görülecek diğer harcamalar
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Sn turnike bakış açılarımız farklı.Ben bu fonu 6 yıldır alır satarım.Benim beklentilerim farklı olduğundan alıyorum.Borsa içinde kalmak zorunda sayılırım.Çünkü ben borsacıyım.Bu fon benim için bekleme yeri.Üçe beşe o nedenle bakmıyorum.Gümüş coştu mu bu fon net aktif değerinin yüzde 20 yüzde 30 üstüne gidiverir,mantıklı mı elbette değil,ama borsa böyledir.Ben de borsacıyım.Şu ara kaos bekliyorum,burası benim için mükemmel bir durak,bekleme yeri ne derseniz deyin.O nedenle gmstr iyidir )))))Üçün beşin hesabı yapılırsa elbet dedikleriniz doğru olabilir,ama borsa başka bir dünya.
    Sn turnike on yıl beklediğinizde elinizdeki gümüş miktarı azalır demişsiniz.Ben de bu fonda on yıl beklemediğimi başka nedenlerle aldığımı yazmışım.Bu nedenlerle ilgili bir itirazınız var mı,benim mantığımda hata varsa yazın ki ben de gümüşü başka şekilde alayım.Bir ara teb de gram gümüş alınıyordu marj olmadan gram gümü
    ş alabiliyordunuz.Artık o hesaplardan işlem yapılamıyor.Banka olarak kalıyor bir tek kuveyt türk.Kuveyt türk de fiziki diyor ama fiziki teslimatta bir sürü para kesiyor teslim ücreti şu bu adı altında.Piyasadan Fiziki almaya kalkarsanız sizin sakıncalı gördüğünüz yüzde on vergi ve hatta yıllık masraf miktarını direk sizden tahsil ediyorlar.Fiziki gümüş alalım dedik mi ne yapacağız yazın da bilelim.

8. büyük dağıtıcılar(bank of america,jpmorgan vs.)milleti yolacakları zaman dünyadaki bütün böyle bankalarına en iyi şeklide alım-satım yaptırarak sözleşmeler yayınlayıp servis ederek işlerini görürler.iş terse döndüğünde geri çekilirler.teb satmıyorsa diğer bankalar marj açmışsa bu işlerin terse döndüğünü göstergerir niteliktedir.ytd.

Sayfa 991/1014 İlkİlk ... 4918919419819899909919929931001 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •