Sayfa 144/1013 İlkİlk ... 4494134142143144145146154194244644 ... SonSon
Arama sonucu : 8098 madde; 1,145 - 1,152 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

1.  Alıntı Originally Posted by MAHARAJ Yazıyı Oku
    Dünyada ortalama çıkarma maliyeti 900 ile 1200 dolar olan altında bu fiyatlardan risk gören varsa soğana, patatese yatırım yapsın.
    Bu bilgi yanlış.

https://www.yamana.com/English/inves...n/default.aspx

Bu şirketin maaliyeti çok daha düşük.

Bu yanlışlığın sebebi, üreten şirketler ons maaliyeti, piyasa fiyatına yaklaştığında üretimi durduruyorlar.

Bu maaliyetin hesabında, maaliyetin %70'ini şirketin, o proje için kullandığı kredi maaliyeti oluşturuyorsa, gerçek maaliyet şaibeli hale geliyor.

Dünya piyasalarında yüzbinlerce day trader parmağı enter tuşunda bir tık iki tık al sat yapıyor.

Özellikle forex'te en büyük kontrat sayısı Altın'da.

O nedenle, eğer bir merkez bankası altın alıyorMUŞ, altın yükselecek diye yorum yapmak pek gerçekçi olmuyor.

Milleti yanıltmamak lazım.

Bırakın millet kendi kararını kendi versin.

2.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Bu bilgi yanlış.

https://www.yamana.com/English/inves...n/default.aspx

Bu şirketin maaliyeti çok daha düşük.

Bu yanlışlığın sebebi, üreten şirketler ons maaliyeti, piyasa fiyatına yaklaştığında üretimi durduruyorlar.

Bu maaliyetin hesabında, maaliyetin %70'ini şirketin, o proje için kullandığı kredi maaliyeti oluşturuyorsa, gerçek maaliyet şaibeli hale geliyor.

Dünya piyasalarında yüzbinlerce day trader parmağı enter tuşunda bir tık iki tık al sat yapıyor.

Özellikle forex'te en büyük kontrat sayısı Altın'da.

O nedenle, eğer bir merkez bankası altın alıyorMUŞ, altın yükselecek diye yorum yapmak pek gerçekçi olmuyor.

Milleti yanıltmamak lazım.

Bırakın millet kendi kararını kendi versin.
    Senin yazından da "almayın" anladım ben...
    Nasıl olcek bu iş?

3.  Alıntı Originally Posted by Butikali70 Yazıyı Oku
    Senin yazından da "almayın" anladım ben...
    Nasıl olcek bu iş?
    Yanlış okudun.

Herkes kendi karar vermeli.

Ben altın'ı yatırım aracı olarak görmediğimi önceki sayfalarda yazdım.

Altın, kuyumcu için yatırım aracıdır.

Alır satar, ama akşam evine asla TL.de gitmez.

Bu işi yapan alır sermayesini artırır, daha çok kazanır.

Ya birey ne yapacak altını, sadece serveti koruma fonksiyonu var, kazanmıyor, artmıyor, fiyatı yükselir beklentisi olduğu kadar düşme rizki var.Neden bu rizki alsın ?

Dediğmiz bu.

4. Bir diğer konu, altın çıkacak diye oynayanlar kadar düşecek diye oynayanlar var.

Bir kesim sürekli altın al çıkacak diyor.

Neye göre bu karara vardın, oyle hissediyorum.

Bu gerçekçi bir düşünce değil.

Bir halusinasyon yaratıyorlar, elmasta oldugu gibi, çıkarılmış işlenmiş dünyanın elması var, kimse almıyor, ama reklamı, fiyatı akıllara zarar.

Altın'da sürekli bu oyun sürüyor, neden gümüş'te benzer bir oyun dönmüyor ?

Çünkü altın'la oynayan traderler.

Onların fiyatını alıp değerlendirme yapıyorsun.

Gerçek arz taleple alakası yok bu fiyatın.

Dediğimiz bu.

5. gerçek arz kısıtlı zaten,talebi ben şöyle okuyorum.spot xau/dolar => vadeli sözleşmeden fiziki talep var,fiyat düşüyor bir müddet sonra spot direniyor ,düşmüyor,o zaman spot vadeliyi önüne katıp yukarı yapıyor.1280 lerden beri böyle spot ,vadeliyi yukarı zorluyor.

6. onsun taşıma bedeli çok uygun. fiziki altın bedeline bölündüğünde 561 gün saklayabiliyorsunuz.

2018 de bu gün sayısı taşıma bedeline oranla 730 gün idi.

7. selamlar saygıdeğer tinaz. yazı ve önerilerinizi beğenerek okuyorum.

altın ve hali hazırda altın para birimine inanarak servet yarattığımdan. ve bir zaman gelecek ki servet transferi altına doğru kaçacağına inandığım için yazınıza bir ekleme yazmak isterim.

efendim, bazen kuyumcular bile ne yaptığını bilmez. kuyumculukta kar alış ve satışın çokluğudur. buda altın fiyatı değilde arada yaşanan marjinal alış satış farkındaki "pips" tir. döviz bürolarında bu makas düşük olması gibi.

bu nedenledir ki az önce yazdım dolar sayfasına biriktirilen altın fiziki alınır ve bu marjinal fark altını elde etme amacı ile katlanabilecek bir bedeldir. ancak bireysel yada finansal olarak satışını yapacaksanız "digital" olarak yapmanızda fayda vardır.

geçen bir hesap yaptım, 1 onsun kuyumcudan alacağınız alış farkı ile digital ortamda taşıma bedeli olarak 530 gün tutabiliyorsunuz.
    hatta 2018 de bu gün sayısı 700 gün üzeri idi... ayrıca belli gelir kazanan insanlarda varlık koruma telaşını yersiz görüyor yaklaşan enflasyonist sistemde yaşamsal göçlerin yaşanacağı kanısındayım. iyi araştırısanız sanayi ve commerical bölgeler istanbul dışına nakledilmiş kanatlı hayvan üretimleri bölge dışına itilmiştir. tam bağımsızlığını kazanmış büyük işletmeler bizim gibi.. fabrikanın arazi değeri artınca istanbul ilinden nakil gerçekleştirilmiş ve meskun mahal dışına sevki ekonomik olarak zorunluluk halini almıştır.

bu hafta ki; usd olarak tüm TL varlıklardan çıkılmıştır.

8. Sn.Atakan,

Yukarda arkadaşımız yazmış, arz kısıtlı zaten..! diyor.

Sorun iş'te bu algıda.

Bankadan gram altın hesabınıza 120 gr. altın aldığınızda, hesabınızda görüyorsunuz. 120 gr. altın.

Ama kimse, bankanın altındaki mahzende 120 gr.mı şuradan alıp şuraya ayırmıyor.

Yani fiziki altınla bir alakası yok bu alımın.

Dolayısıyle bankalar kaydi altın arzı yaratıyor mu ? Yaratıyor.

Kaç banka var, kaç şube var ?

Saymak zor.

Forex'te harıl harıl altın satıyor, olmayan altını.

Gelelim kuyumcudaki altına.

Sadece kapalı çarşıda 4.000 kuyumcu dükkanı var.

80 Vilayeti saymayın, sadece istanbulda akıllara zarar ölçüde altın var.

Dubai'deki, Hindistan'daki ve diğer ülkelerdeki altın varlığını bir düşünün.

ABD ve Kanada'da, işçi ücretleri yüksektir.

Altının ons maaliyetinde önemli yer tutar.

Ya latin amerika ?

İşçi ücreti çok düşük, altın çıkaran kişileri saymayı bırakın kontrol dahi edemiyor çoğu ülke.

Ben diyorum ki, altın arzı, düşünülenin çok üstünde.

Ve yaratılan fiyat forexte traderların fiyatı, arz ve talebin belirlediği bir fiyat değil.

Ve ABD bu fiyatı istediği şekilde belirleyip bir silah gibi kullanabiliyor.

1999 da, Rusya memorandum ilan etti, o noktaya düşene kadar büyük montanlarda altın satmaya başladı, ABD sadece Rusya'nın eline daha az dolar geçsin diye altın ons fiyatını 280 dolara kadar düşürdü.

Gördük.

O yıllarda da bazı arkadaşlar diyordu, tüm dünyanın altın'ı, bunu kontrol edemez.

Ama ettiler, edebilirler, gün gelince edecekler.

O nedenle diyoruz, arz ve talebi belli olmayan bir değerin fiyatı nasıl belirlenecek.

Riskli görüyoruz.

Dediğimiz bu.

Sayfa 144/1013 İlkİlk ... 4494134142143144145146154194244644 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •