Sayfa 107/147 İlkİlk ... 75797105106107108109117 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 849 - 856 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1.  Alıntı Originally Posted by picky Yazıyı Oku
    Bu hedge işi nasil oluyor. Hissede long, viop ta short mu aciyorsunuz? Bu durumda ne kar ne zarar olmuyormu. Bir taraftan kazanirken diger taraftan zarar ediyorsunuz, yanlış mı anlıyorum.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Eğer orta vade hisse portföyünüz u-30 hisseleri ağırlıklı ise, hisse satmak yerine o hissenin vadelisinde az bir teminatla o hissede short açarak pozisyonunuzu küçültebilirsiniz.

Ama dediğim gibi, bu hisse satmak gibi bir şey oluyor zaten(baı avantajları var tabii ki). Ama ben öyle yapmıyorum, mesela 100 bin tl lik hisse mvarsa, u-30 endeks short açıyorum..Bu bire bir hedge değil..Mesela u-30 %5 düşerken, senin portföyün %3 düşerse %2 karda oluyorsun (Portföyden %3 kaybedip, short pozdan %5 kazanıyorsun endeks düştüğü için). Portföyüm endeksi yenebilmeli, aksi durumda zaten seçimlerde sorun var demektir.

Bir de 100 bin tl yi, 100 bin tl hedge şeklinde değil de...mesel yarı oranda da hedge edebilirsin...düşüş trendinin gücüne göre karar verirsin, ya da kademeli olarak, belirli sinyalleri takip ederek işlem yapabilirsin..Ben genelde kısa vade sat verince az bir miktar hedge yapıyorum, orta vade sat verince tüm portföy hedge olmuş oluyor...Zamanlama, oranlar vs biraz da kişinin yoğurt yiyişine bağlı ve teknik bazı sinyallere dayalı olmalı ki duygular devreye girmesin.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2. Foruma ilk yazımı kıymetli Ali beye teşekkür için yazıyorum. Geçen yıl hisse.net ile birlikte yatırıma başladığımda bu konu başlığından sayfalarca not çıkardım. Başta Ali bey olmak üzere yatırım serüvenimize katkı sağlayan tüm üstadlara saygılarımı sunarım. Şu anda ortak olduğumuz hisse bulunuyor genel açıdan ise yaklaşımınızı mantıklı buluyorum.

3. Herkese selamlar.Oncelikle sayfanin mantalitesine uygun cok sevdigim bir linki paylasmak istiyorum.
    https://www.thecalculatorsite.com/
    Bu linki nereden buldugumu hatirlamiyorum.Belki de buradan bulmusumdur.Bilmeyenler icin tekrar paylasayim dedim.Financial calculators altinda birikimle ilgili cok guzel hesaplama araclari var.

Sonrasinda BES ile ilgili bir soru sorayim.%100 altinda olan BES hesabimi bozmam gerekiyor.Yurt disinda yasadigim icin BES'deki para ile ilgili yasadigim ulkenin vergi otoriteleriyle basimin belaya girmesini istemiyorum bu yuzdem BES'i bozma kararim kesin.Peki altindaki bu yuksek volatilite zamanlarinda en ongorulebilir sekilde nasil bozmam gerekiyor ?

BES'te %100 altinda iken Allianz'i arayip BES'i iptal etmek istiyorum deyip artik nerede denk gelirse oradan mi bozulsun yoksa oncesinde uygun anda satip likit fonda mi bozsam? Belki bilmedigim baska bir yontem vardir. Bildigim kadariyla BES iptal emrini verdikten sonra surec 10-15 gun daha ilerleyecek.10-15 gunluk bilinmezlik benim icin cok uzun

4.  Alıntı Originally Posted by turkuaz Yazıyı Oku
    Herkese selamlar.Oncelikle sayfanin mantalitesine uygun cok sevdigim bir linki paylasmak istiyorum.
    https://www.thecalculatorsite.com/
    Bu linki nereden buldugumu hatirlamiyorum.Belki de buradan bulmusumdur.Bilmeyenler icin tekrar paylasayim dedim.Financial calculators altinda birikimle ilgili cok guzel hesaplama araclari var.

Sonrasinda BES ile ilgili bir soru sorayim.%100 altinda olan BES hesabimi bozmam gerekiyor.Yurt disinda yasadigim icin BES'deki para ile ilgili yasadigim ulkenin vergi otoriteleriyle basimin belaya girmesini istemiyorum bu yuzdem BES'i bozma kararim kesin.Peki altindaki bu yuksek volatilite zamanlarinda en ongorulebilir sekilde nasil bozmam gerekiyor ?

BES'te %100 altinda iken Allianz'i arayip BES'i iptal etmek istiyorum deyip artik nerede denk gelirse oradan mi bozulsun yoksa oncesinde uygun anda satip likit fonda mi bozsam? Belki bilmedigim baska bir yontem vardir. Bildigim kadariyla BES iptal emrini verdikten sonra surec 10-15 gun daha ilerleyecek.10-15 gunluk bilinmezlik benim icin cok uzun
    Tabii ki önce bozup, işlemleri likit fonda beklemek gerekir. Yoksa, hangi güne denk geleceği belli olmaz..Hem döviz müdahaleleri var, ters bir zamana denk gelmesi kötü olur.

Öğleden önce emir verirsen, ertesi günün kapnış fiyatından bozulur. En azından türkiye hayat emeklilikte o şekilde...hesaplama 13:30-14:30 arası fiyatlardan yapılıyor yaklaşık olarak.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5. Sayin Cautionary cevap icin tesekkurler. Bir konuda hatali yonlendirme yapmamak icin ek yapmak isterim.

Turkiyedeki BES fonlarinin yurt disinda yasadigimiz ulkelere finansal bilgi paylasimi kapsaminda bildirildigini saniyordum ancak ustteki mesaji attiktan sonra alttaki videoya denk geldim:

https://www.youtube.com/watch?v=b05Wby0cU3U

Burada BES hesaplarimiz yurt disindaki vergi otoritelerine bildirilmeyecek diyor.Benim cekincem BES fonlarindan kazandigim para yuzunden yasadigim Almanyada vergi beyani verecek olmakti.Eger videoda soylendigi gibi BES hesaplarimiz yurt disindaki vergi otoritelerine bildirilmeyecekse endiselenmeye gerek olmaz. Ben kesin boyledir demiyorum yurt disinda yasayanlar yasadigi ulkeye gore kendi degerlendirmesini kendisi yapsin derim.

6. Benim bir türlü çözemediğim bir problem var. 5 yıldır düzenli temettu veren 11 hisseyi biriktiriyorum. Niyetim uzun vadede pasif bir gelir yaratabilmek. Ancak zamanla şunu gördüm, süre ilerledikçe benim hisse maliyetlerim cari fiyatların çok altında kaldı ve ben, bana yüksek gelen fiyatlar karşısında hisse alamamaya başladım. Ben böyle düşünürken bir başkası "x hissesi bu fiyattan çok uygun, aldim" diyebiliyor. Bu durumda olmamda benim teknik ya da temel bilginin olmaması önemli bir faktör biliyorum. Peki ne yapabilirim? Bunun bir formulasyonu var mıdır? Teşekkürler.

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7.  Alıntı Originally Posted by Hakan1971 Yazıyı Oku
    Benim bir türlü çözemediğim bir problem var. 5 yıldır düzenli temettu veren 11 hisseyi biriktiriyorum. Niyetim uzun vadede pasif bir gelir yaratabilmek. Ancak zamanla şunu gördüm, süre ilerledikçe benim hisse maliyetlerim cari fiyatların çok altında kaldı ve ben, bana yüksek gelen fiyatlar karşısında hisse alamamaya başladım. Ben böyle düşünürken bir başkası "x hissesi bu fiyattan çok uygun, aldim" diyebiliyor. Bu durumda olmamda benim teknik ya da temel bilginin olmaması önemli bir faktör biliyorum. Peki ne yapabilirim? Bunun bir formulasyonu var mıdır? Teşekkürler.

Fiyatı uygun olan hisselere yönelebilirsin. Bazı hisseler özellikle hisse rallilerinde absürt fiyatlara gelebiliyor, bu durumda alıma devam etmek de bir yol olabilir. Ama dediğim gibi elin gitmiyorsa, temel olarak saçma yüksek seviyelere gelindiyse başka hisseler ile alıma devam edilebilir.

8.  Alıntı Originally Posted by Hakan1971 Yazıyı Oku
    Benim bir türlü çözemediğim bir problem var. 5 yıldır düzenli temettu veren 11 hisseyi biriktiriyorum. Niyetim uzun vadede pasif bir gelir yaratabilmek. Ancak zamanla şunu gördüm, süre ilerledikçe benim hisse maliyetlerim cari fiyatların çok altında kaldı ve ben, bana yüksek gelen fiyatlar karşısında hisse alamamaya başladım. Ben böyle düşünürken bir başkası "x hissesi bu fiyattan çok uygun, aldim" diyebiliyor. Bu durumda olmamda benim teknik ya da temel bilginin olmaması önemli bir faktör biliyorum. Peki ne yapabilirim? Bunun bir formulasyonu var mıdır? Teşekkürler.

Ben de uzun vade temettu yatırımı yapıyorum fiyatlar yukselince almak zorlaşıyor ben çözüm olarak şöyle yapıyorum temettu tahmini yapıyorum F/K 10 ve altındaysa o hisseyi alıyorum. Mesela Eregl 4-4.5 tl temettu bekliyorum fiyatı 30₺ ben 40₺ ye kadar gider diye alıyorum. Egeen 120₺ temettu bekliyorum 1200-1300 ₺lerde alıyordum şimdi 2000₺ kural gereği almıyorum ama aldıklarımı tutuyorum.
    Her kese iyi günler dilerim.

Sayfa 107/147 İlkİlk ... 75797105106107108109117 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •