Sayfa 111/147 İlkİlk ... 1161101109110111112113121 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 881 - 888 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1.  Alıntı Originally Posted by fortune Yazıyı Oku
    Sayın Cautionary, iş hayatına atıldığımda kendimce bir hedef koymuştum, 10 yıl sonra bir evim, 20 yıl sonra bir arabam olsun diye. Konut kredilerinin başlatıldiği yıllarda 1990 yılında iş hayatımın 13. yılında bir evim oldu, 19. yılında da bir şahin modeli 2. el bir araç alabildim. Şimdiki gençler hemen evim olsun, arabam olsun, bunlar olurken de iyi yaşayayım, tatilimi yapayım istiyor. Bu arada birçok yanlış adımlar atılıyor. Böyle bir dünya dün yoktu, bugün de yok. Dünyanın başka bir yerinde de yok... Tasarruf etmesini uzun vadeli plan yapmasını bilmeli insanlar... Eleştirmeye bayılıyoruz ama eleştiriye özeleştiri ile başlamak. lazım sanırım...
    Sevgili fortune,

Dünyayı ve yeni nesli anlamaya çalışın, artık kendi mahallemizde yaşamıyoruz. Dünya bir köy oldu, Anadolu’nun köyünde yaşayan biraz meraklı bir genç bile Avrupalı nasıl yaşıyor, neleri dert ediyor biliyor. Bu nedenle geçmişte de bu işler kolay değildi, şimdi de değil lafını kaale almıyorlar.

Böyle sefil yaşamaktansa, evlenmem, çocuk sahibi olmam. Şansımı dener, tutarsa tutar, tutmazsa miktir olup giderim bu dünyadan diyor. Bize düşen çocuklarımızın bizden iyi şartlarda yaşaması için onların önünü açmak. Yoksa bizim zamanımızda çamaşır-bulaşık makinesi mi vardı, kombi mi vardı diyen babaaannemiz durumuna düşeriz.

Şahsen, böyle gelmiş olsa bile, böyle gitmemesi için elimden gelen mücadeleyi yapacağım…her alanda,
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Sevgili fortune,

Dünyayı ve yeni nesli anlamaya çalışın, artık kendi mahallemizde yaşamıyoruz. Dünya bir köy oldu, Anadolu’nun köyünde yaşayan biraz meraklı bir genç bile Avrupalı nasıl yaşıyor, neleri dert ediyor biliyor. Bu nedenle geçmişte de bu işler kolay değildi, şimdi de değil lafını kaale almıyorlar.

Böyle sefil yaşamaktansa, evlenmem, çocuk sahibi olmam. Şansımı dener, tutarsa tutar, tutmazsa miktir olup giderim bu dünyadan diyor. Bize düşen çocuklarımızın bizden iyi şartlarda yaşaması için onların önünü açmak. Yoksa bizim zamanımızda çamaşır-bulaşık makinesi mi vardı, kombi mi vardı diyen babaaannemiz durumuna düşeriz.

Şahsen, böyle gelmiş olsa bile, böyle gitmemesi için elimden gelen mücadeleyi yapacağım…her alanda,
    Iste budur, alkislanacak bir durum tespiti ve dusunce tarzi.
    Allah genclere yeni mezunlara kolaylik versin, gercekten cok zor.

3. Mükemmel bir yazı. Malesef x kuşağı ve üstü, gençlerin hayatlarını 30 yıl önceki teknoloji ve imkanlarla yaşamasını istiyor.
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Sevgili fortune,

Dünyayı ve yeni nesli anlamaya çalışın, artık kendi mahallemizde yaşamıyoruz. Dünya bir köy oldu, Anadoluâ��nun köyünde yaşayan biraz meraklı bir genç bile Avrupalı nasıl yaşıyor, neleri dert ediyor biliyor. Bu nedenle geçmişte de bu işler kolay değildi, şimdi de değil lafını kaale almıyorlar.

Şahsen, böyle gelmiş olsa bile, böyle gitmemesi için elimden gelen mücadeleyi yapacağımâ�¦her alanda,

4. Konfüçyus un önemli bir sözü var. Ya bir yol bul ya bir yol aç ya da yoldan çekil.

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Sevgili fortune,

tebrikler sn. Cautionary tam sizden beklenen kalite ve doyuruculukta bir cevap olmuş.

sn. fortune un yazdıklarının telefonu çıkar diyen dayılardan farkı yok.

benimle beraber liseden mezun olan bir arkadaşım mezun olduğu gibi Almanya ya gitti birazda şansının yaver gitmesi ile aldığı mülkler ciddi prim yaptı.

geçen çıktığı ilanı paylaştı Berlin de 460k€ ya ev satıyor ki bundan başka daha az eden iki mülkü daha var.

peki biz gençlere ne vaat ediyoruz 400€ maaşla başla çok çalışırsan müdür olur 40 yaşında 1000€ alırsın.

senelik ortalama 10k€ kazansa/biriktirse Berlin de ev almak için 40 yıl çalışması lazım.

kim niye TR de dursun bu şartlarda, defolur gider şansını dener.

ben İstanbul Lisesi mezunuyum, bu sene mezunların 65% direkt Almanya ya gitmiş, eskiden yurtiçi TIP seçilirdi şimdi Cerrahpaşa da TIP okumak bile zere miktarı cazip gelmiyor gençlere.

TIP okuyup ne yapacak bin Euro ya gün boyu ayak takımı ile muhatap olacak, gider Almanya ya haftada 30 saat çalışır düzgün insanlar ile muhatap olur 3000€ alır.

6. Sayın thron, 'telefonu çıkar diyen dayılardan' benzetmenize üzüldüm doğrusu, öyle bir şey demediğimi biliyorsun tabii...
    Bu tartışma uzaaaar gider. Dünü yaşadık, bugünü yaşıyoruz, Allah ömür verdikçe ömrümüz nisbetinde yarını da yaşayacağız.
    Hiç kimse bugünkü yaşam ve refahın dünden daha kötü olduğunu söyleyemez.
    Dün tasarruflu yaşayarak güzel ülkeme üç tane mühendis yetiştirdim.
    Bugün üçü de aslanlar gibi güzel ülkeme katkıda bulunuyorlar. Benden çok çok daha iyi yaşıyorlar. Yarın inşallah onların çocukları daha da iyi yaşayacaklar.
    O çok methedilen ülkelerin de arka sokakları var, bunları da biliyorsunuz ama bazılarının işine gelmez bunları görmek.
    Güzel ülkemiz vesayetleri kıra kıra idealist gençlerin ve vatanseverlerin omuzlarında yükselmeye devam edecektir inşallah. İçeriden ve dışarıdan tüm engellemelere rağmen.
    Bu konuda cevap yazmayacağım artık. Herkesin fikrine saygılıyım... Hepinize saygılar...

7. Evet, uzatmaya gerek yok. Fikirler, siyaset sosuyla tatlandırılınca, alıcısı daha çok oluyor tabi. Ve bir süre sonra sabit fikirli hale geliyorsunuz.

Vasatlığın zirve yaptığı şu dönemde, bugün dünden çok daha kötü durumdayız. Yarın umarım bu günleri de aramayız. Ben hiç bir zaman kendi durumumla ilgili yorum yapmadım. Benim durumum dünden iyi olabilir. Hep şunu düşündüm. 20-25 yaşlarında iyi bir okul bitirerek hayata başlama aşamasındaki bir genç ne durumda..İmkanları, gelecek beklentileri vs. nedir? 20 yılıdır bu profildeki gençlerin durumu düşüş trendinde. Özellikle 2008 sonrası bu kötüleşme git gide arttı. Hele son 4-5 yıldır durum felaket. Bunu görmemek için beynin yıkanmış olması lazım, ya da hiç beyin olmaması gerek.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

8. Bu başlığın 4 sene önce ilk versiyonunu açarken bağıra çağıra şunu anlatmaya çalıştım. Tüm dünyada ekonomik krizler orta segmenti, ağırlıklı olarak beyaz yaka dediğimiz kesim, bitiriyor. Bu kesim artık iyice düşük gelirli kesime yaklaştı. Bu bir dünya trendi, kuzey avrupa dışındaki hemen tüm demokrasilerde böyle.

Sınırsız teşvikler, ve para basma faaliyetleri zengini daha zengin yaparken, orta segmenti de köleleştiriyor. En alt kesim de ,ç karışıklık çıkmasın diye bir şekilde destekleniyor. Yani olan orta segmente oluyor. Bu bozulma son yıllarda bizde çok hlzlandı ve dünyadan ayrıştık olumsuz olarak. Bu gidişatı görerek uyardım. Tasarruf, tasarruf dedim. Sonra bu tasarrufları yatırımlara yönlendirin dedim. Kendim de risk alarak 40 yaşında kurumsal hayattan ayrılma kararı verdim. Somut örnek olmak istedim.

Neyse, sonuçta geldiğimiz nokta çok acı. Kör, sağır, dilsiz taklidi yapan bir kesim var; gelecek nesiller bu kesimi kesinlikle affetmeyecek. öbür tarafta hesaplaşırlar artık.

Sayfa 111/147 İlkİlk ... 1161101109110111112113121 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •