Sayfa 119/147 İlkİlk ... 1969109117118119120121129 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 945 - 952 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    10 sene önce "ne zaman emekli olurum" diye bakmıştım. 2042 yılı demişti. Ulan demiştim, şirkette herkes ölecek, yine de zor emekli oluyorum. O günden beri bir daha bakmadım. 30 sene kalmıştı. Şimdi 20 sene kalmış.
    en son eyt liler için emekliliğin bir anlamı var. yoksa 65 yaş ve diğer koşulları sağlamak artık çok zor yeni nesil için.

bir de sgk ödeme yapamayacak, mevcut yüksek prim ödeyip yüksek maaş alacaklardan kırpacak söylemi var...halbuki her geçen yıl sgk nın eli rahatlıyor, hem millet daha geç emekli olacak, hem de eskiye göre daha az maaş ödeyecek göreceli olarak...yani sgk için kötüye değil, iyiye gidiş var.

sgk eğer, 40-45 yaşında emekli olunduğu dönemlerde batmdıysa, bu yeni yasayla hiç batmaz, kimse merak etmesin.

yeni neslin yapması gereken, özellike beyaz yaka ve kurumsal bir firmada çalışıyorsa, sigorta primleri zaten yüksekten yatacaktır...işten ayrıldığında, ya da başka işe girdiğinde brüt maaşına, sigorta primine dikkat etsin..brüte karışma, sen netine bak modası da yaygınlaşmaya başlıyor...maaş alırken emekliliğe nasıl etkisi olacak mutlaka bakmalı herkes.

zaten gidişatı görüp 5 yıl önce bu başlığın ilkini açtık..beyaz yaka iyi tasarruf yapsın, tasarruflarını iyi değerlendirsin ve 65 i beklemeden bireysel emeklilik vs ile 55 de en azından emekliliğe hazırlasın kendini dedik....yoksa çoğu beyaz yaka arkadaşımız 65 e kadar çalışmak zorunda olacak(keyfi yerinde olan 65 e kadar da çalışsın isterse, ama çalışmak zorunda olmak ile çalışmayı tercih etmek arasında kalın bir çizgi var).
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    en son eyt liler için emekliliğin bir anlamı var. yoksa 65 yaş ve diğer koşulları sağlamak artık çok zor yeni nesil için.

bir de sgk ödeme yapamayacak, mevcut yüksek prim ödeyip yüksek maaş alacaklardan kırpacak söylemi var...halbuki her geçen yıl sgk nın eli rahatlıyor, hem millet daha geç emekli olacak, hem de eskiye göre daha az maaş ödeyecek göreceli olarak...yani sgk için kötüye değil, iyiye gidiş var.

sgk eğer, 40-45 yaşında emekli olunduğu dönemlerde batmdıysa, bu yeni yasayla hiç batmaz, kimse merak etmesin.

yeni neslin yapması gereken, özellike beyaz yaka ve kurumsal bir firmada çalışıyorsa, sigorta primleri zaten yüksekten yatacaktır...işten ayrıldığında, ya da başka işe girdiğinde brüt maaşına, sigorta primine dikkat etsin..brüte karışma, sen netine bak modası da yaygınlaşmaya başlıyor...maaş alırken emekliliğe nasıl etkisi olacak mutlaka bakmalı herkes.

zaten gidişatı görüp, beyaz yaka iyi tasrruf yapsın, tasarruflarını iyi değerlendirsin ve 65 i beklemeden bireysel emeklilik vs ile 55 de en azından emekliliğe ayırsın kendini....yoksa çoğu beyaz yaka arkadaşımız 65 e kadar çalışmak zorunda olacak.
    Benim beklentim eyt konusu kapanır kapanmaz. 65 yaşın azaltılması işin kampanya başlar. Bir şekilde o yaş 60’a iner.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Benim beklentim eyt konusu kapanır kapanmaz. 65 yaşın azaltılması işin kampanya başlar. Bir şekilde o yaş 60’a iner.

sanmam...hiç gündem olmadı o konu..eyt konusunda tüm muhalefetin desteklemesine rağmen ancak şimdi gündeme aldı iktidar..seçimi kaybetme ihtimali olduğu için mecburen çıkaracak.

bu arada eyt de kabak gibi bir hak gaspı vardı...zaten her geçen sene eyt li mağdur sayısı azaldı...10 sene önce çıkması ile 2023 de çıkması arasında büyük bir fark oluştu..artık eyt konusunun da getireceği yük baya azaldı..ki orada da 50 yaş alt sınırı ve emekliliğin aşağı geldiği yıl için yıllık %1-2 arası emekli maaşından düşüş gibi koşullarla çıkar..bu durumda maliyet çok daha makul düzeye iner.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4. 65 yaş olayı kademeli bir geçiş. 2035den başlayıp 2045e kadar bir süreç.
    65 yaş Emeklilik yaşının tekrar gündeme gelmesi en iyi ihtimalle 2035 olur.

Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku

5. 65 2035den sonra hatta kabaca 2050lerin gündemi olur daha var

Çünkü 2035e kadar 7200 primi tamamlayanda 60da olabiliyor

Sigortalılıklarını 7200 günü 31.12.2035 tarihine kadar tamamlayan erkekler 60 yaşında emekli olur ama diğerleri için tablo şu şekildedir;
    1)- 01.01.2036 ila 31.12.2037 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan için 61 yaş
    2)- 01.01.2038 ila 31.12.2039 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan için 62 yaş
    3)- 01.01.2040 ila 31.12.2041 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan için 63 yaş
    4)- 01.01.2042 ila 31.12.2043 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan için 64 yaş
    5)- 01.01.2044 ila 31.12.2045 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan için 65 yaş
    6)- 01.01.2046 ila 31.12.2047 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan için 65 yaş

Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,657
    Sgk'nın eli 2030'dan sonra çok rahatlayacak gerçekten. Hem emekli olacak sayısı nispeten az olacak hem de cok kişi yaş bekleyecek. Ayrıca primleri artık bir çok yer gayet güzel ödüyor. Eskisi gibi asgariden göster elden ver olayı çok kalmadı. Bir de ortalama ömür avrupa gibi de degil bizde. 65 yaş emeklilik bu ülkede mezarda veya yoğun bakımda emekliliktir.

Bunun dışında 2030'a kadar emeklilerin bir çoğu vefat edecek. Ayrıca akp'den sonra çalmayan bir yönetimle birlikte bu sistem çok iyi işleyebilir. Bakalım emekli maaşımızla tayland tatili yapabilecek miyiz

7. Tamam dövmeyin eyt işi çözülsün yeni yasaya göre eski kademelerin düzenlenmesi için hastag çalışmalarına başlarız.

Emeklilik yasinin ne olamsi gerektigi ile ilgili en onemli veri "beklenen yasam suresi" dir. Insanlar daha uzun yasiyor artik. Daha uzun yasam ve daha erken emekliligin surdurulebilirligi mumkun degil. Emeklilik yasinin azalmasi soz konusu olamaz, artmasi soz konusu olabilir.

Benim yasadigim ulkede (Belcika) emeklilik yasi 67 ornegin.

Sayfa 119/147 İlkİlk ... 1969109117118119120121129 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •