Sayfa 120/147 İlkİlk ... 2070110118119120121122130 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 953 - 960 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1. Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Emeklilik yasinin ne olamsi gerektigi ile ilgili en onemli veri "beklenen yasam suresi" dir. Insanlar daha uzun yasiyor artik. Daha uzun yasam ve daha erken emekliligin surdurulebilirligi mumkun degil. Emeklilik yasinin azalmasi soz konusu olamaz, artmasi soz konusu olabilir.

Benim yasadigim ulkede (Belcika) emeklilik yasi 67 ornegin.
    Şu anda fiili durum bunun tam tersi, yakın dönemde sağlık sorunları nedeniyle (iç hastalıkları) engelli raporu alıp emekli olan genç diyebileceğimiz yaşta insanlar var.
    Bizde insanların bir kısmı çalışmıyor tükeniyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. Ben size esas bombayı söyleyeyim. dünyanın hiç bir yerinde, babadan kız çocuğuna emekli maaşı kalmıyor sanırım.

İlk bu kaldırılacaktır..az buz bir şey de değil...hatta bu maaşa hak kazanmak için anlaşmalı boşanan çiftler bile var...kaldırması da kolay..derler ki zaten muhtaç olanlara yaşlılık aylığı veriyoruz...buna gerek yok.

kaldı ki, erkeklerin böyle bir hakkı bile yok..bence kadın erkek eşitliğine de aykırı güzel bir ambalajla fazla tepki çekmeden çok rahat kaldırılır...hatta mevcutta bu hakkı kazanmış olanlar hak kaybı yaşamayacak, mesela 2 yıl sonra artık bu hak olmayacak denebilir.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ben size esas bombayı söyleyeyim. dünyanın hiç bir yerinde, babadan kız çocuğuna emekli maaşı kalmıyor sanırım.

İlk bu kaldırılacaktır..az buz bir şey de değil...hatta bu maaşa hak kazanmak için anlaşmalı boşanan çiftler bile var...kaldırması da kolay..derler ki zaten muhtaç olanlara yaşlılık aylığı veriyoruz...buna gerek yok.

kaldı ki, erkeklerin böyle bir hakkı bile yok..bence kadın erkek eşitliğine de aykırı güzel bir ambalajla fazla tepki çekmeden çok rahat kaldırılır...hatta mevcutta bu hakkı kazanmış olanlar hak kaybı yaşamayacak, mesela 2 yıl sonra artık bu hak olmayacak denebilir.
    Benim ananem dedemin(bagkurdan) ve babasinin(ssk) emekli maaslarini alirdi. Gayet guzel de yerdi .

Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Şu anda fiili durum bunun tam tersi, yakın dönemde sağlık sorunları nedeniyle (iç hastalıkları) engelli raporu alıp emekli olan genç diyebileceğimiz yaşta insanlar var.
    Bizde insanların bir kısmı çalışmıyor tükeniyor.

Bu sistem burada biraz fakli. Emeklilik kurumu sadece ama sadece emeklilikten sorumlu. Hastaliktan dolayi erken emeklilik olmasi halinde ayri bir kurum (saglik ile ilgili) emeklilik yasiniza kadar size maas oduyor. Ama bunun icin calistiginiz kurum sizi sigortaliyor. Axa, Allianz gibi kurumlar bunun icin police yapiyor.

Benim de var bu tarz bir policem. Olasi bir is goremezlik durumumda emeklilik yasima kadar sigorta sirketi bana maas odeyecek.

5.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Benim ananem dedemin(bagkurdan) ve babasinin(ssk) emekli maaslarini alirdi. Gayet guzel de yerdi .
    Sigortalı veya emekli olan vatandaşlara bazı durumlarda ikinci maaş alabiliyor. Fakat pek çok insan iki maaşın aynı alındığını bilmeden başvuruda bulunmuyor. SGK, başvuru yapmak isteyenler ise şartları tek tek açıkladı. İşte detaylar...

https://www.yenisafak.com/foto-galer...2055708?page=1

6.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    yesin tabi...yasal hak..bir de çift maaş durumları var...artık sgk tek çatıda birleştiği için buna da engel olmaları gerekir..ama yasal engeller var sanırım..yani kolay değil öyle kazanılmış bir hakkı geri almak...bundan sonrası için belki engellenir.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7. Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

Hatalı gönderi
    Son düzenleme : Westwind; 26-01-2022 saat: 18:49. Sebep: Hatalı gönderi

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ben size esas bombayı söyleyeyim. dünyanın hiç bir yerinde, babadan kız çocuğuna emekli maaşı kalmıyor sanırım.

Bunun için de on yıl prim ödemiş olmak yeterli, emekli olmaya bile gerek yok.
    Eşim iki yaşındayken annesi vefat etmiş, 10.5 yıllık memurmuş, maaş bağlanmış, benimle evlenmese ve çalışmasa ölene kadar, varsayalım 100 yaşına kadar yaşadı, 100 sene maaş alacaktı. 10 sene prim öde, 100 sene maaş ödesin. Yazdığım düşük bir ihtimal tabii ama anlamsız bir durum. Kız erkek farketmeden 18 yaşına, eğitim devam ediyorsa 25 yaşına kadar maaş ödenmeli, sonra kesilmeli. Ömür boyu maaş ne demek. Çok duydum anne/babasından yüksek emekli maaşı kalanların kızları (hakim, profesör, subay vb) özellikle işe girmiyor, işe girse alacağı maaş hazırda yatan emekli maaşından düşük olacak, deli mi girsin işe?
    Anne/babanızdan on bin lira emekli maaşı kaldı ölene kadar almaya hakkınız var. Daha yüksek ücrete işe girebilecek misiniz? Girseniz değer mi? ben de olsam çalışmam havadan hayatın tadını çıkarırım. Sevdiğim kişiyle de evlenmem maaş kesilmesin diye, dini nikah yapıp beraber yaşarım öyle hallederiz.
    Örnek diye yazdım ama yapan çok var.

Sayfa 120/147 İlkİlk ... 2070110118119120121122130 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •