Sayfa 134/147 İlkİlk ... 3484124132133134135136144 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 1,065 - 1,072 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    90'ları iyi bilen birisine bir sorum var?

o yıllarda enflasyon ve faiz oranları %50-%100 arasında giderken, uzun vadeli (5-10 yıl) -sabit faizli- konut kredileri var mıydı? Ev fiyatları artışı nasıldı? Biz o zamanlar öğrenci olduğumuz için, bunları takip etmezdik
    Yoktu öyle uzun vade krediler.
    Memur maaşları aylık olarak enflasyona endeksliydi her ay tüfe kadar zam geliyordu.

Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    90'ları iyi bilen birisine bir sorum var
    o yıllarda enflasyon ve faiz oranları %50-%100 arasında giderken, uzun vadeli (5-10 yıl) -sabit faizli- konut kredileri var mıydı? Ev fiyatları artışı nasıldı? Biz o zamanlar öğrenci olduğumuz için, bunları takip etmezdik
    O , zamanlar herkes mütahitlerden taksit ile. senetle ev aldılar

İlk evimi 1993 te almıştım. Peşin para.
    1994 de kooperatife girerek 2.evimi. 11 yıl sürdü teslimatı. Girdiğimde 5 yılda teslimat demişlerdi. 5 yılda kaba inşaatın anca yarısı bitmişti. Sonra 99 depremi oldu. 2,5 sene İstanbul da inşaatlar tamamen durdu , beton dökülmedi inşaatlara , yasaklanmıştı.

90 larda uzun vade-kısa vade konut kredisi diye bir şey hatırlamıyorum.
    3 şekilde ev alınabilinirdi.
    1.Peşin
    2.Kooperatif
    3.Muteahhitden . Bir miktar peşin . kalana senet yapılırdı.

Şu anki emlak ilanları gibi gazetelerde boy boy kooperatif ilanları çıkardı. Çok batan olmuştur. Zamanında inşaatı bitiren nadirdir herhalde . Şahsen , benim de girdiğim kooperatif in yonetimi ilk yıllarında yolsuzluk yapmış , sonra genel kurulda yönetim değişmiş , gelen yönetim inşaatı bitirmişti. Ödediğim parayı döviz bazında kayıt ederdim , şükür ki döviz bazında fazla olmasa da bir miktar karlı çıkmıştım. Kredi olanağı olmadığından , aile desteği de olamayınca , ev almanın temel yollarından biriydi kooperatifçilik.

Bu iş de voliyi vuranlar , yerleşim yerlerinde arsa alanlar olmuştu. 2000 li yıllardan sonra inşaat işinin patlaması ile de , kat karşılığı arsalarını ,kendi sermayeleri olmayanlar müteahhitlere vererek , yerine göre onlarca daire sahibi oldular. Çok net hatırlıyorum , kooperatife 1 daire almak için girmiştim. Yaklaşık 3 katı bir para ile evin yapıldığı yerin daha kötü bölgelerinde 1,5 dönüm arsa alınabiliyordu. Öyle bir arsası olanın , şu an 32 dairesi oldu. 16 kat , her kat da 4 daire , toplam 64 dairelik apartmanın %50 sini aldılar arsa sahipleri. Lokasyon Beylikdüzü

4. Daire konusunda başarabilirsem son bir hareket yapmayı planlıyorum. 2010'da aldığım evi satıp, (üzerine konut kredisi çekip), 2 ay sonra teslim edilecek bir daire alacağım. Seçimlere konut kredisi yüküyle girmek istiyorum.

Ek olarak, 2023 seçimlerine odaklandım. Normal şartlar altında, açık ara iktidarın kaybetmesi gereken bir seçimken, özellikle 2milyon göçmenin oy kullanacak olması ve geçmiş dönemde yaşamayan/ölü/hiç yaşamamış insanların oy kullanması ve parmak boyası geçersizliği gibi durumları dikkate alırsak, seçimlerin başa baş geçeceğini düşünüyorum.

Çok klasik bir arguman olacak ama, bence yakın cumhuriyet tarihinin en önemli seçimi.

Herkesin siyasi tercihi farklı olabilir ama bu seçim sonucuna göre, hem finansal kararlarım hem de hayatla ilgili bazı kararlarım değişecek. Yavaş yavaş onu düşünmeye ve planlamaya başlıyorum.

Yukarıdaki sorumu da biraz bu açıdan sormuştum.

Umarım memleketimiz ve insanlarımız için en hayırlısı olur.

5.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    90'ları iyi bilen birisine bir sorum var?

o yılları cok iyi bilmiyorum ama zaten mortgage'in ülkeye gelişi 2000li yıllar, 90larda bırakın sabit faizli konut kredisini ihtiyaç kredisi bile yoktu.

doksanlarda kooperatifler modaydı, çok kişi dolandırılsa veya mağdur olsa da baya bir ev yapıldı öyle. ama asıl mahalle arası mütahitler ev yapardı, o mahallede güvenilirsen senetle v.s satış olurdu.

6.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Daire konusunda başarabilirsem son bir hareket yapmayı planlıyorum. 2010'da aldığım evi satıp, (üzerine konut kredisi çekip), 2 ay sonra teslim edilecek bir daire alacağım. Seçimlere konut kredisi yüküyle girmek istiyorum.

Ek olarak, 2023 seçimlerine odaklandım. Normal şartlar altında, açık ara iktidarın kaybetmesi gereken bir seçimken, özellikle 2milyon göçmenin oy kullanacak olması ve geçmiş dönemde yaşamayan/ölü/hiç yaşamamış insanların oy kullanması ve parmak boyası geçersizliği gibi durumları dikkate alırsak, seçimlerin başa baş geçeceğini düşünüyorum.

Çok klasik bir arguman olacak ama, bence yakın cumhuriyet tarihinin en önemli seçimi.

Herkesin siyasi tercihi farklı olabilir ama bu seçim sonucuna göre, hem finansal kararlarım hem de hayatla ilgili bazı kararlarım değişecek. Yavaş yavaş onu düşünmeye ve planlamaya başlıyorum.

Yukarıdaki sorumu da biraz bu açıdan sormuştum.

Umarım memleketimiz ve insanlarımız için en hayırlısı olur.
    Selamlar,

sırf bu ortamda konut kredisi kullanmak için konut almak istiyorum sizin gibi. yalnız ev fiyatları reel olarak ve dövize karşı baya yükselmiş durumda.
    geçmiş 2-3 yıla bakıp gelecek yıllar için çıkarım yapmak ne kadar doğru bilmiyorum. evet kredi ucuz fakat ya aldığımız konut pahalı ise ve uzun süre yerinde sayarsa?

bu arada yazdıklarım sizin yapacağınız yatırımı etkilemesin. sadece kendi düşüncelerim.

7.  Alıntı Originally Posted by ahmet306 Yazıyı Oku
    Selamlar,

sırf bu ortamda konut kredisi kullanmak için konut almak istiyorum sizin gibi. yalnız ev fiyatları reel olarak ve dövize karşı baya yükselmiş durumda.
    geçmiş 2-3 yıla bakıp gelecek yıllar için çıkarım yapmak ne kadar doğru bilmiyorum. evet kredi ucuz fakat ya aldığımız konut pahalı ise ve uzun süre yerinde sayarsa?

bu arada yazdıklarım sizin yapacağınız yatırımı etkilemesin. sadece kendi düşüncelerim.
    Konutlara karşı özel bi ilgim var. Her gün düzenli takip ederim. Sarısitede herhalde haftada 10-15 saat harcarım. Yaklaşık 5-6 senedir böyle. Son aldığım ya da almaktan vazgeçtiğim evlerde, doğru karar verme oranım çok yüksek. İzmir'deki bazı ilçelerdeki hemen hemen her evi biliyorum.

Belirlediğim noktalar var. Mesela 3,150mio TL'ye ev satıldı hafta içi, hemen ardından aynı binada bir daire 4,0mio tl ye çıktı. E, şimdi ben bunu almam elbet. Yani takip ettiğim yerlerden ve uyguna denk getirmem lazım.

Ayrıca, Kira çarpanları çok yükseldi. İzmir'de 500-600 aya kadar çıkıyor. Ben en son 207 ve 225 aylardan almıştım. Şu anda 350 aya kadar alım yaparım. şu anda da evimi 365 kira çarpanı ile satıyorum. Göçmen ve faiz politikası değişmedikçe, (yani seçimlere kadar) bu iş böyle devam edecek. Daha da yükselecek.

Sağlıklı mı değil? Ama maalesef böyle. Sorgulamak yerine (o kısmı geçtik), doğru pozisyon almaya odaklanıyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by ahmet306 Yazıyı Oku
    Selamlar,

başımızdaki musibetlerin en önemli sebebi malum damatın 0,64 ile verdiği ev kredileri.

o zamanlar böyle saçma iş olur mu diyerek hiç topa girmemiştim.

Ocak ayında bir tane evi açıkçası fiyatına çokta dikkat etmeden aldım.

iki tane temel motivasyonum vardı.

-artık enflasyon zıvanadan çıkacak dolayısı ile 90 lar gibi kredi alma imkanı çok azalacak.
    -buna karşın 90 larda olmayan yabancının peşin para ile ev alımı çok artacak.

ev fiyatlarının TL cinsinden düşme ihtimali sıfırın bile altında, normalde kredi faizleri artsa ev fiyatları düşer ama yabancı alımı artık bu denklemi de bozdu.

dolar cinsi ne olur bilemiyorum ama ne kadar zarar edilebilir ki bir ev alımından.

günün sonunda bekler satarsın.

Sayfa 134/147 İlkİlk ... 3484124132133134135136144 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •