Sayfa 135/147 İlkİlk ... 3585125133134135136137145 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 1,073 - 1,080 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1. Benim odaklandığım nokta artık 2023 Haziran sonrası ne olacak? Siyasi partizanlığa girmeden, bu konu hakkında herkesin fikrini almak isterim.

2.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku

Ayrıca, Kira çarpanları çok yükseldi. İzmir'de 500-600 aya kadar çıkıyor. Ben en son 207 ve 225 aylardan almıştım. Şu anda 350 aya kadar alım yaparım. şu anda da evimi 365 kira çarpanı ile satıyorum. Göçmen ve faiz politikası değişmedikçe, (yani seçimlere kadar) bu iş böyle devam edecek. Daha da yükselecek.
    İzmir'de kira çarpanları 500-600 aya kadar çıkar iken neden evinizi 365 kira çarpanı ile satıyorsunuz?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

3.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    İzmir'de kira çarpanları 500-600 aya kadar çıkar iken neden evinizi 365 kira çarpanı ile satıyorsunuz?
    Benim ev 12 senelik. Yeni evler ve marka projeler o çarpanlara kadar çıkıyor. (Genelde yabancılara yönelik fiyatlar).

Bir de ben hızlı sat ve yenisini al yapmak istediğim için, satılabilir fiyat koydum. Pazarlık payı yok gibi.

Ayrıca 365 ile satıp , 350 çarpan ile yeni ve markalı bir yerden alacağım.

Yani yerine koyacağım evi, (görece olarak) uyguna almış olacağım. Fiyatı sabitlettim.

4.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Konutlara karşı özel bi ilgim var. Her gün düzenli takip ederim. Sarısitede herhalde haftada 10-15 saat harcarım. Yaklaşık 5-6 senedir böyle. Son aldığım ya da almaktan vazgeçtiğim evlerde, doğru karar verme oranım çok yüksek. İzmir'deki bazı ilçelerdeki hemen hemen her evi biliyorum.

Belirlediğim noktalar var. Mesela 3,150mio TL'ye ev satıldı hafta içi, hemen ardından aynı binada bir daire 4,0mio tl ye çıktı. E, şimdi ben bunu almam elbet. Yani takip ettiğim yerlerden ve uyguna denk getirmem lazım.

Ayrıca, Kira çarpanları çok yükseldi. İzmir'de 500-600 aya kadar çıkıyor. Ben en son 207 ve 225 aylardan almıştım. Şu anda 350 aya kadar alım yaparım. şu anda da evimi 365 kira çarpanı ile satıyorum. Göçmen ve faiz politikası değişmedikçe, (yani seçimlere kadar) bu iş böyle devam edecek. Daha da yükselecek.

Sağlıklı mı değil? Ama maalesef böyle. Sorgulamak yerine (o kısmı geçtik), doğru pozisyon almaya odaklanıyorum.
    Merak ettim kira carpanini mevcut kiracinin odedigi tutara gore mi hesapliyorsunuz yoksa rayic kira fiyatina gore mi?

Eger rayice gore 350-500-600 ise cok kotu.

5.  Alıntı Originally Posted by ahmet306 Yazıyı Oku
    Merak ettim kira carpanini mevcut kiracinin odedigi tutara gore mi hesapliyorsunuz yoksa rayic kira fiyatina gore mi?

Eger rayice gore 350-500-600 ise cok kotu.
    rayice göre mesela haftrasonu bir ev baktım. 4.0 milyon tl satış fiyatı var. ev boş. kiraya verseniz 8.000 tl kira tutarı. İzmir çiğli ataşehir.

6.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    rayice göre mesela haftrasonu bir ev baktım. 4.0 milyon tl satış fiyatı var. ev boş. kiraya verseniz 8.000 tl kira tutarı. İzmir çiğli ataşehir.
    işte emlak balonu budur.

tamam oturumcunun çok olduğu insanların kolay kolay evini satmadığı bölgelerde çarpan yüksek olur ama hadi olsun 300-350 çarpan. üstü kesinlike balon.

yani kiralar geriden gelir diyeceğim ama yine de 500 carpan cok yüksek.

7. Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    İzmirde normalde maaşlar düşüktür. 8 bin kira (gelirin %30’u) için yaklaşık 27 bin gelir gerekiyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by ahmet306 Yazıyı Oku
    işte emlak balonu budur.

tamam oturumcunun çok olduğu insanların kolay kolay evini satmadığı bölgelerde çarpan yüksek olur ama hadi olsun 300-350 çarpan. üstü kesinlike balon.

yani kiralar geriden gelir diyeceğim ama yine de 500 carpan cok yüksek.
    "Emlak balonu" sözünü artık kullanmamak lazım kanımca. Yanılabiliriz.
    Konut yapım maliyetleri çok arttı.
    Yeni konut yapılmıyor.
    Bu yüzden fiyatlar artmaya devam edecek.
    Merkezi yönetimin bu konuda alabileceği bir önlem yok(enflasyonu düşürmekten başka).

Sayfa 135/147 İlkİlk ... 3585125133134135136137145 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •