Sayfa 144/147 İlkİlk ... 4494134142143144145146 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 1,145 - 1,152 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Merhabalar. Eşimle 30lu yaşların ortalarindayiz. Şöyle bir maddi durumumuz var: eşimin memleketinde bir ev, Ankara'da bir ev, Antalya'da bir arsa, iki yaşında büyük bir araba ve $500bin finansal varlık. Benim SGK'da 5000 prim günüm var, eşimin 4000 gün civarı; emekli maaş baglanma tarihimiz 2045. Işlerimiz oldukça stresli bu nedenle şöyle bir plan yaptık: 450bin nominallik 80$ değerinde 6,63 kupon ödemeli hazine eurobondu alalım. Ayda vergi sonrası $2bin kupon geliri var. $125bin türk borsasına yatırım(2/3u geçmişte borsayı ve doları istikrarlı yenmiş yatırım fonlarına, 1/3u kendim yöneteceğim.) Çocuk yok, Allah kısmet ederse en fazla iki adet düşünüyoruz. Eşimin memleketi Ayvaliktaki evine yerleşeceğiz, çocukları devlet okuluna göndermeyi planlıyoruz. Benim fen lisesi ve ODTÜ elektrik-elektronik geçmişim var, zaman gecirme ve ek maddi gelir getirmesi için lise seviyesinde üniversite hazırlık fizik matematik ve İngilizce dersi vermeyi düşünüyorum. Ankara'daki şu anki aylık giderimiz en fazla 20bin lira civarında, Ayvalikta bu rakamın da düşeceğini düşünüyorum. Eşimin 4500 gün için eksik prim günlerini hamilelik borçlanması ile ödemeyi planlıyoruz. Şu an hak ettiğimiz emekli maaşı toplam 32bin lira civarında.

Bu senaryoda 2045e kadar yüksek seyredecek bir global dolar enflasyonu dışında riskli bir durum (hazine iflası hariç) var mıdır? Eleştiri ve yorumlarınızı alabilir miyim?

Okuduğunuz için teşekkürler, saygılar.
    hocam birikiminiz gayet iyi, nacizane olarak iki tane önerim/yorumum olur.

-emekli maaşınız beklentinizin çok altında olabilir, malum EYT vs çıkıyor çalışan/emekli oranı komik rakamlara düşecek.

-nakit akışınız canlı iken mutlaka kredili konut yatırımı yapmanızı öneririm, bunu da kendinizi zorlamadan yapın.
    atıyorum Altınoluk ta orta halli bir apartman dairesini maximum kredi oranı ile alın, kendinizi zorlamayacak şekilde ayarlayın.
    burada amaç ev almak değil kredi almak.

2.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    hocam birikiminiz gayet iyi, nacizane olarak iki tane önerim/yorumum olur.

-emekli maaşınız beklentinizin çok altında olabilir, malum EYT vs çıkıyor çalışan/emekli oranı komik rakamlara düşecek.

-nakit akışınız canlı iken mutlaka kredili konut yatırımı yapmanızı öneririm, bunu da kendinizi zorlamadan yapın.
    atıyorum Altınoluk ta orta halli bir apartman dairesini maximum kredi oranı ile alın, kendinizi zorlamayacak şekilde ayarlayın.
    burada amaç ev almak değil kredi almak.
    Teşekkürler. Maaş beklentimiz SGK internet sitesinde hak edilen maaştan alıntı. Hali hazırda oturduğumuz evin 5 yıllık kredisi var (taksitler ev kiralarının yarısı kadar). Oturduğumuza ek olarak 1 ev ve arsa gayrimenkul olarak yeterli diye düşünüyorum.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

3.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Teşekkürler. Maaş beklentimiz SGK internet sitesinde hak edilen maaştan alıntı. Hali hazırda oturduğumuz evin 5 yıllık kredisi var (taksitler ev kiralarının yarısı kadar). Oturduğumuza ek olarak 1 ev ve arsa gayrimenkul olarak yeterli diye düşünüyorum.
    İlk önerim sevgili thron un emekli maaşlarıya ilgli kaygısını çok takmayın, pek çok kez abartma dedim, ama biraz takıntı, hoş görmek lazım. SGK sitesindeki hesaplamayı baz alabilirsiniz.

Öte yandan, biz beyaz yakalılar fazla stres yapıyoruz. Hiç maddi varlığınız olmasa, belki mevcut gelirler çok yeterli olmayabilirdi, ancak varlıklarınız çok da endişe etmenizi gerektirmiyor, biraz daha rahat olun.

Bugün eurobond yatırımı ve onun kupon getirisi bile kayda değer bir düzenli getiri sağlar. Fon ve kendi hisse portföyünüz için oranlar da iyi.

Bence bir an önce ayvalığa yerleşin, doğacak çocuklarınızla yakından ilgilenin, eğitimleri ile bizzat ilgilenirseniz özel okul vs ihtiyaç olmaz. Fazla gecikmeden, ikinciyi de yapın, bir çocuk için en önemli varlık özel okul değil, kardeştir. Mutluluklar, sana ve ailene.

Aklıma gelmişken, bugüne kadar maaşınız gereği tavana yakın primler ödenmiştir sgk için...çok zorda kalmadıkça, düşük maaşlı işlerde çalışmayın, yüksek maaştan sonra düşüke maaşlı işler emeklilik maaşınızın düşmesine sebep oluyor.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    İlk önerim sevgili thron un emekli maaşlarıya ilgli kaygısını çok takmayın, pek çok kez abartma dedim, ama biraz takıntı, hoş görmek lazım. SGK sitesindeki hesaplamayı baz alabilirsiniz.

....
    Teşekkürler yorumunuz için Ali Bey.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

5. Bu sayfayı yeni keşfettim baya bi okuma da yaptım.

Sayfaya emek verenlerin ellerine sağlık. Çok hayırlı bir iş yapmışlar.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

6. Kar payı veren hisse senedi fonları hakkında ne düşünüyorsunuz?
    Eşimin ve kendimin BES fonlarını emeklilik zamanımız geldiğinde bu fonlara aktarmayı düşünüyorum. Bu sayede buradan ömür boyu kar payı/maaş gibi bir gelir elde etmeyi hedefliyorum.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by temettuverimi Yazıyı Oku
    Kar payı veren hisse senedi fonları hakkında ne düşünüyorsunuz?
    Eşimin ve kendimin BES fonlarını emeklilik zamanımız geldiğinde bu fonlara aktarmayı düşünüyorum. Bu sayede buradan ömür boyu kar payı/maaş gibi bir gelir elde etmeyi hedefliyorum.
    Olabilir, ama ben tarz olarak sadece temettü veren hisselere değil, bir miktar büyüme hissesinin de portföyde olması gerektiğini düşünüyorum.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Olabilir, ama ben tarz olarak sadece temettü veren hisselere değil, bir miktar büyüme hissesinin de portföyde olması gerektiğini düşünüyorum.
    Grafik pahalı değil mi sayın cautionary?

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 144/147 İlkİlk ... 4494134142143144145146 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •