Sayfa 16/147 İlkİlk ... 614151617182666116 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 121 - 128 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

tüm arkadaşlara iyi akşamlar dilerim...
    geçen aylarda yaptığı iş itibarıyla özellik arz eden belki de borsada o işi yapan başka şirket olmayan şirketleri biraz araştırmıştım... son dönemde de investing ve tradingview'den verimlilik konusuna biraz bakmaya çalıştıım... şirketin geliri/özsermaye ve net kar marjı şeklinde iki ana filtre belirledim... bunların yanına cari oran ve kısmen serbest nakit akışına baktım... bunların yanında şirketlerin ihracat oranlarına da bakılabilir çok amatörce ve çok yüzeysel bir araştırma oldu yine...
    buna göre : vertu, algyo, egeen, jantsa, gmizp, alkim , deva, psdt, ardyz, kontrolmatik,gedza, goody, kront, orge, bilici, fonet, link, özkgyo, gsdho, maalt, eczyt gibi şirketler dikkatimi çekti paylaşmak istedim..
    kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değil dikkate alınabilecek bir filtre leme yöntemi bir fikir oluşturması açısından forumda paylaşmak istedim, dediğim gibi çok üstünkörü bir araştırma oldu hatta belki de yanlış sonuçlar içeriyor bile olabilir...
    kesinlikle bu şirketleri öne çıkarma rakiplerini kötüleme gibi bir amacım bulunmuyor ben sadece verimlilik konusunun da önemli oldğunu düşünmeye başladım bir şirketin 50m ile ettiği karı başka bir şirketin 100m ile etmesi gibi konular dikkatimi çekmişti...
    tüm arkadaşlara mutlu sağlıklı haftasonları dilerim saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

2.  Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    tüm arkadaşlara iyi akşamlar dilerim...
    geçen aylarda yaptığı iş itibarıyla özellik arz eden belki de borsada o işi yapan başka şirket olmayan şirketleri biraz araştırmıştım... son dönemde de investing ve tradingview'den verimlilik konusuna biraz bakmaya çalıştıım... şirketin geliri/özsermaye ve net kar marjı şeklinde iki ana filtre belirledim... bunların yanına cari oran ve kısmen serbest nakit akışına baktım... bunların yanında şirketlerin ihracat oranlarına da bakılabilir çok amatörce ve çok yüzeysel bir araştırma oldu yine...
    buna göre : vertu, algyo, egeen, jantsa, gmizp, alkim , deva, psdt, ardyz, kontrolmatik,gedza, goody, kront, orge, bilici, fonet, link, özkgyo, gsdho, maalt, eczyt gibi şirketler dikkatimi çekti paylaşmak istedim..
    kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değil dikkate alınabilecek bir filtre leme yöntemi bir fikir oluşturması açısından forumda paylaşmak istedim, dediğim gibi çok üstünkörü bir araştırma oldu hatta belki de yanlış sonuçlar içeriyor bile olabilir...
    kesinlikle bu şirketleri öne çıkarma rakiplerini kötüleme gibi bir amacım bulunmuyor ben sadece verimlilik konusunun da önemli oldğunu düşünmeye başladım bir şirketin 50m ile ettiği karı başka bir şirketin 100m ile etmesi gibi konular dikkatimi çekmişti...
    tüm arkadaşlara mutlu sağlıklı haftasonları dilerim saygılar
    Çalışma için eline sağlık..başlıkta bu tür çalışmalar yaparak, faydalı bir paylaşım ortamı oluşturabiliriz.

Yorumum şu: Yaptığı iş ve geleceğe dönük gelir/kar beklentileri ile potansiyel vaadeden hangileri. Yani şu an ucuz gözükmeyebilir, 2-3 yıllık projeksiyo ile alım yapılabilecek hisseler.

Mesela, deva, rahatlıkla ucuz diyebiliyorum..2-3 yıl sonra rahat ikiye katlayabilir hem cirosunu, hem net kar rakamını.

Kront u da sektör olarak biliyorum....2-3 sene de kiye katlayabilir cirosunu, karlılığını vs...ama böyle olsa bile o kadar pahalı ki şu anda, nasıl alalım....hisseler o kadar saçma bir şekilde şişirildi ki, ve teml değerlerden o kadar uzaklaşıldı ki...bizim gibi değer yatırımı yapan kişiler için çok zor bir ortam var. Esas sorun bu.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bitcoin vs iyi para kazanmıştır son zamanlarda...artık bir beyaz yaka olarak bir üst moda geçmiş, isterlerse atsınlar moduna girmiştir

Yalnız artık piyasa eski piyasa değil...sossyal medyada hiç bir altyapısı olmadan, 100 binlerce insanın peşine takıldığı hokkobazlar var..artık kurumsal kimliği olnalr da daha kolay yazaıyorlar...vatandaşa hitap debilmek için eskisi gibi yuvarlak konuşmalar azalmış durumda.
    Biosunda iş yatırım yok. Belki işi bırakır bilemem. Ama hepimiz uyurken amerika piyasalarını takip ettiği için takdir etmiştim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Çalışma için eline sağlık..başlıkta bu tür çalışmalar yaparak, faydalı bir paylaşım ortamı oluşturabiliriz.

Yorumum şu: Yaptığı iş ve geleceğe dönük gelir/kar beklentileri ile potansiyel vaadeden hangileri. Yani şu an ucuz gözükmeyebilir, 2-3 yıllık projeksiyo ile alım yapılabilecek hisseler.

Mesela, deva, rahatlıkla ucuz diyebiliyorum..2-3 yıl sonra rahat ikiye katlayabilir hem cirosunu, hem net kar rakamını.

Kront u da sektör olarak biliyorum....2-3 sene de kiye katlayabilir cirosunu, karlılığını vs...ama böyle olsa bile o kadar pahalı ki şu anda, nasıl alalım....hisseler o kadar saçma bir şekilde şişirildi ki, ve teml değerlerden o kadar uzaklaşıldı ki...bizim gibi değer yatırımı yapan kişiler için çok zor bir ortam var. Esas sorun bu.
    Değerli yorumlariniz icin cok teşekkurler sayın Cautionary cok mutlu oldum ... dediginiz gibi son f/k lar cok yukseldigi icin insanin bazen eli gitmiyor ....
    Son donemde verimlilik konusu dikkatimi cekti... şu bir gercek ki arastirma yapıldıktan sonra temeli saglam sirketler gercekten beklentiyi veriyor cok sukur... brisa mesela buna cok guzel bir ornek oldu ... yeter ki gerekli ilgiyi gosterelim ve sonrasinda sebat edip bekleyelim...
    Insallah bu konularda sizin de yardimlarinizla kendimizi daha da gelistirebiliriz...
    ben saygıdeğer forumdasimiz "HEG" in de calismalarini cok önemli buluyorum.. ozellikle orta vade yatirimi seven arkadaslar icin guzel analizleri oluyor.. ben biraz daha temettuye onem verdigim icin cok daha uzun vadeci kaliyorum
    Forumda bulunan tum arkadaslara tesekkurler ... iyi haftasonlari dilerim
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Sn Cauti iki sorum var.
    Twitter’da orta vade sinyali paylaşmışsınız. Periodları neye göre belirliyorsunuz. (8-40)
    Birde neden bist100 yerine bist 30 tercih etseniz ne değişirdi ?

O egeli ben değilim

Bir de cok kisa özkaynak karlılığı... yanilmiyorsam net kar/ozkaynak ... hakkinda birkac noktadan bahsetmek istiyorum...
    Teorik olarak atiyorum her yil dagitilmayan kar oz kaynaklara eklenecegi icin bu sirketin piyasa degerini de arttirmasini bekleyebiliriz... ornegin 100m özkaynagi olan bir sirket o yil 20m kar ettiginde ozkaynagi 120ye cikacak ve artik o 100m luk fegil 120m luk bir sirket olacak ve ona gore piyasa degerinin artmasini bekleyecegiz
    Burada onemli bususlardan biri karliligin sürdürülebilir olmasi.. kar kısmının saglikli olmasi.. ornegin hatirlayan olacaktir sasa muthis bir kâr aciklamisti ancak bu karin cogu odenmeyen vergilerden kaynaklandığından fiyati düşmüştü cunku bu sekilde kar etmesi devam etmeyecegi icin piyasa bunu negatif fiyatlamisti... karliligin surdurukebilir olmasi o noktada one cikmisti
    Bir diger konu ise ozkaynaklar kisminin saglikli olmasi... bazen oyle sirketler oluyor ki ozkaynak karliligi cok yuksek cikiyor... diger bir deyisle o yil elde ettigi kar ozkaynaginin yuzde olarak cok yuksek bir kismina denk geliyor sanki sirket bir anda ozkaynaklarini yuzde 50-yuzde 80 arttirmis gibi oluyor... ancak burada suna dikkat etmek gerekiyor.. borclulugu yüksek olan sirketlerde ozkaynaklar az oldugu icin payda kuculuyor ve ozkaynak karliligi artmis gibi oluyor... ornegin sirketin 1milyar varligi var 900m borcu var ozkaynagi 100m oluyor .. bu sirket 50m kar ettiginde ozkaynak karliligi yuzde 50 oluyor ama bunun sebebi sirketin cok borcunun olmasi
    Bu noktada da borcun neden kaynaklandigina dikkat etmek lazim eger bir yatirim soz konusu ise tabii ki daha farkli yaklasmak gerekiyor veya yabanci para cinsinden ise hedge edilip edilmedigi gibi konular... oz kaynaklarin saglikli olmasi anlayabildigim kadariyla bu sekilde... insallah yanlis bir yorum paylasmiyorumdur :D
    ... bazi sirketler yuksek ozkaynak verimliligine yuksek net kar marjina sahip oluyor... bazilari ise az karli olmalarina ragmen surumden kazanip aktif devir hızlarını arttiriyor ve bu sekilde one cikiyor sarkuysan selec bim bunlara ornek olarak verilebilir.... her iki grup icin de son bes yildaki satislarin artis orani buyume konusu da onemli bence ...
    Kimi sirket ise her iki konuda da cok on plana cikmasa da yatirim yapıyor fabrika aciyor dunyaya aciliyor ve bunun getirisini bekliyoruz...
    Borsa cok tuhaf gercekten tek bir dogrunun olmamasi cok guzel bir durum... kendimizi nasil daha rahat hissediyorsak ona gore yatirim karakterimiz gelisebiliyor
    Son düzenleme : HATAKE; 15-01-2021 saat: 23:56.

7. Merhaba Sn Hatake
    Hisselerin temel analiz parametrelerini incelerken hangi siteyi kullanıyorsunuz ?
    Birde sırasıyla hangi temel analiz maddelerini inceliyorsunuz ?

Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    Bir de cok kisa özkaynak karlılığı... yanilmiyorsam net kar/ozkaynak ... hakkinda bir püf noktasından bahsetmek istiyorum...
    Teorik olarak atiyorum her yil dagitilmayan kar oz kaynaklara eklenecegi icin bu sirketin piyasa degerini de arttirmasini bekleyebiliriz... ornegin 100m özkaynagi olan bir sirket o yil 20m kar ettiginde ozkaynagi 120ye cikacak ve artik o 100m luk fegil 120m luk bir sirket olacak ve artik ona gore piyasa degerinin artmasini bekleyecegiz
    Burada onemli bususlardan biri karliligin sürdürülebilir olmasi.. kar kısmının saglikli olmasi.. ornegin hatirlaryan olacaktir sasa muthis bir kâr aciklamisti ancak bu karin cogu odenmeyen vergilerden kaynaklandığından fiyati düşmüştü cunku bu sekulde kar etmesi devam etmeyecegi icin piyasa bunu negatif fiyatlamisti... karliligin surdurukebilir olmasi o noktasa one cikmisti
    Bir diger konu ise ozkaynaklar kisminin saglikli olmasi... bazen oyle sirketler oluyor ki oz kaynak karliligi cok yuksek cikiyor... diger bir deyisle o yil elde ettigi kar oz kaynaginin yuzde olarak cok yuksek bir kismina denk geliyor sanki sirket bir anda oz kaynaklarini yuzde 50-yuzde 80 arttirmus gibi oluyor... ancak burada suna dikkat etmek gerekiyor.. borclulugu yüksek lan sirketlerde oz kaynaklar az oldugu icin payda kuculuyor ve oz kaynak karliligi artmis gibi oluyor... ornegin sirketin 1milyar varligi var 900m borcu var ozkaynagi 100m oluyor .. bu sirket 50m kar ettiginde oz kaynak karliligi yuzde 50 oluyor ama bunun sebeni sirketin cok borcunun olmasi
    Bu noktada da borcun neden kaynaklandigina dikkat etmek lazim eger bir yatirim soz konusu ise tabii ki daha farkli yaklasmak gerekiyor veya yabanci para cinsinden ise hedge edilip edilmedigi gibi konular... oz kaynaklarin saglikli olmasi anlayabildigim kadariyla bu sekilde... insallah yanlis bir yorum paylasmiyorumdur :D
    ... bazi sirketler yuksek oz kaynak verimliligine yuksek net kar marjina sahip oluyor... bazilari ise az karli olmalarina ragmen surumden kazanip aktif devir hızlarını arttiriyor ve bu sekilde one cikiyor sarkuysan selec bim bunlara ornek olarak verilebilir.... her iki grup icin de son bes yildaki satislarin artis orani buyume konusunda onemli bence ...
    Kimi sirket ise her iki konuda da cok on plana cikmasa da yatirim yapıyor fabrika aciyor dunyaya aciliyor ve bunun getirisini bekliyoruz...
    Borsa cok tuhaf gercekten tek bir dogrunun olmamasi cok guzel bir durum... kendimizi nasil daha rahat hissediyorsak ona gore yatirim karakterimiz gelisebiliyor

8.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Sn Cauti iki sorum var.
    Twitter’da orta vade sinyali paylaşmışsınız. Periodları neye göre belirliyorsunuz. (8-40)
    Birde neden bist100 yerine bist 30 tercih etseniz ne değişirdi ?

Kısa vade: 8 saatlik 40 saatliği yukarı geçtiğinde al, aşağı geçtiğinde sat ( yani günlük haftalığı kırdığında)
    Orta vade: 5 günlük 22 günlüğü yukarı geçtiğinde al, aşağı geçtiğinde sat ( yani haftalık aylığı kırdığında)

BİST 100 ya da BİST 30 çok farketmiyordu eskiden, belki son dönemlerdeki ayrışma sonrası BİST 30 kullanmak daha doğru olur.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 16/147 İlkİlk ... 614151617182666116 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •