Sayfa 39/147 İlkİlk ... 2937383940414989139 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 305 - 312 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    2020 bilançolarına baktığımda genel anlamda karlarda iyi artışlar var. Mutlaka olumsuzlarda vardır. Sizce pandemi yılı için bu rakamlar sizce nasıl ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Karlar çok iyi ama değerlemeler çok abartılı bilançoları değerlendiriyorum benim hesabıma göre alınacak hisse sayısı bir elin parmaklarını geçmez..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,088
     Alıntı Originally Posted by burak13 Yazıyı Oku
    Kulak arkamız bile kalmadı.
    Oraya da goz diktiler demek ki..

Bekliyordum bunlardan..

Sasirmadim hic.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

sayın Egeli'nin affına sığınarak biraz teknik analiz ile ilgili küçük bir şey karalamak istiyorum
    henüz bilançolar ile ilgili bir araştırma yapamadım.. ancak aselsan'ın bilançosunun açıklandığı akşam twitter'da 1 numara olası gerçekten toplumun borsaya olan ilgisinin yüksek olduğunu görmek açısından güzeldi... keşke insanlar kumarbaz değil yatırımcı mantığıyla hareket etseler... benim umudum yok ama inşallah o dönemleri de görebiliriz
    öncelikle belirtmek isterim ki kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değil teknik analize kendi bakış açımı anlatabilmek için yazıyorum... bence olaya bir portföy mantığıyla yaklaşmak gerekiyor... benim kendi risk algıma göre tamamını riske edebileceğim tutar portföyümün %10 unu geçmiyor... bu tutar; kısa vadede beklentisi olan hisseler, kripto para, kaldıraçlı işlemler vb.'ne ayırabileceğim ve eğer azalma olursa yeni bir para girişi yapmayacağım tutar.. herkes kendi gelirine göre risk algısına göre bunu ayarlamaya çalışabilir
    ikinci olarak her zaman şunun bilincinde olmak lazım .. eğer kısa vadede nispeten yüksek bir getiri hedefliyorsak biz karşımızda günde 100bin dolar kazanan ve aslında piyasanın yapıcısı olan robotlarla karşı karşıyayız bunun farkında olmak lazım... herhangi bir pozisyona spekülasyon amacıyla girdiğimizde temel verilerden ziyade fiyatı baz almamız gerekiyor ve inatlaşmamamız gerekiyor... biz ne kadar mantıklı doğru bir hamle yapıyor olsak da büyükler buradan daha yüksek kar elde etmek için daha büyük bir hamleler yapıyor olabilir. örn: geçen yıl mart ayında tüm dünya borsaları yıkılırken güvenli liman dediğimiz altın da ilk önce düştü ve hamlesini sonra yaptı... eğer o anda aldığı risk , aksi bir durumda kendisini mahvedecek tutarda olanlar var ise sonraki yükselişten hiçbir şekilde yararlanamadı çünkü zaten öncesinde batmıştı.. risk yönetimi ve piyasa ile inatlaşmamak gerçekten çok önemli
    ben hisse senedi yatırımının aslında gerçekten şirketleri sektörleri araştırmak bir beklentisi olan şirketleri keşfetmek ve bu beklenti fiyatlanana kadar tutmak şeklinde olduğunu düşünüyorum...örneğin sayın Cautionary faizler düştüğünde halkımızın araba alışkanlığını göz önüne alarak doas hissesine dikkat çekmişti.. veya ege gübre'nin altın davasını akbank geçen yıl ocak ayında yazmıştı gibi... ancak ben bunları araştıracak vaktim olmadığından yanlış olduğunu bilsem de temettü hisselerini seçtim ve bir ejderha gibi onları eurobondları vs bırakmıyorum... uzun vadeli portföyümde şahsen kesinlikle teknik analiz kullanmıyor aylık gelirime göre kumbara gibi biriktiriyorum
    teknik analiz ise sadece kısa vadede yüksek getiri veya hedge amacıyla kullandığım bir enstruman .. ve bunu Allah'ın emri gibi görmüyorum yani mutlaka yaa işte burada uyumsuzluk var demek ki böyle olacak demiyorum bu benim için sadece bir pozisyona girerken veya çıkarken dayanak bir nokta almama yarıyor... bu pozisyonlarda haber takibi vb de yapmıyorum.. yine vakit darlığından dolayı teknik olarak takip ettiğim enstrumanlar 15ten fazla değil
    - bir grafikte önce aylık haftalık bir görünüme bakıp (metrik veya logaritmik) en alt ve en üst noktaları tespit edip fiyatın arasında gidip geldiği kanalı bulmaya çalışıyorum mesela bist 30 a bakalım
    https://www.tradingview.com/x/G2zfv38i/
    biraz daha yakınlaşalım
    https://www.tradingview.com/x/F0Zxuzvw/
    gördügünüz gibi hem uzun vadede enstrumanın ne durumda olduğunu yorumlayabilmek açısından hem de yükseliş veya düşüş trenlerinin takibi açısından kanal hareketleri dikkate alınabilir. tabi bunu işte bist 30 şu seviyeye geldi demek ki artık düşecek diye bağnaz bir şekilde yorumlamamak lazım... ülkede bir hikaye olur bir artık grafikte yeni bir sayfa açılır mesela bist100 çizdiğim kanalları kırıp geçti eğer teknik analiz yapıyorsak piyasada herşeyin olabileceğini dikkate almak gerekiyor
    bir diğer dikkat ettiğim nokta yükseliş ve düşüş trenleri örneğin bis100 de bir yükseliş trendi çizmeye çalışalım https://www.tradingview.com/x/yI0HTfOw/ görüldüğü gibi yükseliş trendi kırılınca hareketler sertleşebiliyor...
    ons altın grafiğinde direncin kırılmasına bakalım mesela sayın Dudu da dün eskiden mayıs haziran ayında direnç olarak çalışan ve kırıldığında altının sert harekete başladığı seviyelerin bu sefer altına düştüğünü ifade ederek çok önemli bir uyarıda bulunmuştu
    https://www.tradingview.com/x/iuSwPUYf/
    kanal hareketleri ve trend kırılmalarının yanında alçalan ve yükselen kama hareketlerine de dikkat edilmesi gerekiyor bence
    https://www.tradingview.com/x/kVL77nW9/
    froto'da küçük çaplı bir alçalan kama vardı sonrasında hisse çizdiğim kanalı da kırarak değişik bir hikaye yazdı
    https://www.tradingview.com/x/ICWU7jTX/
    yine dolar tl de de alçalankama ve yükselen tren kırılımı dikkat çekiyor
    https://www.tradingview.com/x/64pR3qp0/
    ben kanal hareketleri, trend kırılımları, alçalan ve yükselen kamaların yanında indikatör olarak rsi+ indikatörüne i 250 günlük hacimsel hareketli ortalamaya (haho) ve wild ma 'ya bakıyorum bunları azaltabildiğim kadar azaltmaya sadeleştirmeye çalışıyorum.. bunlar çalışır çalışmaz Allah'ın emri değil sonuçta sadece bir dayanak olarak alıyorum..
    herkesin tabi kendi dikkate aldığı paramatreler olacaktır.. ancak trade amaçlı bir pozisyona girdiğimizde haberlerden çok tiyolardan çok teknik göstergelere dikkat edersek daha güvenli işlemler yapılabilir diye düşünüyorum.. tiyo bize gelene kadar zaten çoktan herkes pozisyonunu almıştır bence...
    piyasa ile ilgili olarak da aklımda bir düşünce var... 2017de 2018de borsanın bugün geldiği noktaları hayal bile edemezdik bir çoğumuz.. ancak halkımızdaki kısa yoldan zengin olma damarı son dönemde kripto paralara ve borsaya ciddi bir giriş sağladı... şimdi düşünüyorum bu noktaya geldik, yabancı çıktı , koyulanlar azalıyor... acaba tekrar aynı noktalara gelmemizi hangi paralar sağlayacak bekleyip görmek gerekiyor... bir temettücü için beklemek uzun sürse de kabul edilen birşey sonuçta...
    neye elimizi atsak giderken herşey çok güzeldi ... ara ara alper beyin bloğundan kriz zamanları ile ilgili yazıları okumak lazım galiba
    tüm arkadaşlara iyi haftasonları dilerim... saygılar
    http://uzunvadeyatirim.blogspot.com/...standardn.html
    http://uzunvadeyatirim.blogspot.com/2018/10/
    Son düzenleme : HATAKE; 27-02-2021 saat: 16:07.
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Altın eski insanların devletlerin yatırım oyun sahasıydı.
    Pademi de, o kadar korku da bile global düzeyde kayda dğer artış olmadı.
    Yeni neslin digital dünyanın yeni altını
    Yeni oyun sahası coın gibi.
    Denetimden, vergiden uzak.
    Parayı sistemden kaçırmak
    Mülk garantisine almak içinde zenginler tarafından da tercih ediliyor. .
    Eskiden vergi cennetleri vardı zenginler için.
    Şimdi digitalı çıktı

SNE-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    ben insanlığın basit temel taşıyım.
    beni yıkan kendi saltanatını yıkar.(şahanşahna)

5.  Alıntı Originally Posted by şahna Yazıyı Oku
    Altın eski insanların devletlerin yatırım oyun sahasıydı.
    Pademi de, o kadar korku da bile global düzeyde kayda dğer artış olmadı.
    Yeni neslin digital dünyanın yeni altını
    Yeni oyun sahası coın gibi.
    Denetimden, vergiden uzak.
    Parayı sistemden kaçırmak
    Mülk garantisine almak içinde zenginler tarafından da tercih ediliyor. .
    Eskiden vergi cennetleri vardı zenginler için.
    Şimdi digitalı çıktı

SNE-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    evet ben de bu görüşteyim.
    onsa gidecek para coine gitti. tabi olan harekete kulp takmak da kolay olur.
    bir de bunu yerleşik düzene kafa tutma olarak yorumlayan gençler falan da çok.
    sanal para isi dunyada bir sekilde oturacak ama nasil hangi duzenlemeyle oturur bilmem.

6.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    2020 bilançolarına baktığımda genel anlamda karlarda iyi artışlar var. Mutlaka olumsuzlarda vardır. Sizce pandemi yılı için bu rakamlar sizce nasıl ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Otomotiv tarihin en iyi günlerini yaşıyor...özellikle doğuş, ttrak ve froto...hikayeleri farklı olsa da, 10_15 senede bir gelecek fırsatlar vardı. Doğuş ve ttrak neredeyse 2 yıl önceki dibe göre 10 kat arttılar.

Bu fırsatlar kaçtı bence...şu ortamda mesela otomotiv hisselerine sıfırdan yeni giriş önermem, eldekiler tutulabilir tabii ki.

Bakın, 10 kat, 100 kat hikayeleri çöp hisselerde rahat yaşanır...ama temeli sağlam, büyük kağıtlarda bu fırsatlar 10-15 senede bir gelir..maalesef burada çok anlattık bu iki kağıdı, hemde dip seviyelerde, büyük fırsat dedik.Pandemi dengemizi bozdu, doğuş oto neyse de, ttrak ı elinden kaçırdığım için kendime çok kızıyorum...pandeminin en olumlu etkileyeceği iki kağıt olarak ttrak ve deva demiştim pandemi sonrası...Allahtan sattıklarımızda da deva aldık, o da fena gitmedi.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7. Bu altini bence cok yakinen tanidigimiz bir merkez satiyor...

8. Petkim çok güzel bir bilanço açıkladı...takibimdeki hisseler içinde, şu ana kadar en iyi bilanço diyebilirim...net kar rakamında tek seferlik faktörler var, o bir tarafa, favök çok iyi...marjlar ilk çeyrekte daha da iyi olacak..,2021 in flaş hissesi olabilir.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 39/147 İlkİlk ... 2937383940414989139 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •