Sayfa 4/147 İlkİlk ... 234561454104 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 25 - 32 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1. Yeni başlık, yeni defter sayfası bizim için. Öğrenmeye devam. Selamlar.

2. Yeni başlığımız hayırlı olsun. Selamlar..

3. Selamlar,
    41 yaşındayım her zaman tasarruf yapardım ama yatırımımi menkule değil gayrimenkule yapardım. 6 aydır başlığı takip ediyorum (2. Baskıyı tam okudum)

4. yeni başlık hayırlı olsun.

inşallah 10 yıl sonra finansal özgür olup nostalji adına bu başlığa tekrar bakarız.

kendi adıma yatırım takibi konusunda halen çok gerideyim borsada portföyüm çok sınırlı, BES ve altın ile dönüyor yatırım tarzım.

en azından kabaca da olsa aylık bilanço takibine geçtim, altının fırladığı zamanlar oturduğum yerde üç aylık maaşımı kazandığımı gördüğüm günü hatırlıyorum.

inşallah portföy hiç çalışmadan aylık maaşı alabileceğimiz seviyelere gelir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,010
    Sessiz sakin, kenardan bizi izleyen, okuyan tum cilekes beyaz yakalara selam olsun..

Durmak yok yola devam, ta ki finansal ozgurluge ulasana kadar..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

6. Oncelikle erken emekliliginiz hayirli olsun.. Acaba hangi noktada bu kadar portfoy bana yeter diyebildiniz? Nasil bir hesap yaptiniz? Bu konuda herkesin yaklasimi farkli
     Alıntı Originally Posted by mühendis ankara Yazıyı Oku
    Allah'a şükür, 2020 son çeyrekte 45 yaşında emeklilik (hayatı başka şekilde yaşamak) bana nasip oldu.

Darısı, rahat yaşanabilecek bir birikimle emeklilik bekleyen tüm başlık müdavimlerine.

Bu vesileyle bir selam vermiş olayım.
    SM-G965F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. Tüm beyaz yakalı arkadaşlara selamlar.. Hayırlı ve bol kazançlar..
    Bilgi paylaştıkça artar... Yazdıklarım, yorumlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by cemo_car_rent Yazıyı Oku
    Oncelikle erken emekliliginiz hayirli olsun.. Acaba hangi noktada bu kadar portfoy bana yeter diyebildiniz? Nasil bir hesap yaptiniz? Bu konuda herkesin yaklasimi farkli

SM-G965F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    teşekkür ederim emekliliğimi nazik bir şekilde hayırladığınız için. umarım siz de en güzel şekilde hedeflerinize ulaşırsınız.

ben aslında portföyden çok emeklilik maaşıma ve buna uyan kendi hayat standardıma güveniyorum.

en lüks bir şekilde yaşamak kolaydır, ancak, maaşa uyumlu bir standarda uygun yaşamak zor olabilir. benim yetiştiğim aile kültüründe minimumla yetinme, mümkün olduğunca maddiyat kaynaklı abartılı mutluluk (şımarma) ve mutsuzluk (ümitsizliğe düşme) duygusuna kapılmama tarzında bir kültürümüz oluştu.

daha önce kendimi bu konuda da test ettim; örneğin 2005 yılında o günün parasıyla borsada 100 bin liranın üstünde param vardı, şımarmadım, hayat standardımı değiştirip abartılı harcamaya yönelmedim. geçmişimde çok yokluk da gördüm, ümitsizliğe düşmedim.

kısaca sizin sorunuza yanıt olarak; portföyüm burada yazan çok kişinin portföyünden küçüktür. portföyümden bağımsız olarak emekli maaşım (ve eşimin maaşı), şu anki hayat standardımızı devam ettirmeye yetecek gibi görünüyor.

herkesin arzuladığı/alıştığı/yaşayabileceği hayat standardı farklı olabileceğinden dolayı; öncelikle, herkesin kendini tanıması, nasıl bir hayat standardına asgari olarak "evet" diyebiliyorsa, ona uygun gelirler kişi için yeterli olabilir (mesela, kira önemli bir gider, emekliliğe kadar ev işi borç kalmadan çözülmesi, ayrıca bes gibi emekli maaşına ilave bir sabit getiri olursa iyi olur).

hemen hemen her şeyde olduğu gibi, erken emeklilik konusunda da herkese uyan sihirli bir öneri/çözüm/sonuç yok maalesef.
    Son düzenleme : mühendis ankara; 05-01-2021 saat: 17:43.

Sayfa 4/147 İlkİlk ... 234561454104 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •