Sayfa 48/147 İlkİlk ... 3846474849505898 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 377 - 384 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1.  Alıntı Originally Posted by ali.dogan Yazıyı Oku
    Merhabalar,

Forumda önceden tartışıldı mı bilmiyorum ama içimizden birilerinin mutlaka değerlendirmesini yaptığını düşündüğüm bir sorum olacak sizlere;

Amerika’da Amerikan vatandaşı olmayan birisi olarak ev yatırımı yapmak istersem, borsamız veya dış borsalar veya alternatifleri ile değerlendirince ne düşünürsünüz. Çok uzun vade için ..

Daha önemlisi; ben düz bir şekilde ev alıp kiraya verip 9-10 yılda kendini amorti edecek bir yatırım ile Türkiye’deki bankadan paramı alabilir miyim, mümkün ise gerçekten 9-10 yıl varken neden insanlar yatırım için Türkiye’den ev alır ki.

Bilgisi olan ve yardım edecek herkese şimdiden teşekkür ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Selam,
    Isin para aktarma kismi ile baslayayim.
    1. ABD'de banka hesabi acmak icin ulkede ikametinizin olmasi gerekiyor.
    2. HSBC, Santander gibi bazi bankalarin diger ulkelerdeki hesaplari bazen ortak kullanilabiliyor. Bu konuda cok detay bilmiyorum.
    3. TR'ye aylik para aktarma konusunda kullanilan bankaya gore degismekle birlikte minimum $40-$50 arasinda "international wire" masrafi var. Bunun bir de karsi ayagi olan TR'de parayi cekerken yerel bankanin masraf alma ihtimali var. Benim sondan bir onceki para gonderisimde TR'deki banka benden $125 kesti mesela.
    4. Buradaki bankacilik sistemi TR'deki gibi gelismis degil. Bircok banka eski usul. Bunun icin online islemlere cok guvenmeyin.

Simdi isin "landlordluk" denilen mulk amirligi
    1. Isin mulk edinme kisminda illaki yine araci kurumlar kullanilabilir diye dusunuyorum. Ucreti mukabil
    2. ABD'de kiracilarin tum taleplerine karsilik vermek zorundasiniz. Ota boka ararlar. Bunun en buyuk sebebi hizmet sektorunun cok pahali olmasidir.
    3. Uzaktan bu isi idare etmek isteyenler icin ise profesyonel firmalar var. Kiranin belli bir orani (%30-%50) araliginda calisirlar. Bu arkadaslar her caba icin size fatura keserler. Ornek: Evin kiralik icin listelenmesi, bos kaldigi zamanlarda temiz tutulmasi, kiracilarin taleplerinin karsilanmasi, vs vs.

Sanki astari yuzunden pahaliya cikar gibi gozukuyor.

Hamdi alkan in oynadigi bi reklam vardi abd de ev sahibi olmak konusunda
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

ABD den ev almak yerine Yunanistan, Montegro ve benzeri ülkelerden dan dan ev almak daha mantıklı olabilir.

4. Bu ons altında cok sorunlu.Yani dolar olmasa zaten hepten sorun gibi altın konusu.
    2019 marttan bu yana 24 ayda 400 dolar cıkabilen bir emtia Cauti hocam. Nasıl yıl sonu beklentilerinize gelebilir bilmiyorum..

5. arkadaşlar emeklilik potasına girmeden minimum prim ödeyerek nasıl sgk lı olabilir serbest bir çalışan.

kısaca sgk ve bağkur u olmayan emkli olmak istemeyen biri nasıl sadece sağlıktan yaralanabilir bu durumda özel sağlık sigortası yapılırsa normal sgk gibi işlemler olur mu?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    arkadaşlar emeklilik potasına girmeden minimum prim ödeyerek nasıl sgk lı olabilir serbest bir çalışan.

kısaca sgk ve bağkur u olmayan emkli olmak istemeyen biri nasıl sadece sağlıktan yaralanabilir bu durumda özel sağlık sigortası yapılırsa normal sgk gibi işlemler olur mu?
    1-ödeyeceğiniz tutar :brüt asgari ücretin %3'ü (devlet zaten bunu zorunlu tutuyor, çalışmıyorum desen dahi adamlar gelir testine bakıyor , banka hesabında 70.000 TL ve üzeri para varsa , senin aylık gelirin 980 tl den fazla, paran var ödeyeceksin diyorlar malesef )

bu tutar : aylık 107,33 TL (GSS)

2-özel sağlık sigortası ekstra maliyet getirir , onun yerine tamamlayacı sağlık sigortası daha makul.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

haftaya şirketlere yeni vergi salınabilir.
    http://www.muhasebetr.com/yazarlarim...agundogdu/003/
    bunun şirketlere etkisi ne olur, daha doğrusu daha fazla temettü mü dağıtırlar yoksa bedelsiz mi verirler. anladığım bedelsiz verirlerse, ek vergiden yırtacakları şeklinde , doğru mudur?

8. 0.6 ve 07lerden dağıttığımız paraciklari 1.6dan 1.7den geri mi toplamaya çalışıyoruz bana mi öyle geliyor?

ekonominin ilk kuralı para varken tutacaksın abi isler boka sarabilir. ve hatta genelde de hep sarar.

Sayfa 48/147 İlkİlk ... 3846474849505898 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •