Sayfa 53/147 İlkİlk ... 343515253545563103 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 417 - 424 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1. Dostlara Selamlar,
    Sektorun yabancisi oldugum icin sorumu mazur gorun lutfen. Bugun araci kurumdaki ablaya dedim ki: "Mevcut seceneklerden ne alirsam, doviz burosundan gidip USD almis gibi olurum, yada buna en yakin enstruman nedir?" Finans portfoyun USDTR fonunun benim istedigim sekle en yakin fon oldugunu soyledi. Ben daha once fon alip satmadim hic, kendileri hesabimdaki nakitlerle alip satiyorlardi otomatik olarak. Bu portfoyu taniyan, bilen var mi acaba? Al-sat islemlerinde normal komisyonun haricinde kesinti vs oluyor mu, yada onerebileceginiz baska bir urun?
    Bu arada, dolarla maas aliyorum ve dolar borcum var.
    Selamlar, sevgiler...

2.  Alıntı Originally Posted by Muallim Yazıyı Oku
    Bankalar hakkında sözü olan var mı?...
    Bu ve önceki başlıkta dönem dönem yazdım bu konuda. Özetle şunu demiştim. Tüm dünyada klasik bankacılık ölmekte, fiyatların büyük bir ayı trendinde olduğu görülüyor. Yatırım bankaları bir şekilde devam ediyor, ama onların da klasik bankacılıkla çok alakası yok. Bu trendde yeni finansal teknolojiler, yeni fin tech ler, çok belirleyici. Yeni ödeme sistemleri vs, hele hele klasik şube bankacılığı zaten ölm girdabında.

Üstüne, ülkemizde devlet kademesindeki banka düşmenlığı, karların göze batması, temettü ödeme sınırları vs..pek çok baskı var. Tüm dünyada bankacılık üzerinde en fazla regülasyon baskısı olan alanlardır. Bu durum telekom şirketleri için de geçerli, bankalar ve telekom şirketleri düzenlemeler, regülasyonar vs ile eli kolu bağlanırken...iki yıl önce kurulan bir finansal ödeme sistemi, ya da bir sohbet programı olan app fiyatlama olarak dev bankalar veya telekom şirketi ederine gelebiliyor.

Özetle, yeni teknolojiler, yasal düzenlemeler ve baskılar bankaları ölüm girdabına sürüklemiş durumda. Ülkemizde bu baskı daha yoğun yaşandığı için fiyatlamalar da daha keskin.

Benzer nedenle, içinde 10 larca mini teknoloji şirketi barındıran bir Turkcell de hak ettiği değeri bulamıyor. Mesela içindeki bu şirketleri satsa ya da bir şekilde ilişkili şirket haline getirse, yukarıda holding olarak kalsa...toplam pyasa değeri blki de 3-4 katına çıkardı Turkcell in..ama mevcut yapı ve devlet yönetimi değer üretmede, şirketin değerini bulmasında sıkıntı yaratıyor.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu ve önceki başlıkta dönem dönem yazdım bu konuda. Özetle şunu demiştim. Tüm dünyada klasik bankacılık ölmekte, fiyatların büyük bir ayı trendinde olduğu görülüyor. Yatırım bankaları bir şekilde devam ediyor, ama onların da klasik bankacılıkla çok alakası yok. Bu trendde yeni finansal teknolojiler, yeni fin tech ler, çok belirleyici. Yeni ödeme sistemleri vs, hele hele klasik şube bankacılığı zaten ölm girdabında.

Üstüne, ülkemizde devlet kademesindeki banka düşmenlığı, karların göze batması, temettü ödeme sınırları vs..pek çok baskı var. Tüm dünyada bankacılık üzerinde en fazla regülasyon baskısı olan alanlardır. Bu durum telekom şirketleri için de geçerli, bankalar ve telekom şirketleri düzenlemeler, regülasyonar vs ile eli kolu bağlanırken...iki yıl önce kurulan bir finansal ödeme sistemi, ya da bir sohbet programı olan app fiyatlama olarak dev bankalar veya telekom şirketi ederine gelebiliyor.

Özetle, yeni teknolojiler, yasal düzenlemeler ve baskılar bankaları ölüm girdabına sürüklemiş durumda. Ülkemizde bu baskı daha yoğun yaşandığı için fiyatlamalar da daha keskin.

Benzer nedenle, içinde 10 larca mini teknoloji şirketi barındıran bir Turkcell de hak ettiği değeri bulamıyor. Mesela içindeki bu şirketleri satsa ya da bir şekilde ilişkili şirket haline getirse, yukarıda holding olarak kalsa...toplam pyasa değeri blki de 3-4 katına çıkardı Turkcell in..ama mevcut yapı ve devlet yönetimi değer üretmede, şirketin değerini bulmasında sıkıntı yaratıyor.
    Çocuğunuzun bankacı olmasını istermisiniz sorusunun cevabı aslında sektörün geleceğini gösteriyor. Sanırım altın çağ 90’larda yaşandı.
    Diğer yandan bankacılıkta teknoloji kullanımında bir çok ülkenini önünde olduğumuzu söylüyorlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

4.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Çocuğunuzun bankacı olmasını istermisiniz sorusunun cevabı aslında sektörün geleceğini gösteriyor. Sanırım altın çağ 90’larda yaşandı.
    Diğer yandan bankacılıkta teknoloji kullanımında bir çok ülkenini önünde olduğumuzu söylüyorlar.

Hey gidi günler...97 de lisanstan mezun olunca, 100 lerce kişilk MT ilanları verilirdi...Boğaziçinde yüksek lisansa başladığımda mühendisi, matematik mezunu, fizk mezunu kim varsa MT olmaya çalışıyorlardı...O zaman tl olarak verilen maaşlardan çok farklı değildir şimdiki maaşları.

Sonuçta çocuğum bankacı olmak istese, evlatlıktan redderim
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku

bankacilikta teknoloji kullanimi para etmiyor.
    bankaciliga teknoloji sağlamak para ediyor.
    misal adyen diye bir sanal pos entegratoru 60milyar dolar değerlemeye ulasti.
    bizim bankaların hepsinde var sanal pos yazılımı. değerler malum.

bu isler boyle.

uyanik olup cagi okuyacaksin.
    bunun cok ornegi var.
    stripe diye bir uygulama var misal ya da paypal temelde yaptigi is bankacilk kapsaminda...

bizden bir banka ayri bir teknoloji firmasi kurup boyle bir uygulama patlatsaydi...
    yahut
    bizde parlayan bazi uygulamalara vaktinde ortak girip dunyaya acmayi deneseydi isler degisirdi.
    mesela iyzico hollandalilara birakilmayabilirdi...

simdilerde kurdular. yatirim yapacak girisim ariyorlar.
    fajat bor pazarinin da belli saatleri var iste..

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Hey gidi günler...97 de lisanstan mezun olunca, 100 lerce kişilk MT ilanları verilirdi...Boğaziçinde yüksek lisansa başladığımda mühendisi, matematik mezunu, fizk mezunu kim varsa MT olmaya çalışıyorlardı...O zaman tl olarak verilen maaşlardan çok farklı değildir şimdiki maaşları.

Sonuçta çocuğum bankacı olmak istese, evlatlıktan redderim
    Ben şu tekstil mühendisliğinin parladığı dönemi unutmayorum nice genci yaktılar.

O egeli ben değilim

Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

Alıntı Originally Posted by Calibra Yazıyı Oku
    bankacilikta teknoloji kullanimi para etmiyor.
    bankaciliga teknoloji sağlamak para ediyor.
    misal adyen diye bir sanal pos entegratoru 60milyar dolar değerlemeye ulasti.
    bizim bankaların hepsinde var sanal pos yazılımı. değerler malum.

bu isler boyle.

uyanik olup cagi okuyacaksin.
    bunun cok ornegi var.
    stripe diye bir uygulama var misal ya da paypal temelde yaptigi is bankacilk kapsaminda...

bizden bir banka ayri bir teknoloji firmasi kurup boyle bir uygulama patlatsaydi...
    yahut
    bizde parlayan bazi uygulamalara vaktinde ortak girip dunyaya acmayi deneseydi isler degisirdi.
    mesela iyzico hollandalilara birakilmayabilirdi...

simdilerde kurdular. yatirim yapacak girisim ariyorlar.
    fajat bor pazarinin da belli saatleri var iste..
    Benim demek istediğim biz teknolojiye daha yatkınız. Yoksa altyapı sunmak artık para etmiyor. Bütün işler üstteki yazılım katmanında gerçekleşiyor.
    Şahsen pandemi bitse bile fiziki alışveriş yapmayı düşünmüyorum. Online’a devam diyorum. Avm inşaatı yapanlara hayırlı olsun

O egeli ben değilim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,012
     Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Ben şu tekstil mühendisliğinin parladığı dönemi unutmayorum nice genci yaktılar.

Bi donem isletme moda idi, bi donem tekstil, sonra endustri muhendisligi oldu.
    Bu yazilimcilarda da olur mu acaba oyle bi sey?
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 53/147 İlkİlk ... 343515253545563103 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •