Sayfa 54/147 İlkİlk ... 444525354555664104 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 425 - 432 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Benim demek istediğim biz teknolojiye daha yatkınız. Yoksa altyapı sunmak artık para etmiyor. Bütün işler üstteki yazılım katmanında gerçekleşiyor.
    Şahsen pandemi bitse bile fiziki alışveriş yapmayı düşünmüyorum. Online’a devam diyorum. Avm inşaatı yapanlara hayırlı olsun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Sanırım pandemi sonunda 100 den fazla avm bankaların eline geçecek eğer borçları yapılandırılmazsa. Sahi o kadar beton yığını avm yi biz ne halt yemeye yaptık?
    Öte yandan klasik mağazacılık bitiyor. Mobilya sektöründe faaliyet gösteren vivense nin 2020 de 1 milyar ciro yaptığını duydum. Aslından onlarda ev dekorasyonu alanında üretici ile alıcıyı buluşturan portala sahipler. Bunlar farklı olarak satılacak ürünlerin kalite standartlarına uygunluğunu denetliyorlar, n11 vb den bi kademe farklı bakış açısı. Şimdilerde Londra'da internet üzerinden satışa başladılar. Orada depolama yaparak İngiltere'de aldıkları siparişleri Türkiye'den sevk edecekler. Orada bu model ile başarılı olurlarsa tüm Avrupa'ya yayılırlar.
    Bir sürü iş modeli gelişiyor, ama şu gerçek ki avm vb devasa yerlerde mağaza usülü mal satmak demode oluyor.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bi donem isletme moda idi, bi donem tekstil, sonra endustri muhendisligi oldu.
    Bu yazilimcilarda da olur mu acaba oyle bi sey?
    Syg,
    Hep işletme okumak istemiştim olmadı. Endüstrinin az farkla yanından geçtim. Ama kaderde ne varsa o yaşanıyor.

Yazılım işi başka bir dünya, en başında diplomaya ihtiyaç yok. Bu mesleğe başlamanın bir yaşıda yok 15 yaşındada bu dünyaya girebilirsiniz. Bir nevi sanatçı onlar, onların eseri yaptıkları yazılımlar. Kalitesi algoritmalarından, optimizasyonlarından, güvenlik önlemlerinden geliyor. Bu tabiki belli oranda eğitim gerektiriyor.

Uzun lafın kısası yapay zeka gelmediği sürece işleri kolay kolay bitmez.

Genel anlamda dünya değişiyor. Mesleklerde usta çırak ilişkisi ortadan kalktıkça, açık kaynaklar attıkça üniversite eğitiminin öneminin azaldığına şahit olacağız. Üniversitelerin asıl işlevi olan bilimsel bilgi üretme işine dönmesini bekliyorum.

O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Sanırım pandemi sonunda 100 den fazla avm bankaların eline geçecek eğer borçları yapılandırılmazsa. Sahi o kadar beton yığını avm yi biz ne halt yemeye yaptık?
    Öte yandan klasik mağazacılık bitiyor. Mobilya sektöründe faaliyet gösteren vivense nin 2020 de 1 milyar ciro yaptığını duydum. Aslından onlarda ev dekorasyonu alanında üretici ile alıcıyı buluşturan portala sahipler. Bunlar farklı olarak satılacak ürünlerin kalite standartlarına uygunluğunu denetliyorlar, n11 vb den bi kademe farklı bakış açısı. Şimdilerde Londra'da internet üzerinden satışa başladılar. Orada depolama yaparak İngiltere'de aldıkları siparişleri Türkiye'den sevk edecekler. Orada bu model ile başarılı olurlarsa tüm Avrupa'ya yayılırlar.
    Bir sürü iş modeli gelişiyor, ama şu gerçek ki avm vb devasa yerlerde mağaza usülü mal satmak demode oluyor.
    Güzel tespitler,
    Dünya değişiyor. Biz istihdam azalmasın diye buna direniyoruz. Hala kısıtlamalar üretip, giriş bariyerleri oluşturuyoruz. Rant yaratmaya çalışıyoruz.

O egeli ben değilim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,270
    kendi adıma online alışveriş benlik değil... meyveye görerek, dokunarak, koklayarak hatta tadarak almalıyım... ister trendonline, ister n11 ister diğer sitelerde kopyala yapıştırlar bitmediği müddetçe bir farkındalık olmayacak... mamuller online olarak araştırılır (nerede ne ucuz hangi özellikler var vs) tamam ama mamule yakından bakmak için showroomlar gerekmekte... bunlar birleşmez ise sadece sanal oyuncaklar ( mesela son nokia cep telefonum gibi) aslına rücu eder ( hoş onlar da aynı nokia benzerini 3-4 misline satmaya çalışıyorlar ya)...
    son olarak istihdamın azalması eğer katma değeri azaltıyor ise bu azalan katma değere uygun olarak daha az ile yetinmeye hazır mıyız?

Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    kendi adıma online alışveriş benlik değil... meyveye görerek, dokunarak, koklayarak hatta tadarak almalıyım... ister trendonline, ister n11 ister diğer sitelerde kopyala yapıştırlar bitmediği müddetçe bir farkındalık olmayacak... mamuller online olarak araştırılır (nerede ne ucuz hangi özellikler var vs) tamam ama mamule yakından bakmak için showroomlar gerekmekte... bunlar birleşmez ise sadece sanal oyuncaklar ( mesela son nokia cep telefonum gibi) aslına rücu eder ( hoş onlar da aynı nokia benzerini 3-4 misline satmaya çalışıyorlar ya)...
    son olarak istihdamın azalması eğer katma değeri azaltıyor ise bu azalan katma değere uygun olarak daha az ile yetinmeye hazır mıyız?
    Bende hala manav alışverişlerimi eski usul yapıyorum. Zira o kanalda standartlaşma yaşanmadı. Ama onda bile alışveriş ettiğiniz bölgenin standartına yani haline bağlısınız. Size sunulanın ötesini talep etseniz bile bulamıyorsunuz. Taze gıdada kaliteyi tutturmak zor iş.
    Diğer yandan ayçiçek yağı, bakliyat, eca musluk gibi standartı belli olan ürünler için neden hamallık yapayım. Hatta kanallar bile değişti, arada market poşetlerinin içinde ürün örneği çıkıyor. Yani mağaza içi tadım bile ayağınıza geliyor.
    Dikkat ederseniz şu anda o konularda temel sorun ürünün sahtesi olma ihtimali bu açığını kapatan parayı götürür.

İstihdam konusu geçmiştede yaşandı. O konu n çözümü basit temel ihtiyaçların karşılanmasında verimlilik arttıkça maliyet düştükçe insan ihtiyaçları daha sofistike bir hal alıyor.
    “En basiti geleceğe dönüş filminde ki sahnede var. İnsanlar spor için koşacak dendiğinde adam gülmeye başlıyor. Hayatı emekle geçen adam neden spor için koşsun diyor”
    Koşan bir insanın ayakkabısından, koluna taktığı iphone taşıma aparatına kadar her şey yeni bir ekosistem demek.
    Ama bununda kuralı ilk olmaktan geçiyor. Bununda yolu bariyer koyan değil ön açan olmaktan geçiyor.

O egeli ben değilim

6. Son 7-8 senedir aldığım tüm ayakkabı ve gömlekler online.

Aylık alışverişimin (market hariç), yüzde 90'ı falan online. Cep telefonu, TV, mutfak eşyaları, v.s. hep online aldım. Çok da memnunum. Geçen akşam diş macunu alayım dedim. Markette 39,90 idi. Almadım eve geldim hemen hepsiburada'ya girdim. 16-17 TL idi. 3 diş macunu aldım. 50 TL üstü kargo bedava idi. Akiam 8-9 gibi sipariş verdim, bi gün sonra öğlen evimde idi.

2 gün önce skagen saat aldım. Bugün kargo geldi.

Kısacası standartize edilmiş her ürünü online alıyorum. Ama ilk kez deneyeceğim marka ise, önce gidiyorum ayakkabı ya da mont deniyorum. Kodunun fotoğrafını çekiyorum. Uygun fiyat bulursam online alıyorum.

Market hariç tüm alışverişlerim neredeyse online.

Markette online oranım %10-20 çok düşük.

7. arkadaşlar nyse'de nasdak'ta işlem gören bir hisseyi alma imkanımız var mı ? imkan varsa komisyonu yüksek midir, kolay bir yolu var mı ? bu arada nasdak, q ile yazınca sansürlüyor, o yüzden yazılışını değiştirmek zorunda kaldım

Aft gibi nasdak ta islem goren buyuk sirketlere yatirim yapan fonlar var... araci kurumlaarin yurt disi hesapları oluyor orada kyruma gore degisiyor komisyon 5-20 dolar civari genelde... son donemde de interaktive brokers tan hesap acanlar artti .. finansbank in midas diye uygulamasi var ancak henuz daha cok yeni sinirli kisiye hizmet verebilecrklerini belirtiyorlar
    Forumda sayin tradeshark in basligi var cok detayli cok guzel bilgiler bulunuyor bu konuda
    https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=2366
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Sayfa 54/147 İlkİlk ... 444525354555664104 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •