Sayfa 67/147 İlkİlk ... 1757656667686977117 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 529 - 536 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

Alıntı Originally Posted by anlsmsk Yazıyı Oku
    sormak istediğim bir konu var, cevabına fon dokümanlarında ulaşamadım.
    yatırım fonları için soruyorum, fon yöneticileri fon sözleşmesindeki varlık çeşitlendirmesine uymak kaydıyla alım satım yaparak fon değerini büyütmeye çalışırlar mı?
    mesela altın fonu, %80 altına yatırım yapıyor, fakat bunu yaparken fon yöneticisi kararlarıyla al-sat yaparak fon değerini arttırmaya çalışıyor mu ?
    Fon yoneticileri, yonettigi fonun benchmarkini baz alarak fonu, sozlesmedeki kisitlar cercevesinde yonetirler. Cok fazla al, sat yapmak maliyetlidir. Her bir islem fon icin ek maliyet olusturur. Bunun yerine, fon yoneticileri daha orta vadeli bakarak benchmark getirisine paralel getiri hedefler.

Yil sonunda portfoy yeoneticisinin perfomransi(bonusu), benchmarkin ne kadar gerisinde/uzerinde kalmasiyla olculur. Herhangi bir fonu secerken, fon sozlesmesindeki benchmark baz alinarak fona yatirim karari alinmalidir.

2. Mutlaka çok farklı sebeplerin sonucu olarak 18 günlük bir ortalama çıktı.
    Bu sebeplerin başında çok fazla sayıda halka arzın olduğunu düşünüyorum. Yeni yatırım hesapları açtırıp bu halka arzlara küçük bütçelerle girip 10-15 gün sonra (yada birkaç tavan sonra) satıp para kazanmak hedef olunca bu sonuç ortaya çıktı. 2020 yılında hesap açtıranların hisse senedini ortalama tutma süresi 18 günün çok daha altında bile olabilir.

3. Herkese merhaba,
    Bu forumu bir süredir takip ediyorum.Emeği geçenlere teşekkür ederim.
    Bugüne kadar okuduklarımdan hareketle ben de uygulamalarımı sizinle paylaşmak ve sizlerden kritik almak istedim.
    Öncelikle kısa vadeli işlemler mantığıma uygun değil .Zaten düzenli takip edebilecek zamanım hiç yok. Bu nedenle yanlış olduğunu bile bile al biriktir şeklinde bir yola girdim.
    Birikimlerimi altın , eurobond , yatırım fonları ve uzun vadeli hisse senedi biriktirme şeklinde dört paya böldüm.Hem sepet oluşturma hem riski yayma için.
    1- %50 altın. Zira hala altın gününden daha faydalı bir uygulama maalesef görmedim.Bu da bireysel emeklilik aracılığı ile birikiyor.

2- %20 eurobond .Sonuçta kupon getirisi döviz üzerinden ve emeklilikte yan getiri açısından bana uyuyor.

3- % 20 yatırım fonları. Burada ilk iki fon tercihimi tercihimi AFT ve TCD üzerinden yaptım.Yıllar içerisindeki yüksek getiri oranı bu kararı almama etken oldu. Evet yönetim gideri fazla ama getirisi karşılıyor. Burada üçüncü ve dördüncü tercihler konusunda kararsızım. Bu konuda sizden yardım isteyeceğim.
    Üçüncü alternatif olarak TKF – MAC – NNF üçlüsünden biri ama hangisini tercih ederdiniz?
    Dördüncü alternatif olarak emtia üzerine TGE , ya da 7 haziran tarihinde İş bankasının çıkaracağı tarım serbest fonu düşünüyorum . Böyle bir tercih doğru olur mu ve hangisini tercih ederdiniz?

4- %10 hisse senedi.Burada da uzun vadeli olarak toplayacağım.Açıkçası bu kısım kızım için olacak ve Allah ömür verirse yaklaşık 20 yıllık bir biriktirme süresini kapsayacak.En azından erken yaşında finansal özgürlüğünü kazanma yolunda bir umut verir ona.
    Tercih ettiğim hisse senetleri Aksa , Alkim , Arçelik , Deva , Ereğli , Froto , Hektaş , Sise oldu.

Aksa ( Tekstil – Kimya sektörü , yüksek temettü )
    Alkim (evet sahibi çok oynuyor ama uzun vadede kazandırdığını görüyorum )
    Arçelik( Beyaz eşyada Koç grubuna güveniyorum)
    Deva ( İlaç olmadan olmazdı ve alternatifini bulamadım)
    Ereğli( Umarım döngüyü takip ederek payımı doğru zamanda artırabilirim)
    Froto ( Otomotiv sektörü , elektrikli araç yatırımları nedeni ile)
    Hektş ( Tarım sektörünün geleceği açık ve Oyak grubuna güveniyorum)
    Sise ( İş gruba güvenimden dolayı )

Hepsi bir şekilde üretim , sanayi şirketleri.Bacası tütüyor ve gerçekten öyle seviyorum.Ancak gidişata uygun olarak enerji ve yazılım bilişim sektörlerinden de birer hisse eklemek istiyorum ama açıkçası hiç bilgim yok. Tercihleriniz neler olurdu ?Aksen , Enjsa , Fonet , Logo , Mtrks gibi.

Başınızı ağrıttım. Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

4. Sevgili realpainter,

Yaklaşımın gayet makul, bir iki önerim olabilir. Muhtemelen yaşın genç, bu nedenle altın %40, hisse %20 olabilir. Yaşına göre fazla muhafazakar kalmış olabilir portföy.

Seçtiğin hisseler gayet düzgün, tam orta vade taşınabilecek hisseler. Enerji hisselerini sorunlu iş modelleri, yazılım firmalarını ise pahalı değerlemeleri nedeniyle önermem şahsen.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5. Maalesef yaş biraz var , emekliliğe 10 yıl kaldı.
    Hayatın ilk bölümü ev-araba ikileminde geçti.
    Kafa yerde sürekli çalışmaktan başka yatırım imkanları olduğunu keşfetmek zaman aldı.
    Eurobond kavramını ilk burada öğrendim.
    Fonlardan , geçmişteki kötü ve az kazançlı tecrübelerden dolayı hep uzak durmuştum.
    Borsa maalesef hiç bilmediğim bir derya deniz idi.
    Açıkçası finansal özgürlük kavramı ve sizlerle tanışmakta geç kaldım.

Buradan öğrendiklerimin sonucu yukarıda yazdıklarımdır. Yalnış tercihler yapmadığımı söylemeniz ayrıca mutlu etti beni.
    En azından kızım için çıktığım yol bu yeni bakış açıları ile daha güvenli ve başarılı olur umarım.
    Size bu dürüst , açık , net yaklaşımınız ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Diğer arkadaşlardan da yorum ve kritik almak ayrıca mutlu eder beni.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,129
     Alıntı Originally Posted by realpainter Yazıyı Oku
    Herkese merhaba,
    Bu forumu bir süredir takip ediyorum.Emeği geçenlere teşekkür ederim.
    Bugüne kadar okuduklarımdan hareketle ben de uygulamalarımı sizinle paylaşmak ve sizlerden kritik almak istedim.
    Öncelikle kısa vadeli işlemler mantığıma uygun değil .Zaten düzenli takip edebilecek zamanım hiç yok. Bu nedenle yanlış olduğunu bile bile al biriktir şeklinde bir yola girdim.
    Birikimlerimi altın , eurobond , yatırım fonları ve uzun vadeli hisse senedi biriktirme şeklinde dört paya böldüm.Hem sepet oluşturma hem riski yayma için.
    1- %50 altın. Zira hala altın gününden daha faydalı bir uygulama maalesef görmedim.Bu da bireysel emeklilik aracılığı ile birikiyor.

2- %20 eurobond .Sonuçta kupon getirisi döviz üzerinden ve emeklilikte yan getiri açısından bana uyuyor.

3- % 20 yatırım fonları. Burada ilk iki fon tercihimi tercihimi AFT ve TCD üzerinden yaptım.Yıllar içerisindeki yüksek getiri oranı bu kararı almama etken oldu. Evet yönetim gideri fazla ama getirisi karşılıyor. Burada üçüncü ve dördüncü tercihler konusunda kararsızım. Bu konuda sizden yardım isteyeceğim.
    Üçüncü alternatif olarak TKF – MAC – NNF üçlüsünden biri ama hangisini tercih ederdiniz?
    Dördüncü alternatif olarak emtia üzerine TGE , ya da 7 haziran tarihinde İş bankasının çıkaracağı tarım serbest fonu düşünüyorum . Böyle bir tercih doğru olur mu ve hangisini tercih ederdiniz?

4- %10 hisse senedi.Burada da uzun vadeli olarak toplayacağım.Açıkçası bu kısım kızım için olacak ve Allah ömür verirse yaklaşık 20 yıllık bir biriktirme süresini kapsayacak.En azından erken yaşında finansal özgürlüğünü kazanma yolunda bir umut verir ona.
    Tercih ettiğim hisse senetleri Aksa , Alkim , Arçelik , Deva , Ereğli , Froto , Hektaş , Sise oldu.

Aksa ( Tekstil – Kimya sektörü , yüksek temettü )
    Alkim (evet sahibi çok oynuyor ama uzun vadede kazandırdığını görüyorum )
    Arçelik( Beyaz eşyada Koç grubuna güveniyorum)
    Deva ( İlaç olmadan olmazdı ve alternatifini bulamadım)
    Ereğli( Umarım döngüyü takip ederek payımı doğru zamanda artırabilirim)
    Froto ( Otomotiv sektörü , elektrikli araç yatırımları nedeni ile)
    Hektş ( Tarım sektörünün geleceği açık ve Oyak grubuna güveniyorum)
    Sise ( İş gruba güvenimden dolayı )

Hepsi bir şekilde üretim , sanayi şirketleri.Bacası tütüyor ve gerçekten öyle seviyorum.Ancak gidişata uygun olarak enerji ve yazılım bilişim sektörlerinden de birer hisse eklemek istiyorum ama açıkçası hiç bilgim yok. Tercihleriniz neler olurdu ?Aksen , Enjsa , Fonet , Logo , Mtrks gibi.

Başınızı ağrıttım. Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Stratejini begendim.
    Bu yasda bu bilgi ve motivasyon hosuma gitti.
    Ogrenmeye devam.
    Stay the course yani yolundan sapma derim.
    Gencken hisse orani daha yuksek tutulur yas ilerledikce sabit getirililere dogru kayilir.
    Ornek yas 20 iken %80 hisse %20 sabit getiri, yas 65 e ulasinca %80 sabit getiri %20 hisse senedi gibi.
    Zaman en buyuk yardimcindir bunu unutma ve sureyi erken baslayip uzun tutmaya calis.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

7.  Alıntı Originally Posted by realpainter Yazıyı Oku
    Maalesef yaş biraz var , emekliliğe 10 yıl kaldı.
    Hayatın ilk bölümü ev-araba ikileminde geçti.
    Kafa yerde sürekli çalışmaktan başka yatırım imkanları olduğunu keşfetmek zaman aldı.
    Eurobond kavramını ilk burada öğrendim.
    Fonlardan , geçmişteki kötü ve az kazançlı tecrübelerden dolayı hep uzak durmuştum.
    Borsa maalesef hiç bilmediğim bir derya deniz idi.
    Açıkçası finansal özgürlük kavramı ve sizlerle tanışmakta geç kaldım.

Buradan öğrendiklerimin sonucu yukarıda yazdıklarımdır. Yalnış tercihler yapmadığımı söylemeniz ayrıca mutlu etti beni.
    En azından kızım için çıktığım yol bu yeni bakış açıları ile daha güvenli ve başarılı olur umarım.
    Size bu dürüst , açık , net yaklaşımınız ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Diğer arkadaşlardan da yorum ve kritik almak ayrıca mutlu eder beni.
    Ne kadar erken, o kadar iyi. Hiç bir zaman da geç kaldım dememek lazım. 50-55 bile olsan, bugün aydınlandıysan, bugün başlamalısın. Umarım yeni nesiller bu bilince 20 lerde ulaşır, zira onların işi çok daha zor. Yakın çevrende, 20 li yaşlarda kariyerinin başındaki beyaz yakalı görünce, hemen başlıyorum anlatmaya. Zira esas hedef kitlem orası.

Bu arada fon konusundaki görüşlerine de tamamen katılıyorum, bizim zamanımızda hisse fonlar, milletin parasını Çar çur etme yeriydi, şimdi çok güzel fonlar var.Bu da iyi bir fırsat.

Takip ettiğim ve yönetimlerini beğendiğim tkf,tcd ve mac var…nnf de biraz heyecan olsun diye alınabilir, ama biraz daha riskli buluyorum bunu(risk-getiri oranı yüksek). Bizim 20 li yaşlarda böyle güzel fon alternatiflerimiz olsa, sadece fon işlemi yaparak, biraz da finansal okur yazarlık ile, erken emeklilik daha kolay olurdu.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 67/147 İlkİlk ... 1757656667686977117 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •