Sayfa 71/147 İlkİlk ... 2161697071727381121 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 561 - 568 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1.  Alıntı Originally Posted by mask543 Yazıyı Oku
    Sn. Cautionary malum Lgs sonuçları açıklandı. Çocuğunuz sınava girdiği için siz de Twitter da bununla ilgili değerlendirmeler yaptınız. Öncelikle başarısından dolayı evladınızı ve sizi tebrik ediyorum. Sizden tasarruf-yatırım konularında çok şey öğrendik. Yeri burası mıdır tam bilemiyorum ama, biri 5. sınıfa başlayacak üç çocuk sahibi ve temel önceliği eğitim olan bir ebeveyn olarak, eğitim (özellikle orta okul) konusundaki görüşlerinizi, tavsiyelerinizi, tecrübelerinizi analitik bakış açınızdan dinlemek hem çok keyifli hem de çok bilgilendirici olacaktır diye düşünüyorum.

"Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir."
    Kurumsal hayatı 40 yaşında terketmem de, çocuklarımın eğitimiyle daha yakından ve daha kaliteli bir şekilde ilgilenebilmek de önemli faktörlerden biriydi. Bu çerçevede çocuklarımın eğitim hayatlarında başarılı olmaları benim için büyük motivasyon.

Lgs ye giren çocuğum ilk ve ortaokulu, butik diyebileceğim, mahallemizdeki ismi pek duyulmamış okulda tamamladı… küçüğü de aynı okulda 4.sınıfa geçti.

Eğitim planlaması ülkemizde çok zor ve duruma özel ele alınması gereken bir konu. Ben iki çocuğumu da devlet okuluna gönderme taraftarıydım. Büyük çocuğumun bir külahında işitme kaybı var, okula başlayacağı zaman mahalledeki okul kapandı, komşu mahalledeki okula gidecekti ve sınıflar 40-50 kişi olacaktı. Bu durum nedeniyle özel okul kararı aldık, başarılı da oldu, biraz da burs alarak lgs aşamasına geldi.

Küçüğü, mahallede yeni açılan devlet okuluna vermiştik. Hatta tavsiye edilen öğretmenin sınıfına yazdırmak için uğraştık. 1-2 çocukla itişme tepişme yaşadı. Aileleriyle de tartıştık biraz. Sonuçta onu da birinci ayın sonunda abisinin okuduğu özel okula aldık.

Bunları neden anlattım, basma kalıp yorumlar çocukların eğitiminde çok geçerli değil. Mahalledeki devlet okulunun durumu, çocuğun adaptasyon yeteneği, özel okula gidecekse yakınlığı, okulun ücreti vs…hepsinden önemlisi ailenin maddi durumu, bunlar önemli faktörler.

Ama genel olarak şunları yazabilirim. İlkokulda sınıf öğretmeni olayın %80 i, bu nedenle bütçe kısıtlı ise, özel okul için birinci tercih ortaokul olmalı…sonuçta başarılı bir iğrenci ise liseyi ya iyi bir devlet okulunda, ya da burslu özel okulda okuyabilir. Bütçe kısıtı nedeniyle bir öncelik sırası yap deşeler, ortaokul-üniversite-ilkokul-lise sıralaması yaparım. Bir de çok pahalı bilindik okullara gerek yok bence, okulun fiyatı arttıkça, alınan fayda çok minimal düzeyde artıyor. Maddi olarak aşırı fedakarlık ve zora girerek pahalı okula göndermeye gerek yok.

Sonuçta, okul devlet ya da özel, en önemli faktör ailenin desteği ve yönlendirmesi bence. Yakın ilgi, zaman zaman bire bir soru çözme, metod, çalışma disiplini konusunda yakın markaj…ama bunlari yakarken çocuğu sıkmadan, kapasitesine uygun bir şekilde yapmak önemli.

Lgs ye giren oğlumun okulunda 50 mezun var, okul liseye hazırlık tadında uzaktan eğitime devam ediyor…derslere katılım 4-5 öğrenciye kadar düştü. Çok başarılı olan çocuklar bile bunaldığından bu derslere girmiyor. Arkadaşları okul başlayana kadar ders lafı duymak istemiyormuş, bu da sağlıklı değil. Bu kafa ile lise hayatı da zor geçer, zira uni sınavında lgs de %1 e giren çocukların ancak %5 lere girebildiğini de görüyoruz.

Özetle, konu çok subjektif. Pek çok parametre var, bu nedenle genel reçeteler yazmak mümkün değil. Ama, yakın ilgi, anne ya da babadan birinin Koç gibi çocuğuyla bire bir ilgilenmesi çok değerli.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Çok teşekkürler cauti, her zamanki gibi altın değerinde tavsiyeler. Size göre biraz geriden gelmekle birlikte aşağı yukarı benzer bir plan uyguluyorum. Büyük oğlum bu sene ortaokula başlayacak ve tayin olduğum şehrin en çok tavsiye edilen özel okuluna göndereceğim. İlkokul 1. ve 3. sınıfa gidecek diğer iki çocuğumu da yine herkesin üzerinde ittifak ettiği devlet okuluna göndermeyi düşünüyorum. Ana projeksiyonum; ilkokulda devlet okulu, orta okulda özel okul, lisede fen lisesi yahut burslu özel okul şeklinde olacak.

3.  Alıntı Originally Posted by mask543 Yazıyı Oku
    Çok teşekkürler cauti, her zamanki gibi altın değerinde tavsiyeler. Size göre biraz geriden gelmekle birlikte aşağı yukarı benzer bir plan uyguluyorum. Büyük oğlum bu sene ortaokula başlayacak ve tayin olduğum şehrin en çok tavsiye edilen özel okuluna göndereceğim. İlkokul 1. ve 3. sınıfa gidecek diğer iki çocuğumu da yine herkesin üzerinde ittifak ettiği devlet okuluna göndermeyi düşünüyorum. Ana projeksiyonum; ilkokulda devlet okulu, orta okulda özel okul, lisede fen lisesi yahut burslu özel okul şeklinde olacak.

merhaba, ben bu topiğin sessiz takipcilerindenim.
    benim önerim ilkokulda ve orta okulda devlet okulu , lisede fen lisesi yahut burslu özel okul ama üniversite'de çocugun istediği başarılı olacağını düşündüğü bölümü burslu veya paralı okutulması yönünde olacaktır. ilkokul ve ortaokul zamanında para biriktirilmeli üniversite zamanında paraya kıyılmalı istediği okul/bölüm okutulmalı diye düşünüyorum.

Bende ilkokul devlet ama sonrasında özel okul şeklinde devam edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şuan hangi devlet okuluna gönderirseniz gönderin kendi sosyal statünüz ile uyumluluk bence çok önemli. Çocuğun orada karşılaşacağı öğrenci profili ve sizin de muhattap olacağınız veli profili çok önemli. Birçok veli artık bu ve güvenlik beklentisi nedeniyle çocuğunu özel okula göndermekte.
    Üniversiteye ise meslek seçimi olarak bakmak gerekiyor, çağımıza uygun meslekleri çağdaş ve kabul gören üniversitelerde eğitim görerek edinmeli. Ayrıca yurt dışında çalışma ve yaşama da adapte olacak şekilde çocuklarımızı yetiştirmek de ekstradan yapmamız gerekenlerden biri bence.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

https://www.reuters.com/world/middle...rs-2021-07-01/

"U.S. adds Turkey to list of countries implicated in use of child soldiers" umarim bu haber dogru degildir.

Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    https://www.reuters.com/world/middle...rs-2021-07-01/

"U.S. adds Turkey to list of countries implicated in use of child soldiers" umarim bu haber dogru degildir.
    haber doğru. Twitterda bu haberin altına her Türk asker doğar falan yazanlar bile vardı dün.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Sn cauti, sn. mehmetisik_66 ve sn. pit; değerli görüşleriniz ve katkılarınız için çok teşekkür ederim.

Iyi pazarlar arkadaslar
    Twitterda gordugum bir bilgiyi forumu takip eden arkadaslar icin burada da paylasmak istedim
    Turkiye ihracatcilar meclisi ihracat rakamlarini aylik olarak sektor bazinda yayinliyor
    https://tim.org.tr/tr/ihracat-rakamlari
    Özellikle manisa ili vestel vesbe icin izmir ili otomotiv parçaları egeen icin bilanco açıklanmadan gelirin tahmin edilmesine yardimci olabiliyor
    https://mobile.twitter.com/mahir_er0...23879445237761
    Buradan gelir tahmin edilip fk bilancolar aciklanmadan ongorulebiliyor
    Halk yatirim skorkart sayfasindan da ceyreklik fk lara bakilabilir
    https://www.halkyatirim.com.tr/skork...rih=2021-07-04
    Yanilmiyorsam alarko nun ne kadar elrktrik urettigini de gun gun hesaplayip gelirini bilancolar aciklanmadan yaklasik olarak tahmin etmek de mumkun
    Iyi pazarlar dilerim saygilar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Sayfa 71/147 İlkİlk ... 2161697071727381121 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •