Sayfa 86/147 İlkİlk ... 3676848586878896136 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 681 - 688 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Tebrikler...

Sadece 2 sene surdugune gore onceden de birikiminiz vardi sanirim..

Sizi taktir ettim..

Basaranlardan birisisiniz...

Syg,
    Teşekkür ederim. Kira derdim yok, işimi gören bir arabam var. Rakam belirtmek doğru olmaz, aşırı bir birikimim yoktu. Zaten çok büyük bir beklentim de olmadığı için çok ciddi meblaları hiç bir zaman hedeflemedim. Bekarım, çocuk istemeyen bir yabancı ile tanışmazsam evlenmeyi de düşünmüyorum. Böyle olunca tek tabanca fazla bir masraf da olmuyor. Ben de sizin gibi gelecekten umutluyum, zaten umut olmadan da yaşanmaz. Öyle ya da böyle bu devran dönecek diye düşünüyorum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,032
    Gecen gun yeni pasaport basvurusu icin gittim, formu doldurdu adam ve meslegimi sordu.. emekli dedim, sonra emekli meslek olarak gecer mi dedim, gecer tabii dedi ve en kral meslektir hem de, ne karisan ne gorusen olur evdekinden baska dedi adam imrenerek...

Gusel ulkemde kimse calismak istemiyor..

Sistem calisani, ureteni mutlu etmiyor, korumuyor..

Disarida da bir yigin issiz..

Yipranma yuksek..

Ortalama hayat beklentisi batidan dusuk..

Bu durumda herkes emekli olmak istiyor..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3. Doktor maaşıyla ev alınıp alınamayacağının tartışıldı bir ortqmda yaşıyoruz. Ortalama hayat kalitesi normal yolla yükseltilmediği için kimse bu beklentiye girmiyor. Yükselteninde önünden engeller kalkıyor
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Gecen gun yeni pasaport basvurusu icin gittim, formu doldurdu adam ve meslegimi sordu.. emekli dedim, sonra emekli meslek olarak gecer mi dedim, gecer tabii dedi ve en kral meslektir hem de, ne karisan ne gorusen olur evdekinden baska dedi adam imrenerek...

Gusel ulkemde kimse calismak istemiyor..

Sistem calisani, ureteni mutlu etmiyor, korumuyor..

Disarida da bir yigin issiz..

Yipranma yuksek..

Ortalama hayat beklentisi batidan dusuk..

Bu durumda herkes emekli olmak istiyor..

Syg,

4. Son yıllarda yaşanan yüksek enflasyon ve kurda yaşanan oynaklık piyasalara bakış açımı değiştirmeme neden oldu.

Son 1 yıldır tüm grafikleri dolar bazında incelemeye başladım. Çok daha başarılı olmaya başladığımı fark ettim.
    Bir kağıdın ucuz mu yoksa pahalı mı olduğuna karar verebilmek bu şekilde daha kolay oluyor sanki.
    Cirosunu karlılığını döviz bazında da arttırabilen, yabancı oranı artan, temettü verimliliği fena olmayan, dolar fiyatı da düşük kalmış kağıtları bulmaya başladıkça işler benim için biraz daha kolaylaşmaya başladı.

Orta uzun vadede hedef portföyü döviz bazlı katlamak olduğu için bu strateji daha doğru geliyor bana.
    Sonuçta ev araba fiyatları döviz bazında pek değişmiyor. Herkese bol kazançlar.

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Enseyi karatmamak lazım. Parayla olan muhabbeti azaltalım, mutevazı yaşayalım, maddiyatın çoğu kısmetle, azı da çalışarak elde ediliyor. Bu nedenle çok da kafayı yormamak lazım bu işlere.

45 yaşındayım, güzel yaşadım şimdiye kadar, 40 yaşında finansal Özgür oldum, son 5 yıl da umduğumdan iyi geçti.

Ama 20 yaşında, tekrar sıfırdan başlama şansım olsaydı, bu kötü şartlara rağmen baştan başlamak isterdim. Bu nedenle fazla ümitsizliğe kapılmadan, işe odaklanıp, en iyi olmaya çalışmak lazım. 10 yıl sonra çok daha güzel bir Türkiye bekliyor olabilir bizi.

2-3 sene daha sıkıntılar artarak devam edebilir. Ama 5 sene sonrası, hele hele 10 yıl sonrası için çok daha ümitliyim. Bu nedenle yaşı 35 altındakiler, ömrün ikinci yarısı çok daha güzel olabilir.

Etkili insanın 7 alışkanlığı kitabında şunu der: etki alanın dışındaki şeylere enerji harcamamaya çalış. Değiştiremeyeceğin şeylere takılıp kalma.
    Sn Cautionary Hocam,
    10 yil sonra sizi umitvar kilan sebepler nelerdir? "Kim ole, kim kala" kisminin haricinde, mantikla bakildiginda mesela asagidakilerden hangisi sizi umitvar kiliyor?
    1. Katlanarak artan Suriye nufusu
    2. Gitticke artan Afgan gocmen sayisi
    3. Yurtdisina, hizlanarak ve katlanarak gerceklesen beyin gocu (Yetismis doktor, muhendis vs insanlarimiz)
    4. Calisanlarin alim gucunun surekli dusmesi
    5. Ev almanin artik bir hayal olmasi
    6. Egitimde kalitenin surekli dusmesi, ama bir turlu dibi bulamayisimiz
    7. Eski yerli mali haftasi gunlerine geri donmemiz ve elimizde ihracat icin incir ve findiktan baska birsey kalmamasi
    8. Enerjide dis abagimlilik
    9. Surekli artan ve faiziyle katlanarak buyuyen dis borclar
    10. Rusvetin, hirsizligin, soygunun, uckagidin hayatin her alanina yayilmasi
    11. Hukuk kavraminin epeydir rafa kaldirilmasi; kendi sirketinden, kendi bakanligina mal satarken- hem de fahis fiyatla, sucustu yakalanan bakanin sadece istifa ettirilerek, yargiya dahi gonderilmemesi
    12. Deprem, sel, yangin vs gibi dogal afetlerde bile, sevgili halkimizin kafasina cay paketleri atilmasini artik yadirgamamasi...

Yeter, daha fazla yazmayacam, valla icim karardi yazarken, kusura bakmayin.. Cenab-i Hak buyuktur, sabah ola, hayrola....

6.  Alıntı Originally Posted by freesky Yazıyı Oku
    Sn Cautionary Hocam,
    10 yil sonra sizi umitvar kilan sebepler nelerdir? "Kim ole, kim kala" kisminin haricinde, mantikla bakildiginda mesela asagidakilerden hangisi sizi umitvar kiliyor?
    1. Katlanarak artan Suriye nufusu
    2. Gitticke artan Afgan gocmen sayisi
    3. Yurtdisina, hizlanarak ve katlanarak gerceklesen beyin gocu (Yetismis doktor, muhendis vs insanlarimiz)
    4. Calisanlarin alim gucunun surekli dusmesi
    5. Ev almanin artik bir hayal olmasi
    6. Egitimde kalitenin surekli dusmesi, ama bir turlu dibi bulamayisimiz
    7. Eski yerli mali haftasi gunlerine geri donmemiz ve elimizde ihracat icin incir ve findiktan baska birsey kalmamasi
    8. Enerjide dis abagimlilik
    9. Surekli artan ve faiziyle katlanarak buyuyen dis borclar
    10. Rusvetin, hirsizligin, soygunun, uckagidin hayatin her alanina yayilmasi
    11. Hukuk kavraminin epeydir rafa kaldirilmasi; kendi sirketinden, kendi bakanligina mal satarken- hem de fahis fiyatla, sucustu yakalanan bakanin sadece istifa ettirilerek, yargiya dahi gonderilmemesi
    12. Deprem, sel, yangin vs gibi dogal afetlerde bile, sevgili halkimizin kafasina cay paketleri atilmasini artik yadirgamamasi...

Yeter, daha fazla yazmayacam, valla icim karardi yazarken, kusura bakmayin.. Cenab-i Hak buyuktur, sabah ola, hayrola....
    Bunların hepsi tamam, zaten içinde bulunduğumuz durum iyi demedim. Hatta 2-3 yıl gibi kısa sayılabilecek vadede daha da kötüleşebilir durum. Daha ileriye olumlu bakmamı sağlayan 2 önemli major iyileşme var, bir ara konuşuruz bunları.

Sadece şu kadarını söyleyeyim. Atatürk ün kurduğu cumhuriyet, kuruluş ilkeleri bugün çok daha iyi anlaşılabiliyor. Bundan 20 yıl önce, "tekke ve zaviyelerin kapatılması doğru muydu" diye sorsaydınız %30 evet ancak çıkardı, şimdi %70 evet çıkar. Bugün cemaat grupları kapatılsın mı diye sorsanız %60 kapatılsın der, 15 yıl önce %20 ancak kapansın derdi.

Gerçekten cumhuriyetin kuruluş ruhunu anlayabilen 15 sene önce %20 ise, şimdi %60 dan fazladır. Laiklk kalsın mı sorusuna 15 sene önce %50 evet ancak çıkardı, şimdi %80 den fazla evet çıkar.

Neyse, uzatmak mümkün. Ama son 10 yıl turnusol kağıdı gibi pek çok şeyi apaçık gösterdi bize. Sahte dincileri, sahte atatürkçüleri vs.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7. Bu arada cemaatler nasıl kapanacak sorusu ayrı bir konu. İnanç özgürlüğü ile devletin altının oyulması arasında dengeyi bulmak, cemaat kaynaklı sömürü ortamında izin vermemek lazım. Mesela cemaat içi finans işleri sıkı denetime ve sembolik bir vergiye tabi olabilir. Cemaatlerin gıda-eğitim vs gibi inanç dışı alanlara girmesi engellenir. Sıkı kontroller getirilir vs.

Bugün, devlet içinde cemaat yapılanmaları terfi vs için en önemli kriter olmuş. Liyakat vs çöp olmuş. Eskiden de birilernin adamı olmak kapıları açardı. Yapılacak yeni düzenlemeler ile, her türlü kayırmanın engellenmesi, liyakatın öne çıkması ve somut-adil bir mekanizma oluşturulması pekala mümkün.

3-4 sene sonra çok daha farklı bir siyasi iklim ile çok farklı bir döneme başlayabiliriz.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Bence üniversite öğrencileri erasmus gibi bir değişim programıyla orta doğu ülkelerine gidip 2-3 ay yaşamaları lazım. Mesela Irak, İran, Suudi Arabistan'a vb gitmeliler. Oralarda gidip 2-3 ay yaşamak ticaret için Irak'a gidip 1-2 gün kalıp kebap yiyip dönmeye benzemez.
    Bende daha önce İran'a iş için gittim. Boşta kalan zamanımda halkın nasıl yaşadığını gözlemlemeye çalıştım. Ülkemin kurucusuna daha daha fazla minnettar oldum.
    İran'dan bana ithalat yapan ara tedarikçim var. Ayda en az 1-2 hafta İran'dadır. Kendisi Doğu Beyazıtlı ve muhafazakar biri olmasına rağmen her 2-3 lafından birinde Atatürk'e hayır dua edip duruyor samimiyetle.
    Ortadoğu'ya gidip 2-3 ay yaşayan dönüşte bizim Laik Cumhuriyetin değerlerine sıkı sıkıya sarılır, buna eminim.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Sayfa 86/147 İlkİlk ... 3676848586878896136 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •