Sayfa 6/147 İlkİlk ... 456781656106 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 41 - 48 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

Alıntı Originally Posted by Sorrow Yazıyı Oku
    Aramızda birçok temettü yatırımcısı olan beyaz yakalı olduğu için, 2 sorum olacak.

1- Temettüyü hisse maliyet fiyatından otomatik düşüren ve düşürmeyen bankalar ve aracı kurumlar hangileridir? Kendi kullandığınız aracı kurumdan örnek verebilirsiniz.
    Mesela, İş Bankası, temettüyü maliyetten düşürüyor. Diğer bankalarda durum nasıldır?

2- Uzun vadeli temettü portföyünü, tek bir bankada-aracı kurumda toplamak yerine, 3-4 bankaya paylaştırmak nasıl olur? (Her birinde değeri minimum 100 bin TL olacak şekilde gibi.)
    Sizce avantajları, dezavantajları ne olur, özellikle finansal özgürlük gözüyle baktığımız zaman?
    İşyatırımda düşmüyor diye biliyorum.
    Hangi aracı kurum üzerinden alırsanız alın hisseleriniz merkezi bir kuruluşta (mkk)saklanmaktadır. Birden fazla hesap açmanızın bir avantajı yok. En fazla yoğun işlem olan bir günde bir aracı kurumda sorun olursa diğerini kullanırsınız. Ama siz uzun vade düşündüğünüz için bu noktadada avantaj olacağını düşünmüyorum. Bana kalırsa 2 kurum yeterli.

https://www.mkk.com.tr/tr-tr/Sayfalar/Home.aspx

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Günaydın,
    Dün yönetici olduğum firmamda neredeyse tüm gün süren 2021 bütçe/karlılık toplantısındaydım. Yılın kapanmasına 1 hafta kala döviz projeksiyonu finans bölümü tarafından aşağı yönlü revize edilince işlerin %75 i ihracat ve ihraç kayıtlı olan firmanın 2021 kar projeksiyonu da aşağıya gelmiş oldu.
    Asgari ücretin sözde enflasyon üzerinde artmasının sonucu olarak da asgari ücret dışında kalan mavi yaka personele %16 ve beyaz yaka personele %13 zam vereceğiz. Asgari ücret artışından tam da beklediğim etki buydu. Her geçen gün eriyen beyaz yaka ücretleri ve eğitimli eğitimsiz arasında kapanan makas.
    Kendi departmanımda hem mavi yaka hem de beyaz yaka çalışanlarım var. Ve maalesef işin organizasyonunu, sevk ve idaresini gece gündüz mesai saati gözetmeksizin çalışan beyaz yakalı çalışanlarım yapmakta.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

3.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Hangi aracı kurum üzerinden alırsanız alın hisseleriniz merkezi bir kuruluşta (mkk)saklanmaktadır. Birden fazla hesap açmanızın bir avantajı yok. En fazla yoğun işlem olan bir günde bir aracı kurumda sorun olursa diğerini kullanırsınız. Ama siz uzun vade düşündüğünüz için bu noktadada avantaj olacağını düşünmüyorum. Bana kalırsa 2 kurum yeterli.

Evet ayrıca bir aracı kurumdan işlemlerinizi yaparsanız işlem hacminize göre komisyon indirimi alma şansınız olur...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,250
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    madem öyle, başlıktan faydalandığını düşünen arkadaşlar, açılış şerefine bir merhaba desin bari...hep söylüyoruz, bu başlık sessiz takipçilerin başlığı..yoksa aktif olarak yazan değerli arkadaşlar, zaten genelde tecrübelerini aktarıyor, bu başlıktan çok da istifade etmiyorlardır.
    Selamün aleykum
    gericilikten dolayı demiyorum ( aslında katıksız yobazım) Selam dışarıdan gelen tarafından verilir... içeride olanlar gelenin selamını alırlar sonra merhaba derler... gelen selim olun demiştir. içeridekiler de buyrun emniyettesiniz demektedirler... maalesef çok kavramımız siyasileşmeiş ve içerikleri boşalmış durumdadır...
    selam da diyebilirim selamı da alabilirim, çoğunlukla içeride olan biri olarak merhaba da diyebilirim...

5. Yeni başlık 2021 yılında hepimize önce sağlık sonra mutluluk ve para getirsin

Paylaşımları değer vererek keyifle takip ediyorum. Ben de 7-8 yıl önce finansal özgürlük dünyasına kendimi attım ama özellikle kendimi emekli ettim demiyorum çünkü bir şekilde finansal piyasalarla stres yapmadan uğraşıyorum. Diğer taraftan EYT li olarak gerçek emekliliği de bekliyorum.

Hayatı ıskalamadan tasarruf yapılması taraftarıyım. Özellikle yaş ilerledikçe sırf tasarruf olsun diye keyif aldığımız şeylerden feragat edilmesini kendimce doğru bulmuyorum, dengeyi oturtmak kişiden kişiye pek tabii değişebilir.

Bol kazançlar herkese...
    Burada yer alan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Yatırımcının mali durumuna veya risk ve getiri tercihlerine uygun olmayabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    madem öyle, başlıktan faydalandığını düşünen arkadaşlar, açılış şerefine bir merhaba desin bari...hep söylüyoruz, bu başlık sessiz takipçilerin başlığı..yoksa aktif olarak yazan değerli arkadaşlar, zaten genelde tecrübelerini aktarıyor, bu başlıktan çok da istifade etmiyorlardır.
    Merhabalar,
    Kitabın ilk cildi ile 2. cildinin ortalarına kadar süperdi. Soluksuz okudum notlar aldım. Anlamadığımı başka yerde araştırdım. Ön görülerin 3-5-10 ay sonra ne kadar uyumlu olduğuna baktım. Başlığa sürekli yazanlara güven duydum. Yatırımlarımı yaparken burada başta siz olmak üzere kıymetli fikirlerini sunan güzel insanların fikirleriyle uyuşmadığında çok temkinli yaklaştım.

2. cildin yarısından sonra sorunlar başladı. 1. cilt (bu arada 1. cilt sonundaki kapatma kararınızdan vazgeçtiğiniz için minnettarım) ve 2. cildin yarısı ben geldiğimde yazılmış hazırdı, ama sonrasında hep beklemek gerekti. Acaba yazan oldu mu? Yeni bir görüş düşünce var mı?
    Öğrenmek çok güzel bir şey. Öğrenirken ustaları konuşmadan dinlemek ise bence öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Konuşurken duyamıyorum. Başta siz olmak üzere tüm forumun kıymetli yazarlarına saygılarımı sunuyorum.

7. Merhaba ;forumda yeniyim ilgiyle yazdıklarınızı okuyorum. Yeni yılın ve yeni başlığın hepimize sağlık getirmesini dilerim...

Duhul
    Jun 2017
    İkamet
    источник света
    Gönderi
    79
     Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku

Aslında hukuki veya yasal açıdan bir sorun olmayacağını biliyorum MKK'dan dolayı. Hani uzun vadeli portföyü çeşitlendiriyoruz, sepet yapıyoruz. Aracı kurumları da mı sepet yapsak, riski dağıtsak diye nolur nolmaz diye
    Yatırım tavsiyesi değildir...

Sayfa 6/147 İlkİlk ... 456781656106 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •