Sayfa 139/147 İlkİlk ... 3989129137138139140141 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 1,105 - 1,112 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1. kendi adıma dejavu yaşıyorum.

2008 yılı da böyleydi neye eline atsan para kazanamıyordun.

sonrasında işte QE ler çoşan borsalar vs

doğru pozisyon alabilene ciddi kazanç fırsatı yolda diye hissediyorum.

2.  Alıntı Originally Posted by doubt Yazıyı Oku
    Su an portfoyun son durumu:

Sembol Portföydeki Oranı Net K/Z % Ortalama Fiyat Mevcut Fiyat
    EREGL 36.77 -9.96 33.213 29.96
    SISE 16.79 45.79 14.763 21.54
    HEKTS 12.37 4.32 31.413 32.8
    ARCLK 11.58 9.99 70.28 77.4
    AKSA 8.06 31.52 46.74 61.55
    FROTO 5.06 -2.23 295.43 289.3
    ALKA 3.87 61.1 24.47 39.44
    VESBE 2.86 30.46 7.529 9.83
    SASA 1.18 3.69 44.56 46.28
    ECILC 0.93 5.82 8.467 8.97
    ISDMR 0.53 -5.54 27.204 25.74

Ara ara portfoyde degisiklikler yaptim. Dustukce eregl aldim. Iyi mi yaptim bilmiyorum. Su an icin getirinin bayagi dusmesine neden olmus gibi gozukuyor. Ileride ne etkisi olur bilmiyorum.

Son dususlerden once (2.5 aylik zamanda) TL bazinda %23, euro bazinda ise %13 getiriyi gormustum. Su anda getiri TL bazinda %13, euro bazinda ise %2.8'e dustu. Euro bazinda zarara cok yaklastim, bu da biraz stres yapiyor

Elimdeki nakit varligin %20 gibi bir kismiyla portfoydeyim. Almaya devam mi etsem, yoksa bir sure izlesem mi karar veremiyorum. Sanirim biraz beklemekte fayda var.
    Portföy süper. Lakin yorumlarımı da yapayım.

eregl ve isdmr aynı anda olmasına gerek yok gibi.
    Bir de eregl düştükçe aldınız ama, olası bir sıçramada 35civarı falan. bir kısmını satabilirsiniz bence. Portföyün 3'te 1'i eregl olması (bence) dogru degil. Ben olsam sasa, alka, aksa, froto oranlarını arttırır. isdmr çıkarır, eregl agırlık düşürürdüm. hatta sise ve arclk , eregl den daha yüksek oran da yapardım.

vesbe kararsız kaldım.

ecilc takip etmiyorum.

3. Sayin Cautionary ve varsayım, yorumlar icin tesekkur ederim.

Hektaş ve sasa ya benim özel kıllığım var
    Sanirim yuksek F/K orani yuzunden. Haklisiniz. Ben gecmis fiyat hareketlerine bakarak biraz da gaza gelip aldim. Sasa orani zaten gorece dusuk. Hektas oraninin yuksek olmasi biraz da ileride beklenen gida kitligi yuzunden. Fakat biraz fazla kacirmis olabilirim.

Bu firmalar hakkindaki temel bilgim ne yazik ki halen yeterli degil. Aslinda bir firmaya yatirim yapmadan bu firmanin gecmisini gelecegini, bilancolarini, yatirimci sunumlarini vs iyice arastirmak lazim. Fakat buna zaman ayiramadim.

Ben istiyorum ki parami borsaya yatirayim, para kendi kendine artsin. Ugrasmayayim Fakat bu is bu kadar kolay olsa herkes yapardi. Fonlara mi baksam acaba...

Burada biraz kendimi elestiriyorum, ama bazi seyler de olayin icine girmeden ogrenilmiyor.

eregl ve isdmr aynı anda olmasına gerek yok gibi.
    isdmr orani cok dusuk. Takip icin az bir miktar almisim.

eregl oraninin yuksek olmasi biraz da benim garanticiligimden. Duzenli temettu verdigi ve koca bir sirket oldugu icin zannettim ki getirisi sinirli olsa da zarar ettirmez. Belki de uzun vadede oyle olacak, bilmiyorum.

Ben olsam sasa, alka, aksa, froto oranlarını arttırır. isdmr çıkarır, eregl agırlık düşürürdüm. Bir de eregl düştükçe aldınız ama, olası bir sıçramada 35civarı falan. bir kısmını satabilirsiniz bence.
    Aslina bakarsaniz alka orani cok daha yuksekti. Kisa surede iyi artinca ana param kadarini sattim. Ilk basta BIST100 olmadigi icin biraz cekinerek almistim. O da biraz sebep oldu.
    Ereglden zararimi cikarinca birazini satmak fikri mantikli. Bakalim ne olacak...

4. Portföyde 10-20 arası hisse tutma ile 2-4 arası tutma arasında getiri açısından ne gibi farklar oluşur. 10-20 arası çok fazla hisse tutma riski azaltıyor fakat ğetiri düşüyor. İyi hisse portföyü biler oluştursan anca endeks kadar getiri veriyor. Az hisse riski fazla ama getirisi daha iyi oluyor sanki.

15 hisse portfyüm var sene başından beri tutuyorum, hisselerin bazıları iyi getiri sagladı mesela hektas, sasa, alark, aksa, aksen, kordsa çok güzel getirileri var fakat 15 hisse ile ancak endeks kadar getiri saglamışım.

Onun dışında elimde thy, tüpras, sise, logo, eregli, algyo,froto, toaso, egeen ,vestel var.

Sizlerin bu konuda reel tecrübeniz ne omuştur.

5. Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Portföyde 10-20 arası hisse tutma ile 2-4 arası tutma arasında getiri açısından ne gibi farklar oluşur. 10-20 arası çok fazla hisse tutma riski azaltıyor fakat ğetiri düşüyor. İyi hisse portföyü biler oluştursan anca endeks kadar getiri veriyor. Az hisse riski fazla ama getirisi daha iyi oluyor sanki.

15 hisse portfyüm var sene başından beri tutuyorum, hisselerin bazıları iyi getiri sagladı mesela hektas, sasa, alark, aksa, aksen, kordsa çok güzel getirileri var fakat 15 hisse ile ancak endeks kadar getiri saglamışım.

Onun dışında elimde thy, tüpras, sise, logo, eregli, algyo,froto, toaso, egeen ,vestel var.

Büyük resimde zaten hisse yatırımı tek başına yapılmıyor. Bunun yanında gayrimenkul, eurobond, bono , altın, döviz vs var. Bu bir efor gerektiriyor.
    Devamında hisse senedi seçerken zamanın ruhuna uygun hisselere bir yer ayırmak gerekiyor. Şu anda mesela havacılık koptu gitti. Buna zamanında yer ayıran çorbayı içti.
    Ondan sektör yatırımı mı yoksa şirket seçimimi konusu geliyor. Mesela otomotivde hem ford hem toaso mu yoksa sadece biri mi ?
    Yada migros ve bim mi yoksa biri mi ?
    Son olarak sn dudunun adını analım
    Büyüme hissesi mi , temettü hissesi mi, temettülü büyüme hissesi mi sorusu geliyor.
    Bu alt kırılımlar artar gider.
    bu parametrelerinizi belirledikten sonra otomatikman hisse sayınız belli olur.
    Benim yurtiçi ve dışı uzun vade 5 hisse, kısa orta vadede 2-3 hisse tutmak gibi bir planım var. Ama insanlarda fikirlerde zamanlar değişir bu nedenle yatırım tavsiyesi değildir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Portföyde 10-20 arası hisse tutma ile 2-4 arası tutma arasında getiri açısından ne gibi farklar oluşur. 10-20 arası çok fazla hisse tutma riski azaltıyor fakat ğetiri düşüyor. İyi hisse portföyü biler oluştursan anca endeks kadar getiri veriyor. Az hisse riski fazla ama getirisi daha iyi oluyor sanki.

Benim kişisel tecrübem hisse sayısı 8-10 ları geçti mi takibi zorlaşıyor sektörel dağılım çok önemli yumurtaları her sektöre dağıtayım desen artısı eksisi birbirini götürüyor. 3-4 tane ana hissen olacak, dönemsel hisse sayısını azaltacağın ama hiç bir zaman tamamen satmayacağın herkesin bildiği yıllardır temettü veren istikrarlı büyüyen şirketler olacak. 3-4 adet trende bağlı hareket eden dönemsel getirisi iyi olan sektör hissesi bu hisselerden kazandıklarını tekrar ana hisselerine ekleyeceksin. Ana hisselerinin trendi geldiğinde full bu hisselere geçeceksin gibi. 1-2 tane genç ümit vadeden hisse olabilir. Her daim kötü günler için kenarda nakit paran olacak ama en önemlisi kar almayı bileceksin aç gözlü olmayıp başı beklemeden omuzda sattıklarını portföy dışında altın olur dolar olur yastık altı yapacaksın. Tüm bunları kredisiz borçsuz yapacaksın. Yılların borsanın öğrettikleri bu. Diğer yatırım enstrümanları da olmalı bütün birikim borsada olmamalı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

nacizane öneri olarak çok hisseden portföy yapıyorsanız eğer hisse senedi yatırım fonu almak da mantıklı olabilir. Yıllık %2-3 arası yönetim gideriyle hiç de iyi performans göstermiyorlar. O alanda rekabet nedeniyle portföy yöneticilerinin performansları oldukça iyi
    en iyi 5 hisse senedi yatırım fonunun son 5 yıllık getirisi %500 civarında. Bunu kendi portföyünde yakalayaman çok kişi biliyorum.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

8.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku

Bende geçen yıl mart ayında 15-20 hisseyle başladım. Dengeli olsun diye bist 50 deki hisseler ağırlıklı seçtim. Yukardaki hisselerin çoğu var. Bir kısmı iyi getirdi bir kısmı vasat sonuçta değerini korudu ama altın yada doları çokta geçemedi. Bende bu yıl başından itibaren hisse sayımı 6 ya düşürdüm. Son 10-15 yılda dolar bazlı reel getiri sağlayan 6 hisseyi seçtim. froto-eregli-sise-asels-bimas-vesbe. Sonra farkettim ki aselsan la bimas dolar bazlı çokta reel getiri sağlamamış. Yanlış hesaplamışım. Ama satmayada kıyamadım. Onları listemden çıkardım daha doğrusu artık ekleme yapmayacağım. Onların yerine aksa-kordsa-alkim eklemeyi düşünüyorum. Nedense aldığım hiçbir hisseyi satamadım muhtemelen satmayacağımda.

Bol bol modelleme yaparım. Son 10 yılın hatta 20 yılın dolar bazlı getirilerine bakarım hisselerde. Bazen gerçekten şaşırtıcı oluyor. Kos koca koc holding sabancı holding doları geçememiş. Bazı büyük hisselerinde çok uzun vadeli getirileri beni tatmin etmedi örneğin tuprs. Daha iyi getirisi olabilirdi. Hektaş-sasa-egeen gibi hisselere lafım yok onlar rüştünü ispat etmiş ama bundan sonrası için alınır mı soru işareti.

Aslında bu kadar hesap kitap yapınca borsamızda çok uzun vade yatırım yapılacak doğru düzgün hisse yok. 20 yılda dolarını eurobonda yatırsan 3 e katlarsın parayı. Şuan hisse sayımı 3 e indirdim. froto-sise-eregl. Denge unsuru olarakta eurobond tutacağım. Şİmdilik böyle devam 3 yıllık borsa tecrübemde geldiğim nokta burası.

Acemi borsa yatırımcısıyım. Lütfen söylediklerimi yatırım tavsiyesi olarak almayın.

Sayfa 139/147 İlkİlk ... 3989129137138139140141 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •